آشنایی با کاخ هوا محل در جیپور / کشور هند / شهر جیپور

هند یکی از کشورهای بسیار زیبا است که دارای فرهنگی غنی بوده و مملو از جاذبه های دیدنی و گردشگری فراوان است. هوا محل در جیپور یکی از جاذبه های دیدنی هندوستان است که محلی تاریخی و بسیار دیدنی است و یکی از پر بازدیدترین و شلوغ ترین مکان های شهر جیپور هندوستان است. اگر تا حالا از این مکان زیبا دیدن نکرده اید، پیشنهاد می شود حتما از هاوا محل در جیپور دیدن کنید و از دیدن عظمت و شکوه آن لذت ببرید.

معرفی هوا محل در شهر جیپور

هاوا محل در جیپور یکی از مکان های بسیار دیدنی و زیبای شهر جیپور هندوستان است. این کاخ عظیم و زیبا، شهرتی جهانی دارد و نمایی دارد که در هیچ کجای دنیا نمی توان نمونه آن را یافت. رنگ نمای هاوا محل در جیپور به دلیل موادی که در ساخت این قصر زیبا و عظیم استفاده شده است، به رنگ صورتی است و همین باعث متفاوت بودن آن از سایر سازه های موجود در دنیا شده است.

اسم این کاخ به این دلیل بر روی آن گذاشته شده است که باد به راحتی در این قصر ورود و خروج پیدا می کند و برخی نیز آن را به نام کاخ بادها می شناسند. جیپور یکی از شهرهای بسیار زیبای هند است و هوا محل در جیپور در قسمت جنوبی آن واقع شده است. این کاخ به دلیل معماری بسیار زیبا و متفاوتی که دارد، به یکی از معروف ترین مکان های دیدنی جیپور تبدیل شده است. در ساخت این کاخ زیبا از شن هایی به رنگ سفید و صورتی استفاده شده است و به همین دلیل نمای آن صورتی رنگ است.

هوا محل در جیپور

تاریخچه ساخت هوا محل در جیپور

هوا محل در جیپور در سال 1799 میلادی ساخته شده است. این کاخ زیبا و متفاوت توسط لال چاند یکی از اساتید معماری در جیپور ساخته شده است. پس از پی ریزی بناهای این ساختمان زیبا،ساوای سین یکی از معماران هندی، طرح 5 طبقه این بنای باشکوه را تایید کرد و هر چه که لال چاند برای ساخت این بنا نیاز داشت را در اختیار او قرار داد. هاوا محل در جیپور با الهام گرفتن از کاخ ختری محل طراحی و ساخته شد. این قصر زیبا دارای معماری باشکوه و زیبایی است و به همین دلیل در دنیا مورد توجه قرار گرفته است.

معماری هوا محل در جیپور

همانگونه که گفته شد این سازه در 5 طبقه طراحی شده است اما در زمان استفاده از این کاخ زیبا تنها از سه طبقه پایینی آن استفاده شده است. به علت اینکه دو طبقه بالایی دارای سقفی کوتاه تر است، این طبقات بدون استفاده باقی مانده اند زیرا برای رفت و آمد در این دو طبقه باید خم شد. هاوا محل در جیپور از چندین ساختمان و همچنین یک موزه تشکیل شده است.

پنجره های کاخ به گونه ای طراحی شده اند که  به راحتی هوای تازه از این پنجره ها در داخل کاخ جریان پیدا می کند و به همین دلیل نام آن کاخ هاوا است. این کاخ به شکل هرمی طراحی و ساخته شده و ارتفاع آن 15 متر است. در این کاخ زیبا 953 پنجره وجود دارد که همگی آن ها مشبک کاری شده هستند و نمایی شبیه کندوی زنبور عسل دارند که بسیار جالب و جذاب است.

نکته بسیار جالب در طراحی هاوا محل در جیپور این است که این قصر به گونه ای طراحی شده است که قسمت پشتی آن رو به خیابان است و مردم از بیرون و در خیابان در واقع نمای پشتی کاخ را می بینند. در سال 2006 هزینه بسیاری جهت بازسازی مجدد کاخ خرج شد و کاخ به صورتی که امروزه می بینید در آمد.

در واقع در این بازسازی کاخ لوکس تر و زیباتر شد. این قصر زیبا مانند سایر کاخ ها و سازه های موجود در هندوستان دارای گچ بری های طیف و زیبایی است و علاوه بر پنجره ها، نمایشگرهایی که در قاب های سنگی قرار گرفته اند و سقف های طاق دار آن، بسیار زیبا و دیدنی است و همین امر باعث شده است تا معماری هاوا محل در دنیا زبانزد باشد.

هدف از ساخت هوا محل در جیپور

این کاخ عظیم و زیبا در همان ابتدا محلی برای زندگی خانواده های سلطنتی در هندوستان بوده است و اما نکته جالبی که در ساخت هاوا محل در جیپور وجود دارد این است که به دلیل اینکه در فرهنگ هندوستان در زمان های گذشته زنان حق اینکه به راحتی میان مردم رفت و آمد کنند را نداشتند، به همین دلیل این کاخ ساخته شد تا زنان خانواده سلطنتی بتوانند از پنجره های بیشمار موجود در کاخ، مراسمات و جشن هایی که که در خیابان گرفته می شد را به دور از چشم مردان تماشا کنند و از دیدن آنها لذت ببرند.

هوا محل در جیپور

هاوا محل از لحاظ ساخت

قصر زیبای هاوا محل در شهر زیبای چیپور از لحاظ فنی و ساخت بسیار جالب و متمایز است و به همین دلیل در دنیا نیز مشهور شده است. این کاخ زیبا یکی از بلندترین سازه های دنیا به حساب می آید که در زیر ساخت های آن از هیچ گونه زیرساخت و فوندیشنی استفاده نشده است که در نوع خود بسیار جالب و کم نظیر است. این قصر عظیم و زیبا تنها یک راه پله دارد و همه افراد اعم از خاندان سلطنتی و ملازمان و سایر افراد حاضر در قصر از همین راه پله پهن عبور می کردند.

همچنین پنجره های این کاخ به گونه ای ساخته شده اند که از دور کوچک به نظر می رسند اما زمانی که شما به آنها نزدیک می شوید می بینید که پنجره ها خیلی بزرگ هستند و به راحتی دو نفر می توانند همزمان در کنار هم در کنار پنجره بایستند و منظره بیرون را مشاهده کنند. این قصر در چهارراه جاده اصلی شهر واقع شده است و دسترسی به آن بسیار راحت است.

راه های دسترسی به هاوا محل

دسترسی به هاوا محل در جیپور بسیار ساده است زیرا این کاخ در محل خوبی بنا شده است.  این قصر زیبا در تقاطع جاده اصلی بادی چاوپاد و در میدان بیگ فور واقع شده است و همانگونه که قبلا گفته شد، این کاخ در قسمت جنوبی شهر جیپور قرار دارد. در یک سوی این قصر ، قصر معروف شهر قرار گرفته است و در سوی دیگر آن بازار اصلی شهر قرار گرفته است.

برای بازدید از هاوا محل می توان طی ساعت های 9 صبح تا  5 عصر از این کاخ زیبا دیدن کرد. برای ورود به هاوا محل باید از قسمت بازار وارد این قصر شد. برای دیدن این قصر بهتر است در ساعت هایی از روز به آنجا بروید که کاخ خلوت تر است و شما به راحتی می توانید از همه قسمت های کاخ دیدن کنید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو