خانه لاری یزد

خانه لاری ها در یزد قدیمی ترین عمارت / کشور ایران / شهر یزد

دسته‌ها: ایرانگردی ، جاذبه های یزد

شهر یزد یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای ایران می باشد که با داشتن قدمت و آثار تاریخی بسیار بی نظیر خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و توریست های داخل و خارجی را به سوی خود جذب کند. یکی از زیباترین و دوست داشتنی ترین جاذبه های دیدنی این شهر، خانه لاری ها در یزد می باشد که یکی از قدیمی ترین عمارت های این شهر بوده و با داشتن قسمت های بسیار مختلف خود توانسته است در کانون بازدید بسیاری از گردشگران واقع شود. مساحت این خانه در حدود 1700 متر می باشد که زیر بنای اصلی حدود 1200 متر را به خود اختصاص داده است.

این آثار تاریخی در سال 1375 توانست اسم خود را به عنوان یکی از با ارزش ترین آثار ملی ایران به ثبت برساند. آینه کاری و معماری بسیار باشکوه و تاریخی خانه لاری ها در یزد هر بیننده ای را مجذوب خود می کند البته ناگفته نماند که این خانه یکی از زیباترین و بزرگترین خانه های اعیانی ها بوده توانسته است معماری قرن سیزدهم را به خوبی به نمایش بگذارد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد قدمت، معماری و بخش های مختلف خانه لاری ها در یزد توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم.

خانه لاری یزد

قدمت خانه لاری ها در یزد

یکی از مهمترین عواملی که سبب شده است تا خانه لاری ها در یزد یکی از پربازدیدترین و بی نظیرترین جاذبه های تاریخی این شهر به شمار بیاد می توان به قدمت بسیار طولانی آن اشاره کرد. خانه مذکور در حدود 270 سال پیش می باشد که نوادگان این نسل به مدت طولانی در این خانه اقامت کرده و امروزه نیز این خانه تحت نظارت میراث فرهنگی این استان می باشد.

تمام آیتم هایی که در این خانه وجود دارد بهترین و بارزترین نمونه های قرن سیزدهم بوده که هر گردشگری می تواند با ورود به این خانه و قدم زدن در این خانه، لحظات بسیار بی نظیری را برای خود به ارمغان بیاورند. در طول های دوره های مختلف این خانه، اعیان و اشراف زاده های بسیار زیادی در این خانه اقامت نمودن و توانستند قسمت های مختلف آن را مورد بازسازی و تعمیر قرار دهند تا به شکل امروزی خود در بیایند.

معماری خانه لاری ها در یزد

معماری خانه لاری ها بسیار بی نظیر و دیدنی می باشد به طوری که هر قسمت و بخش اندرونی این خانه از معماری و سبک طراحی داخلی بسیار باشکوهی برخوردار می باشد و همین امر نیز سبب شده است تا بسیاری از طراحان از معماری موجود در این خانه الهام بگیرند.

وجود انواع هشتی ها، دالان ها، بادگیرها، دیواره های بلند، مصالح و تزئینات، آینه کاری ها، گچ کاری ها، ستون های بسیار مختلف در تالارها از مهمترین آیتم های معماری به کار رفته در این خانه می باشد. تمام مواد و متریال های استفاده شده در خانه لاری ها در یزد با شرایط اقلیمی این شهر نیز بسیار سازگار می باشد و همین امر سبب شده است تا این خانه بتواند سالیان دراز بدون تخریب دوام بیاورد.

یکی از مهمترین و اصلی ترین آیتم های مورد استفاده در این خانه، استفاده از بادگیرها می باشد که از این سبب شده است تا این ساختمان در فصل های گرم هوای خنک را در داخل خانه حبس کند. استفاده از درب و پنجره های رنگارنگ با شیشه های بسیار بی نظیر و زیبا، شگفت انگیزی و طراحی بسیار جالبی را به این خانه افزوده است که گردشگران خارجی نیز با مشاهده این خانه و معماری آن نهیات لذت را می برند.

خانه لاری

 دسترسی به خانه لاری ها در یزد

گردشگران و مسافرانی که به دنبال بازدید از خانه لاری ها در شهر یزد هستند می توانند با در دست داشتن آدرس این خانه به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن بازدید خود را انجام دهند. آدرس خانه لاری ها در یزد را می توانید به شکل زیر داشته باشید:

  •     آدرس: یزد- خیابان امام خمینی – محله فهادان – مجاور عمارت کلاه فرنگی

امروزه بسیاری از گردشگران با شرکت در تورهای گردشگری یزد، می توانند به راحتی و آسانی از قسمت های مختلف این خانه بازدید نموده و بهترین لحظات را برای خود به ارمغان بیاورند. همچنین بسیاری از آژانس های مسافرتی نیز در برگزاری تورهای یزد، حتما بازدید از این خانه را در اولویت های خود قرار می دهند تا بتوانند بهترین و فراموش نشدنی ترین لحظات را برای مسافران خو به ارمغان بیاورند.

بخش های مختلف خانه لاری ها

خانه لاری ها در یزد از قسمت ها و بخش های مختلفی تشکیل شده است که از مهمترین و اصلی ترین این قسمت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایوان وسیع خانه: ایوان وسیع خانه در سمت جنوب غربی واقع شده است که ارزش این خانه را به نمایش گذاشته است و ارتفاع بسیار زیادی را به خود اختصاص داده است.
  • غروب نشین: یکی از دوست داشتنی ترین قسمت هایی می باشد که بر روی حوض لاجوردی رنگ تعبیه شده است.
  • ایوان بادگیر: ایوان های بادگیر از بارزترین قسمت های این خانه می باشد.
  • سرداب: سرداب این خانه دارای 6 متر عمق خود تسلط 38 پله به خانه متصل می شود که از مهمترین و اصلی ترین بخش های این خانه را تشکیل می دهد.
بخش های مختلف خانه لاری ها

بهترین زمان بازدید از خانه لاری ها

یکی از مهمترین و اصلی ترین موضوعاتی که در مورد خانه لاری ها در یزد وجود دارد، بهترین زمان بازدید از این خانه می باشد. گردشگران و مسافران علاقه مند می توانند در هر زمانی که دوست دارند به شهر یزد سفر کرده و از قسمت های مختلف این خانه بازدید داشته باشند. البته بسیاری از مسافران بر این باورند که بهترین و مناسب ترین زمان بازدید از خانه لاری ها در شهر یزد، فصل بهار و تابستان می باشد و اگر می خواهید به دور از هجوم گردشگران بازدید خود را انجام دهید می توانید فصل پاییز را به این منظور انتخاب کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو