تخت جمشید

تخت جمشید و ﻧﻘﺶ رﺳﺘﻢ در شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

تور شیراز یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین تورهای گردشگری داخل کشور است.پارسه یا تخت جمشید و نقش رستم آثار باستانی مشهور و برتر و شناخته شده ایران، در شیراز قرار دارند. تخت جمشید در واقع پایتخت باشکوه پادشاهان در دوره هخامنشیان بوده است.

تاریخچه شهر شیراز

نام باستانی این شهر پرسپولیس بوده و بقایای به جا مانده از کاخ تشریفاتی پادشاهی ایران ست که هم اکنون با عنوان تخت جمشید شناخته می شود به مدت 200 سال مرکز پادشاهی اردشیر اول، داریوش بزرگ و خشایار شاه بوده است. هر ساله از تمام نقاط دنیا در اولین روز سال نو خورشیدی نمایندگان زیادی از کشور های مختلف پیشکش هایی را به تخت جمشید آورده و پیشکش شاه می کردند.

تاریخچه تخت جمشید

شیراز نه تنها این اثر اصیل و ماندگار و باشکوه ایرانی را در خود دارد (این بنا و نقش رستم واقع در شهرستان مرودشت هستند )بلکه در نزدیکی این اثر تاریخی خود مجموعه ای باستانی دیگری در فاصله کمی از تخت جمشید به نام نقش رستم قرار دارد.نقش رستم که باستان شناسان آن را اقامتگاه پادشاهان مختلف می دانستند تنها 6 کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد و این دو را مجموعه ای منسجم می دانند که توسط پادشاهی آن زمان به دلایل متعدد بنا شده است.در میان این دو بنا بقایایی از منازل مسکونی با خشت و گل به چشم می خورد که نشان از مسکونی بودن این منطقه در گذشته دارد.

اهمیت تخت جمشید شیراز

یکی از برترین مکان های تاریخی و باستانی ایران که(در سال 1979)ثبت میراث جهانی یونسکو شده است. کتیبه ها و آثار نوشته های با ارزش و تاریخی زیادی از تخت جمشید هنوز به جای مانده است.تخت جمشید در پای کوه رحمت که به کوه میترا یا مهر مشهور است قرار دارد. آریایی ها این مکان را مقدس می دانند، در کتیبه ای بر جای مانده از داریوش که در دیواره جنوبی کوه میترا قرار دارد بیان شده است قبل از این، ساختمان و یا نیایشگاهی در این منطقه وجود نداشته و این تنها مکانی برای نیایش و مقدس است.

این مکان نه تنها از بعد معنوی برای ایرانیان آن دوران دارای اهمیت بسزایی بوده ست.یکی از مهمترین مراکز ارتباطی قوم پارس که با محل پادشاهی پدران کوروش و شوش و انشان و هگمتانه که از مهمترین پایتخت های هخامنشیان بوده است، پل ارتباطی بوده است.

بازدید تخت جمشید

آثار تاریخی تخت جمشید

آثار زیادی از نیایشگاه بزرگ پرسپولیس به جای مانده ست، ستون ها و سنگ نگاره ها و پلکان ها و نقوش دیوار ها نشان از این دارد که آیین مهر پرستی در آن زمان رواج داشته است نقوش مختلف شیر و گاو که بر روی دیوارهای نیایشگاه تخت باشکوه جمشید قرار دارد نشان از همین آیین دارد و نقوش و تصاویر که تماما برجسته هستند نشان از سلطان و قربانی مهر دارد.

نقشی تاریخی دیگر در کنار این نقش تصاویری از نبرد شاه باشیر است. تالار ها و بنا های تخت مشهور جمشید همه معرف اعتقادات اقوام و معرف آیین زرتشت بزرگ است. نقوش مختلف بر جای مانده از تخت جمشید حاکی این است که هر یک از تالار ها مختص آیین خاصی بوده است و امپراطوری پارس پیروان متعددی داشته است.

تخت جمشید

نقش رستم در شیراز

در نزدیکی تخت جمشید به فاصله ای کوتاهی از کوه متیرا در دامنه کوه حاجی آباد نقش رستم یکی از مکان های مقدس دوران باستان قرار دارد.نقش رستم هم در دسته مشهورترین آثار دیدنی باستانی و تاریخی و توریستی کشورمان محسوب می شود. این اثر تاریخی باستانی آرامگاه پادشاهان بزرگ هخامنشی مثل اردشیر اول و داریوش دوم و خشایارشا است.

این بنا نه تنها به تخت بزرگ جمشید نزدیک است بلکه از بعد تاریخی و معماری شبیه آن است. این بنا در گذشته مرکز نگهداری کتاب اوستا و گنجینه های درباری بوده همچنین کاربری های متعدد دیگری هم داشته است.به اعتقاد اعراب(زمانی که به ایران حمله کردند) ادیان باید مرکزیت های مختلفی داشتند به همین دلیل نقش رستم را کعبه زرتشتیان می خواندند

آشنایی با روش های منحصر به فردی که نمی دانید، برای اخذ اقامت تحصیلی کانادا در همیشه سفر.

بناهای موجود در نقش رستم شیراز

نقش های به جای مانده بر نقش رستم آثاری از پادشاهان دوره ساسانی و هخامنشیان و عیلامی است. بنای تاریخی آرامگاه داریوش پادشاه بزرگ هخامنشی و خشایارشا و داریوش دوم و اردشیر اول است، نقوشی برجسته ای مانند معماری باشکوه تخت جمشید از تاجگذاری بابکان و امپراتوری رم و پیروزی شاپور اول دارد.

تمامی آرامگاههای بزرگ مربع شکل است و کتیبه ها و سنگ های مختلفی در ساخت آرامگاه کوروش بزرگ به کار رفته است. یکی از مهمترین کتیبه های تاریخی بر سر در آرامگاه کوروش کبیر وجود دارد که نشان می دهد داریوش بزرگ در آن اهورامزدا را ستایش می کند این کتیبه با خط میخی نوشته شده است.

در آرامگاه داریوش تابوت های سنگی وجود دارد که پادشاه و ملکه و بستگانش در آن دفن هستند کتیبه های مختلف ساسانی در اطراف نقش رستم بسیار به چشم می خورد و اغلب نقش هایی از اتفاقات تاریخی جنگ رم در دوران شاپور اول و رم اسن همچنین تصاویری از هرمز دوم و شاپور اول و بهرام دوم را نشان می دهد.

persepolis-naqshe-rostam

برترین آثار باستانی ایران

بناهای ویران شده پرسپولیس مرکز سلسله پادشاهی پارسی هخامنشی، واقع در دشت مرودشت،در 57 کیلومتری شمال شرق شیراز مشهورترین آثار باستانی ایران است اولین بار هربرت دبلیو در 1891 از تخت جمشید به عنوان یک اثر ملی یاد کرد. عکس های زیادی در نماهای کاخ ها به صورت کاشی و سنگ و حتی روی تمبر از تخت باشکوه جمشید و نقش رستم وجود دارد.

بیشترین آثار تاریخی گذشتگان در شیراز وجود دارد(حافظیه و سعدیه و..)مجموعه از کاخ های تشریفاتی و خزانه داری و نیایشگاهی تخت مشهور جمشید و نقش رستم توسط داریوش بزرگ و خشایار شاه ساخته شده برخی معتقدند این مجموعه محلی برای جشن های نوروزی در سال نو بوده اند.اما محقیقین این محل را محلی دیپلماتیک و یا یک مرکز سیاسی، اقتصادی و اداری و رصد خانه ای برای سیستم حسابداری زمان می شناسند. این بنا مرکز حاکمیت و سازمان دهنده املاک اجتماعی بوده است که داریوش آن را بنا کرده ست.

جاذبه های شیراز

اهمیت تاریخی دو بنای تاریخی در شیراز

نام جمشید را به اشتباه برای این بنا گذاشته اند. تخت باشکوه جمشید دارای سکویی است با سنگ ها عظیم برش خورده در اشکال مختلف و چند ضلعی با ابعاد مختلف دارای سیستم هدایت آب و زهکشی هایی که برخی از صخره بیرون آورده شده بود.رویال تپه در کنار این بنا برای آوردن آب آشامیدنی از چشمه واقع در فاصله کمی شمال غربی تخت جمشید و جلوگیری از جاری شدن سیل با هدایت آب باران به درون یک رودخانه عمیق حفر شده ساخته شده است.

در نزدیکی آن چاهی به عمق 26 متر و ابعاد 40.70 متر برای جلوگیری از جاری شدن سیل ساخته شده است که در تابستان برای ذخیره آب از آن استفاده می شود.شفت های زهکشی مانند دودکش عمودی در داخل دیوارهای ضخیم با آجر ساخته شده و با قیر پوشیده شده و آب باران از پشت بام به کانال های زیرزمینی و از طریق آنها به داخل دشت هدایت می شود بخشی از این سیستم زهکشی پیچیده هنوز در مکان های مختلف باقی مانده و عملکرد بی نقصی دارد.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو