ارگ کریم خان شیراز

شگفتی های ارگ کریم خان شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

ارگ کریم خان در  تور شیراز یکی از پرطرفدارترین و جذاب ترین تورهای گردشگری داخل کشور است. شیراز جاذبه های توریستی فراوانی دارد و از جمله شهرهای زیبا و توریستی ایران به شمار می آید. ارگ کریم خان یکی از معروفترین و منحصر به فردترین جاذبه های توریستی و گردشگری شهر زیبای شیراز است.

در این مقاله از زیبایی های این جاذبه تاریخی پرده برداشته و این بنای بی نظیر را برای گردشگران این شهر زیبا مورد بررسی قرار خواهیم داد تا اگر با تور شیراز به این شهر سفر داشتید، با این بنای زیبا از پیش بیشتر آشنا شوید.

شهر زیبای شیراز

شیراز یکی از شهرهای بزرگ و زیبای ایران است. این شهر مهد تمدن و پایتخت ادبی ایران و شاعران صاحب نامی همچون سعدی و حافظ بوده است. شیراز از مناطق گرم و نیمه خشک جنوب ایران می باشد که در فصول معتدل سال مانند پاییز و بهار، اقلیمی بی نظیر دارد و باران های بهاری این شهر زبانزد خاص و عام است.

قیمت تور شیراز در آژانس های مسافرتی مختلف و بسته به شرایط سفر متفاوت خواهد بود. تور مسافرتی ما با بهترین خدمات و قیمت های مناسب، شما عزیزان را به شهر زیبای شیراز برده و خاطره ای فراموش نشدنی و ماندگار برای شما خلق خواهد نمود.

بازدید از ارگ کریم خان در تور شیراز

ارگ زیبای کریم خان شیراز

ارگ کریم خان یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های تاریخی شیراز است که در مرکز این شهر واقع گردیده و بنای منحصر به فردی دارد. این ارگ از جمله آثار بسیار ارزشمند شیراز است و یادگاری تکرار نشدنی و با ارزش از دوران زندیه به شمار می آید. ارگ در معنای لغوی، قلعه و قصری کوچک است که با دیوارهای بلند و محصور شده از بناهای دیگر و شهر مجزا می گردد.

این ارگ زیبا به دستور کریم خان زند و با استناد از معماری منحصر به فرد دوران صفویه در سال 1108 هجری قمری بنا نهاده شد. این ارگ با تمام زیبایی ها و شگفتی های خود در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده و از اصلی ترین مکان های گردشگری شیراز به شمار می آید. متاسفانه یکی از اصلی ترین و مهمترین آسیب های وارد شده به این بنا در زمان پهلوی بوده است.در این دوره از ارگ به عنوان زندان اصلی شهر استفاده شده و آسیب هایی به ساختار آن وارد گردیده است.

معماری ارگ کریم خان شیراز

ارگ زیبای  کریم خان مساحتی به اندازه 4000 متر مربع دارد و سبک معماری آن از دو بخش معماری نظامی و مسکونی تشکیل شده است.به نظاره نشستن ارگ ، شب هنگام، جلوه ای بی نظیر دارد و هر کسی را شوق حیات می بخشد.اصلی ترین مصالح مورد استفاده در تاسیس این بنا، سنگ های مرمر، آجر و سفال های مختلف هستند.نقش و نگارهای ترسیم شده بر روی سفال ها و خشت های این بنا بسیار زیبا بوده و از ویژگی های منحصر به فرد این بنای عظیم به شمار می آید.

سازه نظامی این بنا در فضای خارجی ارگ قرار گرفته و از 4 برج بلند و قد علم کرده تشکیل یافته است.معماری فضای داخلی ارگ  در مقایسه با بیرون آن کاملا متفاوت است و مجموعه ای از باغچه ها، اتاق ها، ایوان ها و باغچه های کوچک و بزرگ است.حفظ و نگهداری این بنا اهمیت بسیار زیادی دارد و هر ساله سازمان میراث فرهنگی و مرمت های تاریخیبا رسیدگی به ارگ کریم خان، از تخریب، تغییر شکل و فرسایش آن جلوگیری می نماید.

ارگ کریم خان

اتاق ها و نشیمن های ارگ زیبای کریم خان

ما به گردشگران توصیه می کنیم حتما از اتاق های این بنا بازدید نموده و از زیبایی های آن لذت ببرید.معماری به کار رفته در اتاق های ارگ کریم خان بسیار منحصر به فرد بوده و سازه های به کار رفته در آن از سردر، ازاره ها، پستو، ارسی و مقرنس تشکیل یافته است.تمامی این سازه ها دنیایی از رنگ ها، شکل ها و معماری های شگفت انگیز بوده و قابلیت معماری دوران زندیه را به تصویر می کشد.

فضاهای مختلف ارگ کریم خان

این ارگ شگفت انگیز، بخش ها و فضاهای درونی بسیار زیاد و زیبایی دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نخواهد بود.با ما همراه باشید و جلوه گری های ارگ کریم خان را بهتر بشناسید.

جلوه های ویژه ارگ کریم خان

  • کاشی کاری های ورودی

کاشی کاری های موجود در نمای بیرونی این ارگ، از جمله اصلی ترین و مهمترین آثار تاریخی این ارگ بوده و جلوه گر معماری و هنر دوره قاجاریه است.تابلوی بزرگ کاشی کاری با به تصویر کشیدن صحنه نبرد رستم و دیو سفید از جاذبه های اولیه و بیرونی این بنای بسیار زیبا است.

  • قسمت شاه نشین

بخش سه دری یا پنج دری نام دیگر این قسمت از ارگ زیبای  کریم خان است که دارای سقفی بلند استو از جمله اصلی ترین بخش آفتابگیر بنا به شمار می آید.شاه نشین یکی از بهترین و پرطرفدارترین بخش های زمستانه ارگ به شمار آمده و مامنی گرم و لذت بخش در زمستان های سرد آن زمان محسوب می گردید.

  • حمام ارگ

حمام ارگ یکی از بهترین و منحصر به فردترین حمام های تاسیس شده در بناهای ایرانی است.این حمام یک رختکن 8 گوشه دارد که در آن 4 سکو برای نشیمن و تعویض لباس وجود دارد.از شگفتی های این حمام، امکان برافروختن آتش، روشن کردن قلیان و تهیه چای و قلیان در فضای بین 8 ضلعی رختکن حمام است.

رختکن موجود در حمام ارگ کریم خان از جمله بهترین و پرطرفدارترین بخش های این حمام در زمان های گذشته بوده و در این مکان، خالکوبی، حجامت و بسیاری از درمان های سنتی انجام می گرفته است.ساختار ذوزنقه ای شکل این بنا، نمای بسیار فوق العاده ای به آن بخشیده و بر جاه و جلال ارگ، افزوده است.اطراف ارگ زیبای کریم خان تعداد بسیار زیادی برج وجود دارد که به عنوان مکان های اصلی نظامی این بنا محسوب گردیده و دارای انواع مهمات و اسلحه های نظامی هستند.

جاذبه های شیراز

آبرسانی ارگ کریم خان

آبرسانی و منبع اصلی آب این ارگ توسط حوضچه داخل فضای داخلی ارگ و از قنات رکن آباد تامین می شده است.در آن زمان، این آب خواص درمانی بسیار زیادی داشته و به دلیل املاح معدنی بسیار زیاد از سالم ترین سیستم های آبرسانی شیراز در زمان زندیه بوده است.امروزه قنات آبرسان به این بنا از بین رفته و سیستم آبرسانی ارگ زیبای کریم خان نیز به کلی از بین رفته است.از مجموعه حوض های داخل ارگ کریم خان فواره هایی زیبا بیرون جهیده و فضایی دل انگیز در این بنا ایجاد نموده اند.

در سفر به شیراز از این جاذبه ها هم دیدن کنید :

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو