یزد / ایران

آشنایی با شهر یزد

در مرکز کشور ایران استان یزد واقع شده است که مرکز آن شهر یزد می باشد. این استان در دشت یزد که دشتی گسترده است قرار گرفته است و به سبب بافت معماری بی نظیری که دارد، هر ساله پذیرای هزاران توریست می باشد و جزو آثار منتخب ملی ایران برگزیده و به ثبت رسیده است.

شهر یزد از قرن هشتم هجری مورد ساخت و ساز و همچنین آبادانی قرار گرفت که شاید اکباتان یزد دلیل مهم پیشبرد این استان شده است. اقلیم و آب و هوا و همچنین نوع معماری در این منطقه از دیگر دلایل معروفیت و همچنین جذابیت این شهر باستانی شده است.

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی همیشه سفر در زمینه ی فروش بلیط چارتری داخلی و خارجی ، اخذ ویزا  ،رزرو هتل و فروش تور داخلی و خارجی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. برای اطلاعات بیشتر لینک های زیرا را دنبال کنید.

تور لحظه آخری لبنان

شهر زیبای یزد در یک نگاه

این استان از نظر معماری بسیار قدمت دارد و نسبت به سایر شهرهای کشور ایران معماری منحصر به فردی دارد. دیواره های کاهگلی و ساختمان های گنبدی شکل آن بیشتر از هر وجه دیگری نظر توریست ها و مسافران شهر یزد را به سمت خود جلب می کند. تفاوت دما در این شهر بسیار زیاد است به طوری که روزها گرم و شب ها به طرز عجیبی خنک می باشد. یزد به جهت کویری بودن به وجود آب بسیار اهمیت داده و بیشترین جاذبه های گردشگری این شهر را آب انبارها و قنات ها در بر گرفته اند به طوری که موزه ای با نام موزه آب در شهر یزد مورد توجه بسیاری از توریست ها قرار گرفته است.

این  استان به دلیل قدمت طولانی که در تاریخ داشته است بیشترین بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری را از نظر بناهای مختلف مانند بازارها، مسجدها، زندان ها، مقبره ها و میدان ها در بر گرفته است. معماری قدیمی یزد گویای وجود صمیمیت و دلگرمی مردم یزد بوده به طوری که پشت بام ها همگی بهم متصل هستند و کوچه ها سرپوشیده می باشند و در برخی از خانه ها راه ورودی مشترکی وجود دارد. جاذبه های گردشگری یزد همگی روایت کننده  داستانی شنیدنی از افرادی مشهور و تاریخی می باشند.

 

اقلیم شهر یزد

از جمله مناطق گرم و خشک کشور ایران استان یزد است که در واقع بین رشته کوه های خرانق و شیر کوه واقع شده است. گسترده ترین شهرستان یزد شهر اردکان است. این استان به سبب معماری وصف نشدنی از جهت میراث فرهنگی در یونسکو به ثبت رسیده است.

اقلیم یزد حالت بیابانی دارد و دمای کویری آن در فصول تابستان و زمستان حتی در طول روز و شب در درجه بسیار متفاوتی می باشد به طوری که هواشناسان اقلیم شهر یزد و سایر مناطق دیگر استان را به دو فصل تقسیم بندی کرده اند. فصل گرم که شامل اواخر اسفند ماه تا اوایل مهر ماه است و فصل سرما که از اویل مهر ماه تا اواخر بهمن ماه می باشد.

 

معماری شهر یزد

بارزترین مشخصه یزد کویری بودن این استان می باشد. گنبدها، مناره ها و بادگیرها از جمله مشخصات ظاهری معماری یزد هستند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند. سبک معماری به کار رفته در یزد به گونه ای است که بادگیرها خنکی هوا را در شب درون خود محبوس کرده و در طول روز فضای درونی ساختمان را خنک می کند. مشهورترین معماری مناطق گرم و خشک در دنیا در یزد اجرا شده است.

