اخذ اقامت ترکیه

اگر شما به دنبال اخذ اقامت دائم ترکیه هستید ما به شما پیشنهاد می کنیم که در مرحله‌ی اول شرایط مربوط به اخذ اقامت ترکیه را مطالعه کنید تا بتوانید با دید کامل تصمیم گیری نمایید

باید توجه کنید که اخذ اقامت دائم ترکیه چندین مرحله دارد و طی یک مرحله صورت نمی‌پذیرد، بدین ترتیب میتوان در نظر گرفت که که طی مراحل مختلفی نسبت به اخذ اقامت این کشور اقدام می‌نمایید . با توجه به قوانین جدید ترکیه این درست می باشد که با خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در این کشور شما می‌توانید طی 3 ماه نسبت به اخذ پاسپورت ترکیه اقدام نمایید اما لازم است بدانید که خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری در آن کشور شرایط خاص خود را دارا می‌باشد.

آنچه در ادامه خواهید خواند.

برای اینکه بتوانید در ترکیه به اقامت دائم و تابعیت برسید، یکی از راه های آسان و بدون دغدغه خرید ملک در ترکیه می باشد. البته همانطور که مشخص است، برای این نوع مهاجرت نیاز به مبلغ قابل توجه ای پول دارید که شما بتوانید خرید ملک انجام دهید و بدنبال آن پروسه اقامت و تابعیت شما انجام خواهد شد. مبلغ مورد نیاز برای این نوع اقدام که علاوه بر اقامت شما، می تواند برای شما سرمایه گذاری نیز محسوب شود 250 هزار دلار آمریکا است. البته مبالغ کمتر هم امکان پذیر خواهد بود، ولی در اینصورت نیاز دارید تا اقامت را سالانه تمدید کنید تا منجر به اقامت دائم شود.

دلایل مهاجرت به ترکیه

وقتی فکر مهاجرت به ذهنتان خطور می‌کند، اولین و مهم‌ترین سوال، این است که به کجا مهاجرت کنیم؟ یکی از اولین گزینه‌های پیش روی ایرانیان، مهاجرت به ترکیه است. اما آیا اقامت ترکیه بهترین انتخاب است؟ و مزایای زندگی در این کشور چیست؟

مهاجرت به ترکیه
روش های مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه که نام آن به‌عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین کشورهای توریستی جهان به میان می‌آید، طی چند سال اخیر در لیست محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت و اقامت نیز، در رده بالا جا خوش کرده است، چرا که بیش از هر چیزی کشور ترکیه پل ارتباطی بین دو قاره آسیا و اروپا است. این کشور با اقتصادی پابرجا و رو به رشد، جذب هر ساله گردشگران بسیار، داشتن مراکز آموزشی با سطح بالا، نرخ بیکاری پایین و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، گزینه‌ای ایده‌آل و مطلوب برای شروع مرحله جدیدی از زندگی محسوب می‌شود. علاوه بر این موارد، نزدیکی کشور ترکیه به ایران و تشابه فرهنگی بسیار نزدیک با سرزمینمان توانسته نظر مثبت ایرانیان را جلب کند.

بیشتر بخوانید : پاسپورت دومینیکا

آشنایی با شرایط مهاجرت به ترکیه

پیش از هر چیزی، واجد صلاحیت بودن، از اصلی و اساسی‌ترین شرایط اقامت در ترکیه محسوب می‌شود. شرایطی که پس از انتخاب روش‌های مهاجرت و اقامت ترکیه، باید مورد بررسی قرار گیرد و پس از آن با تهیه مدارک لازم نسبت به اخذ ویزا اقدام شود. این مرحله، به‌قدری حائز اهمیت است که توصیه می‌شود توسط مشاوران خبره، انتخاب مناسب‌ترین روش مهاجرتی، تهیه مدارک و ارائه درخواست اخذ ویزا را به جریان بیاندازید. پس شروع مهاجرت به ترکیه، با انتخاب روش‌های مهاجرت که در ادامه به توضیح جامعی از آنها می‌پردازیم و سپس سپری کردن مراحل زیر به ترتیب، میسر خواهد شد.

آژانس مسافرتی و جهانگردی همیشه سفر مطمئن ترین سامانه فروش بلیط هواپیما داخلی و خارجی، اخذ ویزا ، رزرو هتل، فروش تور و ارائه خدمات مشاوره سفر به شما عزیزان می باشد.

درخواست ویزای ترکیه

با آگاهی نسبت به شرایط خود و امکانات کشور ترکیه، پس از تعیین نمودن بهترین روش مهاجرت به ترکیه، حال نوبت ارسال درخواست اخذ ویزا می‌رسد.

تهیه و تکمیل مدارک لازم برای اقامت ترکیه

هر کدام از روش های اخذ اقامت ترکیه نیاز به مدارکی دارد که باید از سوی متقاضیان تهیه و برای ارائه به اداره مهاجرت ترکیه جمع آوری شود.

ارائه درخواست به سفارت ترکیه

آخرین مرحله، به ثبت درخواست در سفارت ترکیه تعلق می‌گیرد. جایی که پس از بررسی و ارزیابی کامل پرونده شخصی، نشان می‌دهد که آیا از شایستگی گرفتن اقامت ترکیه برخوردارید یا خیر.

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه

 • پاسپورت با اعتبار حداقل 60 روز
 • دوقطعه عکس پاسپورتی
 • تکمیل و ارائه فرم های پروسه مهاجرتی مبتنی بر اطلاعات شخصی و خانوادگی
 • داشتن بیمه درمانی
 • ارائه پیشنهاد شغلی در صورت مهاجرت از طریق کار
 • در اختیار قرار دادن بلیت های رفت و برگشت به منظور اثبات برخورداری ار توانایی مالی جهت خرید بلیت برگشت
 • مدارک تمکن جهت نمایش تامین هزینه های زندگی
دریافت اقامت ترکیه
مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه

روش های اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه از طریق تحصیل

یکی از بهترین روش های دریافت اقامت ترکیه، تحصیل در دانشگاه های این کشور است.  تحصیل در ترکیه یکی از راه های اخذ اقامت ترکیه می باشد. نظام آموزشی ترکیه از روش فرآیند بولونیا پیروی می کند. تحصیل در این کشور تحت نظارت وزارت آموزش و پرورش ملی بوده و غالباً دولتی می باشد. تحصیل در این کشور از پیش دبستانی تا دانشگاه امکان پذیر است.

تحصیل در دوره پیش دبستانی تا 6 سالگی، دبستان از 6 تا 14 سال به صورت اجباری و رایگان، از 14 تا 18 سال در دبیرستان و هنرستان و در انتها از 18 سال به بالا در دانشگاه امکان پذیر خواهد بود. تحصیل در ترکیه در مقطع فوق دیپلم فنی 2 ساله، لیسانس 4 ساله، فوق لیسانس 2 ساله و دکترا 3 تا 5 ساله می باشد و زیر نظر اداره آموزش عالی ترکیه (YOK) برگزار می شود.

دبیرستان ها در ترکیه به 6 گروه عمومی (Duz Liseleri)، هنرستان (Meslek Lisereli)، آناتولی (Anadolu Lisereli )، ویژه (Super Lisereli)، علوم و فنون (Fen Lisereli) و مدارس خصوصی (Ozel Lisereli) تقسیم بندی می شوند.

رشته های پرطرفدار در کشور ترکیه به شرح زیر می باشند.

 • علوم کامپیوتر
 • روانشناسی
 • گردشگری
 • مهندسی صنعتی
 • روابط بین الملل
 • طراحی گرافیک
 • زبان و ادبیات ترکی، طراحی صنعتی
 • عمران
 • ریاضیات
 • مدیریت بازرگانی
 • بیوتکنولوژی
 • انرژی اتمی
 • مهندسی IT
 • کشاورزی و جنگلداری
 • پزشکی
 • زمین شناسی

از جمله دانشگاه های معتبر ترکیه می توان به دانشگاه های ملی فنی خاورمیانه (METU)، بوسفور استانبول و فنی استانبول با آزمون ورودی و نمره زبان بالا، دانشگاه های خصوصی بیلکنت، سابانچ و کوچی بدون آزمون ورودی و نیازمند نمره زبان انگلیسی بالا، دانشگاه های علوم پزشکی ملی با آزمون ورودی و دانشتن زبان ترکی و دانشگاه های پزشکی خصوصی بدون آزمون ورودی و با داشتن نمره زبان بالا اشاره کرد.

میانگین هزینه اقامت ترکیه از طریق تحصیل در مقاطع دانشگاهی در ترکیه در دانشگاه های دولتی بین 500 تا 2،200 دلار، دانشگاه های خصوصی از 4،000 تا 20،000 دلار و دانشگاه های علوم پزشکی از 15،000 تا 25،000 دلار می باشد. آزمون ورودی دانشگاه های بین المللی شامل امتحان ریاضی، تفکر تحلیلی، مهارت های حل مسئله و زبان انگلیسی می باشد.

اخذ اقامت تحصیلی ترکیه
اقامت ترکیه از طریق تحصیل

بورسیه تحصیلی در ترکیه

بورسیه تحصیلی در ترکیه  به سه نوع بورسیه وزارت آموزش و پرورش ترکیه ویژه شهروندان کشورهای آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و شرق اروپا؛ بورسیه مریت (Merit) دانشگاه های خصوصی بدون شرط اخراج دانشجو (در صورت بد بودن وضعیت تحصیلی) و بورسیه دولت ترکیه ویژه شهروندان ترکیه و شهروندان خارجی ترکیه ای الاصل تقسیم بندی می شود. هم اکنون بیش از 15000 دانشجوی خارجی در حال تحصیل در دانشگاه های ترکیه هستند. این بورسیه ها شامل پوشش هزینه های تحصیلی، زندگی، سفر، اسکان و تحصیل می باشند.

جهت دریافت اطلاعات در مورد تور مینسک و رزرو هتل های مینسک به سایت همیشه سفر مراجعه بفرمایید.

اقامت ترکیه از طریق کار 

به منظور اخذ اقامت ترکیه از طریق کار و مهاجرت  کاری به ترکیه  می بایست از کارفرمایی در ترکیه پیشنهاد کاری داشته باشید. شهروندان ایرانی به دلیل امکان سفر بدون‌ ویزا به ترکیه تا ۹۰ روز می توانند به صورت حضوری در کاریابی های بین المللی ترکیه اقدام به جستجوی کار کرده و یا از داخل ایران به وبسایت های ارائه کننده فرصت های شغلی بین المللی در ترکیه مراجعه کرده و اقدام به جستجوی کار کنند.

پس از یافتن کار و اخذ موافقت کارفرمای ترکیه ای، کارفرما می بایست درخواست جذب نیروی خارجی را طی ۱۰ روز کاری در وبسایت وزارت کار و امنیت اجتماعی ترکیه به ثبت رسانده و سپس کارجو تا ۹۰ روز وقت خواهد داشت تا درخواست خود را به همراه کلیه مدارک مورد نیاز به سفارت یا کنسولگری ترکیه تحویل دهند و کارت اقامت خود را به همراه ویزای کار ترکیه دریافت کنند. لازم به ذکر است که اقامت کاری نهایتا موجب اخذ اقامت دائم ترکیه می گردد.

لازم به ذکر است دانستن زبان ترکی به دلیل اندک بودن فرصت های شغلی به زبان انگلیسی جزو امتیازات و الزامات کار در ترکیه می باشد. همچنین ویزاهای کاری دیگری به نام های ویزای کار هنرمندان، ورزشکاران، خبرنگاران، تعمیرکاران فنی و اساتید دانشگاه نیز برای کار در ترکیه وجود دارند.

هزینه اقامت ترکیه از طریق درخواست ویزای کار برای ایرانیان ۶۱۵ لیر برای ویزای کار بعلاوه ۷۲ لیر برای کارت اقامت می باشد. ایرانیان نیازی به پرداخت هزینه ویزای ورود به کشور ترکیه نخواهند داشت. میانگین حقوق در ترکیه برای کارگران بین المللی از ۳۵،۰۰۰ تا ۱۰۵،۰۰۰ دلار متغیر است.

اسامی برخی از مشاغل مورد نیاز در کشور ترکیه به شرح زیر می باشد.

 • کارشناس اقتصادی
 • IT و مهندس کامپیوتر
 • مدیر رستوران های زنجیره ای
 • مهندس

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری به چند روش امکان پذیر است. این روش ها شامل ثبت شرکت، خرید ملک، سرمایه گذاری در بخش های اقتصادی، سرمایه گذاری از طریق خرید سهام و اوراق بهادار، سرمایه گذاری در بانک های ترکیه و سرمایه گذاری بدون حق کار می باشد. این سرمایه گذاری ها براساس قانون کشور ترکیه به شهروندی و تابعیت ترکیه منجر خواهند شد.

حداقل شرایط مورد نیاز برای سرمایه گذاری در ترکیه داشتن حداقل ۱۸ سال تمام و داشتن طرح توجیه اقتصادی می باشد. از جمله سودآورترین صنایع ترکیه برای سرمایه گذاری می توان به صنایع کشاورزی، اتومبیل، پوشاک، معدن، املاک و گردشگری اشاره کرد. در زیر به طور مختصر در مورد انواع راه های اقامت در ترکیه از طریق سرمایه گذاری اشاره می کنیم.

خرید ملک و مستغلات

خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین و سریع ترین روش های مهاجرت به ترکیه و اخذ تابعیت این کشور است. برای اخذ پاسپورت ترکیه باید ملکی با ارزش حداقل 250 هزار دلار آمریکا خریداری کنید. از این طریق در زمانی بسیار کوتاه می توانید پاسپورت این کشور را کسب کنید. با کسب پاسپورت ترکیه از تمامی حقوق شهروندی در این کشور برخوردارید. ملک خریداری شده به مدت 3 سال نباید فروخته شود.

برای خرید خانه امکان دریافت وام نیز وجود دارد. موسسه MIE پروژه هایی را معرفی کرده است که شما می توانید بخشی از قیمت خانه در ترکیه پرداخت کنید و بقیه به صورت وام پرداخت شود. در واقع شما برای یک خانه 250 هزار دلاری تنها 150 هزار دلار پرداخت می کنید. مبلغ باقی مانده از طریق اجاره خانه پرداخت می شود. ملک خریداری شده به مدت 4 سال در اختیار فروشنده است و از اجاره آن 100 هزار دلار باقی مانده پرداخت می شود. در این مدت 4 سال می توانید هر سال 10,000 دلار سود دریافت کنید یا اینکه هر سال به مدت 1 ماه در ملک خود اقامت داشته باشید. 

با مبالغ کمتر نیز می توان در ترکیه ملک خرید و از این طریق مهاجرت به تركيه را در دستور کار قرار داد و اقامت تركيه را کسب نمود. با حداقل مبلغ 60 هزار دلار آمریکا می توانید در این کشور ملک بخرید و اقامت توریستی 3 ساله کسب کنید. در این نوع اقامت اجازه کار ندارید اما امکان تمدید اقامت وجود دارد. البته در صورتی که بتوانید پیشنهاد کار مناسب بگیرید امکان گرفتن مجوز کار وجود دارد. 

اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری
خرید ملک در ترکیه

کارآفرینی و ثبت شرکت

از دیگر روش های مهاجرت به ترکیه، کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور می باشد. چراکه به دلیل نزدیکی ترکیه به ایران، راحتی سفر و اقامت ترکیه برای ایرانیان و شرایط اقتصادی بهتر ترکیه نسبت به ایران، افراد زیادی خواهان کسب شرایط اقامت در ترکیه به همراه کسب درآمدی خوب در این کشور می باشند. پس با توجه به این شرایط و امکان ثبت شرکت و در کنار آن سودآور بودن این روش، متقاضیان زیادی خواهان اقامت تركيه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت در این کشور هستند. حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت از طرق مختلف حداقل 10 هزار لیر ترکیه که معادل 2 هزار و 600 دلار آمریکا می باشد. 

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق کارآفرینی و ثبت شرکت بدین صورت است که شخص متقاضی می بایست ابتدا بیزینس پلن ارائه دهد که قدم به قدم مسیر راه اندازی کسب و کار متقاضی در آن مشخص شده باشد، سپس باید این بیزینس پلن به تایید وزارت کار کشور ترکیه برسد در این صورت متقاضی می تواند به راه اندازی کسب و کارش مشغول شود. دقت نمایید که در شرایط جدید اقامت ترکیه از این طریق می بایست حداقل برای 50 نفر در ترکیه شغل ایجاد نمایید. برای گرفتن اقامت ترکیه از این طریق می بایست حداقل یک سهام دار در آن وجود داشته باشد و شرکت حتما هیئت مدیره داشته باشد.

آژانس مسافرتی و گردشگری همیشه سفر با سال ها تجربه، مرجعی مطمئن برای پاسخگویی به سوالات شما و ارائه بهترین مشاوره ها برای اقامت تحصیلی کانادا است.

خرید سهام و اوراق قرضه دولتی

یکی دیگر از راه های اقامت در ترکیه خرید اوراق قرضه دولتی کشور ترکیه می باشد. نحوه گرفتن اقامت ترکیه از این طریق بدین صورت است که متقاضی می بایست مبلغ لازم را در حساب بانکی خود داشته باشد. در این صورت می تواند اقامت موقت ترکیه را اخذ نماید. هزینه اقامت در ترکیه از این طریق 500 هزار دلار آمریکا می باشد. دقت نمایید که برای گرفتن اقامت ترکیه، حداقل به مدت 3 سال حق واگذاری سهام را نخواهید داشت.

برگشت به منو