مسجد جاما

آشنایی با مسجد جاما در دهلی نو / کشور هند / شهر دهلی

در کشور هندوستان مکان های دیدنی و تاریخی متعددی را می‌توان مشاهده کرد که برای یک سفر چند روزه گزینه ایده آلی محسوب می شوند. این کشور که دارای قومیت‌ها و مذاهب مختلفی است مکان های معنوی مختلفی را نیز در خود جای داده است که در مطلب امروز سعی داریم به یکی از تاریخی ترین آنها اشاره کنیم. مسجد جاما یکی از مکان های معنوی در کشور هندوستان شناخته می شود که در شهر دهلی جای گرفته است و هر روزه میزبان افراد و گردشگران از نقاط مختلف دنیا می باشد.

مسجد جاما در دهلی یکی از زیباترین مساجد هند

این مسجد دارای قدمتی بسیار طولانی است که به سال 1658 باز می گردد. با ورود به این مسجد حیاط مستطیلی شکل آن نظرتان را به خود جلب می کند. سه دروازه در این مسجد به چشم می‌خورد و در کنار آن می توانید مناره های مختلف را نیز مشاهده کنید. از مهمترین ویژگی‌های این مسجد می‌توان به موزه تاریخی در آن اشاره نمود. سالن بزرگی نیز در این مکان مذهبی وجود دارد که ۲۶۰ ستون را در خود جای داده است. از نکات حائز اهمیت در رابطه با این مسجد می‌توان به نام‌های دیگر آن به عنوان مسجد جمعه یا مسجد جامع در دهلی نو اشاره نمود.

اغلب کسانی که به این مسجد مراجعه می‌کنند مسلمانان هستند چرا که برای اقامه نماز می توانند در این مسجد به عبادت بپردازند. از نکات مهم و قابل توجه در رابطه با این مکان تاریخی و معنوی می‌توان به مراسم مختلفی که در آن برگزار می شوند اشاره کرد. معماری منحصر به فرد مسجد جاما در دهلی نیز باعث جذابیت بیش از حد آن شده است.

Jama Mosque in Delhi

نام های دیگر مسجد جاما

نکته قابل توجه در رابطه با مسجد جاما نام‌های مختلفی است که بر آن نهاده شده است. در ابتدا شاید با نام جاما این مکان تاریخی را می توان شناسایی نمود اما اغلب ساکنین هند و شهر دهلی این مکان را با نام مسجد جمعه می شناسند.

البته یادآور شویم که مسجد جامع نیز نام دیگر این مکان تاریخی و مذهبی به شمار می‌آید. افرادی که تمایل دارند برای دیدن این مکان به دهلی‌نو سفر کنند می‌توانند به رزرو تور این شهر از طریق سایت مورد نظر اقدام کنند.

ظرفیت مسجد جاما

مساجد مختلفی در کشور هندوستان مخصوصاً در شهر دهلی بنا و تأسیس شده اند که هر کدام دارای ظرفیت مشخصی برای میزبانی از نمازگزاران مختلف از سراسر شهر و کشور هندوستان می باشند. در رابطه با مسجد جاما در دهلی نیز این گزینه کاملاً صدق می کند. با ورود به این مکان تاریخی و مذهبی متوجه وسعت بی نظیر آن خواهید شد.

از مهمترین نکات در رابطه با این مسجد می توان به ظرفیت ۲۵ هزار نفری آن اشاره کرد در واقع ۲۵ هزار نمازگزار می توانند برای عبادت و راز و نیاز با خداوند به این مسجد مراجعه کنند. یادآور شویم که تنها مسلمانان به این مسجد مراجعه نمی‌کنند و توریست و گردشگرانی که برای دیدن مکان های مذهبی به دهلی سفر کردند نیز جزء مراجعه‌کنندگان به این مسجد تاریخی و مذهبی می باشند.

مسجد جاما در دهلی

نگاهی به تاریخچه ساخت مسجد جاما در دهلی

مسجد جاما در دهلی به عنوان یکی از مکان های تاریخی و قدیمی در کشور هندوستان و شهر دهلی شناخته می‌شود بنابراین می بایست از تاریخچه مشخص و مدون برخوردار باشد. مطالعه تاریخچه این مسجد تاریخی برای بسیاری از توریست و گردشگرانی که قصد سفر به هندوستان را دارند می تواند جالب و خواندنی باشد. زمان ساخت این مسجد به سال ۱۶۵۸ میلادی باز می‌گردد که خود گواه قدمت تاریخی این مکان مذهبی می‌باشد.

از مهمترین نکات در رابطه با تاریخچه این مسجد می توان به زمان ساخت آن در دوران سلسله گورکانیان اشاره کرد. این سلسله امپراتوری های مختلفی را به خود دیده است که در زمان پنجمین امپراتور شاه جهان این مسجد تاریخی ساخت و بنا شده است. در و دیوارهای این مسجد از معماری منحصر به فردی برخوردارند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

معماری مسجد قدیمی جاما در دهلی

مسجد جاما در دهلی‌نو دارای معماری منحصربه‌فردی است. زمانی که وارد این مسجد می شوید حیاط مستطیل شکل آن نظرتان را به خود جلب می‌کند که دارای مساحت ۷۵ متر مربع می باشد. این مسجد از مناره، ستون و همچنین برج های مختلفی تشکیل شده است. سه دروازه در این مسجد به چشم می‌خورند که در کنار آنها می‌توان مناره‌های ۴۰ متری را نیز مشاهده کرد.

از مهمترین ویژگی‌های معماری مسجد می توان به چهار برجی که در آن به چشم می‌خورد اشاره نمود. سالن های مختلفی نیز در این مسجد وجود دارند که برای برگزاری نماز جمعه و کلاسهای دینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک سالن بزرگ نیز در این مسجد وجود دارد که ستون های مختلفی را در خود جای داده است. تنها برای دیدن معماری این مسجد افراد بسیاری مسافتهای مختلف را طی می‌کنند.

Jama Mosque in Delhi

بخش‌های مختلف مسجد جاما در دهلی نو

مسجد جاما در دهلی نو از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. همانطور که در بخش قبلی اشاره شد سالن بزرگی در این مسجد به چشم می‌خورد که برای برگزاری کلاس های مختلف دینی مورد استفاده قرار می گیرد اما از مهمترین بخش‌های این مسجد می توان به موزه تاریخی در آن اشاره کرد که برای دیدن آثار ارزشمند تاریخی می‌توان به آن مراجعه نمود.

از مهمترین آثار برجسته این موزه در مسجد جامع دهلی نو می توان به قرآنی بسیار قدیمی اشاره نمود که بر روی پوست آهو به نگارش و تألیف درآمده است. با دیدن این قرآن مسلماً زیبایی و معنویت آن در دل ها خطور می کند.

شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی همیشه سفر در زمینه ی فروش بلیط چارتری داخلی و خارجی، اخذ ویزا ، رزرو هتل و فروش تور داخلی و خارجی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

دیگر دیدنی های کشور هند :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو