میدان شهدای بیروت

آشنایی با میدان شهدا بیروت / کشور لبنان / شهر بیروت

همیشه در هر کشور نمادهای خاصی یادآور زمانی مشخص از تاریخ آن کشور است و دیدن از نمادها به بزرگداشت و زنده نگهداشتن آن خاطرات کمک شایانی می کند. میدان شهدا بیروت یا مارتیرس یکی از این نمادها است که در شهر بیروت در کشور لبنان واقع شده است. این نماد در فارسی به میدان شهیدان بیروت مشهور است. نام این میدان برگرفته از نام و خاطره کشته هایی است که در زمان امپراتوری بزرگ عثمانی بر این امپراتوری طغیان کردند و برای همین به اعدام محکوم شدند. و در همین میدان به دار کشیده شدند.

مردم قدرشناس لبنان برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره این کشته شده ها این مکان را به میدان شهیدان بیروت و یا  Martyrs Square نام گذاری کرده اند. این میدان ابتدا و در دهه 50 میلادی پر از سینما و کافه بود. اما در زمان جنگ های داخلی لبنان، این میدان بزرگ بر روی خط مرزی واقع شد که شهر بیروت را به دو قسمت تقسیم نمود. در جوار آن یک کاخ وجود داشت و خود میدان جزئی از زمینهای کاخ محسوب می شد. اما بعد از مدتی از کاخ جدا و به شهر ملحق شد و نام میدان شهدا بیروت را به خود گرفت.

میدان شهیدان بیروت

تاریخچه میدان شهدا بیروت یا  Martyrs Square

میدان شهدا بیروت در زمان امیر فخرالدین دوم در قرن هفده میلادی بنا شده است. او این کار را برای این انجام داد که به بیروت حال و هوایی مدرن و اروپایی ببخشد. برای همین به ایجاد بناهای نو در این شهر اقدام نمود. استفاده این پادشاه از مهندسان ایتالیایی و هنر آنان، امیر را بر آن داشت که به ایجاد یک بنای ویژه و در خور خود اقدام نماید.

برای همین در گوشه ای از این میدان بزرگ به فرمان امیر و با استفاده از هنر مهندسان ایتالیایی کاخی بزرگ و با شکوه احداث شد.اما بعد از مدت زمانی نه چندان دراز در زمان سلطه فرانسه بر کشور لبنان این کاخ ویران و کاملا از میان برداشته شد.

نماد میدان شهیدان

میدان مارتیرس در گذر تاریخ

بعد از انقلاب که در سال 1908 اتفاق افتاد و سلطان وقت سرنگون شد نوبت به کاخ بود که نامی تازه بر آن نهاده شود. در آن زمان این کاخ حمیدیه و میدان باغ جنبش نامیده می شد. اما بعد از انقلاب کاخ به اتحاد و میدان به آزادی تغییر نام داد. اما بازهم تاریخ سرنوشت دیگری برای این میدان رقم زده بود. بعد از اعدام مردم لبنان در این میدان در زمان عثمانی نام آن به میدان شهیدان تغییر یافت و تا کنون به همین نام باقی مانده است. اما بنای یادبود شهیدان لبنانی در سال 1930 به میدان اضافه و به  Martyrs Square هویتی نو بخشید.

در آن زمان میل به گردش در این میدان برای مردم شهر و گردشگران خارجی آنچنان زیاد بود که مردمی که دارای زمین در این شهر بودند زمین های خود را می فروختند تا ماشین تهیه کنند و هر روز عصر در این میدان به گردش و تفرج بپردازند. حتی دیدار از  Martyrs Square برای گردشگران هم یک امر لازم و ضروری بود و هر گردشگر با ورود به شهر باید حتما از این میدان دیدن می کرد.

میدان مارتیرس بیروت

میدان شهدا یادآور خاطرات خونبار بیروت

امروزه این میدان بزرگ و قدیمی به یک مکان توریستی  تفریحی بدل گشته است. با وجود تعداد بیشماری کافه و قهوه خانه و همینطور سینماهای متعدد، افرادی هستند که در تور بیروت از این میدان بازدید می کنند و به تعدادشان افزوده می شود.

بیشتر گردشگران خارجی به این امید به شهر بیروت سفر می کنند که خاطرات خونبار گذشته این شهر را در قامت یک مجسمه که بر فراز این میدانMartyrs Squar  سر بر افراشته است ببینند. با وجود مجسمه چندین شهید دیگر در این میدان و مسجد بزرگ محمد امین دیدن از میدان یک گردش تاریخی به حساب می آید.

نماد میدان شهدا بیروت

اگر دوست دارید به کشور لبنان و شهر زیبای بیروت سفر کنید دیدن از  میدان شهدا بیروت را حتما در برنامه سفر خود قرار دهید. هنگام رسیدن به میدان به سمت مسجد محمد امین بروید. در مکانی بی سر و صدا و بدون ماشین ، مجسمه ای بلند قامت از یک زن محکم و پابرجا ایستاده با بدنی سوراخ شده از تیر خواهید دید.

در پای آن تعدادی نوجوان که آنها نیز بدنی سوراخ سوراخ از تیر دارند افتاده است. با این که بدن زن پر از سوراخ و تیر است اما همچنان استوار و محکم بر جای خود ایستاده است. اشاره این مجسمه در  Martyrs Square به مادرانی است که فرزندان خود را در راه دفاع از کشور خود از دست داده اند اما لحظه ای دست از مبارزه نکشیده اند. دیدن این مجسمه و اهمیت به آن برای مردم لبنان ارزشی ویژه دارد. اما بعد از دیدن از مجسمه و عبور از  Martyrs Square می توانید زیبایی افق دریا را در ساحل مدیترانه ببینید.

Martyrs Square

مسجد محمد امین در کنار میدان شهدا بیروت

بعد از عبور از میدان و لحظه ای در کافه استراحت کردن می توانید به دیدن از مسجد محمد امین بروید. این مسجد دارای 4 طبقه است و در مرکز شهر بیروت قرار دارد. مناره های سر به فلک کشیده آن بازگویی این مطلب است که همیشه هنر اسلامی یک سر و گردن از تمام هنرها بالا تر است. زیبایی این مسجد در کنار آبی بی انتهای دریایی مدیترانه و  Martyrs Square به آن زیبایی دو چندان بخشیده است. فضای درون مسجد شباهتی بسیار به غار دارد. و شما را به داخل آن برای لحظه ای آرامش و سکوت دعوت می نماید.

بهترین زمان بازدید از میدان شهدا بیروت

میدان شهدا بیروت  در دوران جنگ های داخلی لبنان بسیار آسیب دید و زمان بسیار طولانی نیز صرف مرمت و بازسازی این بنای تاریخی بیروت شده است اما امروزه افراد زیادی برای بازدید Martyrs Square  به این شهر سفر می کنند و دیدار از آن را برای خود یک افتخار می دانند. با وجود مزار رفیق حریری در این مکان قداست Martyrs Square برای مردم لبنان بیشتر شده است.

حتما هنگام بازدید از این مکان تاریخی که یک شاهد عینی بر عبور تاریخ خونبار بر لبنان است از مزار  رفیق حریری هم دیدن کنید. برای این که هنگام دیدن از این شهر در آب و هوای گرم آن گرفتار نشوید سعی کنید که زمان سفر خود را در فصل بهار و پاییز انتخاب کنید. در این زمان هوا معتدل و بارش هم به ندرت پیش می آید. دمای هوا هم بسیار مناسب یک پیاده روی بلند مدت در Martyrs Square است. هنگام سفر به شهر بیروت از غذاهای لذیذ لبنانی مخصوصا فلافل آن نوش جان کنید و لذت ببرید.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو