معرفی و آشنایی با غار جعیتا در لبنان / کشور لبنان / شهر بیروت

دسته‌ها: جاذبه های لبنان

غار جعیتا در لبنان یکی از جاذبه های بسیار زیبا و حیرت انگیز این کشور است که در دنیا نیز بسیار شناخته شده و معروف است. لبنان یکی از کشورهای بسیار زیبای اسلامی است که جاذبه های گردشگری بسیار زیادی دارد. غار جعیتا در لبنان یکی از شاخص های اصلی این کشور است و به نوعی معرف کشور لبنان به شمار می رود. اگر تا بحال از این غار زیبا دیدن نکرده اید، پیشنهاد می شود در سفر به کشور لبنان حتما از این غار شگفت انگیز دیدن کنید.

غار جعیتا، خانه انسان های ماقبل تاریخ

غار جعیتا در لبنان که به غار مکعبی شکل نیز معروف است، یکی از جاذبه های گردشگری این کشور در تور لبنان به شمار می رود. این غار زیبا از دو غار سنگی آهکی تشکیل شده است که این دو غار با اینکه از هم جدا هستند اما در قسمتی به هم متصل شده اند.
غار جعیتا در لبنان یکی از طولانی ترین غارهای مکعبی در دنیا به شمار می رود و در سال 2011 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا شناخته شد.

قطعا شما نیز از دیدن این غار شگفت زده خواهید شد. غار بالایی و پایینی هر یک دارای ویژگی های منحصر بفرد خود هستند که دیدن آنها برای همگان بسیار جالب و جذاب است. غار جعیتا در لبنان در دره ی نهر الکلب واقع در بیست کیلومتری بیروت قرار گرفته است. از سال 1969 دیدن این غار برای عموم آزاد شد و  توانست به یکی از مشهورترین جاذبه های گردشگری این کشور تبدیل شود.

تاریخچه کشف غار جعیتا در لبنان

غار جعیتا در لبنان در سال های دور محل زندگی انسان های اولیه بوده است. این غار زیبا تا سال 1870 نیز کشف نشده باقی مانده بود تا اینکه یک گروه آب به نام Maxwell & Huxley، در همین دهه موفق به کشف این غار شدند. در این سال آنها توانستد به میزان 1060 متر درون غار پیش روی کنند. سپس از دهه 1940 باز هم اکتشاف گران لبنانی دست به کار شدند تا بتوانند عمق بیشتری از غار را کشف کنند.

هم اکنون 9 کیلومتر از این غار کشف شده است و به آن دست پیدا کرده اند. البته پیش از این که غار توسط گروه Maxwell & Huxley کشف شود، یک مبلغ مذهبی در سال 1836 توانست 50 متر به درون غار پایینی نفوذ پیدا کند. وقتی که وی داخل غار شد، با شلیک گلوله و صدایی که در غار انعکاس پیدا کرد توانست به اهمیت غار پی ببرد.

غار پایینی جعیتا

همانگونه که گفته شد غار جعیتا در لبنان از دو غار پایینی و بالایی تشکیل شده است. غار پایینی یکی از زیباترین قسمت های غار جعیتا است. وقتی که وارد این غار می شوید، باید 500 متر در یک قایق الکتریکی در دریاچه زیرزمینی باید سفر کنید. اما به هنگام ورود به غار ممکن است با صداهایی ترسناک مواجه شوید که زمانی که سوار قایق می شوید این صداها نیز از بین می رود و سکوتی غار را فرامی گیرد.

طول غار پایینی 6220 متر است که سفر در آن تجربه ای بسیار جالب و جذاب است که در هیچ کجای دنیا نمی توان آن را تجربه کرد.
درون غار نورپردازی هایی انجام شده است که نمای درون غار را بسیار زیباتر نشان می دهد. نکته ای که در مورد غار پایینی وجود دارد این است که رودخانه این غار آب آشامیدنی بسیاری از مردم لبنان را تامین می کند.

غار بالایی جعیتا

غار بالایی نیز مانند غار پایینی جعیتا بسیار جذاب و دیدنی است. برای ورود به این غار باید 117 متر از یک دالان بتنی عبور کنید.
در حال حاضر بازدیدکنندگان می توانند از 750 متر از این غار که کشف شده است، دیدن کنند. بر خلاف غار پایینی که با قایق درون آن سفر می کنید، برای دیدن غار بالایی باید از پاهای خود استفاده کنید.

غار بالایی مملو از تالاب ها، ستون ها، اشکال بسیار زیبا، استالاگمیت ها، دیواره ها، اشکال کریستالی و … است. برای دیدن این غار سه مسیر وجود دارد. مسیر دالان سفید که یکی از محبوب ترین مسیرهای این غار است. زیباترین استالاگمیت ها در این مسیر وجود دارد. مسیر دالان قرمز نیز به خاطر رنگش بسیار معروف است.

جاذبه های دیدنی غار جعیتا

در اطراف غار جعیتا در لبنان جاذبه های گردشگری و دیدنی بسیار زیادی وجود دارد که بازدیدکنندگان می توانند به هنگام دیدن غار از آنها استفاده کرده و لذت ببرند. این غار به دلیل اینکه یکی از غارهای مشهور در لبنان است، به همین خاطر امکانات رفاهی بسیاری در اطراف آن گذاشته شده است.

یک باغ وحش کوچک، قطار و انواع مجسمه های زیبا در اطراف این غار هستند که می توانید از آنها دیدن کنید. ارگ در بازدید از غار گرسنه شدید، می توانید از یکی از رستوران های اطراف این غار یک غذای خوشمزه لبنانی سفارش دهید و نوش جان کنید. همچنین فروشگاه هایی که در اطراف این غار وجود دارند برای خرید سوغاتی بسیار جالب و جذاب هستند و شما می توانید انواع سوغاتی های لبنانی را از آنجا خریداری کنید.

مسیرهای دسترسی به غار جعیتا

دسترسی به غار جعیتا در لبنان بسیار راحت است. بهترین راه حل برای رسیدن به این غار زیبا استفاده از ماشین است که شما را به راحتی به این غار می رساند. اگر شما به شما به ماشین دسترسی ندارید، می توانید سوار مینی بوسی شوید که در دورا است و در بزرگراه بیروت-جونیه پیاده شوید. پس از پیاده شدن باید مسیر 5 کیلومتری باقیمانده را با تاکسی طی کنید. البته اگر شما مشکل مالی ندارید می توانید با پرداخت حدود 60 دلار از بیروت مستقیم به در غار بروید و پیاده شوید.

زمان های بازدید از غار جعیتا

همه روز هفته به جز روزهای دوشنبه می توان از غار جعیتا دیدن کرد. ساعات دیدن غار بستگی به فصل دارد و بهتر است پیش از سفر به غار حتما اطلاعات و زمان بازدید را در سایت غار چک کنید. البته هر ساله در اواخر ژانویه تا اولی فوریه غار جعیتا به مدت دو هفته تعطیل است که باید دقت کنید در این زمان به غار سفر نکنید.

فصل زمستان غار جعیتا

در فصل زمستان به دلیل بالا آمدن سطح در غار پایینی و آب و هوا در این فصل، امکان بازدید از غار پایینی وجود ندارد. البته دمای غار در همه فصول سال 16 درجه سانتی گراد ثابت است.

این نکته را به هنگام بازدید از غار در نظر داشته باشید که عکسبرداری درون غار ممنوع است. پولی که بابت دیدن غار می دهید بابت بازدید از غار، تله کابین و قطار اسباب بازی است و به شما یک زمان 90 دقیقه ای برای دیدن غار داده می شود.

برای دریافت اطلاعات در خصوص لبنان و بیروت به لینک های زیر مراجعه کنید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو