هشت باغ دولت

هشت باغ دولت آباد یزد / کشور ایران / شهر یزد

دسته‌ها: ایرانگردی ، تاریخی ، جاذبه های یزد

هشت باغ دولت آباد یزد یکی از بهترین جاذبه های تاریخی شهر یزد است که همواره توانسته گردشگران بسیاری را به سمت خود جلب کند. شهر یزد همواره به دلیل داشتن مکان های تاریخی بی نظیر و همچنین جاذبه های دیدنی مختلف نه تنها در بین گردشگران است بلکه از نظر تاریخدان ها و باستان شناسان نیز از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

در این بخش سعی داریم با ارائه مطالبی سودمند به معرفی کامل این مکان تاریخی بی نظیر بپردازیم. اگر قصد سفر به شهر تاریخی یزد را دارید پیشنهاد ما این است که بازدید از هشت باغ دولت آباد یزد را در اولویت خود قرار دهید بدون تردید ارزش آن را دارد که لحظاتی به یاد ماندنی را در این مکان ثبت کنید.

اگر چه مردم بومی این ناحیه همواره از ترافیک و هوای گرم برای دسترسی به هشت باغ گلایه مند هستند ولی به محض ورود از سر در این مکان همه ی خستگی شما از بین خواهد رفت. در روزهای آخر هفته معمولا تردد بسیار زیادی از بازدید کنندگان را در این مکان خواهید دید .

هشت باغ دولت آباد

نگاهی به تاریخچه هشت باغ دولت آباد

اگرچه در گذشته هشت باغ دولت آباد محل زندگی محمد تقی خان بافقی و خانواده اش بوده و محلی برای رسیدگی به امور حکومت در نظر گرفته می شد ولی امروزه  فرصت بازدید از آن در دسترس همه ی گردشگران قرار گرفته است. معماری که برای ساخت هشت باغ در نظر گرفته شده است بسیار شبیه به معماری دوران زندیه است و همین امر سبب شده است که بسیاری از معماران ساخت این مکان را به دوران حکومت زندیه اختصاص دهند در حالیکه اسناد موجود مشخص می کند هشت باغ یزد در دوران افشاریه تاسیس شده است.

در گذشته این مکان تاریخی از دو بخش برونی و درونی تشکیل شده بود که بخش بیرونی محل استراحت کاروان ها بوده و بخش درونی نیز اقامتگاه حکمران این شهر بوده است و امروزه اثر تاریخی که در معرض بازدید گردشگران قرار گرفته همان قسمت داخلی هشت باغ است. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفید و سودمندی در مورد این مکان به دست آورید.

جاذبه های تاریخی شهر یزد

بخش های مختلف هشت باغ دولت آباد یزد

بخش های مختلف هشت باغ دولت آباد یزد شامل :

  •  بادگیر هشت ضلعی
  •   سه شاه‌نشیتنی
  •  حوضچه‌ها
  •  تالارهای عمارت تابستانی
  •  درهای مشبک
  •  شیشه‌های رنگی و آب‌نماهای داخل عمارت اصلی

موارد یاد شده به طور کامل قسمت های باقی مانده از بخش داخلی هشت باغ می باشد.

بهترین زمان بازدید از هشت باغ دولت آباد یزد

اگر چه همه فصل های سال برای بازدید از این مکان مناسب می باشد ولی بهترین زمان فصل بهار و پاییز است که  آب و هوای شهر یزد نسبتا خنک بوده و مشکلات مربوط به گرمی هوا کمتر می باشد. در طول بازدید خود می توانید از بخش های مختلف این اثر تاریخی عکس های یادگاری ثبت کنید و اطلاعات مفید و کافی بیشتری را به دست آورید. در گوشه و کناره های این مکان به آسانی می توانید گنجینه های باارزش متعلق به دوره های مختلف را مشاهده کنید. محوطه ی بیرون هشت باغ را علاوه بر درختان و بوته های مختلف یک بادگیر ۳۳ متری احاطه کرده که زیبایی فوق العاده ای دارد.

بادگیر هشت باغ دولت آباد یزد

این بادگیر، بزرگترین بادگیر خشتی در کل جهان است که در روبروی آبنمای اصلی قرار گرفته و در ساخت آن معماری خاصی به کار رفته و همین امر ارزش و شکوه آن را ارتقا داده است. جالب است بدانید که روبروی باغ به گونه ای تاسیس شده است که که اگر در انتهای آن به داخلش بنگریم می توانیم کل بادگیر را در داخل آن ببینیم. همه ی زیبایی های موجود در این مکان تاریخی سبب شده است که این مکان در بین آثار با ارزش جهانی طبقه بندی شود.

تاریخچه ی هشت باغ دولت آباد

آبراهه های زیبا در هشت باغ دولت آباد

ناگفته نماند در گذشته برای تامین آب هشت باغ دولت آباد قناتی به طول ۶۵ متر حفر شده بود و به همین دلیل مردم بومی از این مکان به عنوان نمایش آب یاد می کردند اگر چه امروزه برخی از چاه های آن خشک شده ولی تعداد زیادی از حوض ها هنوز آب کافی دارند به همین دلیل هنگام قدم زدن در این مکان احساس لطافت و سرزندگی خواهید داشت. فضای این ناحیه به ویژه در فصل بهار بسیار دل انگیز است. فانوس های مختلف در امتداد حوض روبروی بادگیر قرار داده شده اگر شب هنگام از این مکان دیدن کنید شاهد زیبایی های بی نظیر این مکان خواهید بود.

 هشت باغ

امکانات رفاهی هشت باغ دولت آباد

هشت باغ دولت آباد یک مکان تاریخی بی نظیر و یک مکان تفریحی باطراوت در دید گردشگران است و به آسانی می توانید ساعاتی در گوشه این باغ باشکوه بنشینید و از همه درگیری های روزمره ی خود دور باشید و به آسانی تاریخ را لمس کنید.
برای رفاه بیشتر گردشگران و بازدیدکنندگان نیز کافه و رستوران شیکی در این باغ تاسیس شده است که به آسانی می توانید هم خستگی در کرده  و هم غذاهای سنتی یزد  را امتحان کنید . این مکان نیز بسیار شیک و لوکس است و همواره مورد توجه گردشگران می باشد.

مسیر دسترسی و ساعت بازدید هشت باغ دولت آباد

هشت باغ دولت آباد در محله چهار منار منتهی به خیابان شهید رجایی قرار گرفته است. در صورتی که خودروی شخصی ندارید می‌توانید در ایستگاه شحنه  در بلوار دولت آباد پیاده شوید و ۱۰ دقیقه تا باغ دولت آباد پیاده روی کنید ، پس از  وارد شدن به خیابان رجایی و بعد خیابان معلم به این مکان خواهید رسید. اگر خودروی شخصی دارید  به بلوار دولت‌ آباد بروید و وارد خیابان رجایی شوید در همین خیابان امکان پارک  خودرو فراهم است و می توانید باقی مسیر را تا خیابان معلم پیاده بروید. باغ دولت آباد از ساعت ۸ صبح تا ۱۱ شب همه روزه یکسره باز است.

جاذبه های نزدیک به هشت باغ دولت آباد

در هنگام بازدید از هشت باغ دولت آباد فرصت بازدید از جاذبه های دیدنی نزدیک آن نیز برای شما فراهم است همواره تورهای ویژه ای یک روزه برای بازدید از این مکان تاریخی و جاذبه های اطراف آن در شهر یزد برگزار می شود که می توانید به همراه سایر گردشگران از این زیبایی ها دیدن کنید. بازار و میدان یزد و همچنین حمام تاریخی این شهر در یک کیلومتری هشت باغ قرار گرفته است.

در فاصله ی بسیار نزدیک نیز مجموعه مراکز خرید مختلفی موجود است که هنرهای دستی مختلف در این مراکز به فروش می رسد ناگفته نماند موزه ی آب یزد نیز در خیابان قیام واقع شده است که کمترین فاصله را با هشت باغ دارد . با بازدید از این مکان تاریخی در واقع می توانید با یک تیر چند نشان بزنید و بدون اتلاف زمان از مکان های دیدنی شهر یزد دیدن کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو