مسجد محمد امین بیروت / کشور لبنان / شهر بیروت

یکی از بزرگترین و زیباترین مساجد در کشور لبنان و شهر بیروت که معماری خارق العاده و زیبای آن باعث شهرت جهانی آن  شده است ، مسجد محمد امین بیروت می باشد. ساخت این مسجد یکی از مهمترین فعالیت هایی است که توسط نخست وزیر متوفی این کشور، «رفیق حریری» انجام شده است.

ساخت این بنا باعث شده است که گردشگری در لبنان بیش از پیش رونق یابد و افراد زیادی با استفاده از تور بیروت و برای بازدید از مسجد محمد امین به این شهر و کشور سفر کنند. در همین راستا در این مقاله سعی کرده ایم تا شما را با تاریخچه، معماری و همچنین موقعیت جغرافیایی این مسجد بیشتر آشنا کنیم تا با اطلاعات کامل تر از این مسجد دیدن نمایید.

نگاهی به تاریخچه مسجد محمد امین بیروت

شهر بیروت، پایتخت کشور لبنان و یکی از مهمترین قطب های فرهنگی و مذهبی در این کشور می باشد. این شهر قدمت بسیار طولانی دارد و به همین خاطر جاذبه های تاریخی و دیدنی بسیار زیادی در آن وجود دارد که برای هر گردشگری می تواند جذاب باشد. جاذبه های دیدنی این شهر به قدری زیبا و جذاب هستند که هرساله افراد بسیار زیادی با استفاده از تور های بیروت و لبنان به  این شهر سفر می کنند تا بتوانند جاذبه های آن را از نزدیک مشاهده کنند.

از بین جاذبه های گردشگری بسیار زیادی که در این شهر وجود دارد، نمی توان مسجد محمد امین ( Mohammad Al-Amin Mosque) را از قلم انداخت. این مسجد که در سال 2008 ساخته شد، امروزه به عنوان بزرگترین و در عین حال زیباترین مسجد این شهر برای مسلمانان اهل سنت شناخته شده است.

زمانی که این مسجد برای اولین بار افتتاح می شد در مراسم افتتاحیه آن افراد مهم بسیار زیادی، مانند؛ رهبران دینی اسلام، سیاستمداران لبنان، امارات، عمان، کویت، قطر و سایر کشور ها و همچنین تعداد بیشماری از مردم لبنان در آن شرکت کرده بودند. در مراسم افتتاحیه مسجد محمد امین، فردی به نام «علی جمعه مفتی مصر» خطبه نماز جمعه را خواند.

آشنایی با معماری مسجد محمد امین

در نمای داخلی و خارجی مسجد محمد امین بیروت، از طرح های معماری بسیار زیبایی استفاده شده است که امروزه این مسجد را به عنوان یکی از شاهکارهای معماری در جهان می شناسند. بخش عمده ای از معماری نمای مسجد محمد امین بیروت، الهام گرفته از معماری مساجد عثمانی می باشد.

این مسجد توسط نخست وزیر کشور لبنان «رفیق حریری»، در مساحتی به اندازه ده هزار و هفتصد مترمربع ساخته و تاسیس شده است. تعداد طبقات این مسجد زیبا و مهم، 4 طبقه می باشد و در هر 4 گوشه آن یک مناره بسیار زیبایی قرار دارد که ارتفاع آن به هفتاد و دو متر می رسد. بر روی شبستان اصلی مسجد محمد امین، یک گنبد بزرگ قرار دارد که ارتفاع از آن از سطح زمین چهل و دو متر می باشد.

فضای داخلی این مسجد به وسیله فرش های بسیار زیبا و مجلل شرقی پر شده است  و بر روی دیوار های آن آیات قرآنی نوشته شده است که زیبایی و شکوه این مسجد را دوچندان کرده است. علاوه بر این بر روی طاق این مسجد، یک چلچراغ بسیار زیبای کریستالی نصب شده است که هر فردی را به خود جذب می کند. مناره این مسجد به قدری بلند و باشکوه می باشد که افرادی که در حال قدم زدن در اطراف میدان النجمه باشند به راحتی می توانند آنها را نظاره کنند.

زیبایی و شکوه مسجد محمد امین بیروت به قدری زیبا و خیره کننده می باشد که هر فردی و با هر دینی را به سمت خود جذب می کند تا با ورود به محوطه داخلی مسجد، زیبایی های آن را از نزدیک مشاهده کند. این مسجد به جز شب ها در اکثر مواقع برای ورود عموم باز بوده و خادمین آن با رویی گشاده و مهربان از بازدیدکنندگان استقبال می نمایند.

محل قرارگیری مسجد محمد امین بیروت

مسجد محمد امین بیروت که به آن مسجد آبی نیز گفته می شود که در مرکز شهر بیروت و در حوالی میدان شهدا قرار گرفته است. همانطور که گفته شد، بخش عمده ای از معماری این بنا، الهام گرفته از مساجد دوره عثمانی می باشد. معماری این مسجد به گونه ای می باشد که سبک و سیاق آن را بسیار شبیه به مسجد سلطان احمد در کشور ترکیه کرده است.

ناگفته نماند که بخش کوچکی از این مسجد برگرفته از معماری های لبنان و سبک های مملوکی مصر نیز می باشد. از بناهای مهمی که در نزدیکی این مسجد قرار گرفته است می توان به کلیسای سنت جورج و همچنین خرابی های باقی مانده از دوران رومی ها اشاره کرد. به جرات می توان گفت که مسجد محمد الامین به دلیل ویژگی های برجسته فرهنگی، زیبایی شناسی و دینی که دارد، باعث غنی شدن شهر بیروت شده است.

قوانین ورود به مسجد محمد الامین بیروت

لازم به ذکر است که اگر قصد دارید از فضا و محوطه داخلی مسجد محمد الامین دیدن کنید، باید بدانید که داشتن حجاب برای ورود به این مسجد اجباری می باشد و از ورود افرادی که از حجاب مناسب برخوردار نباشند، جلوگیری خواهد شد.

اما اگر از این موضع اطلاعی نداشتید و بدون حجاب به سمت این مسجد رفتید، جای نگرانی نیست، چرا که در بخش ورودی مسجد محمد امین لباس های زنانه و مردانه ای وجود دارد که می توانید از آنها برای کامل کردن حجاب خود استفاده کنید تا مجبور نباشید برای پوشش بیشتر به محل اقامت خود برگردید و لباس مناسب به تن کنید.

بازدید از مسجد محمد امین بیروت

بازدید کنندگان مسجد محمد امین، این اجازه را دارند تا با خود دوربین برده و در محوطه بسیار زیبا و خیره کننده این مسجد عکس های یادگاری بگیرند تا خاطرات سفر بیروت آنها برای همیشه در جایی ثبت شود. از آنجایی که این مسجد یکی از مهمترین شاهکارهای معماری و همچنین مذهبی در شهر بیروت می باشد، بازدید از آن به همه گردشگران توصیه می شود تا بتوانند در حین تماشای زیبایی ها و معماری های منحصر به فرد این بنا با فرهنگ مذهبی این کشور نیز بیشتر آشنا شوند.

تور بیروت

هرساله تورهای بسیار زیادی در سراسر دنیا برای بازدید از جاذبه های تاریخی و گردشگری کشور لبنان و به ویژه شهر بیروت برگزار می شود که علاقه مندان می توانند با تور بیروت به بهترین شکل ممکن و با برنامه ریزی، جاذبه های گردشگری، تاریخی و مذهبی این کشور و به ویژه مسجد محمد امین را از نزدیک مشاهده نمایند.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو