شهر جیپور

شهر جیپور / کشور هند

این روزها انقدر می توانید مقصد گردشگری در جای جای جهان پیدا نمایید که انتخاب یکی از این مقاصد مطمئنا کار سختی برای شما خواهد بود. اگر می خواهید به سراغ گردشگری در هند بروید شهر جیپور مطمئنا می تواند به عنوان یکی از بهترین نقاط گردشگری هند شناخته شود که به شهر صورتی نیز معروف می باشد.در ادامه همراه ما باشید تا راهنمای جامع گردشگری در جیپور را به شما ارائه نماییم.

آشنایی با شهر جیپور هند

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم این شهر به شهر صورتی معورف می باشد. یکی از نقاط تاریخی و قدیمی هند که در شمال غربی این کشور واقع شده است. جمعیت آن حدودسه میلیون نفر می باشد که با دارا بودن آب و هوایی نیمه خشک مردمانی با زبان های مختلف برای گویش دارد. تاریخچه این شهر به سال 1727 باز می گردد زمانی که جای سینگ دوم تصمیم به بنیان نهادن این شهر گرفت. به خاطر داشته باشید برای سفر به این شهر پول خود را به روپیه چنج نمایید و لازم است تا ساعت خود را نیز نسبت به تهران دو ساعت جلو بکشید.

شهر جیپور هند

چرا به جیپور شهر صورتی می گویند؟

مطمئنا برایتان سوال پیش آمده است که چرا به شهر جیپور لقب شهر صورتی را داده اند. دلیل آن را نیز خودتان به محض ورود به شهر جیپور خواهید فهمید. نماهای ساختمان ها و تزیینات موجود در خیابان ها از ماسه سنگ های صورتی ساخته شده اند و در بدو ورود به این شهر با هجمه ای از رنگ صورتی مواجه خواهید شد که یکی از دلایل علاقه توریست ها برای رفتن به این شهر می باشد.

بهترین زمان سفر به شهر جیپور

مطمئنا هر شهر و کشور گردشگر پذیری، یک زمان اوج گردشگر و بهترین زمان سفر دارد. بهترین زمان سفر به جیپور نیز از اکتبر تا مارس می باشد که از مهر تا اسفند به ماه های شمسی می شود.

البته مطمئنا در این زمان ها با موج زیادی از گردشگران در این شهر مواجه خواهید شد که باعث می شود قیمت بلیط و همچنین اقامت در هتل های این شهر نیز افزایش پیدا کند. آب و هوای شهر جیپور نیز نیمه خشک بوده و در مرداد و شهریور باید انتظار بارش های موسمی داشته باشید. در زمستان ها نیز دما بین پنج تا پانزده درجه می باشد و از این رو می توان گفت جیپور تابستان های به شدت گرم و زمستان های سرد دارد.

جاذبه های گردشگری شهر جیپور

قلعه آمر

برای بازدید از قلعه آمر باید کمی از شهر جیپور فاصله بگیرید و یازده کیلومتری مسافت طی کنید. پس از آن به یک قلعه بی نظیر می رسید که قدمتی در حدود قرن شانزدهم دارد. معماری آن نیز تلفیقی از راجپوت و هندو می باشد که سبک های خاص موزاییک کاری در آن به همراه دیوارنگاره های جذاب باعث شده است تا هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به این قلعه سری بزنید. همچنین دلیل دیگر شهرت آمر را می توانید در حضور پر رنگ وی به عنوان لوکیشن برخی از فیلم های بالیوودی نیز در نظر بگیرید.

هاوا محل

سومین جاذبه گردشگری بی نظیر شهر جیپور، هاوا محل می باشد که می توانید پس از کمی پیاده روی از کاخ شهر به آن برسید. همچنین ممکن است این مکان را به نام قصد باد ها نیز شنیده باشید. در واقع فلسفه ای که در پس ساخت این بنا قرار دارد مربوط به قرن هجدهم در هند می شود که شرایط سختگیرانه را برای حضور خانم ها در اجتماع وضع می کرده اند.

از همین رو کاخ هاوا می توانسته مکان مناسبی برای گردهمایی خانم ها و دیدن جشن های مختلف در شهر بدون دیده شدن توسط مرد ها باشد. همچنین نمای قرمز و صورتی رنگ این بنای جالب نیز باعث می شوذ تا زیبایی شهر صورتی تکمیل گردد.

کاخ شهر

مطمئنا معروف ترین جاذبه گردشگری جیپور، کاخ شهر می باشد که در مرکز و قلب این شهر قرار گرفته است. قدمت آن به قرن نوزدهم باز می گردد. در مورد معماری این مکان می توان اظهار داشت که تلفیقی از سبک های معماری راجپوت، مغول و اروپایی می باشد که بخش های مختلفی نظیر باغ, حیاط و ساختمان های چندتایی تشکیل شده است.

بیشتر بخش های این کاخ هم اکنون تبدیل به موزه و همچنین گالری های هنری شده اند. بخش دیدنی دیگر این کاخ، چهار دروازه می باشد که هر کدام از این دروازه ها نماد یکی از فصول سال بوده و زیبایی چشم نوازی دارند.

کاخ شهر در جیپور

الفنتستیک

اگر به کشور هند می روید تا با موجود دوست داشتی این کشور یعنی فیلم ها دیدار کنید مطمئنا الفنتستیک می تواند یک مکان خوب برای شما باشد. الفنتستیک در واقع یک مزرعه پروش فیل می باشد که می توانید در آن به فیل ها نزدیک شده و با آن ها بازی کنید. همجنین فیل سواری را نیز از قلم نیندازید. با این فیل ها می توانید به داخل جنگل بروید و یا با رنگ های طبیعی آن ها را نقاشی کنید.

رصد خانه جانتار مانتار

جاذبه دیگر شهر جیپور رصدخانه این شهر می باشد که محل مناسبی برای علاقه مندان به نجوم، اختر شناسی و تاریخ به شمار می رود. سال ساخت این بنا 1738 می باشد و در حال حاضر نیز تواسنته است به ثبت میراث جهانی یونسکو در بیاید. مطمئنا بخش جذاب بازدید از این رصدخانه بخش موزه آن می باشد که کلکسیونی کامل از ابزار و لوازم مربوط به نجوم و ستاره شناسی در آن جای گرفته است.

معبد برلا مندیر

اگر می خواهید یکی از زیباترین معابد آیین هندو را در کشور هند ببینید پس باید به سراغ معبد برلامندیر بروید که البته به نام معبد لاکشمی نرایان نیز معروف می باشد. اصل بنا از سه گند تشکیل شده است که استفاده از سنگ های مرمر سفید باعث ایجاد نمایی زیبا شده است که آن را متفاوت از سایر بناهای شهر کرده است.

جال محل

در قلب دریاچه من ساگر به یک کاخ زیبا به نام جال محل بر می خورید؛این مکان شگفت انگیز که جزء مشهورترین جاذبه های شهر جیپور به شمار می رود. حدود ساخت این کاخ نیز به قرن هجدهم باز می گردد که تا کنون چند بار مورد بازسازی و مرمت نیز تا کنون قرار گرفته است. مطمئنا از منظره زیبای کاخ جال که پر است از پرندگان دریایی لذت خواهید برد و می توانید پیوندی زیبا از جنگل و مراتع سرسبز با دریاچه را از این کاخ نظاره گر باشید.

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

گروه:

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو