جمهوری چک

کشور جمهوری چک

اغلب افراد برای سفر یا زندگی در کشورهای خارجی، کشورهای بزرگ و پر جمعیت را انتخاب می­کنند. اما شاید شما از آن دسته افراد باشید که فضاهای کوچک و کمتر شناخته شده را ترجیح می­دهید. در این صورت، جمهوری چک می­تواند مقصد خوبی برای شما باشد. این کشور کوچک اروپایی، در سال­های گذشته کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته. با ما همراه باشید و این کشور را بهتر بشناسید. شاید انتخاب این بار شما برای سفر، جمهوری چک باشد.

آنچه باید درباره کشور جمهوری چک بدانید.

راهنمای سفر به جمهوری چک

دانستنی های جمهوری چک

جمهوری چک، در منطقه اروپای مرکزی قرار گرفته. گرچه در اطراف این کشور دریایی وجود ندارد، اما بسیاری از مرزهای آن را، کوه فراگرفته است. چک با آلمان، لهستان و اسلواکی مرز مشترک دارد. پایتخت این کشور، پراگ است که در واقع بزرگترین و زیباترین شهر چک هم می­باشد.

واحد پول این کشور “کرون” است. اما در بعضی از فروشگاه­های بزرگ، یورو هم قبول می­کنند. کشور چک در اروپا، با وجود کوچک بودن از لحاظ جغرافی، اقتصاد بسیار موفقی دارد.زبان چکی، یکی از زبان­های اسلاوی است که به زبان اسلوواک و تا حدودی لهستان نزدیک است.

جمهوری چک، طبیعتی ۴ فصل دارد و شما می­توانید گرمای تابستان و سردی زمستان و باران­های بهاری و شکوفایی رنگ­های پاییزی را، در این کشور ببینید.

چک، عضو اتحادیه اروپا است و با قطار می­توانید از کشورهای متعددی به این کشور سفر کنید. اسلواکی، لهستان، آلمان، هلند، سوئیس، اتریش، مجارستان، صربستان، بلاروس و روسیه، از جمله این کشورها هستند؛ و در تابستان کشورهای رومانی و بلغارستان هم به این جمع اضافه می­شوند.

تاریخ جمهوری چک چگونه است؟

چک، از هر لحاظ یک کشور تاریخی محسوب می­شود. اما “انقلاب مخملی” را می­توان مهمترین رویداد تاریخ کشور چک، در صد سال اخیر دانست. تا سال ۱۹۱۸، چک بخشی از امپراتوری اتریش بود. بعد از شکست اتریش در جریان جنگ جهانی اول، بخشی از این کشور مستقل شد و چکسلواکی نام گرفت.

اما در سال ۱۹۴۶، حزب کمونیست در این کشور حاکم شد و تا ۱۹۸۹، روزگار سختی برای مردم به وجود آورد. در سال ۱۹۸۹ انقلاب مخملی رخ داد و چکسلواکی، از شر ظلم و ستم کمونیست­ها خلاص شد. اما این کشور در سال ۱۹۹۳ با توافق طرفین، به دو کشور چک و اسلواکی تقسیم شد. در نهایت، کشور جمهوری چک در سال ۲۰۰۴، رسما عضو اتحادیه اروپا شد.

این کشور، کم مذهب­ترین مردم جهان را دارد. در سرشماری سال ۲۰۱۱، حدود ۳۴% مردم اعلام کردند که بی­دین هستند. اما چک یکی از دموکرات­ترین کشورهای اروپا به حساب می­آید و چهارمین کشور، از نظر برقراری صلح و آرامش است. امروزه، دیگر هیچ اثری از روزهای سیاه سلطه کمونیست در این کشور نیست.

راهنمای سفری مهیج به چک

شناختن مکان­ها دیدنی کشور جمهوری چک، می­تواند به شما در داشتن یک سفر مهیج کمک کند. اگر علاقه­مند به تاریخ و قرون وسطی هستید، این کشور بهترین مقصد برای شما است. زیرا تمام کشور، هنوز رنگ و نشانی از دوران قرون وسطی در خود دارد.

اولین شهری که باید به آن سر بزنید شهر پراگ در کشور چک است. این شهر، یک تاریخ ۱۱۰۰ ساله دارد و قدمت آن به دوران امپراتوری روم می­رسد. پراگ جزو ۱۰ شهر برتر اروپا است. معماری برجسته و هنر تاریخی این شهر، تمام شهر را به یک اثر باستانی درخشان تبدیل کرده است. پل چاربز، یکی از دیدنی­ها جذاب شهر پراگ است. برای علاقه­مندان به ادبیات، خانه و مقبره کافکا، و برای علاقه­مندان به تاریخ، زمان­سنج آونگی غول­پیکر و خانه رقص فِرِد وجینجر در این شهر واقع شده است.

شهر پلزن، معروف ترین شهر چک

شهر پلزن در کشور چک، چهارمین شهر بزرگ جمهوری چک است. نوشیدنی­ها این شهر تاریخی، در تمام اروپا شهرت دارد. این شهر با داشتن بناهایی مانند کلیسای جامع سنت بارتولومئو، کنیسه اعظم و تالار شهر، هنوز حال و هوایی رنسانسی دارد و می­تواند شما را در تاریخ جابجا کند. البته پلزن تجارت پر رونقی هم دارد و معتبرترین دانشگاه حقوق چک، به نام وست بوهمیا در این شهر قرار دارد.

شهر تاریخی سسکی کروملوف، در اواخر قرن ۱۸ میلادی ساخته شده و تا کنون به جز اندکی تغییر نکرده است. این شهر هنوز حال و هوایی قرون وسطایی دارد. سنگفرش­ها منحنی و سردرها گچ‌کاری شده خانه ­ها سسکی، باعث شده حتی خیابان­ها و کوچه­ ها این شهر هم، جزء آثار باستانی کشور اروپایی جمهوری چک باشد.

سفری مهیج به جمهوری چک

کیفیت زندگی در جمهوری چک

برای زندگی در کشور چک، بهتر است کمی با فرهنگ مردم آن آشنا بشوید. سنت در این کشور بسیار اهمیت دارد. مردم جمهوری چک در برخورد اولشان با شما رسمی و خشک هستند. مراقب باشید قبل از صمیمی شدن، نباید آنها را با نام کوچک خطاب کنید.

عید پاک، یکی از اعیاد مهم درجمهوری چک است. اگر نزدیک این عید به چک بروید، حتی در روستاهای کوچک هم از شما پذیرایی می­کنند. ماهی کپور، غذای اصلی کریسمس در کشور چک است. مردم از چند روز قبل ماهی را زنده می­­گیرند و در تشت نگه می­دارند تا تازه باقی بماند. در دیگر مواقع سال، گوشت خوک از غذاهای محبوب مردم چک است.

به طور کلی مردم کشور چک، به خوردن و آشامیدن علاقه زیادی دارند. شاید دلیلش جشن­ها زیادی است که در فرهنگ این کشور برگذار می­شود. بافت بی­نظم شهرها کشور چک، بی­نظمی مردم این کشور را به خوبی نشان می­دهد.

روش ها و شرایط اخذ اقامت کشور چک

اگر آرامش زندگی در یک کشور کم جمعیت برای شما جذاب است، بهتر است با انواع روش­هایی که می­توانید اقامت کشور چک را دریافت کنید، آشنا بشوید.

اقامت تحصیلی چک

یکی از راه­ها اخذ اقامت کشور جمهوری چک، تحصیل است. این کشور به جهت اینکه زبان چکی و انگلیسی را در دانشگاه­ها خود دارد، مقصد خوبی برای دانشجوها، به خصوص دانشجوهای پزشکی است. زیرا هزینه تحصیل در رشته ­های پزشکی در این کشور بسیار کمتر از کشورها دیگر است. دانشگاه علوم پزشکی چارلز در شهر پراگ، یکی از بهترین دانشگاه­ها پزشکی به شمار می­آید.

دانشجوها می­توانند در هنگام تحصیل، شغل دانشجویی داشته باشند. بعد از تحصیل هم فرصتی برای پیدا کردن شغل مناسب به آنها داده می­شود. در صورت پیدا کردن شغل، می­توانند اقامت خود را تمدید کنند.

اخذ اقامت کاری چک

راه دیگر زندگی در جمهوری چک، دریافت اقامت کاری است. برای اخذ این اقامت باید یک دعوتنامه کاری از طرف یک کارفرمای معتبر داشته باشید. کارفرما، باید ثابت کند برای شغل مذکور، نیروی کار مناسب در چک پیدا نکرده است. پس از دریافت دعوت‌نامه کاری، شما باید به سفارت چک بروید و ویزای کوتاه مدت دریافت کنید. با ۳ سال کار کردن در کشور چک و دریافت کارت کارمندی و همچنین، پرداخت مالیات، می­توانید درخواست اقامت بلند مدت بدهید.

از طریق سرمایه گذاری در چک

از طریق سرمایه ­گذاری و ثبت شرکت هم می­توانید اقامت دائم دریافت کنید. ابتدا باید با ثبت یک شرکت سود­ده برای دولت چک، یک کارت اقامت کاری یک ساله بگیرید. اگر بتوانید ۳ تا ۵ سال این کارت را تمدید کنید، پس آن می­توانید درخواست اقامت دائم بدهید. با خرید اوراق قرضه و ملک هم می­توان اقامت گرفت. اما نمی­توان درخواست اقامت دائم کرد.

از طریق ازدواج

یکی از ساده­ ترین راه­ها برای دریافت اقامت بلند مدت، ازدواج با یک نفر از اهالی چک است. اگر با شخصی که شهروند چک محسوب می­شود ازدواج کنید، می­توانید اقامت دائم و پس از مدتی، شهروندی چک را بگیرید. داشتن تمکن مالی، از شروط اصلی برای ازدواج در چک است. توجه داشته باشید ازدواج زیر ۲۱ سال و نیز چند همسری در کشور چک، ممنوع است.

از طریق تولد فرزند

اگر شما و همسرتان هیچ کدام شهروند چک محسوب نمی­شوید، نمی­توانید از طریق تولد فرزند در این کشور اقامت بگیرید. زیرا گرفتن اقامت دائم فرزند، نیازمند دو شرط است. اول اینکه نوزاد در خاک چک متولد شده باشد و دوم اینکه خون یک شهروند چکی در رگ ­های او باشد.

برای دریافت راهنمایی جهت اخذ اقامت و ویزای جمهوری چک می توانید با شماره های موجود در سایت همیشه سفر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

گروه:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو