تحصیل در بلاروس

در این مقاله قصد داریم همه چیز درباره تحصیل در بلاروس را با شما مطرح کنیم. کشور بلاروس مجهز به پیشرفته ترین سیستم های آموزشی قرار دارد. کشور بلاروس معقول ترین هزینه های تحصیل را نسبت به کشورهای غرب اروپا دارد به همین جهت بسیاری از دانشجویان جهت مهاجرت تحصیلی کشور بلاروس اقدام می نمایند.

آنچه در اد امه خواهید خواند.

سفر به بلاروس

بلاروس یکی از کشور های اروپای شرقی به پایتخت شهر مینسک می باشد که مورد توجه خیل عظیمی از گردشگران قرار گرفته است. برای سفر به این کشور باید حتما مدارک خاصی را در دست داشته باشید و مهمترین مدرک مورد نیاز را می توان ویزای بلاروس دانست. این کشور علاوه بر جنبه گردشگری از جنبه های دیگری نیز برای بسیاری حائز اهمیت می باشد و هر شخصی متناسب با خواسته ای که دارد باید نسبت به ویزای مورد نظر خود اقدام نماید.

اگر شما هم علاقمند به سفر به بلاروس هستید میتوانید با خرید آنلاین بلیط هواپیما ارزان قیمت از همیشه سفر کمی از هزینه های سفر خود کم کنید.

بلاروس یکی از امن ترین کشورهای جهان با مردمی بسیار مهربان و مهمان نوازاست، این کشور دارای 45 موسسه آموزش عالی دولتی با بیش از 300000 دانشجو است که بهترین خدمات و امکانات را در اختیارشان می گذارد، هزینه زندگی پایین در این کشور، به خصوص اجاره منزل که 30 درصد ارزانتر از ایران است!بلاروس را به یک گزینه ایده آل تبدیل می کند.

سفر به بلاروس

چرا تحصیل در بلاروس

در حال حاضر ملاک برای متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه های بین المللی معتبر ، تحصیل در کشورهای پیشرفته و صنعتی و مدرن و صد البته دانشگاه هایی با هزینه های پایین تر و یا رایگان که در سطح بین المللی مطرح باشد، می باشد.

بلاروس یکی از کشورهای صنعتی دنیا محسوب می شود. همچنین دانشگاه های این کشور ، رتبه بالایی را در کل جهان به خود اختصاص داده اند. در زیر به چند نکات چرا تحصیل در بلاروس اشاره می کنیم:

 • هزینه تحصیل در بلاروس پایین تر از سایر کشورهای مشابه می باشد.
 • از لحاظ اعتبار مدرک معتبر می باشد و استاندارهای آموزشی اروپا در بلاروس رعایت شده است.
 • دانشگاه دولتی بلاروس در رتبه علمی 596 در جهان می باشد و قدمت 90 ساله دارد.
 • بلاروس 20 دانشگاه مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت در ایران دارد و هر ساله تعداد زیادی دانشجوی بورسیه وزارت علوم به این کشور اعزام می شوند.
 • این کشور روابط خوبی با سایر کشورهای دنیا دارد.
 • کشور بلاروس در اروپا و حتی سراسر دنیا از امنیت بالایی برخوردار است و به دور از تبعیض نژادی می باشد.
 • امکانات کامل تفریحی و رفاهی برای دانشجویان در بلاروسو حتی خوابگاه های ارزان قیمت دانشجویی
 • در رشته های علوم پزشکی، تخصص های پزشکی و دندان پزشکی پذیرش آسانی دارد و نیازی به امتحان ورودی و عدم نیاز به مدرک زبان ندارد.
 • در زمینه ی آموزش و تحقیق از شهرت جهانی برخوردار است.
 • کشور بلاروس از دروس و رشته های به رسمیت شناخته شده توسط نهادهای بین المللی نظیر WHO MCI, UNESCO, EUROPEAN COUNCIL برخوردار است که از شهرت جهانی دارند.
 • برای اخذ پذیرش نیازی به مدرک IELTS یا TOEFL ندارید.
 • برای اخذ ویزا نیازی به نشان دادن بودجه و پشتوانه مالی نیست.

ویزای تحصیلی بلاروس

پس از پذیرش از دانشگاه های بلاروس با ارائه مدارک زیر باید اقدام به اخذ ویزای تحصیلی بلاروس نمایید:

 1. ارائه پاسپورتی که صفحه اول آن دارای امضا متقاضی باشد.
 2. تمامی مشخصات فردی شامل آدرس و تلفن منزل، موبایل، آدرس ایمیل، وضعیت تاهل و…
 3. ارائه مدرکی که نشانه توانایی مالی وی جهت پرداخت هزینه های تحصیل در بلاروس است.
 4. ارائه ۴ قطعه عکس 3 در 4 که دارای زمینه ای سفید باشد.
 5. ارائه مدرک دیپلم به سفارت بلاروس که بنا به در خواست سفارت باید به زبان روسی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد.
 6. ارائه ریز نمرات دوره دیپلم که این مدرک نیز باید به زبان روسی و یا انگلیسی ترجمه شده باشد جهت اخذ ویزای تحصیلی بلاروس.
 7. ارائه تمامی صفحات شناسنامه که بنا به در خواست سفارت می بایست ترجمه شده به زبان انگلیسی یا روسی باشد جهت اخذ ویزای تحصیلی بلاروس.
 8. جهت اخذ ویزای تحصیلی بلاروس ارائه مدرکی که مبنی بر صحت و سلامتی فرد بوده و به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد.

بیشتر بدانید: همه آنچه که باید درباره اخذ ویزای آفریقای جنوبی بدانید.

شرایط تحصیل در بلاروس

تحصیل در بلاروس یک فرصت عالی برای کاوش در یکی از بهترین کشور های جهان برای شما ایجاد می کند ؛ هنگام تحصیل در دانشگاه های معتبر بلاروس ترکیبی بی نظیر از فرهنگ را کشف خواهید کرد.

شرایط تحصیل در بلاروس

تحصیل در مقطع کارشناسی

دانشجویان برای اخذ ویزای تحصیلی بلاروس ابتدا باید از یکی از دانشگاه های این کشور در رشته ی مورد علاقه ی خود پذیرش بگیرند.
تحصیل در دانشگاه به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های بلاروس در مقطع کارشناسی به زبان روسی باید دوره های پادفک را که معادل دوره های پیش دانشگاهی در ایران است را بگذرانند.

همچنین متقاضیان جهت اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله خود را ارائه دهند تا بتوانند از شرایط تحصیل در این کشور استفاده نمایند. تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی ۴ سال به طول می انجامد.

دانشجویان تحصیل در بلاروس در مقطع کارشناسی اجازه کار به صورت پاره وقت (۱۰ الی ۱۵ ساعت در هفته ) را دارند. هزینه زندگی و تحصیل در بلاروس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و متقاضیان می توانند با مبلغ پایین تر در رشته های غیر پزشکی در دانشگاههای بلاروس در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل شوند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در این مقطع به دو زبان انگلیسی و روسی امکان پذیر است. متقاضیان برای ورود به دانشگاه های بلاروس در مقطع کارشناسی ارشد به زبان روسی باید دوره های پادفک را که معادل دوره های پیش دانشگاهی در ایران است را بگذرانند.

مدت زمان تحصیل در این مقطع ۲ سال به طول می انجامد. افرادی که در این مقطع تحصیل می کنند به صورت پاره وقت (۱۵ الی ۲۰ ساعت در هفته) اجازه کار دارند. در پایان دوره ارشد در بلاروس،دانشجویان علاوه بر گذراندن امتحانات پایان ترم باید پایان نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند.

تحصیل در مقطع دکتری

هزینه های پایین زندگی و تحصیل در کشور بلاروس،کیفیت زندگی خوب در دوران تحصیل و امنیت مناسب این کشور جهت تحصیل دانشجویان،بلاروس را به یکی از مقاصد تحصیل دکتری برای کشورهای آسیایی،آفریقایی و حتی برخی از کشورهای اروپایی تبدیل کرده است.

مدت زمان تحصیل در بلاروس در مقطع دکتری حدود ۳ الی ۴ سال به طول می انجامد که از ماه نوامبر آغاز و تا ماه اکتبر سال آینده ادامه دارد.
این دوره بیشتر به شکل تحقیق و پژوهش است و دانشجو دروس کمی را می گذراند. مدرک دکتری پس از قبولی در امتحانات نظری و ارائه تز تحقیقاتی و دفاع از آن به دانشجو اعطاء می گردد.

 • امکان تحصیل در مقطع دکتری عمدتا با جلب نظر و تایید استاد راهنما امکان پذیر است.
 • استاد راهنما باید مدرس دانشگاه،محقق برجسته یا یکی از اعضای هیئت علمی باشد.-استاد راهنما باید مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه های بلاروس یا دانشگاه های مطرح دنیا کسب کرده باشد. متقاضیان می توانند از طریق ایمیل با استاد راهنما در ارتباط باشند.اگر قصد تغییر استاد راهنمای خود را داشته باشید باید دلایل خود را به طور کامل به دانشگاه شرح دهید.
 • دریافت بورس تحصیلی در بلاروس در مقطع دکتری بسته به رزومه ی متقاضی و نظر استاد راهنما می باشد.بصورت طبیعی یا به طور معمول هر چه سوابق تحصیلی افراد موفقیت آمیزتر باشد شانس دریافت بورسیه تحصیلی بلاروس در مقطع دکتری افزایش خواهد یافت.

تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی

تحصیل رشته پزشکی و دندانپزشکی در بلاروس را می توان بهترین و ارزانترین گزینه ها دانست. دوره های پزشکی در بلاروس مطابق با اصول نوین آموزش است. طول دوره تحصیل رشته پزشکی کشور بلاروس 6 سال و تحصیل دندانپزشکی در بلاروس 5 الی 6 سال است. در 3 سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مانند شیمی، زیست و زبان لاتین و فلسفه را میگذرانند.

در سال چهارم تا ششم دروس تخصصی آموزش میبینند و در کلینیک ها و بیمارستان ها می روند و همچنین در تابستان هم به طور عملی آموزش می بینند و فارغ التحصیلان پزشکی باید 1 سال زیر نظردیگر پزشکان دوره کارآموزی را بگذرانند.

برای پذیرش در دانشگاه های پزشکی بلاروس باید معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالای 16 باشد و همچنینی در آزمون ورودی که شامل زیست و شیمی و زبان انگلیسی است قبول شوند در غیر این صورت باید دوره پادفک را که 9 ماه است را بگذرانند.

تحصیل در بلاروس در رشته های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل هزینه های بسیار پایین در مقایسه با کشورهای مشابه، باعث شده است که متقاضیان زیادی تصمیم به ادامه تحصیل در این کشور بگیرند.
رشته های پزشکی در بلاروس در قبال هزینه ارزانی که از دانشجویان خارجی دریافت میکنند کیفیت آموزش بالایی دارند. به طوری که اکثر دانشگاه های این کشور در سطح جهان از اعتبار بالایی برخوردار هستند. در بلاروس بسته به زبان تحصیل در دانشگاه در رشته های پزشکی ودندانپزشکی، میزان شهریه تحصیل متفاوت می باشد.

تحصیل در بلاروس در رشته پزشکی و دندانپزشکی

مزایای تحصیل در بلاروس

اگر قصد دارید در کشوری به تحصیل خود ادامه دهید که آرام و منظم باشد به شما این کشور را پیشنهاد می کنیم که سالانه تعداد زیادی دانشجوی خارجی برای تحصیل دربلاروس وارد این کشور می شوند. از مزایای مهاجرت تحصیلی به بلاروس می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کشوری امن و زیبا
 • امید به زندگی بالا
 • مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی
 • دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت
 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • بدون امتحان ورودی و کنکور سراسری
 • دانشگاه های قابل اعتبار
 • ارتباط اجتماعی دولت با مردم

*شرایط دریافت ویزا اکراین در آژانس همیشه سفر!

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی بلاروس

شما بابت تحصیل در هر دوره باید مدارک تحصیلی سال قبل خود را داشته باشید. علاوه بر این مدارک باید گذرنامه معتبر را داشته باشید. تمامی مدارک تحصیلی و ملیتی شما باید ترجمه به زبان روسی داشته باشد و مهر وزارت امور خارجه به تمامی مدارک خورده شود. لازم به ذکر است همانطور در ابتدا مقاله گفته شد این است که به مدرک زبان احتیاجی نیست و به شما این امکان را می دهند که در مدت کمی مدارک لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های بلاروس معتبر و بعد مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی را فراهم گردد.

مدارک لازم جهت دریافت پذیرش تحصیلی بلاروس

با توجه به شرایط و اصول مطلوب برای تحصیل در بلاروس، اشخاص زیادی برای تحصیل در این کشور را انتخاب می کنند. تحصیل در بلاروس، یکی از روش های مهاجرت می باشد که در این مقاله بررسی کردیم و برای اطلاعات بیشتر شما این امکان را دارید که با آژانس همیشه سفر تماس بگیرید و با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری مشاوره شوید. مشاوران حرفه ای ما شرایط شما را بررسی می کنند و بهترین راه را به شما عزیزان پیشنهاد می دهند.

مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در دانشگاه های بلاروس

برای اخذ ویزای بلاروس با توجه به ماهیت ویزا، مدارک خاصی از شما درخواست خواهد شد و باید کلیه مدارک را تهیه کرده و به سفارت این کشور ارائه نمایید. ابتدا باید مشخص کنید که تمایل به دریافت کدام یک از ویزاهای بلاروس دارید. برای مثال: برای اخذ ویزای پزشکی بلاروس باید مدارک پزشکی خود را ارائه کنید و این در صورتی است که برای ویزای تحصیلی ارائه مدارک تحصیلی امری ضروری خواهد بود. در حالت کلی ارائه مدارک زیر از جمله الزامات می باشد:

 • تکمیل فرم درخواست
 • ارائه مدرک دیپلم دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • ارائه ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی به زبان انگلیسی یا روسی
 • ارائه پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه پذیرش
 • قبولی در آزمون ورودی (درصورت نیاز)

مدرک زبان برای پذیرش در دانشگاه های بلاروس

در بلاروس دوره های برجسته ای برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شود اما بسیاری از دوره ها به زبان روسی آموزش داده می شوند. برای پذیرش در هر دانشگاه بین المللی از دانشجویان بلاروس ، هیچ آزمون زبان مانند سایر کشور ها لازم نیست ، آن دسته از دانشجویان بین المللی که به زبان انگلیسی تسلط دارند می توانند مستقیما به برنامه مورد نظر خود با دستورالعمل انگلیسی بپیوندند.

آن دسته از متقاضیانی كه به زبان انگلیسی مسلط نیستند ، می توانند به برنامه مقدماتی سال اول زبان روسی با موضوعات علمی بپیوندند و زبان اصلی روسی را به مدت 10 ماه یاد بگیرند. بیشتر متقاضیان کشور های عربی و فرانسوی زبان ابتدا ترجیح می دهند دوره مقدماتی را بخوانند اما انتخاب گزینه در مورد زبان تدریس با متقاضی است.

تحصیل در بلاروس
تحصیل در دانشگاه های بلاروس

اطلاعات مفید در رابطه با تحصیل در بلاروس

 • زبان تحصیل در بلاروس : بلاروسی و روسی
 • مدت زمان تحصیل دربلاروس در مقطع کارشناسی : 4 سال
 • مدت زمان تحصیل دربلاروس در مقطع کارشناسی ارشد : 2 سال
 • مدت زمان تحصیل دربلاروس در مقطع دکترا : 3 الی 4 سال
 • مدت زمان تحصیل دربلاروس در مقطع پزشکی : 6 سال
 • هزینه تحصیل-کارشناسی در بلاروس : بطور متوسط ترمی 1500 دلار
 • هزینه تحصیل-کارشناسی ارشد در بلاروس : بطور متوسط ترمی 1700 دلار
 • هزینه تحصیل-دکترا در بلاروس : بطور متوسط ترمی 2000 دلار

گرایش های اصلی که می توانید در بلاروس در رشته های آن به تحصیل بپردازید شامل رشته هایی چون پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، اتومبیل سازی، معماری، مکانیک، ابزار دقیق، ورزش، عمران، معدن، بازاریابی، معدن، رباتیک، نیرو، انرژی که می توانید ریز رشته را از اینجا دریافت کرده و آن را مطالعه کنید.

اخذ اقامت تحصیلی بلاروس
دانشگاه های معتبر بلاروس

دانشگاه های معتبر برای تحصیل دربلاروس

ما سعی کردیم تعدادی از بهترین دانشگاه ها جهت تحصیل در بلاروس رو در این مقاله به شما معرفی کنیم. پس با ما همراه باشید:

Baranavichy State University

 • Brest State University named after A.S. Pushkin Homiel State (Francysk Skaryna) University
 • Hrodna State (Yanka Kupala) University Mogilev State A. Kuleshov University
 • Palessie State University — Pinsk, Brest Voblast
 • Polotsk State University — Navapolatsk, Vitsebsk Voblast
 • Vitsebsk State University

*دانشگاه کشاورزی:

 • Belarusian State Agrarian Technical University — Minsk
 • Hrodna State Agrarian University

*دانشگاه اقتصاد:

 • Belarusian State Economic University — Minsk
 • Belarusian Trade-Economic University of Consumer Cooperation — Нomiel

*دانشگاه پزشکی:

 • Belarusian State Medical University — Minsk
 • Homiel State Medical University
 • Hrodna State Medical University
 • Vitsebsk State Medical University

*دانشگاه فرهنگیان وابسته به آموزش و پرورش:

 • Belarusian State Pedagogic (Maxim Tank) University — Minsk
 • Mаzyr State (I. Shamiakin) Pedagogic University
 • Mogilev State A.Kuleshov University

*دانشگاه فنی و مهندسی:

 • Belarusian National Technical University — Minsk
 • Belarusian State Technological University — Minsk
 • Belarusian State University of Informatics and Radioelectronics — Minsk
 • Brest State Technical University
 • Pavel Sukhoi State Technical University of Gomel
 • Vitebsk State Technological University
اپلای برای دانشگاه های بلاروس
دانشگاه فنی مهندسی مینسک بلاروس

سوالات متداول در مورد تحصیل در بلاروس

چند نوع بورسیه تحصیلی در کشور بلاروس وجود دارد؟

بورس ملی بلاروس
بورس غیرانتفاعی وسازمان های تجاری

شرایط تحصیل کارشناسی در بلاروس چگونه است؟

شرط ورود به دانشگاه های بلاروس در مقطع کارشناسی گذراندن دوره های پادفک می باشد.

شرایط تحصیل دکتری در بلاروس چگونه است؟

زمان تحصیل دکترا در بلاروس 3 سال می باشد. دوره دکترا در بلاروس بیشتر به شکل تحقیقاتی می باشد.

برگشت به منو