دسته‌بندی نشده

آشنایی با عجایب هفتگانه جهان

در این مقاله سعی در این داریم که عجایب هفتگانه جهان را برای شما معرفی کنیم و با فیلم و عکس شما را با خود به قلب تاریخ ببریم.همیشه سفر مجری تورهای مسافرتی

عجایب هفتگانه جهان

عجایب هفتگانه جهان

۱-هرم بزرگ جیزه مصر

اهرام ثلاثه را به عنوان مقبره های سلطنتی مابین سال های ۲۷۰۰ و ۲۵۰۰۰ پیش از میلاد مسیح ساخته اند .خئوس (خوفو) بزرگترین آنهاست و بعد آن خفرع (خفرن) و منقُرع (سیرینوس) دو هرم کوچکتر هستند . زیربنای هرم خئوس حدود ۵ هکتار است و در ساختمان بیش از 2 میلیون بلوک سنگی به کار رفته که وزن هر یک از آن ها بین ۲ تا ۳۰ تن بوده است و این بنا به مدت ۴۰۰۰ سال بلندترین سازه های جهان بود. در حقیقت تا قرن نوزدهم هنوز هیچ کس نتوانسته بود بنایی بلندتر از خئوس بسازد و در ساخت این بناها از هیچ ابزار نوین یا تجهیزات نقشه برداری و اندازگیری استفاده نشده است.

هرم بزرگ جیزه مصر

۲- باغ های معلق بابل

چاد نزار دوم که به عنوان بخت النصر دوم می شناسیم با آمیتیس دختر پادشاه ماد ازدواج کرده بود .آمیتیس تا قبل از ازدواج در محیطی خوش آب وهوا در میان باغ ها زندگی می کرد و به دلیل آب و هوای خشک بابل بیمار شد .از این رو پادشاه برای بهبود حال همسرش دستور داد نزدیک نهر فرات در عراق امروزی باغ های زیبایی بنا کنند.
این باغ های دل انگیز روی ستون های بلندی استوار بود و در ارتفاع ۲۳ متر از سطح زمین روی یک محوطه ی آجری بزرگ قرار داشت و وجود پل های اطراف آن سبب شد محوطه شبیه تئاتر به نظر برسد چون در کتیبه های میخی بابل هیچ شواهدی مبنی بر وجود این باغ ها دیده نمی شود به همین دلیل باغ های معلق بابل تنها مورد از عجایب هفتگانه جهان است که احتمال دارد هرگز وجود خارجی نداشته باشد.

باغ های معلق بابل

۳- مجسمه ی زئوس در المپیا

یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان مجسمه زپوس می باشد .زئوس در اساطیر یونان پادشاه خدایان و خدای رعد و برق بوده است و توسط فیدیاس (پیکر تراش آتنی) طراحی و تکمیل شده است و پس از اتمام کار آن را به المپیا (محل بازی های المپیک باستانی )بردند. این تندیس با بالاتنه ای عریان بر تخت چوبی زیبایی نشسته بود.ارتفاع این مجسمه غول پیکر که با طلا و عاج آراسته شده بود به ۱۲ متر می رسد.مجسمه زئوس تا بیش از قرن هشتم در المپیا بود اما در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح، کشیش های امپراتور رم پرستشگاه را بستند و مجسمه به پرستشگاه قسطنطنیه منتقل شد که در یک آتش سوزی برای همیشه نابود شد.

مجسمه ی زئوس در المپیا

۴-معبد آرتمیس

یکی از عجایب هفتگانه جهان معبد آرتمیس می باشد که این بنا ۵۵۰ سال قبل از میلاد در امپراتوری یونان (ترکیه امروزی) ساخته شده است .این معبد توسط یونانیان به افتخار ایزد بانویی (آرتمیس) محله ساخته شده بودند، تزپین شده بود .شکوه معبد آرتمیس در شهر اِ فِسوس قرار داشته است. این بنا که به آن معبد بزرگ مرمرین گفته می شود با مجسمه های برنزی که توسط ماهرترین مجسمه سازان آن زمان ساخته شده بود تزئین شده بود.
شکوه معبد آرتمیس در شهر اِفِسوس نشان از قدرت و نفوذ این ایزد بانو در میان مردم شهر است و از اعتبار جهانی و محلی او حکایت می کند و هر ساله تعدادی زیادی از مردم در ماه مارس (فروردین) و ابتدای می ( اردیبهشت ) به معبد اِفِسوس می رفتند تا در مراسم و آیین های آرتمیس شرکت کنند.

معبد آرتمیس

۵-آرامگاه هالیکارناسوس

هنگامی که ماسوس پادشاه کاریا ،دارفانی را وداع گفت همسرش بانو آرتمیسیا دستور داد آرامگاهی باشکوهی برای شوهرش بسازد .این آرامگاه بنایی عظیم از سنگ مرمر سفید بود و ارتفاع آن ۴۱ متر بوده و از سه طبقه ی مستطیلی تشکیل می شد. طبقه زیرین این آرامگاه به شکل مستطیل بوده و روی آن در طبقه میانی ۳۶ ستون وجود داشت و سقف آن نیز هرمی شکل بود .چهار مجسمه ساز روی قسمت بالای آرامگاه کار کرده بودند و یک مجسمهی ۶ متری سنگ مرمر همراه با یک ارابه ای چهار اسب روی سقف ساخته بودند.
این بنای عظیم در قرن سیزدهم به دلیل زلزله فرو ریخت هنوز بقایای این آرامگاه در جنوب شرقی ترکیه وجود دارد.

آرامگاه هالیکارناسوس

۶-غول رودس

غول رودس یک مجسمه عظیم الجثه ی برنزی از هلیوس (خدای خورشید) که توسط مجسمه سازی به چارز ساخته شده است که ساخت آن بیش از ۱۲ سال طول کشید . این مجسمه عظیم ۳۰ متر و نیم ارتفاع بلندترین مجسمه ی دنیای باستان و از جمله عجایب هفتگانه جهان است . این مجسمه از ۶ سال توسط یک زلزله مهیبی نابود شدو این تندیس هرگز بازسازی نشد.صدها سال بعد اعراب به رودس حمله کردند و بقایای مجسمه را به عنوان فلز قراضه فروختند . به همین دلیل باستان شناسان درباره ی شکل مجسمه و محل دقیق استقرار آن چیز زیادی نمی دانند.

غول رودس

۷-فانوس اسکندریه

هفتمین مورد از عجایب هفتگانه برج نورانی عظیم در جزیره کوچک فاروس نزدیک شهر اسکندریه بنا شد. این فانوس دریایی کشتی های رود نیل را برای عبور و مرور از بند شلوغ شهر هدایت می کرد.
این سازه سه سطح داشته سطح پایین آن به شکل مربع و سطح میانی آن به شکل هشت ضلعی و سطح بالایی آن به شکل استوانه بوده است . این فانوس دریایی اسکندریه به تدریج بر اثر زلزله های متعدد به کلی فرو ریخت.

فانوس اسکندریه

عجایب هفتگانه جهان

  • در این ویدیو قصد داریم:
  • عجایب هفتگانه جهان را به صورت تصویری برای شما نمایش بدیم
  • عجایب هفتگانه شامل:
  • فانوس اسکندریه، مجسمه غول رودس، آرامگاه هالیکارناسوس
  • معبد آرتمیس، مجسمه ی زئوس در المپیا، باغ های معلق بابل، هرم بزرگ جیزه مصر

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به منو