در معماری شهر یزد به سبک قدیم  از گذشته تا به امروز قنات ها و آب انبارها از اهمیت ویژه ای برخوردار  بودند به طوری که امروزه در برخی از محله ها علاوه بر نماهایی از کارگاه های کوچک، لرد، حسینیه و مسجد باز هم شاهد جوی آب، آب انبارها و بازارچه و حمام هستیم. اما در معماری یزد به سبک جدید بناهایی ایجاد شده که از معماری پارامتریک مدرن  تقلید نموده و به هیچ یک از معماری های اصیل این شهر وابستگی ندارند مانند باغ ملی که یک مکان تفریحی در یزد می باشد و مجتمع های ساخته شده در میدان صفائیه،  شهرک رزمندگان، میدان مهدیه، میدان های امام حسین و مجتمع های تجاری فراوانی مانند پردیس و آریا.

تور بالی

مناطق گردشگری یزد

شهر یزد به دلیل قدمت بالا و تاریخی که دارد هر ساله پذیرای هزاران توریست می باشد و بسیاری از مسافران تمایل زیادی به دیدن  باغ دولت آباد استان یزد، آب انبار رستم گیو، باغ خان بافقی، باغ مشیرالممالک، حمام خان بافقی دارند. در یزد بیشتر از هر چیزی بازارهای قدیمی آن دارای جاذبه گردشگری است و سبب شده تا یزد را مورد توجه بسیاری از مسافران قرار دهد. از جمله این بازارهای معروف بازار قیصریه، بازار خان، بازار حاجی قنبر، بازار پنجه علی، بازار افشار، بازار شاهزاده فاضل، بازار مسگری و بازار علاقبندی می باشد.

این استان تاریخی دارای میدان های مشهوری مانند میدان امیر چخماق، میدان ساعت،  میدان بعثت، میدان قلعه، لرد مشیر و همچنین لرد کیوان می باشد. در معماری این شهر مسجدها می توانند ارائه دهنده بهترین سبک معماری در این استان قدمت یافته باشند. مسجد جامع، مسجد پشت باغ، مسجد امیر چخماق، مسجد اهرستان، مسجد قلعه کهنه، مسجد فرط و مسجد شاه طهماسب از جمله قدیمی ترین مسجدهای یزد می باشد.

 

جاذبه های تاریخی و قدیمی یزد

بیشترین جذابیتی که سبب شده تا مسافران به شهر یزد علاقمند  شوند دیوارهای کاهگلی این شهر است که در بسیاری از مقبره ها و جاذبه های تاریخی دیده می شود. مقبره احمد فهادان، بقعه دوازده امام، خانه لاری ها، خانه عرب ها، امام زاده جعفر، زندان اسکندر، آتشکده زرتشتیان، خانه ملک التجار، دخمه زرتشیان، کارخانه اقبال، کنیسه کمال، آب انباری که شش بادگیر دارد و در میان سایر آب انبارها بیشترین بازدید کننده را به خود اختصاص داده است. این محل مربوط به دوره قاجار است که شامل دو دهانه می باشد. شاهزاده فاضل که مقبره یکی از فرزندان امام هفتم است.

جالب ترین موزه های واقع شده در شهر یزد موزه مردم شناسی، موزه سکه و از همه دیدنی تر موزه آب شهر یزد می باشد. بازار زرگری یزد دارای قدمتی طولانی است که در قرن دوازده قمری مورد ساخت قرار گرفته است. معمولا در اغلب بناها و جاذبه های تاریخی شهر یزد اتاق ها نقاشی شده و آینه کاری دیده می شود که به واسطه اورسی های رنگارنگ چشم هر بیننده ای را نوازش می دهند. درها و پنجره ها چوبی هستند و اغلب سقف ساختمان ها گنبدی شکل می باشد.

البته در محله های قدیمی شهر یزد سبک معماری به گونه ای است که گذرگاه ها و کوچه ها سرپوشیده هستند که به ساباط شهرت دارند. در ساباط برخی از خانه ها از یک راه ورودی گذر می کنند که این عمل نشان صمیمیت مردم یزد را نشان می دهد. در بافت های قدیمی شهر یزد پشت بام ها همگی به هم متصل می باشد.

تور بیروت

[foogallery id=”15907″]

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

گروه:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو