باغ موزه نادری مشهد

مجموعه باغ موزه نادری مشهد / کشور ایران / شهر مشهد

مجموعه باغ موزه نادری مشهد از جمله جاذبه های گردشگری این شهر زیبا و مقدس است. وجود بارگاه مطهر حضرت رضا (ع) باعث شده که هر ساله زائران بسیاری از سرتاسر کشور و حتی نقاط جهان برای زیارت ایشان راهی شهر مشهد شده و در کنار آن از جاذبه های دیدنی و گردشگری این شهر زیبا نیز دیدن کنند.

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی را در خصوص موزه نادری مشهد در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم؛ پس اگر به مشاهده موزه نادری مشهد علاقمند هستید ما را تا پایان این متن همراهی کنید.

آنچه در ادامه خواهید خواند.

بازدید از باغ موزه8 نادری مشهد

تاریخچه مجموعه باغ موزه نادری مشهد

یکی از پادشاهان قدرتمند ایران در دوران افشاریه نادرشاه افشار نام داشت كه عمر و جوانی خود را به منظور گسترش مرزهای کشور  در راه جنگ با متجاوزان و دشمنان این سرزمین صرف کرد. در همین راستا، زمین و باغی را به مساحت ۱۴۴۰۰ متر مربع ( یک و نیم هکتار) در شهر مقدس مشهد برای ساخت بنایی تاریخی تحت عنوان موزه نادری مشهد به شماره ثبت 1174 اختصاص داده اند. این موزه به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مشهد از بخش هایی چون آرامگاه نادر شاه، مجسمه نادرشاه، دو تالار موزه و غرفه ای برای فروش کتاب و صنایع دستی تشکیل شده است.

همچنین بهتر است بدانید که مشاهده و بازدید از هر یک آثار موجود در مجموعه باغ موزه نادری مشهد مستلزم خرید بلیط بوده و در زمان های مشخص باید به آن مراجعه کرد. اطراف این باغ موزه را هتل ها و مراکز خرید فراوانی فرا گرفته تا مسافران ضمن مشاهده یکی از جاذبه های گردشگری و دیدنی مشهد امکان خرید و استراحت را نیز داشته باشند. همچنین وجود چند عراده توپ جنگی درست در مقابل درب ورودی باغ موزه نادری مشهد باعث شده تا حسابی این مجموعه حال و هوای رزم و جنگ را به خود گیرد و منظره ای جذاب را برای کودکان تداعی کند.

آرامگاه نادرشاه افشار از مهمترین مکان های گردشگری مشهد

آرامگاه این پادشاه بعد از حرم امام رضا (ع) و آرامگاه فردوسی شاعر حکیم ایرانی، به عنوان یکی از مهمترین مکان های گردشگری و تاریخی برای زائرین و گردشگران شهر مشهد به شمار می آید و در مجاور چهار باغ شاهی و یکی از خیابان های روبروی حرم امام رضا در مجموعه باغ موزه نادری  واقع شده است.

آرامگاه موزه نادری مشهد را به دستور قوام السلطنه در سال 1296 خورشیدی شخصی به نام هوشنگ سیحون در محل یکی از مقابر ویران شده نادری طراحی و ایجاد کرده است. طرح آرامگاه نادری در سال 1335 شمسی مجددا توسط انجمن آثار ملی ایران مورد بازنگری قرار گرفت و با حضور محمدرضا پهلوی در شهر مشهد، ساختمان جدید آن در سال 1342 شمسی برای حضور عموم بازگشایی شد.

آرامگاه نادرشاه در باغ موزه نادری مشهد از سکویی با 13 پله تشکیل شده که بر روی قبر آن را نیز با پوششی همانند خیمه های عشایر پوشانده اند. منظور از به کارگیری این نوع پوشش بر روی قبر نشانه ای از تولد و مرگ نادرشاه در آن بوده است. همچنین دیواره های داخلی آرامگاه را از سنگهای مرمر اُخرایی رنگ شهر مراغه پوشانده اند تا تداعی کننده صحنه قتل نادرشاه درون آن چادر عشایری باشد. اما به طور عمده از سنگ های سخت گرانیتی کوهسنگی مشهد در ساخت آن استفاده شده است.

نکته : آرامگاه محمد تقی خان پسیان، سردار خراسانی نیز در بخش شمالی آرامگاه نادرشاه واقع شده است.

آرامگاه نادرشاه افشار

تندیس و مجسمه نادر شاه افشار

رو به روی قبر نادرشاه افشار مجسمه ای به شکل او سوار بر اسب با نشانه قدرت و ابهت او و نمادی از ناپلئون شرق به همراهی چند تن از سربازانش بر روی سکویی سنگی مرتفع قرار گرفته که ساخت این تندیس بر عهده مجسمه ساز فقید و توانا، ابوالحسن صدیقی بوده است.

فضای آزاد باغ موزه نادرشاه افشار

مدیریت موزه نادری در شهر مشهد

امروزه اداره و مدیریت موزه نادری بر عهده سازمان میراث فرهنگی شهر مشهد بوده و بر اساس طرح نوین بهسازی اواخر سال 1386 شمسی بخش های مختلف تشکیل دهنده موزه نادری را طی 6 ماه مورد بازنگری و مرمت قرار دادند. قسمتی از بنای اصلی موزه را در اطراف آرامگاه نادرشاه، دو تالار تشکیل داده که در آن به مجموعه ای از آثار تاریخی و قدیمی بر جای مانده از دوران افشاریه را به نمایش و معرفی عموم گذاشته اند.

تالار شماره یک موزه باغ نادری

در موزه تالار  شماره 1 اشیاء مختلفی از آثار تاریخی دوره افشاریه شامل موارد زیر برای عموم به نمایش گذاشته شده است:

  • انواع سلاح‌ها
  • انواع البسه و پوشاک رزمی نظامیان
  • تابلوهای نقاشی از شخص نادرشاه و صحنه‌های جنگ
  • انواع  وسایل سوارکاری دوره افشاریه تا قاجار مانند زین و برگ اسب
  • چند نسخه خطی نفیس همانند تاریخ جهانگشای نادری
  • دو شمشیر از شخص نادرشاه افشار با حک نوشته هایی بر روی آن ها همچون کلمه «السلطان نادر» و بیت شعر طلاکوب شده از روز تاجگذاری او در سال 1148 هجری دشت مغان « هست سلطان بر سلاطین جهان/ شاه شاهان نادر صاحب قران »
  • و …
تالار شماره یک موزه باغ نادری

تالار شماره دو موزه باغ نادری

امروزه در این تالار موزه نادری مشهد اطلاعاتی تاریخی درخصوص زندگی نادرشاه افشار و ارتباط او با سردار خراسانی به نام کلنل محمدتقی خان پسیان به همراه تصاویری از این وقایع به نمایش گذاشته شده است. نصب تعدادی تابلو با محتوای اطلاعات مربوط به نادرشاه افشار در خصوص ویژگی ها و دوران زندگی او باعث شده تا بازدید کنندگان خیلی بهتر با شخصیت این پادشاه حکومت افشاری آشنا شوند.

آدرس موزه نادری مشهد

خراسان رضوی – شهر مقدس مشهد – ضلع شمال غربی چهارراه شهدا (چهارراه نادری قدیم)

ساعات بازدید از این مجموعه

  • ساعات بازدید در فصول گرم سال ( بهار و تابستان) : از 7:30 صبح تا 20 شب
  • ساعات بازدید در فصول سرد سال ( پاییز و زمستان) : از 7:30 صبح تا 17 عصر

نکته: این مجموعه در ایام شهادت و عزاداری امامان به دلیل شلوغی و ازدحام جمعیت در حرم امام رضا تعطیل است.

بلیط ورودی مجموعه باغ موزه نادری

برای بازدید از آثار موجود در این مجموعه هر شخص ایرانی باید مبلغی را به عنوان بلیط بپردازد و اشخاص خارجی مبلغ بیشتری پرداخت می کنند. همچنین هیچ نیازی به تهیه بلیط ورودی برای کودکان زیر۷ سال وجود نداشته و حضور آنها در مجموعه باغ موزه نادری مشهد رایگان است.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو