مسجد جامع آگرا

آشنایی با مسجد جامع آگرا / کشور هند / شهر آگرا

مسجد جامع آگرا را می توان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آگرا دانست که از اهمیت ویژه ای برای مردم آگرا و همچنین گردشگران برخوردار می باشد. این مسجد تشکیل شده از بخش های مختلفی می باشد که هر یک از این بخش ها ارزش دیدن خواهند داشت و در ادامه توضیحات کامل تری از این قبیل ارائه نموده ایم.

مسجد آگرا به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه های کشور هند شناخته می شود و هر ساله میزبان خیل عظیمی از گردشگران از سراسر دنیا می باشد.این مسجد به عنوان قدیمی ترین مسجد در آگرا شناخته می شود و هنوز هم در آن نماز برگزار می شود و می توانید از تماشای تزیینات زیبای مسجد نیز لذت ببرید.

این مسجد فضای بزرگی داشته و می توانید به راحتی در بخش های آن به استراحت کردن بپردازید و هرچند که تماشای معماری مسجد شما را مجذوب خود خواهد کرد ولی خرید از بازار اطراف مسجد را نیز فراموش نکنید.این مسجد در برابر قلعه آگرا واقع شده و اطراف آن را بازار های بسیار احاطه نموده اند.محلی که مسجد آگرا قرار گرفته است از جمله بخش های پر تکاپو شهر به شمار می رود و زیبایی مسجد جامع آگرا بی شک توجه همگان را به خود جلب خواهد کرد.

jamaat-mosque attraction

تاریخچه مسجد جامع آگرا

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد مسجد جامع آگرا اولین مسجدی است که در شهر آگرا بنا شده و دلیل ساخت این مسجد به احترام دختر شاه و به دستور امپراتور جهان مغول می باشد.جهان آرا بیگم پس از دستور ساخت این مسجد کار ساخت آن را در سال 1648 به اتمام رساند. نام جامع مسجد برگرفته از نام جمعه می باشد و دلیل آن جمع شدن مردم بسیاری در روز جمعه در مسجد می باشد و برخی آن را با نام مسجد جمعه آگرا نیز می شناسند.

این مسجد بیش از 4 قرن سن دارد و به همین دلیل بخش هایی از آن که آسیب دیده اند مورد بازسازی قرار گرفته و شکل اولیه خود را به دست آورده اند و به همین دلیل هیچگونه بخش آسیب دیده در آن شاهد نخواهید بود و می توانید همه بخش های آن را هدف قرار دهید.درب مسجد تمام وقت به روی گردشگران و مردم شهر باز خواهد بود و بخصوص در مواقع اذان، مسجد شلوغ تر خواهد بود.

thorough-examination-agra-jamaat-mosque

بخش های مختلف مسجد

مسجد جامع آگرا تشکیل شده از چندین بخش مختلف می باشد که ابتدایی ترین بخش آن را می توان به دروازه های ورودی نسبت داد.جهت وارد شدن به مسجد با 5 دروازه اصلی مواجه خواهید شد که می توانید از طریق این دروازه ها به راه پله های مسجد دسترسی داشته باشید.

درب اصلی مسجد را می توانید در بخش شرقی بنا مشاهده نمایید که این ورودی به وسیله کنده کاری های شکیل و ستون ها و طاق های زیبا تزیین شده و زرق و برق بیشتری پیدا کرده اند.طرف دیگر این دروازه ها به حیاطی بسیار بزرگ ختم می شود که این حیاط بیش از 10 هزار نفر ظرفیت داشته و در بخش میانی آن یک حوض قرار گرفته است.

با ورود به مسجد جامع آگرا می توانید از شور و تکاپوی بازار اطراف آن به یک مکان آرام برسید و بی شک می تواند بهترین محل برای استراحت و همچنین گردش برایتان باشد. دلیل قرار گرفتن حوض وسط حیاط مسجد گرفتن وضو در این بخش می باشد و تمامی نمازگزاران قبل از برگزاری نماز از آب این حوض برای وضو استفاده می نمایند.

آشنایی مسجد جامع در آگرا

جاذبه های مسجد جامع در آگرا

مسجد جامع آگرا بخش های دیگری نیز دارد که ارزش دیدن خواهند داشت و حتما باید در لیست گردش خود قرار دهید. بی شک تماشای معماری زیبای مسجد به خودی خود می تواند به عنوان یکی از جاذبه های آگرا به شمار آید اما بازدید از بخش غربی حیاط مسجد را به هیچ وجه از دست ندهید، در این بخش یک سالن نمازخانه که بر روی سقف آن 3 گنبد قرار گرفته است وجود دارد که این گنبد ها زیبایی منحصر به فرد خود را داشته و به دلیل تزئین شدن به شکل نیلوفر های آبی و طرح های مرمری جناقی سفید توجه همگان را به خود جلب خواهند کرد.

در بخش داخلی این نمازخانه یک منبر و محراب قرار گرفته است و این محراب در ابتدایی ترین بخش مسجد قرار گرفته و پیش نماز در این بخش مشغول خواندن نماز خواهد شد. گذرگاه های حیاط مسجد که طاقدار هستند نیز می توانند به عنوان بهترین انتخاب برای گشت و گذار باشند چرا که بر روی دیوارهای این بخش می توانید کنده کاری ها و تزئینات بسیار زیبایی را شاهد باشید و در مواقعی که دمای هوا بالا و گرم می باشد می توانید از فضای خنک این بخش ها لذت ببرید.

معرفی مسجد جامع آگرا

موقعیت مکانی مسجد

مسجد جامع آگرا در منطقه ی سرزنده ای قرار گرفته و کلیه بخش های اطراف آن را بازار ها فرا گرفته اند. در نزدیکی این ایستگاه قطار قلعه نیز قرار گرفته است که از طریق این ایستگاه می توانید به راحتی به مسجد جامع دسترسی داشته باشید. این مسجد حدود 15 دقیقه با ایستگاه کانتینمنت آگرا فاصله دارد و می توانید از این ایستگاه جهت رفت و آمد خود استفاده نمایید.

در بازار های اطراف این مسجد می توانید انواع فروشگاه های زیورآلات، پارچه های رنگارنگ، ادویه جات و… را مشاهده نمایید. در اطراف این مسجد می توانید استحکامات نظامی دوره اکبرشاه که یکی از پادشاهان مغول می باشد را نیز مورد بازدید قرار دهید. این استحکامات از دهه 1500 میلادی بر جای مانده است و از جمله بهترین جاذبه های آگرا به شمار می رود.

اهمیت مسجد جامع آگرا

مسجد جامع در آگرا از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و تمامی مردم آگرا و هند از این محل به عنوان مکانی مذهبی یاد می کنند. لازم به ذکر است که این مسجد محل برگزاری نماز جمعه در آگرا می باشد و به همین دلیل همواره مورد توجه قرار گرفته و مورد ترمیم های متعدد قرار می گیرد. توجه داشته باشید که ورود به مسجد آداب و رسوم خاص خود را دارد و برای وارد شدن به مسجد حتما باید بدون کفش باشید.

دیگر جاذبه های دیدنی هند :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو