موزه پراگ مجموعه ای زیبا از تاریخ و طبیعت / کشور جمهوری چک / شهر پراگ

از جاذبه های گردشگری جمهوری چک، موزه پراگ می باشد که بیشتر با نام موزه ملی پراگ شناخته می شود و از جاذبه های گردشگری جمهوری چک و قدیمی ترین موزه این کشور می باشد که در اوایل قرن 19 میلادی تاسیس شد. این موزه مجموعه ای بی نظیر از تاریخ و طبیعت و علم و … می باشد. در ادامه بیشتر با این موزه و ویژگی ها آن آشنا خواهیم شد.

تور بالی، ارزانترین و با کیفیت ترین تور خارجی همیشه سفر می باشد.

ساختمان موزه پراگ چک

آشنایی با تاریخچه موزه ملی پراگ

یکی از کشورهایی که همواره مقصد گردشگری جمهوری چک بوده است، می باشد که با تاریخ پر فراز و نشیب خود یادگاری های تاریخی بسیاری را در خود جای داده است. از طرفی طبیعت زیبای آن هم باعث جذب گردشگران بسیاری شده است. مکان های دیدنی بسیاری نیز در شهرهای جمهوری چک وجود دارد. یکی از شهرهای شناخته شده جمهوری چک، پراگ می باشد که دارای موزه های بسیاری می باشد که قدیمی ترین و معروف ترین آنها، موزه پراگ یا موزه ملی پراگ می باشد.

این موزه در اوایل دهه 1800 میلادی در کاخ استمبرگ تاسیس شد. بعدها به دلیل گسترش آن و اینکه اشیا بسیاری را در خود جای داد و قسمت های دیگری به آن افزوده شد، در سال 1891 به مکان فعلی منتقل شد که بزرگ تر می باشد. گفته می شود حدود 14 میلیون شی در قسمت های مختلف این موزه نگهداری می شود.

معماری ساختمان اصلی موزه

همانطور که گفته شد موزه پراگ در ابتدا در مکان دیگری بوده است. بنای اصلی موزه در انتهای فوقانی میدان Wenceslas واقع شده بود که بعدها توسط معمار برجسته جوزف شولتز  ساختمان فعلی ساخته شد. قبل از ساخت این موزه ، چندین کاخ نجیب زاده در این مکان واقع شده بودند. این ساختمان در طول جنگ جهانی دوم مورد حمله قرار گرفت و نمای بیرونی آن پر از آثار گلوله بود و به مجسمه های سنگی و برجهای باریک و همچنین در برخی از انبارها خسارت وارد کرده بود که هنوز هم برخی از قسمت ها با اینکه مرمت شده اند، آثاری از این سوراخ های ناشی از گلوله را در خود جای داده است.

بنای اصلی موزه پراگ از طرفی در هنگام ساخت مترو پراگ در سال 1972 و 1978 آسیب دید. افتتاح بزرگراه شمال – جنوب در 1978 در دو طرف ساختمان منجر به قطع این موزه از زیرساخت های شهر شد. این امر همچنین باعث شد ساختمان از سطح صوتی بیش از حد، سطح بالای گرد و غبار و لرزش مداوم در اثر ترافیک جاده های سنگین رنج ببرد. به دلیل عمده بازسازی، این موزه بین 7 ژوئیه 2011 و 28 اکتبر 2018 بسته شد. از آنجایی که در حدود 7 میلیون شی باید به مکان های دیگری منتقل می شدند تا بعد از مرمت بازگردند، این انتقال را بزرگترین حرکت مجموعه های موزه در تاریخ چک نامگذاری کرده اند.

آژانس همیشه سفر، ارزانترین تور شیراز را نیز ارائه می دهد.

موزه پراگ از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

همانطور که گفته شد موزه پراگ از بزرگترین موزه های جمهوری چک و دنیا می باشد. این موزه جامع، از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و موضوعات مختلفی را پوشش می دهد. اما به طور کلی می توان آن را به سه زیر مجموعه تقسیم بندی کرد، موزه تاریخ، موزه طبیعت و موزه کتابخانه که هر کدام از آنها خود به زیر مجموعه های دیگری تقسیم می شوند.

برای مثال موزه طبیعت خود به 8 قسمت دیرین شناسی (باستان شناسی)، کانی شناسی، زیست شناسی، میکروب شناسی، حشره شناسی، گیاه شناسی، انسان شناسی و آزمایشگاه های علمی تقسیم شده است که نمونه های ارزشمندی را در خود جای داده است به طوری که فقط در بخش حشره شناسی در حدود 5 میلیون نمونه در معرض دید قرار گرفته است.

بخش تاریخ شناسی موزه پراگ، خود به 6 بخش دیگر که شامل تاریخ باستان و معاصر چک، قوم شناسی، سکه شناسی و موزه آرشیو و اسناد ملی و بخش تئاتر می باشد، تقسیم شده است. که در این بخش شما شاهد مجموعه های قرون وسطایی شامل جواهرات، تابلوهای نقاشی، مجسمه های چوبی و اسلحه ها که در جنبش هو سیتی (Hussite) در قرن 15 رخ داد، می باشید.

از اشیاء گرانبهای دیگر می توان به یک تیارای نقره ای یک دوک از قرن دوازدهم، کاشی های سنگفرش شده و سنگفرشهای گوتیک و رنسانس، گلدوزی های گرانبهای آنتی بادوم روزنبرگ در حدود سال 1370 م. چینی و مجموعه شیشه ای بوهم قبل از همه قرن 18 و 19 و همچنین مجموعه ای از پرتره های نقاشی شده و نقاشی های مینیاتوری اشاره کرد.

دپارتمان های موزه ملی پراگ

  • دپارتمان تاریخ باستان و معاصر: مجموعه ای از آثار باستانی بسیار غنی را شامل می شود که روزانه هزاران سال پیش مورد استفاده قرار می گرفت. اما ارزش اصلی آن در مستندات هنرها و صنایع دستی یونان و روم است. از جمله ارزشمندترین اشیاء آن می توان به بشقاب نقاشی شده نیکوست، یک بطری شیشه ای از بندر پوتولو، و یک نقره طلای نقره ای طلا اشاره کرد که بیشتر مربوط به از زمان نوسنگی تا قرن 10 قبل از میلاد است.
  • دپارتمان تاریخ قدیم چک: شامل اشیاء بی شماری است که پیشرفت دولت چک را از فرهنگ اسلاو یونی قرن دهم تا جمهوری مستقل چکسلواکی در 1918 ردیابی می کند.
  • دپارتمان قوم نگاری: این بخش شامل مطالب و داده های واقعی در مورد تاریخ و فرهنگ مردم چکسلواکی و سایر ملل اروپا ، از اواخر قرن 17 تا امروز است.
  • دپارتمان مسکوکات: از جمله قدیمی ترین بخش های موزه مجموعه کاملی از سکه های جمهوری چک، مجموعه سکه های خارجی مانند سکه های باستانی کلاسیک است.
  • دپارتمان تئاتر: در اصل بخشی از کتابخانه ملی موزه که حاوی نمایشگاه های گسترده ای در مورد تاریخ تئاتر در چکسلواکی، طراحی لباس توسط هنرمندان برجسته چک، موسیقی، یادگاری ها و مواردی از تئاتر عروسکی چک است.

آرشیو موزه

موزه پراگ حاوی نادرترین نمودارها و نسخه های خطی کمیاب تاریخ چک از قرن یازدهم تا بیستم است، که نمونه های باستانی برای محافظت دیجیتالی شده اند. این مجموعه شامل میراث شخصی شامل منابع مکتوب شخصیتهای معروف تاریخ چک، مجموعه بزرگ مهر و موم های ارزشمند شامل حدود 3000 قطعه نیز است.

برای آگاهی از مجری تور شیراز می توانید با شماره های درج شده در سایت همیشه سفر تماس حاصل نمایید.

موزه ملی پراگ و جواهرات تقلبی

چندی پیش طبق بیان خبرگزاری ها اعلام شد که جواهراتی که در موزه پراگ وجود دارد، تقلبی می باشند. به دنبال این خبر مدیران موزه پراگ هم اعتراف کرده اند که جواهرت و الماس هایی که به نظر می رسید میلیون ها دلار ارزش دارند، تقلبی هستند و تکه ای شیشه ای بیش نیستند. اینکه چطور این جواهرات تقلبی وارد موزه شده اند همچنان تا به امروز مورد سوال می باشد و 5 هزار قطعه جواهر تا به امروز در حال بررسی می باشد و تخمین زده شده سال 2020 تکمیل می شود.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو