شهر مشهد

شهر مشهد / کشور ایران

مشهد هر سال در فصول مختلف میزبان میلیون ها زائر می باشد که ابتدا افراد به نیت زیارت مرقد امام هشتم (ع) به شهر مشهد سفر می کنند و سپس با جاذبه های دیگری چون مکان های دیدنی، آداب و رسوم و سوغاتی های مخصوص مشهد آشنا می شوند و اینگونه شهر مشهد امروزه پایتخت معنوی و قطب گردشگری ایران می باشد.

مشهد مرکز خراسان رضوی و در واقع به معنای محل شهادت می باشد در حقیقت عامل اصلی شهرت شهر مشهد وجود مرقد متبرکه امام هشتم (ع) و جاذبه های گردشگری به خصوص آن می باشد. رودخانه کشف رود عامل اولیه ایجاد روستا ها در این منطقه می باشد .در ادامه به بررسی مکان های زیارتی، تفریحی، آداب و رسوم، غذا های سنتی  و غیره می پردازیم.

آداب و رسوم شهر مشهد

مشهد به دلیل وجود مرقد امام هشتم (ع) و مهاجرت اقوام گوناگون به این شهر دارای آداب و رسوم بسیار متنوعی می باشد ولیکن معروف ترین آداب و رسوم در این شهر زیارتی عبارتند از:

مراسم باران خواهی

در گذشته در مناطق خراسان میزان بارش باران بسیار اندک بوده است و بومیان جهت بارش باران مراسم باران خواهی را برگزار می کردند و از خداوند متعال درخواست بارش را داشتند. در طی این مراسم زنان و کودکان در روستا با عروسک هایی که ساخته دست خودشان بود می چرخند و با ذکر نام های مقدس از خداوند طلب بارش باران می کنند.

غذا های سنتی

غذاهای سنتی آمیخته در فرهنگ و آداب و رسوم هر شهری می باشد معروف ترین غذا های سنتی مشهد یتیمچه، دیگچه، کباب شیشلیک، حلیم و شله می باشد.

غذاهای سنتی شهر مشهد

 ورزش و بازی های سنتی

کشتی با چوخه از ورزش های سنتی در مشهد می باشد و هر ساله مسابقه های متعددی در این خصوص برگزار می شود. البته در کنار کشتی با چوخه می توان به بازی های سنتی همچون: سه پایه، کبدی، قایم موشک، سنگ و پنج، آفتاب و مهتاب اشاره کرد.

 صنایع دستی

صنایع دستی هر شهری معرفی کننده آداب و رسوم آن شهر می باشد. در خصوص مهمترین صنایع دستی شهر مشهد می توانیم به قالی و گلیم بافی، نمد مالی، ابریشم بافی، قلم زنی، سفالگری، فیروزه تراشی و پوستین دوزی اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری شهر مشهد

اغلب افراد به دو دلیل عمده به مشهد سفر می کنند

  1.  زیارت امام هشتم (ع)
  2. جاذبه های گردشگری

در ادامه به جاذبه های زیبا و منحصر به فرد مشهد می پردازیم که هر ساله میزبان میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی می باشد.

پارک طبیعی هفت حوض

یکی از مکان های جذاب و طبیعی برای هر ایرانی و خارجی مجموعه باغ هفت حوض می باشد. این مجموعه متشکل از هفت حوض است. در حقیقت این مجموعه در اثر فرسایش شیمیایی و باران های اسیدی جنب رودخانه طرق و ارتفاعات بینالود شکل گرفته و آب طبیعی به ترتیب از هر حوض وارد حوض دیگر می شود و در نهایت منتهی به بزرگ ترین حوض و وارد ادامه مسیر حقیقی می شود.

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد از کهن ترین جاذبه های گردشگری در شهر مشهد می باشد در این پارک جنگلی افراد می توانند رودخانه کشف رود، انواع حیوانات اهلی و وحشی و گونه های متنوع گیاهی را مشاهده نمایند. جهت داشتن شبی خاطره انگیز می توانید شب ها را با صدای آرام به همراه آب و هوایی خنک در زیر درختان جنگلی بگذرانید.

پارک جنگلی وکیل آباد در شهر مشهد

روستا و غار مغان

اگر اهل هیجان و گذر از جاده های پر پیچ و خم هستید حتما در سفر به شهر مشهد به روستا و موزه غار مغان بروید چرا که این غار مربوط به دوره دوم زمین شناسی می باشد و قدمت آن از البرز و دماوند بیشتر می باشد.

این غار دارای دهلیز و پیچ و خم های بسیار زیادی می باشد که سبب ایجاد هیجان در افراد می شود از سقف این غار ها ستون هایی آهکی با نام های استالاکتیت و استالاگمیت به شکل زیبایی آویزان می باشد و علاوه بر آن در سر تا سر این غار آب سرد و بسیار گوارا جریان دارد.

موزه آستان قدس رضوی

افراد پس از زیارت مرقد امام رضا می توانند از مشاهده موزه آستان قدس لذت ببرند. این مجموعه در داخل حرم مطهر در 5 طبقه که هر طبقه مختص مجموعه خاصی می باشد واقع شده است. در این موزه می توانید عکس هایی از شهر مشهد در دهه های 1200، مجموعه ماهی ها، ستاره شناسی، ارز و سکه را مشاهده نمایید.

سوغات شهر مشهد

در سفر های زیارتی و سیاحتی افراد بخشی از زمان خود را صرف خرید سوغاتی می کنند و هر شهری دارای سوغاتی های متنوع و منحصر به فردی می باشد.

زعفران

زعفران که اغلب افراد آن را به نام طلای سرخ می شناسند و زادگاه اصلی چنین گیاه ارزشمندی مناطق جنوبی خراسان می باشد و بهترین و لوکس ترین سوغاتی مشهد به حساب می آید که علاوه بر سوغات به عنوان کالا صادراتی بسیار بر روی آن سرمایه گذاری می شود و خواص زعفران دلیل اصلی علاقه افراد به چنین گیاهی می باشد در زیر به بخشی از فواید زعفران اشاره می شود.

  •  درمان افسردگی
  • درمان سرطان
  • تقویت کننده حافظه
  • شادی آور
  • مناسب برای کنترل کلسترول و چربی خون
  • رفع کننده طبیعی چین و چروک صورت

در زمان خرید زعفران دقت نمایید که رنگ آن حتما قرمز تیره باشد و زمانی که در آب قرار می گیرد دیر رنگ می دهد و اغلب جهت سوغات به سه روش درشت، ریز و دارای ریشه به فروش می رسد.

سوغات شهر مشهد

انگشتر و زیور آلات

در خراسان رضوی صنعت فیروزه تراشی جایگاه خاصی دارد و اغلب در بازارها انگشتر و دیگر زیور آلات که سازه دست انسان می باشد به عنوان سوغات بسیار به فروش می رسد البته سنگ هایی که در این زیور آلات به کار می رود دارای خواص درمانی مانند درمان بیماری های روحی، تنفسی و چشم زخم می باشد.

مهر و جانماز

در هر شهر مذهبی جانماز به عنوان سوغاتی، بسیار به فروش می رسد در مشهد جانماز ها دارای مهر متبرکه از خاک حرم رضوی، تسبیح در انواع عقیق، دلربا،کهربا و فیروزه می باشد که در پارچه های زیبای ترمه گونه قرار می گیرند.

اگر قصد سفر به کشوراوکراین را دارید، ابتدا باید بلیط هواپیما اوکراین را رزرو نمایید.

 اقتصاد شهر مشهد

خراسان به دلیل موقعیت جغرافیایی و داشتن مرز مشترک با کشور افغانستان و ترکمنستان سالانه میزبان مهاجران بسیار زیادی است از طرفی به دلیل وجود مرقد متبرکه امام هشتم (ع) پایتخت معنوی در ایران نیز محسوب می شود این عوامل تاثیر چشمگیری در اقتصاد و افزایش ارزآوری به این شهر می شود.

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

گروه:

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو