مسجد نصیرالملک شیراز

آشنایی با مسجد نصیرالملک شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

دسته‌ها: ایرانگردی

اگر به جاذبه تاریخی و قدیمی علاقه مند هستید و می خواهید به یکی از شهرهای پرجاذبه و زیبای ایران سفر کنید، توصیه می کنیم به شهر شیراز بروید. یکی از بناهای دیدنی این شهر، مسجد نصیرالملک شیراز نام دارد که در سال 1294 خورشیدی به دستور میرزا حسنعلی خان ملقب به نصیرالملک حاکم وقت شهر و از اشراف شیراز توسط معماران میرزا محمدحسن و محمدرضا ساخته شده است.

این بنای تاریخی و زیبا به تزیینات کاشی های هفت رنگ و نقوش گل و بوته و طرح های اسلیمی مزین شده است که هر ساله گردشگران بسیاری از سراسر ایران و جهان برای دیدن این بنای تاریخی به شهر شیراز سفر می کنند. اگر قصد سفر به شیراز و سفر با تور شیراز را دارید، توصیه می کنیم به منظور آشنایی بیشتر با مسجد نصیرالملک شیراز تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

مسجد نصیرالملک

معرفی مسجد نصیرالملک شیراز

یکی از مساجد قدیمی و تاریخی شهر شیراز، مسجد نصیرالملک نام دارد که به مسجد صورتی نیز شناخته می شود. این بنای زیبا و دیدنی در سال 1294 خورشیدی به دستور میرزا حسنعلی خان ملقب به نصیرالملک حاکم وقت فارس ساخته شد و در سال 1305 خورشیدی ساخت این بنای تاریخی با کاربری مسجد به پایان رسید. معماران مسجد نصیرالملک، میرزا محمدحسن و محمدرضا بوده اند که از کاشی های هفت رنگ و گل سرخ زنبق برای تزیینات این مسجد استفاده کرده اند. مسجد نصیرالملک شیراز با زیربنای 2216 متر مربع در زمینی به مساحت حدود 2890 متر مربع ساخته شده است و در تاریخ 30 خرداد 1358 با شماره ثبت 396 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تاریخچه مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز از ابنیه تاریخی دوران قاجار به شمار می آید که ساخت آن بین سال های 1294 تا 1305 خورشیدی به طول انجامید. این بنا با کاربری مسجد به دستور  حاکم وقت فارس به نام میرزا حسنعلی خان ملقب به نصیرالملک ساخته شد. معماران این بنا محمد حسن معمار و محمدرضا معمار بوده اند که هنر معماری قاجاریه را در این مسجد به رخ جهانیان کشانده اند. در و پنجره های رنگارنگ شبستان این مسجد به دست استاد محمدجعفر و استاد محمد رحیم نجار از بزرگترین نجاران شیراز در آن زمان ساخته شد.

مرمت، حفظ و نگهداری مسجد نصیرالملک شیراز مطابق با استانداردهای مرمت آثار تاریخی توسط محمود قوام انجام شد و در سال 1348 خورشیدی هم به دست میرزا آیت بازسازی و مرمت بر روی بخش های از این مسجد انجام گردید.

nasir-almolk-mosque-shiraz

مسجد نصیرالملک کجاست؟

اگر به مسافرت علاقه دارید و از دیدن ابنیه تاریخی و قدیمی لذت می برید، توصیه می کنیم به شهر شیراز سری بزنید و از جاذبه های گردشگری این استان دیدن فرمایید. ور اقامتی و گردشگری بسیاری در زمینه ارائه خدمات مسافرتی مشغول فعالیت می باشند که به شما در بازدید از جاذبه های تاریخی شهرهای مختلف ایران خدمات می دهند. حال اگر با تور شیراز به شهر شیراز سفر کردید و قصد بازدید از این مسجد را دارید باید به محله گود عریان یا محله اسحق بیگ سابق بروید و به سمت جنوب خیابان لطفعلی خان زند حرکت کنید. مسجد نصیرالملک در نزدیکی شاهچراغ و در کوچه نصیرالملک، کوچه تریاکچی واقع شده است.

ویژگی های منحصر به فردمسجد نصیرالملک

همانطور که گفته شد، مسجد نصیرالملک شیراز یکی از ابنیه تاریخی دوران قاجار محسوب می شود که جلوه معماری این دوران در آن نهفته شده است. این مسجد یکی از زیباترین و دیدنی ترین مساجد ایران به شمار می آید که هر ساله گردشگران بسیاری از داخل و خارج کشور برای دیدن این بنای متفاوت به شهر شیراز سفر می کنند. از دلایلی که سبب شده است تا افراد زیادی به بازدید از مسجد نصیرالملک بروند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بکارگیری کاشی هایی با رنگ صورتی که سبب شده تا لقب مسجد صورتی به این مسجد داده شود.
 • استفاده از شیشه های رنگی و کاشی کاری جذاب و بی نظیر سبب محبوبیت این بنای تاریخی شده است.
 • مکانی زیبا و پرطرفدار برای عکاسی محسوب می شود.
 • یکی از ارزشمندترین مساجد ایران از لحاظ کاشی کاری و مقرنس کاری به شمار می آید.
 • و…
مسجد نصیرالملک شیراز

سبک معماری مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک شیراز در ورودی خود طاق نمای بزرگی دارد که سقف آن با کاشی های هفت رنگ تزیین شده اند و مقرنس کاری زیبایی بر روی طاق نمای این مجموعه انجام شده است. 2 درب بزرگ چوبی به عنوان ورودی مسجد به شمار می آیند که بالای آنها روی سنگ مرمر شعری از شوریده شیرازی به چشم می خورد. این مسجد قدیمی و تاریخی دارای دو شبستان شرقی و غربی می باشد که شبستان غربی پوشش آجری با تزیینات زیبا دارد. تزیینات این شبستان از مسجد مشیر و مسجد وکیل شیراز الهام گرفته شده است و با نقش هایی مانند گل و نقوش اسلیمی و آیات قرآن مزین شده است.

شبستان شرقی مسجد نصیرالملک شیراز از سقف کاشی کاری شده با 7 ستون تشکیل شده است که به آن شبستان زمستانه نیز می گویند. تزیینات این شبستان که دارای 8 طاق نما و 7 جرز آجری می باشد از آیات قرآنی و نقش گل و بوته کاشی کاری شده است که زیبای این بنا را چندین برابر کرده است. از دیگر ویژگی های معماری این مسجد تاریخی و دیدنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بهره گیری از هندسه ساده و خط های شکسته
 • استفاده از کاشی های هفت رنگ
 • استفاده از نقوش گل و بوته و طرح اسلیمی در تزیینات مسجد
 • سادگی طرح در عین زیبایی و جذابیت
 • استفاده از رنگ صورتی در کاشی کاری مسجد
 • دو شبستان شرقی و غربی و 2 ایوان جنوبی و شمالی
 • و…
مسجد نصیرالملک شیراز

امکانات خدماتی و رفاهی مسجد و اطراف آن

اگر تصمیم دارید به شهر شیراز سفر کنید و به بازدید از مسجد نصیرالملک شیراز بروید، می توانید با تورهای گردشگری شیراز چند روزه این سفر را تجربه کنید. قیمت تور با توجه به خدمات ارائه شده به مسافران بسیار مناسب خواهد بود. اما اگر قصد دارید به صورت شخصی به این شهر سفر کنید و از مسجد تاریخی نصیرالملک دیدن فرمایید، بد نیست با امکانات دسترسی، خدماتی و رفاهی مسجد و حومه بیشتر آشنا شوید:

دسترسی ها به مسجد نصیرالملک شیراز :

 • ایستگاه اتوبوس: 1.3 کیلومتر تا ایستگاه ولیعصر
 • ایستگاه مترو: 1.4 کیلومتر تا ایستگاه ولیعصر
 • پمپ بنزین: 2.4 کیلومتر تا جایگاه پارامونت
 • فرودگاه: 9.3 کیلومتر تا فرودگاه بین المللی دستغیب
 • ایستگاه راه آهن: 24.8 کیلومتر تا ایستگاه راه آهن شیراز
 • فاصله از هتل: 90 تا 150 متر

امکانات رفاهی مسجد نصیرالملک شیراز:

 • پارکینگ اختصاصی: ندارد (پارکینگ در فاصله 280 متری)
 • دسترسی به آنتن و اینترنت: دارد
 • سرویس بهداشتی: دارد
 • جایگاه امانت چادر: دارد

شرکت همیشه سفر به عنوان بهترین مجری تور شیراز، به شما اطمینان می دهد که سفر لذب بخشی را در تجربه نمایید.

دیگر جاذبه های دیدنی شیراز :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو