پاسارگاد

آشنایی با شهر قدیمی پاسارگاد شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

دسته‌ها: ایرانگردی

پاسارگاد شیراز یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در شهر شیراز است و سالانه توریست های بسیار زیادی از آن بازدید می کنند، علاقه مندی بسیاری از توریست هایی که به شهر شیراز سفر می کنند به این جاذبه باعث شد تا ما تصمیم بگیریم در این مطلب بیشتر در خصوص پاسارگاد شیراز صحبت کنیم و اطلاعاتی را در خصوص آن در اختیار شما قرار دهیم، بنابراین اگر شما نیز جزو افرادی هستید که قصد سفر به شهر شیراز را دارید حتما این مطلب را به دقت مطالعه کنید تا در خصوص پاسارگاد شیراز اطلاعات کاملی بدست آورید و در سفر به این شهر از آن دیدن کنید.

شهر قدیمی پاسارگاد شیراز

شهر پاسارگاد شیراز یک شهر تاریخی

شهر قدیمی پاسارگاد شیراز که امروزه به عنوان یک منطقه تاریخی به شمار می آید. یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در تور شیراز است که در 3 کیلومتری جاده آسفالته شیراز واقع شده است و دارای مسیری بسیار راحت است که توریست ها می توانند به راحتی خود را به آن برسانند.

این منطقه زیبا و تاریخی در دشت مرغاب واقع شده است که خود این دشت یک جاذبه بسیار زیبا در شهر شیراز به شمار می آید، دشت مرغاب دارای تاریخچه طولانی می باشد و از تمدنی 3000 ساله برخوردار است که در آن روستاهای بسیار زیادی مانند تل نخودی و تل خاری قرار داشتند، این روستاها نیز دارای تاریخچه ای طولانی بودند که در گذشته های بسیار دور در آنها کشاورزی می شد.

این شهر زیبا و تاریخی در سال 1310 هجری شمسی به ثبت آثار ملی ایران رسیده است و از آنجایی که جزو آثار تاریخی منحصر به فرد کشور ایران نیز به شمار می آید به ثبت آثار یونسکو نیز رسیده است.

پاسارگاد شیراز

چه دلایلی باعث جذابیت بیشتر پاسارگاد شیراز می شود؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث می شود تا پاسارگاد شیراز یکی از مهمترین جاذبه هایی باشد که معمولا تمامی توریست هایی که به شهر شیراز سفر می کنند از آن دیدن می کنند، از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1.   اول اینکه این جاذبه جزو معدود جاذبه های گردشگری ایران است که هم به ثبت آثار ملی ایران و هم به ثبت یونسکو رسیده است.
  2.    دوم این که مقبره کوروش که بزرگترین پادشاه کشور ایران در طول تاریخ بوده است در این منطقه قرار دارد.
  3.    دلیل سوم این است که این منطقه اولین پایتخت هخامنشیان بوده است و این موضوع برای علاقه مندان به تاریخ کشور ایران می تواند جذابیت های زیادی داشته باشد.
  4.   شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری از بناهایی که در این منطقه وجود دارند به دستور مستقیم شخص کوروش کبیر و با نظارت مستقیم او ساخته شده اند.
  5.   در این منطقه بناهای تاریخی بسیار زیادی وجود دارد که می توانید از تمامی آنها به راحتی دیدن کنید.
  6.   برای بدست آوردن اطلاعات تاریخی بیشتر در خصوص هخامنشیان بازدید از پاسارگاد شیراز می تواند بهترین گزینه ای باشد که در مقابل شما قرار دارد.

معرفی بناهای مختلفی که در این منطقه قرار دارد

اگر شما نیز قصد سفر به شهر شیراز و بازدید از پاسارگاد شیراز را دارید بهتر است ابتدا با بناهایی که در این منطقه وجود دارد آشنا شوید و بعد از آن اقدام به بازدید از شهر تاریخی پاسارگاد کنید.

از جمله بناهای مختلفی که در این منطقه قرار دارد می توان به مواردی مانند آرامگاه کوروش که در جنوب این منطقه واقع شده است، کاخ دروازه در مرکز، سنگ دروازه، کاخ اختصاصی، کاخ بارعام، مجموعه باغ ایرانی، برج سنگی، تل تخت در شمال شهر پاسارگاد، محوطه مقدس و زندان سلیمان در شمال مجموعه اشاره کرد.

بناهای پاسارگاد شیراز

آرامگاه کوروش از بهترین جاذبه های شهر پاسارگاد شیراز

شاید بتواند یکی از بزرگترین و بهترین بناهایی که در پاسارگاد شیراز قرار دارد و بسیاری از توریست ها علاقه مند به بازدید از آن هستند را آرامگاه کوروش کبیر دانست که در بخش های جنوبی این شهر واقع شده است، این بنای بسیار زیبا که با دستور مستقیم پادشاه بزرگ ایران کوروش ساخته شده است دارای بنایی بسیار زیبا است که در اوج سادگی شما می توانید هنر ایرانیان باستان را در آن مشاهده کنید.

شاید بتوان این بنا را یکی از بهترین بناهایی دانست که در طول دوره کوروش ساخته شده است و همین موضوع نیز باعث شده است تا علاقه مندان به تاریخ ایران برای بازدید از این بنا سعی کنند که در سفر به شهر شیراز حداقل یک روز از منطقه باستانی پاسارگاد دیدن کنند.

تقسیم بندی بناهای پاسارگاد شیراز از لحاظ تاریخی

به صورت کلی بناهایی که در پاسارگاد شیراز ساخته شده اند به سه دوره تاریخی مختلف تعلق دارند که در این بخش قصد داریم اشاره ای به آنها داشته باشیم تا بیشتر با این بناها و دوره تاریخی آنها آشنا شوید و متناسب با علاقه خود از این جاذبه های گردشگری و بناها دیدن کنید.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی از بناهایی که در این منطقه ساخته شده اند به پیش از تاریخ و قبل از دوره هخامنشیان متعلق هستند و این موضوع برای تاریخ شناسان و افراد تاریخ دوست جذابیت های بسیار زیادی را دارد.طیف گسترده ای از آثاری که در پاسارگاد شیراز قرار دارند در دوره هخامنشیان ساخته شده اند که در بخش های قبلی بسیاری از آنها را به شما معرفی کردیم.

با این وجود در این منطقه آثار تاریخی نیز وجود دارند که بعد از دوره هخامنشیان و در دوره اسلام و بعد از اسلام ساخته شده اند که از جمله این بناها می توان به مسجد اتابکان، محراب کنده شده در اتاق آرامگاه کوروش اشاره دقیق کرد.

شهر تاریخی پاسارگاد شیراز

باغ پاسارگاد یک جاذبه بی نظیر

باغ پاسارگاد یکی از جذاب ترین بخش های پاسارگاد شیراز است که شما به عنوان یک توریست می توانید از آن دیدن کنید، در این باغ بخش های متنوع و مختلفی وجود دارد که هر یک از آنها می تواند برای شما بسیار زیبا و جذاب باشد، از جمله بخش های مختلف این باغ می توان به کوشک های باغ پاسارگاد که به عنوان مکمل های آبنمای این باغ شناخته می شوند،

آبراهه های باغ پاسارگاد و پل بسیار زیبای این باغ اشاره کرد. پل باغ پاسارگاد دارای جذابیت های فوق العاده ای برای توریست هایی است که از پاسارگاد شیراز دیدن می کنند، این پل دارای طولی 150 متری می باشد که در بخش غربی کاخ دروازه واقع شده است.

دیگر جاذبه های دیدنی شیراز :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو