آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی در مشهد

بازدید از آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی در مشهد / کشور ایران / شهر مشهد

فردوسی به عنوان ناجی زبان فارسی، کاملاً مشهور است و آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی در شهر مشهد است. آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی ساختاری کاملاً باشکوه دارد، که در آن می توان غیرت و شور و اشتیاق را که با خود کتاب شاهنامه قابل مقایسه است احساس کرد. این مقبره توسط معمار و طراح برجسته ایرانی، هوشنگ سیحون طراحی شده است. در این مقاله توضیح بیشتری راجع به این مکان دیدنی و توریستی خواهیم داد.

آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی

نگاهی به تاریخچه ساخت آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی

چند قرن پس از حمله اعراب، فارسی به تدریج محو شد. فردوسی برای احیای این زبان، شعر و حماسه را برگزید. وی با به کار بردن تاریخ و طیف گسترده ای از اسطوره ها، افسانه ها و حماسه ها، شاهکار شعر، پس از سی سال شاهنامه را تألیف کرد که هنوز هم، پس از صدها سال، خواندن آن بسیار لذت بخش است و از این گذشته، میراثی کاملاً مستند از تاریخ، ادبیات و فرهنگ کشور ایران است.گفته شده است که از آنجا که فردوسی شیعه بود، در آن زمان دفن کردن او را در گورستان های مسلمانان ممنوع کردند و او را در باغ خود دفن کردند و پس از مدتی مقبره ای بر روی قبر وی ساخته شد.

آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی

با این حال این مقبره چند بار تخریب و بازسازی شد. سرانجام، در سال 1934 رضا شاه دستور داد كه ساخت آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی برای “جشن هزاره فردوسی” طراحی و شروع شود. این مقبره بنایی است که براساس یکی از طراحی های کریم بهزاد ساخته شده و از معماری پاسارگاد الهام گرفته شده است. به دلیل خرابی، ساخت و ساز نیاز به مرمت داشت و در سال 1968، هوشنگ سیحون اندازه و طراحی آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی را تغییر داد. خطاطی برخی  از اشعار شاهنامه بر روی آرامگاه فردوسی وجود دارد.

بخش های مختلف آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی

آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی در وسط 6000 متر مربع فضای سبز قرار دارد که در آن موزه توس و همچنین یک کتابخانه قرار دارد.موزه توس، از بخش های مختلفی با آثار مختلف و آثار هنری در معرض نمایش قرار گرفته است.یک قسمت به گلدان ها، سکه ها و آثار باستانی دیگری که باستان شناسان در مجاورت توس کشف کرده اند اختصاص دارد.

در بخش دیگری، برای ایجاد حس بهتر آن دوره، تجهیزات اسباب کشی اسب سواری باستانی مانند سپر، کلوپ، کمان و فلش و آلات موسیقی میدان جنگ در معرض نمایش است. همچنین برخی از فیلمنامه های دست نوشته های تاریخی شاهنامه و همچنین نقاشی ها و تابلو فرش ها با الهام از داستان های کتاب شاهنامه در این مکان وجود دارد.

آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی

بنای آرامگاه از مقبره کوروش بزرگ الهام گرفته شده است و به شکل مکعبی شکل دارد که برخی از نمایه های آن نشان از کتیبه های اشعار فردوسی دارند که از کتاب پادشاهان گرفته شده است.در کنار مقبره فردوسی استخر وسیعی قرار دارد که در انتهای آن مجسمه این شاعر بزرگ حماسه وجود دارد که از بازدیدکنندگان استقبال می کند. در شمال غربی قبرستان مقبره، محل دفن شاعر بزرگ معاصر ایران، یعنی مهدی اخوان وجود دارد.

مقبره فردوسی حکم یک حرم ملی را به عهده گرفته است. این مکان به عنوان طرح در بسیاری از صنایع دستی و همچنین بر روی تمبر و ارز رسمی ظاهر شده است. به تازگی در سالهای 1995-1992 به عنوان طراحی معکوس سکه 10 ریالی ضبط شده توسط جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

مرمت بنای آرامگاه فردوسی

سی سال پس از برپایی این بنای تاریخی، برای نجات آن از رطوبت و تأمین فضای کافی لازم بود که این بنا مرمت و بازسازی شود. وزارت فرهنگ و هنر با نظارت معمار مربوطه هوشنگ سیحون، مقبره را به روش زیر مرمت کرد.

با بازسازی پس از حمله مغولان، مقبره بسیار شبیه به سبک معماری خاورمیانه شد. در عوض، طراحی كلاسیك مربع آن یادآور سبکی از یونان باستان است. به طور کلی این سازه از آجر سفید ساخته شده است و روی یک سکوی پهن قرار دارد که با تعدادی از پله ها قابل دسترسی است. کل آراﻣﮕﺎه ﻓﺮدوسی توسط یک باغ خوب و منظم احاطه شده است.

محوطه آن از همه طرف گسترش یافت تا یک سالن به مساحت 900 متر مربع شکل بگیرد، با ساخت یک ورودی از غرب و دیوارهای تزیین شده با کاشی های لعاب دار با پلاک هایی از کتیبه ها و صحنه های مجسمه ای که نمایانگر داستان هایی از کتاب شاهنامه در همان زمان است.

برای دریافت راهنمایی جهت رزرو بلیط بیروت می توانید با شماره های درج شده در سایت با همکاران ما تماس بگیرید.

-ardoum-mashhad

دیگر جاذبه های دیدنی مشهد :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو