مسجد وکیل

آشنایی با مسجد وکیل شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

شهر شیراز یکی از زیباترین و دیدنی ترین شهرهای ایران بوده که سالانه میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی از این شهر بازدید می کنند. این شهر با داشتن جاذبه های بسیار بی نظیر و تاریخی خود توانسته است توجه گردشگران را به سوی جذب نموده و بهترین لحظات را برای آنها به ارمغان بیاورد. مسجد وکیل یکی از بی نظیرترین و دیدنی ترین آثار تاریخی شهر شیراز می باشد که با داشتن ویژگی ها و معماری بسیار باشکوه خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب کند.

مسجد وکیل مربوط به دوره زندیه بوده و به دستور کریم خان زند در شهر شیراز ساخته شده است. این مسجد در سال 1311 توانست با شماره 182 به یکی از مهمترین لیست آثار ملی ایران به عنوان با ارزشمند ترین و بی نظیرترین بناهای کشورمان تبدیل شود.یکی از مهمترین عواملی که سبب شده است تا این مسجد از باشکوه ترین آثار تاریخی در ایران باشد،

تاریخچه ی آن می باشد چرا که این مسجد توسط یکی از بهترین و قدرتمندترین پادشاهان ایرانی تاسیس و بنا شده است. براساس نوشته های تاریخی سال احداث این مسجد به سال 1187 هجری قمری باز می گردد که در این سال مسجد مذکور یکی از بهترین و بزرگترین مساجد ایرانی به شمار می رفته است.

در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد معماری و بهترین زمان بازدید از ﻣﺴﺠﺪ وﻛﻴﻞ توضیحاتی را به حضورتان ارائه دهیم.

اگر قصد سفر به کشورهای آفریقای جنوبی را دارید، ما تور آفریقای جنوبی را به شما معرفی می کنیم.

جاذبه تاریخی مسجد وکیل

بهترین زمان بازدید از ﻣﺴﺠﺪ زیبای وﻛﻴﻞ

یکی از مهمترین و اساسی ترین سوال هایی که در مورد مسجد مذکور وجود دارد، بهترین زمان بازدید از ﻣﺴﺠﺪ وﻛﻴﻞ می باشد به طوری که بسیاری از گردشگران می خواهند در یکی از بهترین و مناسب ترین شرایط آب و هوایی از این مسجد بازدید داشته باشند که در پاسخ به این سوال می توان گفت بازدید از این مسجد در تمام روزهای سال ممکن است و گردشگران می توانند به راحتی از این مسجد بازدید داشته باشند.

بازدید از ﻣﺴﺠﺪ وﻛﻴﻞ با تور شیراز

امروزه بسیاری از تورهای گردشگری بازدید از ﻣﺴﺠﺪ وﻛﻴﻞ را در اولویت های خود قرار می دهند به طوری که شما نیز می توانید برای بازدید از این مسجد در تور شیراز شرکت کرده و در اولین فرصت به دست آمده اقدام به بازدید مورد نظر خود داشته باشند. قیمت تورهای شیرازی بسیار مناسب و معقول می باشد و گردشگران می توانند به توجه به بودجه ی در اختیار خود یکی از بهترین آن ها را رزرو کنند.

vakil-mosque-shiraz attraction

مساحت مسجد وکیل

مساحت این مسجد در حدود 11 هزار متر مربع بوده که حدود 8660 آن متعلق به زیر بنای این مسجد بوده و مابقی آن را محوطه مسجد تشکیل می دهد. وجود بهترین و چشمگیرترین کتیبه ها، خطوط نستعلیق، کاشی کاری های زیبا و خطوط نسخ در این مسجد سبب شده است تا معماری این مکان بسیار متفاوت تر از سایر مساجد ایرانی باشد. همچنین در نظر داشته باید که در تمام درب های ورودی این مسجد می توان شاهد کلمه زیبای لا اله الا الله بوده که این عبارت به خط کوفی نگاشته شده است.

یکی دیگر از مهمترین ویژگی های این مسجد وجود 48 ستون در آن می باشد که با نهایت دقت و ظرافت تهیه و ساخته شده ند. از قسمت های مختلف آن نیز می توان به حیاط خلوت، دو ایوان، طاق مروارید؛ طاقی رفیع، محراب و شبستان های متعدد اشاره کرد.

معماری باشکوه مسجد وکیل شیراز

گردشگران و توریست هایی که از مسجد زیبای وکیل بازدید می کنند به محض ورود به این مجسد شاهد زیباترین آثار معماری از دوره ی زندیه در این مسجد می شوند.طراحی باشکوه و ارزشمند این بنا سبب شده است که این مسجد از گران بهاترین آثار در شهر شیراز و کشورمان بوده و حتی گردشگران خارجی را نیز به وجد بیاورد.

vakil-mosque-shiraz

محراب مسجد وکیل

یکی از زیباترین محراب ها را محراب مسجد وکیل دارد که این محراب از انواع سنگ و کاشی کاری ساخته شده است و دور تا دور آن نیز شاهد کتیبه های قرآنی به خطوط ثلث را می توان مشاهده کرد که بر روی کاشی های لاجوردی حک شده است. محراب مسجد مذکور در دوران حکومت صفویه مورد بازسازی واقع شد و برخی از کاشی های آن تعویض شده و به شکل امروزی خود در آمده است.

وجود عظمت و شکوه بسیار بالای این محراب سبب شده است که بسیاری از افراد با مشاهده آن به حیرت در آمده و به هنرمندی معماران آن زمان پی ببرند.محراب از مهمترین بخش های یک مسجد وکیل  به شمار می آید که زیبایی آن می تواند تاثیر بسیار زیادی را بر زیبایی و جذابیت مسجد داشته باشد.

بازدید از مسجد وکیل

طاق های زیبای مسجد وکیل

مسجد وکیل شیراز دارای طاق های بسیار زیبایی می باشد که هر کدام از این طاق ها با داشتن ویژگی ها و معماری بسیار باشکوه خود توانسته است توجه بسیاری از گردشگران و توریست ها را به سوی خود جذب کند.

از مهمترین این طاق های مسجد وکیل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  طاق های رومی ایوان: طاق رومی با داشتن دو کتیبه ی بسیار زیبای خود بر روی کاشی خشتی توانسته است در دل مسجد وکیل خودنمایی کند.
    این کتیبه ها مربوط به دوره فتحعلی شاه بود و تاریخ های ساخت آن مربوط به سال 1243 هجری قمری می باشد که اطراف آن را با کاشی های هفت رنگ تزیین نموده و حجاری های بسیار باشکوهی را می توان مشاهده کرد.
  • طاق مروارید: طاق مروارید در بخش شمالی مسجد وکیل واقع شده است که با داشتن مشخصاتی از جمله 20 متر ارتفاع، 12 متر عرض و 4 متر عمق خود به این اسم معروف می باشد و بر بالای آن نیز دو گلدسته واقع شده است.
    ازاره های آن با سنگ های بسیار زیبا تزیین شده است که برخی از این سنگ ها با داشتن طرح ها و نقش های بوته و گل مانند خود توانسته اند زیبایی خاصی را به طاق مروارید ببخشد.
    همچنین در اطراف این طاق می توان با خط بسیار درشت شاهد نگاشته شدن یکی از زیباترین سوره های قرآن به شکل نیم دایره ای هستیم.

بهترین مجری تور شیراز، آژانس مسافرتی همیشه سفر در ارائه انواع تور شیراز همواره پیشرو می باشد.

دیگر جاذبه های دیدنی شیراز:

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو