خانه یخی یزد

یخچال خشتی میبد بهترین جاذبه تاریخی یزد / کشور ایران / شهر یزد

دسته‌ها: ایرانگردی ، جاذبه های یزد

یخچال خشتی میبد یزد یکی از بهترین و دیدنی ترین جاذبه های تاریخی ایران به شمار می رود. این یخچال به عنوان بزرگترین مرکز تولید کننده یخ در دوران قدیم شناخته می شود. یخچال خشتی میبد یزد در فاصله 50 کیلومتری شمال یزد قرار گرفته است و در اطراف این یخچال می توانید شاهد فعالیت کاروانسراها و چاپارخانه ها باشید.

این یخچال معماری بی نظیری دارد که سبب شده فضای داخلی آن به گونه ای سایه باشد تا شاهد خنکی منحصر به فردی در بخش میانی آن باشیم. دیواره های این یخچال ضخامت بسیار زیادی دارند که این امر سبب شده سایه خوبی ایجاد شود و حوضچه هایی که در داخل این بخش ساخته شده اند سبب ایجاد یخ ها خواهند شد.

این یخچال به صورت کامل از خشت ساخته شده است و جنس آن سبب شده که ماندگاری بسیار بالایی از آن شاهد باشیم و هم اکنون می توانید آن را مانند شکل اول خود مشاهده کنید. از یخ هایی که در این یخچال ساخته می شده است در مصارف مختلفی استفاده می شد و از جمله اصلی ترین استفاده های آن می توان به نگهداری از اجناس اشاره کرد که سبب جلوگیری از فاسد شدن اجناس خواهد شد.

Ice House

معرفی یخچال خشتی میبد یزد

یخچال ها در دوران قدیم نقش ویژه ای در زندگی مردم داشته اند و به همین دلیل در بخش های مختلفی از کشور شاهد فعالیت یخچال های متعدد بوده ایم که یکی از بهترین ها را می توان یخچال خشتی میبد دانست و بازدید از این یخچال ها می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای گردشگران باشد.

توجه داشته باشید که یخچال خشتی میبد یزد از جاذبه های تاریخی این منطقه به شمار می رود و یکی از مهمترین جاذبه های دیدنی در این استان به شمار می رود. یخچال ها زمانی ساخته شده بودند که بشر تکنولوژی خاصی نداشته است و نمی توانستند اجناس خود را در سرما نگه دارند و این یخچال ها محل مناسبی برای تهیه یخ بوده اند.

یخچال خشتی میبد یزد یکی از سازه هایی است که پس از تفکر بشر ساخته شده و نوعی از تکنولوژی را دارد که این قابلیت را داشته است که بتواند بیشترین حجم یخ ها را تولید نماید. یخچال خشتی میبد یزد یکی از تاریخی ترین بخش های کشور ایران به شمار می رود و در دوران پیش از صفویان اطلاعات موثقی در این باره در دسترس نیست و به همین دلیل نمی توان تاریخ دقیقی برای این یخچال ذکر نمود.

ویژگی های منحصر بفرد یخچال خشتی میبد یزد

یخچال خشتی میبد یزد ویژگی های منحصر به فرد بسیاری دارد و همانطور که از نام آن پیداست این یخچال از خشت ساخته شده است. برای این یخچال پیشینه دقیقی در دسترس نمی باشد و هنوز هم نامعلوم است که این یخچال در چه تاریخی ساخته شده است اما طبق بررسی های انجام شده زمان ساخت این یخچال به زمان قاجاریه و یا پیش از آن نسبت داده می شود و دلیل این شباهت را نیز می توان گفته هایی در کتاب ها دانست که در رابطه با یخ سخنان بسیار آمده است.

این یخچال از 4 بخش اصلی تشکیل شده است که این بخش ها شامل: حوض یخ بند، مخزن، گنبد یخچال و دیوارهای سایه انداز می باشد. دیوارهایی که در اطراف این یخچال ساخته شده اند سبب خواهند شد که بخش بالایی یخچال به بهترین شکل ممکن سایه شوند و این سایه سبب خواهد شد که دمای یخچال افزایش نیابد. آب قنات را به داخل حوضچه هایی در یخچال خشتی میبد می ریخته اند که این آب ها به یخ تبدیل می شده اند چرا که در هنگام شب دمای این بخش بسیار سردتر از سایر بخش ها خواهد بود و این امر سبب یخ شدن زود هنگام آبها خواهد شد.

یخچال خشتی میبد یزد

بخش های مختلف یخچال خشتی میبد در یزد

یخچال خشتی میبد یزد از بخش های مختلفی تشکیل شده است و دارای یک حوض کم عمق می باشد که این حوض از گل ساخته شده است و هم اکنون می توانید آن را دقیقا به همان شکل ساخته شده، مشاهده نمایید. مساحت یخچال خشتی میبد در یزد 8000 متر مربع وسعت دارد و دیواره های این یخچال ضخامت بسیار بالایی دارند که دلیل ضخیم ساختن این دیوارها را می توان خنک نگه داشتن بخش های داخلی یخچال دانست.

ارتفاع دیوارهای این یخچال 8 متر می باشد و سبب ایجاد سایه ای بلند خواهند شد. قاعده گنبدی که در بالای این سازه قرار گرفته است حدود 300 متر می باشد و به همین دلیل فضای بسیاری برای قرار دادن یخ در این بخش در نظر گرفته شده است. ارتفاع گنبد یخچال نیز حدود 15 متر بوده است. در ساخت این یخچال نیز مانند سایر یخچال های جهان در دوران قدیم از 3 بخش یخ سازی، یخ داری و تحویل یخ استفاده شده است.

سازه خاص یخچال خشتی میبد یزد

یخچال خشتی میبد یزد یک نمونه از سازه های سنتی به شمار می رود که این یخچال سازه ای بی نظیر داشته و توجه هر بیننده ای را به خود جلب خواهد کرد. این یخچال به گونه ای ساخته شده است که سازگار با زیست بوم کل منطقه باشد و به همین دلیل است که در تمامی اوقات دمای هوا در این بخش بسیار پایین خواهد بود. یخچال میبد در یزد به عنوان یکی از منحصر به فرد ترین بنا ها در نوع خود به شمار می رود و به عنوان یکی از بزرگترین یخچال های تاریخی به شمار می رود. این یخچال در سال 1375 بود که در فهرست آثار ملی کشور ایران قرار گرفت.

جاذبه های اطراف یخچال میبد در یزد

در اطراف این یخچال  مراکز متعددی وجود دارند که می توانید در هر یک از این مراکز به تفریح و سرگرمی بپردازید. رستوران ها و کافه هایی در اطراف این سازه فعالیت می کنند که می توانید برخی از اوقات خود را در این رستوران ها سپری نمایید. کافه هایی که در این منطقه فعالیت می کنند محل مناسبی برای خوردن یک نوشیدنی و استراحت کردن خواهند بود. همچنین بخش هایی برای نشستن گردشگران و رفع خستگی آنها در نظر گرفته شده است.

یخچال خشتی میبد یزد

نحوه دسترسی به یخچال خشتی میبد در یزد

یخچال خشتی میبد در یزد در منطقه مناسبی قرار گرفته و به همین دلیل تمامی گردشگران می توانند به سهولت این یخچال را هدف قرار دهند. این یخچال در شهرستان میبد یزد قرار گرفته و می توانید در کمترین زمان از مرکز شهر به این یخچال دسترسی داشته باشید. بازدید از این یخچال برای ایرانیان رایگان می باشد. این یخچال در 50 کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو