کشور کوبا

کشور کوبا

کشور کوبا جزیره‌ای زیبا , با نام رسمی جمهوری کوبا از مجمع الجزايری در دريای کارائيب تشکيل شده است. بهترین زمان برای سفر به کشور کوبا ماه‌های دسامبر تا ماه می‌ است. فرهنگ اسپانیایی‌ها، بردگان آفریقایی و اقوام منطقه کارائیب بر فرهنگ آن در طول سال‌ها تاثیر گذاشته است. خلبانان کوبایی در جنگ جهانی اول به کمک فرانسوی‌ها رفتند. در جنگ جهانی دوم هم کوبا به آمریکا شکر صادر می‌کرد و حتی یک جاسوس آلمانی را در کشور خود اعدام کرد.

پس از تدوین و تصویب قانون اساسی کوبا در سال 1976 جمهوری کوبا جمهوری سوسیالیستی نام گرفت. قانون اساسی سال 1976 کوبا نیز در سال 1992 جای خود را به قانون اساسی جدیدی داد که گفته می‌شود در تدوین آن از عقاید خوسه مارتی انقلابی کوبایی و مارکس و انگلس استفاده شده است. در این قانون اساسی نیز حزب کمونیست کوبا تحت عنوان نیروی راهبر جامعه و دولت کوبا قلمداد شده است.

آشنایی با کشور کوبا

کشور کوبا جزیره‌ای زیبا است که در بین دریای کارائیب و اقیانوس آتلانتیک شمالی قرار گرفته است. این کشور دارای مساحتی در حدود ۱۱۰.۸۶۱ کیلومتر مربع است. پایتخت این کشور شهر زیبای هاوانا است و به طور کلی طبق سرشماری‌های اخیر در حدود ۱۳ میلیون نفر در این کشور زندگی می‌کنند.

کشور کوبا یک مقصد گردشگری ارزان قیمت برای مردم محسوب می‌شود به طور کلی مردم این کشور سعی خود را می‌کنند که شیوه‌های گردشگری خاصی را شامل می‌شود. مردم سعی می‌کنند کشور کوبا را برای گردشگری انتخاب نمایند و سفرهای خانوادگی به این منطقه بسیار عالی است.

در سال‌های اخیر خلاصه‌ای از فضای جغرافیایی در کشور کوبا رویت شده است. کشور کوبا یکی از کشورهای زیبا محسوب می‌شود که مسیر‌های اقامتی خوبی را پیش بینی کرده است مشخص است که این روند گردشگری در کشور کوبا می‌تواند به رشد اقتصادی آن نیز منجر شود. کشور کوبا یکی از کشورهایی است که مردم علاقه زیادی به جاذبه‌های گردشگری آن دارند.

کشور کوبا

موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کوبا

وضعیت آب و هوایی کشور کوبا نیمه گرمسیری است به طوری که گاهاً بادهای شدید در این بخش می‌وزد و همین‌طور رطوبت و هوای کشور کوبا نیز کاهش خواهد داشت بهترین زمان برای سفر به کشور کوبا ماه‌های دسامبر تا ماه می‌است. همین‌طور کوبا در بین ماه‌های آگوست تا اکتبر نیز مورد بازدید قرار گرفته است و گردشگران زیادی در این کشور هستند که با شرایط جوی روبرو می‌شوند.

واحد پول کشور کوبا

واحد پول کوبا را می‌توان یکی از واحدهای پول عجیب دنیا دانست. چرا که در کوبا دو نوع ارز وجود دارد، یکی برای گردشگران است که به آن ارز قابل تبدیل (CUC) می‌گویند. دیگری که مردم کوبا از آن استفاده می‌کنند، پزو ملی (CUP) نام دارد. جالب است بدانید ارزش پزو قابل تبدیل 24 برابر ارزش پزو ملی است.

پرچم کشور کوبا

پرچم کوبا از نوارهای آبی و سفید که به صورت افقی است که به صورت یک در میان قرار گرفته اند و در گوشه ای در آن یک مثلث متساوی الاضلاع سرخ رنگی قرار دارد که در میان آن ستاره سفید رنگی قرار گرفته است. سه رنگ آبی آن نماد سه بخش جزیره بخش مرکزی, شرق و غرب است و رنگ سفید آن نماد پاکی و قدرت و رنگ قرمز مثلث نماد خون مردمی است که در راه استقلال کوبا ریخته شده است و مثلث آن نماد برابری, برادری و آزادی است و ستاره سفید آن نماد آزادی مردم کوبا است.

پایتخت و 9 کشور بزرگ کوبا

هاوانا پایتخت زیبا و شگفت‌انگیز کشور کوبا یکی از بهترین شهرهای گردشگری تاریخی محسوب می‌شود. ساختمان‌های این شهر شکل تاریخی خود را حفظ کرده‌اند ساختمان‌ها دارای گنبد‌های نوک تیز بوده و پنجره‌های زیبا و بلندی دارد. به طور کلی در پایتخت کشور کوبا هر آنچه فکرش را بکنید در اختیار شما قرار می‌گیرد مشخص است که در بین شهرهای بزرگ این کشور مردم این مورد را بهتر از سایر شهرها در نظر می‌گیرند.

هاوانا در شمال غربی کشور کوبا قرار دارد و ساحل این شهر به اقیانوس اطلس متصل می‌شود. این شهر از سمت جنوب و غرب کشور کوبا در حال پیشرفت است و رودخانه‌های وسیعی را شامل شده است. مرتفع‌ترین مکان در این کشور با ارتفاع ۲۰۰ متر از جنس آهک است. به طور کلی این شهر دارای قلعه‌های استعماری زیبایی است و تپه‌های غربی خوبی دارد. از دیگر شهرهای کشور کوبا می‌توان با بایامو اشاره کرد.

بایامو در استان گرانما قرار دارد و به طور کلی در لیست شهرهایی قرار گرفته است که مردمانی بسیار مهربانی دارد. شهر آرتمیسا از دیگر شهرهای تاریخی کشور کوبا است که مردم علاقه زیادی به بازدید از آن دارند این شهر به نوبه خود توانسته بهترین مسیر‌های گردشگری را شامل شود. به طور کلی این شهر دارای بافت دیدنی و جذابی است. این شهر دارای فضای گردشگری خوبی است. شهر ماتانزاس از دیگر شهرهای مهم کشور کوبا است که می‌تواند جمعیت زیادی را در نظر بگیرد و مورد حمایت گروه‌های مختلفی قرار گرفته است.

شهر بایامو 

مردم کشور کوبا

جمعیت این کشور 11 میلیون و 394 هزار و 43 نفر است که میانگین سنی آنها 36.3 سال است. امید به زندگی در بدو تولد در این کشور برای زنان 79.43 سال و برای مردان 74.85 سال است. تعداد بیماران مبتلا به بیماری ایدز در این کشور سه هزار و 300 نفر است. 51 درصد از مردم این کشور از قوم مولاتو؛ 37 درصد سفیدپوست، 11 درصد سیاه‌پوست و یک درصد چینی هستند. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است و 99.8 درصد از جمعیت بالای 15 سال این کشور باسواد هستند.

ارتباطات در کوبا

در کشور کوبا 972 هزار و 900 خط تلفن ثابت و 152 هزار و 700 خط تلفن همراه وجود دارد. کوبا همچنین سه هزار و 388 میزبان اینترنتی و 240 هزار کاربر اینترنت دارد.

معروفترین سوغات کشور کوبا

سیگار برگ کوبایی

سیگار چیزی است که از همه بیشتر کوبا را تداعی می‌کند. در واقع موفق‌ترین صادرات کوبا به دنیا سیگار شناخته می‌شود. می‌توانید از سیگارهایی با برندهای محلی که دست‌ساز و با کیفیت عالی هستند خریداری کنید. (وهیبا)، (Cohiba) و (مونته‌کریستو) (Montecristo) بهترین سیگارهای کوبا به شمار می‌آیند.

ادکلن ماری پوسا

یکی از سوغاتی‌های کوبا که برای هدیه دادن به دیگران بسیار مناسب به نظر می‌رسد، ادکلن ماری‌پوسا (Mariposa) است. ماری‌پوسا اگرچه در اصل به هند تعلق دارد اما در کوبا به عنوان گل ملی شناخته می‌شود و به آن زنجبیل سفید یا یاس پروانه‌ای هم می‌گویند. این ادکلن را می‌توان پرطرفدارترین رایحه‌ی بومی کوبا معرفی کرد که مردم معمولاً از آن استفاده می‌کنند و عطر خوشایند و جالب توجهی دارد.

میمون نارگیلی

میمون‌های نارگیلی از دیگر اشیای جذاب کوبا هستند. این موجودات کوچک که از حکاکی روی نارگیل درست شده‌اند را در گوشه و کنار خیابان‌ها خواهید دید و تزئینی بامزه برای خانه شما خواهند بود. همچنین می‌توانید حکاکی‌ چهره‌ی افراد مشهور مانند فیدل کاسترو روی نارگیل را در این بین بیابید.

میمون نارگیلی

عطرهای هابانا 1791

هابانا ۱۷۹۱ (Habana 1791) یکی از فروشگاه‌های شهر هاوانا است که محصولات اورجینال می‌فروشد و برای خرید سوغاتی خوب است به آن سر بزنید. این فروشگاه مجلل رایحه‌های خاصی را برمبنای گل‌ها و گیاهان بومی می‌سازد. عطرها را می‌توانید در شیشه‌های ساده یا شیشه عطر‌های پمپی رنگارنگ خریداری کنید.سوغات

کلاه حصیری

در کوبا هم همانند دیگر مقاصد آمریکایی کلاه‌های مخصوص به خود را خواهید دید. کلاه حصیری کوبایی به مدل کلاه فدورا (Fedora) یعنی با لبه‌ی کوچک و از جنس حصیر ساخته می‌شود. ممکن است بشنوید کوبایی‌ها به آن سمبررو  (sombrero) می‌گویند ولی آن را با کلاه لبه بزرگ مکزیکی معروف به این نام اشتباه نگیرید چرا که سمبررو در زبان اسپانیایی به معنی کلاه است و مردم محلی به همین دلیل از واژه‌ی سمبررو استفاده می‌کنند.

این کلاه فدورای حصیری بیشتر مورد علاقه‌ی گردشگران واقع می‌شود و در مزارع تنباکو کلاه‌های حصیری با لبه پهن‌تر که در مقابل تابش سوزان آفتاب محافظت بهتری ایجاد می‌کند را بر سر کشاورزان خواهید دید.

موسیقی کوبایی

موسیقی کوبایی به طور عمیقی در فرهنگ اسپانیایی و آفریقای غربی ریشه دارد و علاوه بر آن در طی قرن‌ها تحت تأثیر ژانرهای مختلف دیگر کشورها مانند فرانسه هم قرار گرفته است. موسیقی کوبایی هم در کشورهای دیگر تأثیرگذاری زیادی داشته و هم نقش آن در انقلاب جاز و سالسا، تانگوی آرژانتینی، ژانر های‌لایف (high-life) غنا، ژانر افروبیت  (Afrobeat) آفریقای غربی، ژانر کومبیا (Cumbia) در کلمبیا و حتی نئو فلامنکو»(Nuevo flamenco) اسپانیایی دیده می‌شود. اگر به سالسا علاقمندید به دنبال سی‌دی‌های لوس‌ون‌وان (Los Van Van) بگردید یا برای شنیدن موسیقی فولکلور کوبایی از آثار سیلویو رودریگز (Silvio Rodriguez) و برای دوست‌داران جاز به سراغ سی‌دی چوچو والدیس بروید.

قهوه کوبایی

قهوه کوبایی چه در میان مردم بومی و چه مردم سراسر جهان مشتاقان زیادی دارد. قهوه یکی از صادرات اصلی این کشور و کوبا یکی از تأمین‌کنندگان اصلی قهوه در اسپانیا است. این قهوه صد در صد طبیعی از کوه‌های سیرا ماسترا (Sierra Maestra) برداشت می‌شود که آب و هوا و خاک آن را برای کشت قهوه بدون نیاز به هیچ ماده‌ی شیمیایی ایده‌آل می‌دانند. قهوه کوبایی طعمی قوی و تند دارد و حتی یک فنجان کوچک از آن می‌تواند صبح‌ها شما را به سرعت سرحال کند. در واقع در کوبا نوشیدن یک جرعه قهوه هر صبح و بعد از شام به صورت سنتی بین مردم مرسوم است.

قهوه کوبایی

پیراهن مردانه گوآیابرا

گوآیابرا (Guayabera) پیراهن مردانه‌ای است که در منطقه‌ی کارائیب به ویژه کوبا، مکزیک، آمریکای لاتین و جنوب شرقی آسیا معمولاً مردان می‌پوشند. اگرچه در مورد سرچشمه‌ی به وجود آمدن این پیراهن بحث زیادی وجود دارد اما مردم کوبا که این پیراهن در فرهنگ آن‌ها جایگاه خاصی پیدا کرده، بیش از سایرین، کشور خود را سرمنشأ آن می‌دانند.

این پیراهن پلیسه‌دار انواع مختلفی دارد و آن را بر تن مردم پیر تا جوان کوبا خواهید دید. گوآیابرا را با دو یا چهار جیب در جلو و ردیف‌های تای ستونی که موجب گردش هوای بیشتر لباس می‌شود، می‌توانید تشخیص دهید. امروزه این پیراهن به شکل زنانه هم برای علاقمندان این مد تولید می‌گردد.

مشهورترین غذاهای کوبایی

غذاهای کوبا، ترکيبی از غذاهای بوميان آمريکايی، اسپانيايی، آفريقايی و کارائيب است. همچنين در تعدادی از غذاهای کوبايی، ادويه­ جات و تکنيک ­هايی از پخت­ و ­پزهای اسپانيايی و افريقايی به کار برده شده است. کوبا دارای غذاهای بسیار خوشمزه ای است. غذاهای کوبایی بسیار تند و پر ادویه هستند. در بیشتر غذاهایشان از بچه بلال استفاده می کنند. قدیمی ترین غذای کوبا نامالس می باشد که مربوط به ۳۰۰۰ سال پیش می باشد.

بلال کبابی کوبایی

کوبایی ها نوعی بلال کبابی دارند که بسیار مخصوص می باشد. بلال کبابی را پنیری مخصوص می چرخانند و فلفل قرمز زیادی را بر روی بلال ریخته و در انتها برای طعم بهتر لیموی تازه را بر روی بلال می ریزند.

پلو اسپانیایی

پلو در اسپانیا بسیار طرفدار دارد, این غذا با گوشت ران, مرغ,  صدف, سوسیس, میگو, اسکالوپ و لابستر تهیه می شود.

کراکت کوبایی

شما شاید این غذا را با نام کراکت می شناسید اما در کوبا این غذا به توپ های پنیری معروف است. توپ های پنیری و سوخاری هستند که در داخلشان مقداری هم ژامبون وجود دارد.

کراکت کوبا

پلانتینگ

پلاتنتینگ از خانواده های موز است که نشاسته بالاتر و قند کمتر دارد. این غذا یکی از پرطرفدارترین غذاها در کوبا است. برای تهیه این غذا موز را سرخ می کنند تا قهوه ای و چسبناک شود.

پالپتا

پالپتا یک نوع رولت گوشت است که در فر تهیه می شود. این غذای کوبایی از گوشت گوساله و همچنین ژامبون تهیه می شود و داخل آن تخم مرغ آب پز قرار می دهند.

مدیانوچی کوبایی

مدیانوچی نوعی ساندویچ کوبایی است که از گوشت, ژامبون, پنیر و خیار شور تهیه می شود و هیچ نوع سس مایونزی ندارد.
مدیانوچی در زبان فرانسه به معنی نیمه شب است و بیشتر د رکلوپ های شبانه سرو می شود.

ویزای کوبا

سفر به کشور کوبا و بازدید از آن، یک تجربه منحصر بفرد می باشد. برای سفر به این کشور و اخذ ویزای کوبا به مدارک زیر نیاز دارید:

 • پاسپورت و یک کپی از صفحه اول.پاسپورت باید از زمان ورود به کوبا حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.در صورت خالی بودن همه صفحات گذرنامه، باید گذرنامه قبلی هم ارائه گردد.
 • دو قطعه عکس 6*4 رنگی.
 • پر کردن فرم ویزا که توی وبسایت سفارت کوبا هست.
 • گواهی تمکن مالی و گردش 1 ماهه حساب(حداقل موجودی 25 میلیون تومان)
 • بیمه مسافرتی بعلاوه کپی
 • نامه اشتغال به کار با اشتغال به تحصیل.(درصورت فارسی بودن باید به انگلیسی یا اسپانیایی ترجمه شود.)
 • رزرو بلیط رفت و برگشت به کوبا
 • رزرو هتل برای تمام مدت اقامت در کوبا
 • اصل شناسنامه و کارت ملی و کپی از تمام صفحات.
 • سندملکی به نام متقاضی یا خانواده درجه یک و کپی
 • 55 لار آمریکا به صورت نقد
 • تعهدنامه محضری مبنب بر خروج از کوبا و سفر فقط به قصد توریستی به همراه ترجمه به انگلیسی یا اسپانیایی.
ویزای کوبا

دانستنی های جالب درباره کوبا

مهم ترین چهره ی کوبا فیدل کاسترو است که 52 سال رهبر کشور بود و یکی از شناخته شده ترین چهره های قرن بیستم ارنستو چه گوارا است. سیاست کوبا باعث تحریم آمریکا برای حدود شصت سال شد و رابطه ی نزدیکش با شوروی در طی جنگ سرد نزدیک بود تا در دوره ای به نام “بحران موشکی کوبا” جنگی هسته ای میان دو ابرقدرت زمان راه بیاندازد.

کوبا فقط به خاطر دلایل سیاسی اجتماعی معروف نیست. این کشور به خاطر سیگار برگ، ماشین های کلاسیک و بعضی از زیباترین مناطر طبیعی که فقط میتوان در جزایر کارائیب پیدا کرد نیز مشهور است. به همین دلیل سالهاست که کوبا مقصد پرطرفداری برای گرشگران بوده است. احیانا اگر شما قصد سفر به این کشور دارید و یا میخواهید درباره ی آن بیشتر بدانید. در اینجا چند نکته درباره کوبا می خوانید:

 • کوبا تنها کشوریست که شهروندان آمریکایی برای بازدید از آن نیاز به گرفتن اجازه از دولت دارند، البته فقط به خاطر اینکه هیچ کس اجازه ی بازدید از کره ی شمالی را ندارد.
 • اگرچه همینگوی اولین آمریکایی بود که جرات کرد تا کوبا را دوست داشته باشد و مرتب به این کشور سفر کند. او “پیرمرد و دریا” و “زنگ ها برای چه کسی به صدا در می آیند” را در کوبا نوشت.        
 • تا سال 1997 تماس بین افراد محلی و بازدیدکنندگان توسط دولت کمونیست ممنوع شده بود، چرا که می ترسیدند گردشگران چیزی غیر از آنچه که در رسانه ها گفته می شده به شهروندان کوبا ارائه کنند. در 19 سال گذشته این ارتباط بهترشده است.
 • 70- درصد از دو میلیون کوبایی که در آمریکا زندگی می کنند ساکن ایالت فلوریدا هستند.
  تنها چند ماه پیش باراک اوباما اولین رییس جمهور آمریکا شد که از کوبا بعد از حدود یک قرن بازدید می کند.
 • ماتیاس پرز (Matias Perez) پرتقالی که در کوبا زندگی می کرد و سایبان می ساخت مردی ماجراجو بود که در حالی که قصد سفر با بالن داشت در ژوئن 1856 ناپدید شد. ناپدید شدن او چنان تاثیری در فرهنگ کوبایی داشت که هرزمان که چیزی ناپدید می شود کوبایی ها می گویند:” مثل مایتاس پرز غیبش زد.”
 • به جز تعداد اندکی از تحلیلگران سیاسی که ادعا دارند کمونیسم در کوبا موفق بوده و بیشتر شهروندان از آن راضی هستند حقیقت این است که کوبا با متوسط درآمد ماهیانه ی 26.27 دلار یکی از فقیرترین کشورهای دنیاست.
 • کوبا بالاترین ترخ سواد را با درصد خیره کننده ی 99.8% دارد.
 • جان لنون به طور خاص محبوب کوبایی هاست. او حتی در پارکی که به نام اوست یک مجسمه دارد. تنها مشکل اینجاست که مردم مدام عینک این مجسمه را می دزدند و امروزه نگهبانی از آنها مراقبت می کند.
 • در اوج “بحران موشکی کوبا” این کشور بیشتر از 150 سلاح هسته ای داشت که همه “هدیه” هایی از جماهیر شوروی بودند.
 • کوکاکولا برای 60 سال در کوبا ممنوع بود.خرید و نوشیدن کوکاکولا در سال گذشته قانونی شد.کوبا یکی از دو کشوری بود که کوکاکولا را در قرن بیست و یکم ممنوع کرده بود.کشور دیگر کره شمالی است.
 • کوبا با مساحت 109,884 کیلومتر مربع و با جمعیت 11 میلیون نفر بزرگترین جزیره در دریای کارائیب به حساب می آید.
 • وقتی فیدل کاسترو در کوبا قدرت را به دست گرفت، به طور واضح به دنیا نشان داد که وقتی که گفت به هر قیمتی با سرمایه داری غربی مبارزه می کند کاملا جدی بوده است. او حتی دستور داد تا همه ی بازی های مونوپلی را در کشور نابود کنند.
 • کوبا جایی است که شما می توانید تمساح کوبایی ببینید، گونه ای بسیار ترسناک و به شدت در خطر انقراض که بعضی از کارشناسان معتقدند وحشی ترین گونه تمساح در دنیاست.
 • فیدل کاسترو برای خیلی چیزها شناخته شده است و ریش قطعا یکی از آنهاست. اگرچه افراد بسیار کمی می دانند که او فقط به دلیل تحریم آمریکا نتوانسته بود تیغ پیدا کند و مجبور شده بود ریش بگذارد.
  اگرچه این در نهایت به ضرر آمریکا تمام شد و ریش کاسترو و چه گوارا در میان جوانان نماد مقاومت و تا CIA شورش شد.ریش فرماندهان کوبایی آنقدر مقامات آمریکایی را آزار می داد که دستور دادند تا راهی برای از بین بردن ریش های کاسترو پیدا کند.ظاهرا شکست خوردند.
 • تخمین زده می شود که تنها 5 درصد از شهروندان کوبایی به اینترنت آزاد دسترسی دارند.بقیه به نسخه ی سانسور شده که دولت کنترل می کند دسترسی دارند.
 • جدا از میانگین درآمد پایین کوبایی ها و قوانین سخت گیرانه ی کمونیستس 92 درصد از جمعیت کوبا صاحبخانه هستند.
 • اولین بار و آخرین باری که در این کشور برف باریده 12 مارچ 1875 بوده است.به عبارت دیگر در کل طول تاریخ این کشور فقط یک بار برف باریده است.
 • در کشور کوبا برای ماشین های دولتی اجباری است کسانی را که منتظر ماشین هستند سوار کنند.
 • در کوبا گونه ای از آبزیان زندگی می کنند که متعلق به 300 تا 350 میلیون سال پیش هستند و امروزه فقط در آب های کوبا یافت می شوند.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو