برج خاموش

برج خاموشان یزد و دیدار با مردگان / کشور ایران / شهر یزد

دسته‌ها: ایرانگردی

برج خاموشان در یزد را می توان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری یزد به شمار آورد که این برج توانسته نظر بسیاری را به خود جلب نماید. هر ساله شاهد برگزاری تورهای متعددی به مقصد یزد هستیم که بی شک بازدید از برج خاموشان یزد یکی از برنامه های سفر با تور یزد خواهد بود. توجه داشته باشید که این منطقه تشکیل شده از 2 برج مختلف می باشد که زمان ساخت آنها نیز با یکدیگر متفاوت می باشد.

این منطقه متعلق به زرتشتیان می باشد و در یک طرف آن یک کلبه کوچک برای مراسمات ساخته می شد که این کلبه معمولا تشکیل شده از چند اتاق کوچک و بزرگ بوده و مردگان در یک اتاق آن قرار داده می شدند و در اتاق دیگری از کلبه آتش سوزانده می شد و نور این آتش باید شب هنگام تمام فضای اتاق مردگان را روشن می کرد. لازم به ذکر است که این برج از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و به همین دلیل در تمامی مواقع مملو از گردشگر خواهد بود. در ادامه توضیحات کامل تری ارائه نموده ایم:

آشنایی با برج خاموشان در یزد

برج خاموشان در یزد را می توان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر دانست که بازدید از آن به هر شخصی توصیه می شود. توجه داشته باشید که برج خاموشان یزد در نزدیکی شهر یزد قرار گرفته و تنها 15 کیلومتر از مرکز شهر یزد فاصله دارد. این برج در منطقه ای به نام صفائیه در بخش جنوب شرقی شهر یزد واقع شده است. در دامنه های یک کوه رسوبی در این منطقه به نام دخمه است که این برج واقع شده است.

دلیل نامگذاری این منطقه را می توان وجود دو عمارت برج مانند دانست که فضای آنها میان تهی می باشد. این منطقه با نام دخمه و یا دادگاه زرتشتیان شناخته می شود و این برج ها به ترتیب از نظر قدمت به برج مانکجی هاتریا و برج جدیدتر به نام گلستان مشهور است. برج خاموشان در یزد متعلق به دوران قاجاریه می باشد و از اهمیت تاریخی بالایی نیز برای ایرانیان برخوردار می باشد و به همین دلیل بازدید از آن می تواند برای همگان لذت بخش باشد. بازدید از دخمه های این منطقه به تمامی گردشگران توصیه می شود و بی شک تمامی کسانی که به همراه تور یزد سفر کرده اند از این جاذبه دیدن خواهند کرد.

برج خاموشان یزد

ابعاد برج خاموشان یزد

برج خاموشان در شهر یزد همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد از دو برج تشکیل شده است که هر یک از آنها اندازه های متفاوتی با یکدیگر خواهند داشت و برج جدیدتر ارتفاع بیشتری نسبت به برج قدیمی تر دارد. دخمه گلستان که در دوره قاجاریه ساخته شده است حدود 25 متر ارتفاع دارد و ارتفاع آن از سطح تپه دقیقا 6 متر می باشد.

دخمه مانکجی هم که قبل از دخمه گلستان ساخته شده است ارتفاعی برابر با 15 متر دارد و البته تنها این دو برج نیستند که در این منطقه قرار گرفته اند و می توانید در برج خاموشان در یزد مناطقی مانند: عمارت خشت و گلی، سنگی، آجری و همچنین عمارت هایی به صورت ترکیبی از هر سه مواد را مشاهده نمایید. دخمه ها و خیله هایی که در ضلع غربی برج خاموشان در یزد قرار گرفته اند قدیمی ترین بخش های این منطقه هستند که قدمت آنها به دوران صفویه بازمی گردد.

کاربرد برج خاموشان یزد در قدیم

برج خاموشان یزد استفاده های بسیاری داشته است و تنها استفاده مفید از آن قرار دادن مردگان در آن بوده است. دخمه در دوران قدیم به مکانی گفته می شد که زرتشتیان مردگان خود را در آن قرار می دادند و این آیین در تمامی زرتشتیان مشاهده می شود. این مراسم تا حدود 40 سال پیش برای زرتشتیان ادامه داشت و مردمان این آداب و رسوم را داشته اند که مردگان خود را پس از انجام سنت های ویژه ای در داخل این دخمه ها قرار می دادند تا این مردگان به طعمه ای برای کرکس ها تبدیل شوند و به همین دلیل کرکس های کوه های اطراف این منطقه از مردگان برج خاموشان یزد تغذیه می کردند.

در بخش میانی فضای میان تهی دخمه یک چاه قرار گرفته است که استخوان های مردگان در این چاه ریخته می شدند. چاه هایی که در بخش میانی دخمه قرار گرفته اند به نام استودان معروف هستند. برج خاموشان یزد امروزه به یکی از اماکن گردشگری مهم در یزد بدل شده که هر ساله گردشگران متعددی را از جای جای نقاط جهان به خود جذب می کند.

برج خاموشان

برگزاری مراسم دینی گذشتگان در برج خاموشان یزد

در این برج مراسم دینی متعددی انجام می شد که این مراسمات برای مردگان به انجام می رسیدند. در حدود 150 تا 200 متری برج خاموشان در یزد یک کلبه کوچک ساخته می شد که مواد اولیه سازنده آن خشت و گل بود و این دخمه ها معمولا دارای چند اتاق بودند تا بتوان انواع مراسمات را در آن برگزار کرد. یکی از اتاق های این سازه مربوط به آتش سوزی ها بوده است و افرادی که به آتش سوزی اعتقاد داشتند در این اتاق آتش روشن می کردند.

آتش سوزها به این امر اعتقاد داشتند که باید در اتاق به قدری آتش سوزانده شود تا نور از پنجره ای که در داخل این اتاق دخمه وجود دارد به داخل دخمه بتابد و باید توجه داشته باشید که مرده 3 روز در داخل دخمه قرار می گرفت و باید در هنگام شب در این دخمه آتش روشن می کردند و نور آن به هیچ وجه نباید کمتر می شد و داخل دخمه باید در تمامی اوقات روشن می ماند.

اصول ساختن دخمه های برج خاموشان

دخمه های برج خاموشان یزد از جنس خشت و گچ ساخته می شدند تا مواد آلوده امکان رسیدن به زمین را نداشته باشند. در ساخت این دخمه ها 4 میخ بسیار بزرگ، 36 میخ متوسط و همچنین 260 میخ کوچک استفاده می شد و این امر به یک قانون تبدیل شده بود. صد نخ پنبه را به شکل ریسمان درآورده و آن را به دور دخمه می چرخاندند و سپس سرود خاصی سر داده و به داخل دخمه 300 سنگ کوچک می انداختند.

برج خاموشان یزد

نحوه دسترسی به برج خاموشان یزد

برج خاموشان یزد در 15 کیلومتری از مرکز شهر یزد قرار گرفته اما از سطح شهر به این برج ها اتومبیل هایی در نظر گرفته شده و به سهولت می توانید با استفاده از آنها به برج خاموشان در یزد دسترسی داشته باشید. لازم به ذکر است که می توانید با خودرو شخصی خود نیز به این برج ها دسترسی داشته باشید و محل هایی برای پارک کردن در آن برای گردشگران در نظر گرفته شده است.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو