منار جنبان خرانق

منار جنبان خرانق در استان یزد را بشناسید / کشور ایران / شهر یزد

دسته‌ها: ایرانگردی ، جاذبه های یزد

منار جنبان خرانق یکی از جاذبه های دیدنی و بسیار شگفت انگیز در یکی از روستاهای شهرستان اردکان در استان یزد است. این بنای منحصر به فرد، گردشگران بسیار زیادی را به خود فراخوانده و از مقاصد اصلی گردشگری در استان کویری و بسیار زیبای یزد به شمار می آید. این بنای تاریخی به ثبت ملی رسیده است و جز یکی از آثار بسیار دیدنی و شگفت انگیز در ایران است.

منار جنبان خرانق استان یزد

درباره روستای خرانق یزد

روستای خرانق یکی از روستاهای شناخته شده در فاصله 60 الی 65 کیلومتری استان اردکان است. این روستا دارای آب و هوایی نسبتا کوهستانی بوده و دارای جاذبه های توریستی فراوانی می باشد. گونه های جانوری موجود در این روستا تنوع بسیار زیادی داشته و بازدید از آن ها از جمله علاقه مندی های گردشگران به این روستا به شمار می آید. این روستا دارای مناطق گردشگری، رستوران های سنتی و مدرن و اقامتگاه های فراوانی بوده و همواره مورد توجه گردشگران خارجی و ایرانی استان یزد به شمار می آید.

در این بین منار جنبان خرانق یکی از بهترین و بی نظیر ترین جاذبه های تاریخی در این روستا بوده و دارای معماری بسیار ویژه و منحصر به فردی می باشد. زیبایی ها و شگفتی های این بنا به قدری زیاد است که گردشگران را در کیلومترها دورتر از استان یزد به خود خوانده و از لذت های اصلی سفر برای آن ها به شمار می آید. بسیاری از تاریخ شناسان جهان به این معتقد هستند که منار جنبان خرانق، تنها بنای جنبان تمام خشت در جاذبه های تاریخی سراسر جهان است.

قدمت منار جنبان خرانق یزد

تاریخ شناسان معتقد هستند که قدمت این بنا به دوره ساسانیان و برخی دیگر از آن ها معتقد هستند قدمت منار جنبان به دوره سلجوقیان باز می گردد. معماری این بنای کم نظیر، ریشه در تاریخ کهن معماری و طراحی شگفت انگیز ایران زمین داشته و همواره زبانزد خاص و عام می باشد. این بنا کاملا خشتی بوده و هیچگونه کاشی کاری، طراحی و رنگ در سطح آن مشاهده نمی گردد. منار جنبان خرانق طوری طراحی و معماری شده است که قادر به تکان های کوچکی با ضربات دست بوده و هرگز فرو نمی ریزد.

متاسفانه یکی از مشکلات بزرگ این بنا، قرار گیری آن در روستای اطراف استان یزد است، اعتقاد بر این است که اگر این بنا در یک شهرستان و استان شناخته شده قرار می گرفت، سالانه تعداد بی شماری گردشگر داخلی و خارجی را به خود جلب نموده و به یکی از آثار شناخته شده در گردشگری ایران مبدل می گردید. ثبت ملی این اثر بسیار فاخر منجر به شناخته شدن و دیدن بیشتر این بنا گردیده و توانسته است آن را به جاذبه ای زیبا و دیدنی در این روستا مبدل نماید.

Minar Janban Khoranagh,

ویژگی های منار جنبان خرانق

جالب است بدانید منار جنبان خرانق اردکان ، قدمتی بیشتر از منار جنبان اصفهان که یکی از بهترین و فاخر ترین مناره های شناخته شده در جهان است، داشته و بنایی تمام خشت و بسیار جذاب و دیدنی در یکی از استان های کویری ایران به شمار می آید. این بنای زیبا در قسمت ضلع شمالی مسجد خرانق قرار گرفته و از سه طبقه تشکیل یافته است. ما به شما توصیه می کنیم که به منظور بازدید از لرزش این مناره به شهر یزد سفر کرده و در کنار این بنا لذت ببرید.

بنا به گفته ساکنین این روستا، بخشی چوبی شکل در قسمت بالایی این بنای تمام خشت وجود داشته که به دلیل ترس از ریزش و سقوط در زلزله های کوچک و بزرگ احتمالی و وزش های باد شدید، توسط سکنه برداشته شده و کنار گذاشته شده است. معماران ایرانی اعتقاد دارند که آجرهای این بنا را سازه های چوبی کنار یکدیگر نگاه داشته و مصالح خاصی در این بنا به کار نرفته است. از تفاوت ها و ویژگی های منحصر به فرد این بنا، وجود پله های دو طرفه در راهروهای این بنا بوده که تردد را برای گردشگران و بازدیدکنندگان آسان نموده و از تجمع جمعیت در راه پله های حلزونی این منار جنبان ممانعت می نماید.

منار جنبان خرانق با ایده و معماری بسیار بی نظیری طراحی و بنا گردیده و معماران موسس آن، به منظور رفت و آمدهای آسان و بی دردسر عرض پلکان های داخل آن را از بالا به پایین بیشتر نموده و یک حالت قیفی شکل ایجاد نموده اند.

منار جنبان خرانق

 ارتفاع منار جنبان اردکان

یکی دیگر از ویژگی های منار جنبان خرانق، ارتفاع بسیار زیاد آن است که در گذشته های دور اردکان از آن به عنوان برج دیده بانی تمامی نواحی مشرف به این بنا استفاده می شده است. گردشگران خارجی، تکان های شگفت انگیز این بنا را معجزه نامیده و آن را یکی از خارق العاده ترین اتفاقات معماری در ایران زمین می خوانند. گفته می شود این بنای زیبا 15 متر بوده و از مرتفع ترین آثار تاریخی این منطقه به شمار می آید.

تکان های منار جنبان روستای خرانق

مناره ها از جمله جاذبه های تاریخی، دیدنی، عجیب و پرطرفدار شهرهای مختلف ایران مانند اصفهان به شمار می آیند. هنر اصلی و قابل توجه در تکان مناره ها زمانی معنا می یابد که ارتفاع مناره بسیار زیاد باشد، این ویژگی در منار جنبان خرانق وجود داشته و همواره از شگفتی های معماری این بنا محسوب می گردد. به کار بردن آجر هایی با حالت ارتجاعی بسیار زیاد از دلایل اصلی تکان های مناره خرانق بوده و می توان با حرکت های جزئی دست، این بنا را به تکان درآورد. در گذشته های بسیار دور اردکان این مناره مکانی برای اقدامات نظامی نیز بود.

نداشتن کاشی کاری، سرامیک، نقاشی و دیگر تجهیزات معماری در این مناره از دیگر شگفتی های آن به شمار آمده و یکی از وجوه تمایز آن در میان سه مناره معروف و مشهور ایران می باشد.

منار جنبان خرانق

سفری لذت بخش به روستای خرانق

تنها لرزش های مناره نیستند که آن را دیدنی کرده و از آن یک جاذبه گردشگری ساخته است؛ به نظاره نشستن منار جنبان خرانق در حال و هوای کویری شهر بادگیر های ایران ، یک تجربه و لذت تکرار نشدنی بوده و می تواند خستگی های روزمره را از تن ربوده و یک سفر رویایی برایتان به ارمغان بیاورد.

ما به شما پیشنهاد می کنیم در سفر به استان یزد، حتما به شهرستان اردکان و روستای خرانق سفر نموده و از زیبایی های آن، جاذبه های آن و شب های کویری بی نظیر آن لذت برده و یک سفر تاریخی و رویایی برای خود و خانواده تان رقم بزنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو