کشور مراکش

کشور مراکش

تا به حال فکر کرده‌اید که سفر به کشورهای آفریقایی چقدر می‌تواند هیجان‌انگیز و خاطره‌ساز باشد؟
سفر به کشورهایی که شاید شرحشان را در فیلم‌ها دیده‌ایم یا در کتاب‌ها خوانده‌ایم. معماری متفاوت، ذائقه غذایی خاص، رنگ پوست و فرهنگ منحصر به فرد، جشن‌ها و فستیوال‌های عجیب و غریب همگی می‌توانند انگیزه‌ی سفر به کشورهای آفریقایی باشند.اگر دوست‌دار تنوع هستید سفر به کشور مراکش را حتما امتحان کنید.

چیزهایی که باید راجع به مراکش بدانیم !

کشور مراکش یا مغرب در شمال غربی آفریقا قرار گرفته‌است. این کشور میزبان بخش زیادی از سواحل اقیانوس اطلس از سمت غرب است. از شمال نیز به دریای مدیترانه ختم می‌شود.شهر رباط پایتخت این کشور زیبا است. زبان و خط رسمی در این کشور، عربی بربری و واحد پولشان درهم مراکش است.دین رسمی مردم مراکش اسلام است اما تعداد کمی مسیحی و یهودی نیز در این کشور زندگی می‌کنند.آب و هوای این کشور معمولا معتدل و بارانی است و در جنوب آب و هوای گرم و بیابانی دیده می‌شود.

کشور مراکش

در مراکش کجاها را باید دید؟

با توجه به فرهنگ و تاریخ غنی این کشور بناها و مکان‌های دیدنی زیادی وجود دارد که شاید وقت کافی برای دیدن آن‌ها در یک سفر کوتاه نباشد.

موزه ها و مکان های تاریخی

موزه‌ها و خانه‌های تاریخی زیادی در کشور مراکش هستند که در سفر به این کشور نباید از دست بدهید.مثل موزه دار سی سید، موزه مراکش، موزه سفارت آمریکا طنجه، موزه اودایاس و باغ‌های آندالوس رباط، کافه موزه رباط، موزه کسبه طنجه، موزه بلغازی، موزه بطحا. فکر نکنید موزه‌های کشور مراکش به همین چند مورد ختم می‌شوند، خیر، این‌ها فقط تعداد کمی از موزه‌ها و خانه‌های تاریخی این کشور هستند.
مساجد زیادی با معماری‌های خاص در این کشور توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند.مسجد جامع تازا، مسجد جامع لاراچ، مسجد کوتوبیا، حسن دوم، تین مال، سیدی بو ابیب، سوریه تانگیر، کایرائوئین، سنتیسی و بسیاری دیگر که باید حتما آن‌ها را دید.

موزه ها و مکان های تاریخی کشور مراکش

پارک ها و سواحل

جاهای دیدنی مراکش تنها بناهای تاریخی نیست، پارک‌ها، باغ‌ها و سواحل زیبایی نیز در این کشور آفریقایی وجود دارند.اسم چند مورد از آن‌ها را در ادامه برایتان می‌آورم:پارک اتحادیه عرب، منطقه پالمری، ساحل طنجه، ، پارک ملی توبکال،گذرگاه تیزی نتیشکه، باغ‌های مناره، بلوار ساحلی کورنیش، باغ‌های مندوبیا، دماغه کیپ مالاباتا، باغ آگ دال.

البته همانطور که گفتم در یک سفر کوتاه برای دیدن تمام مکان‌های دیدنی و جذاب مراکش وقت کم می‌آورید. به خصوص افرادی که علاقه‌مند به تاریخ و بناهای تاریخی و سنتی هستند.

معماری‌ جذاب و خاص در این کشور حتی کسانی که خیلی تمایلی به تاریخ ندارند را هم به‌وجد می‌آورد.راستی اگر تور مراکش را انتخاب کردید یادتان نرود که بازدید از کاخ سلطنتی فاس(دارالمخزن)، تئاتر سلطنتی مراکش، آرامگاه ابن بطوطه را در برنامه‌ی خود قرار دهید.

محله‌های بسیار زیبا و دیدنی در شهرهای مختلف مراکش هستند که گردشگران زیادی هرسال برای بازدید به آن‌جا می‌روند.مثل محله مدینا در شهر کازابلانکا، میدان جماع الفنا در شهر مراکش، سوق مراکش، محله ملاح، میدان محمد پنجم که نباید در این سفر از دستشان داد.ناگفته نماند که برای معرفی شهر کازابلانکا به خودی خود نیاز به یک مقاله جداگانه است.

پارک ماژورل کشور مراکش

جشنواره‌ها و فستیوال‌های مراکش

اگر در زمان‌های خاصی به این کشور آفریقایی سفر کنید حتما با جشنواره‌های متنوعی روبه‌رو خواهید شد.جشنواره جهانی موسیقی غناوه یکی از جشنواره‌های کشور مراکش است که در شهر ساحلی صویره برگزار می‌شود.جشنواره رز مراکش در دره دادس یا دره رز، جشنواره بین‌المللی عشایر، جشنواره طنجاز در شهر طنجه از دیگر جشنواره‌هایی هستند که می‌توانید از حضور در آن‌ها لذت ببرید.

در مراکش چی بخوریم؟

حتما تعریف ادویه‌های مراکشی را زیاد شنیده‌اید، حتی برخی این کشور را به عنوان پایتخت ادویه می‌شناسند.تنوع غذایی زیادی در مراکش به چشم می‌خورد.البته این روزها رستوران‌های مراکشی در ایران باعث شده‌اند تا قبل از ورود به مراکش، با خیلی از غذاهای محلی و سنتی آن‌جا آشنا شویم.اگر به این کشور سفر کردید حتما چند خوراکی و غذای مراکشی را امتحان کنید. مثل پاستیلا در منطقه فاس، تانجیا، مکوئی، خوراک ساردین، ماکودا، تاجینه، پاتیسری، کعب الغزال و بریوات.راستی در مراکش چای نعناع را فراموش نکنید.

بازار و سوغاتی خاص مراکش

در هر سفری خرید سوغاتی از مواردی است که باید در نظر گرفته شود. مخصوصا اگر به کشوری سفر کنید که پر از آثار متنوع است. حیف است بعد از سفر به کشور مراکش، یادگاری برای خود یا اطرافیان نیاورده باشید.بازارها و پاساژهای زیادی هستند که شما می‌توانید برای خرید انتخاب کنید.

مثل مرکز خرید مراکش یا موراکو مال که دومین مرکز خرید بزرگ آفریقا است و در شهر کازابلانکا قرار دارد. بازار مرکزی کازابلانکا که درواقع بازار محلی این شهر است و شما می‌توانید برخی از اقلام سنتی این کشور را از این بازار تهیه کنید.مرکز خرید آنفاپلیس، منارا مال، بازار فربلانتیرز، مجتمع تجاری ال مازار، مگا مال، بازار مارش، مرکز خرید مرحبا و مرکز خرید سوکو آلتو نیز می‌توانند نیاز شما را پاسخ دهند.

اگر می‌خواهید کالای منحصر به فردی را به عنوان یادگاری با خود بیاورید به سراغ زیورآلات مراکشی، فرش و گلیم، عطرهای مراکشی، صنایع دستی چوبی، محصولات چرمی، ادویه‌های مراکشی بروید.البته لباس‌های مراکشی، صندل‌های سنتی بلغه، فانوس‌های سنتی نیز می‌توانند گزینه‌‌های انتخابی شما باشند.راستی اگر علاقه‌مند به آسمان هستید در تور مراکش، رصد بارش شهابی جوزا را از دست ندهید.

بازار و سوغاتی خاص مراکش

بهترین زمان سفر به مراکش

بهترین زمان برای سفر به مراکش، فصل‌های بهار و پاییز است. در این زمان‌ها آب و هوای این کشور معقول و مناسب است.در فصل تابستان میانگین دمای هوا بالای 37 درجه است اما باز هم گردشگران زیادی در این زمان به آن‌جا می‌روند. در زمستان نیز به ویژه در زمان کریسمس، مراکش میزبان گردشگران زیادی است. از آنجایی که دین رسمی این کشور اسلام است، در تعطیلات مذهبی و یا ماه رمضان قیمت هتل‌ها و ساعات کاری مکان‌های مختلف تغییراتی می‌کنند.

در تمامی فصل‌ها برنامه‌های متعددی در این کشور برگزار می‌شود بنابراین هر زمانی که به مراکش سفر کنید حوصله‌تان سر نمی‌رود.از آن‌جایی که گردشگران زیادی هرساله به مراکش سفر می‌کنند امکانات رفاهی مثل هتل‌ها، مراکز خرید و امکانات تفریحی در این کشور با کیفیت و تنوع زیادی همراه هستند.بنابراین بدون نگرانی میتوان به مراکش سفر کرد.

برگشت به منو