نکات گردشگری

آرامگاه سعدی و حافظ از پر بازدیدترین مکان های دیدنی شیراز

آرامگاه سعدی و حافظ یکی از دیدنی های شهر زیبای شیراز می باشد. آرامگاه سعدی و حافظ از پربازدیدترین مکان های دیدنی در شهر شیراز هستند .

معرفی شهر شیراز

شیراز یکی از شهرهای بسیار زیبا ایران است که آرامگاه سعدی و حافظ ، دو شاعر پر آوازه ایرانی در این شهر قرار گرفته است. بسیاری از مردم فقط به خاطر دیدن آرامگاه این دو شاعر نامی با تور شیراز به این شهر سفر می کنند. حال و هوای آرامگاه سعدی و حافظ بسیار دیدنی و جذاب است و شما می توانید با حاضر شدن بر مزار این دو شاعر پر آوازه، تفعلی نیز بر دیوان آنها بزنید.

آرامگاه سعدی در شیراز

آرامگاه سعدی که به آن سعدیه هم گفته می شود در شیراز شهر شعر و ادب واقع شده است. سعدی یکی از نامی ترین شاعران و نویسندگان پارسی زبان است که در سال های 606 تا 609 هجری قمری می زیست. در آن زمان به سعدی استاد سخن نیز لقب داده اند که به حق برازنده این شاعر پارسی زبان است. پس از مرگ وی او را در این مکان که امروزه به آرامگاه سعدی یا سعدیه معروف است، به خاک سپرده اند.آرامگاه سعدی در قسمت انتهایی خیابان بوستان و در جوار باغ دلگشا واقع شده است.

البته در اطراف مقبره سعدی، قبور بسیاری از بزرگان دین نیز وجود دارد که شما می توانید به هنگام دیدن آرامگاه سعدی از آنها دیدن کنید. این مقبره با ارزش در سال 1353 در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه سعدی توسط محسن فروغی طراحی شده است و امروزه به یکی از پربازدیدترین مکان های دیدنی شیراز تبدیل شده است.

آرامگاه حافظ در شیراز

حافظ یکی از شاعران خوش آوازه پارسی زبان است که بسیاری از ایرانیان او را دوست دارند و با شهرهایش بسیار انس و الفت دارند. آرامگاه حافظ که به آن حافظیه هم گفته می شود در قسمت  شمالی شیراز و در قسمت جنوبی دروازه قرآن شهر واقع شده است. حضرت حافظ که در نزد ایرانیان شاعری بسیار گرانقدر است در سال های 727 تا 792 می زیست.

این شاعر پارسی زبان که لقب های بسیار زیادی داشته است دارای اشعار بسیار ارزشمندی است. مقبره این شاعر پارسی زبان توسط محمد یغمایی یکی از هنرمندان ایرانی در سال 865 هجری قمری ساخته شده است. با حضور در آرامگاه حافظ می توانید تفالی به دیوان او بزنید و فال بگیرید. محدوده آرامگاه حافظ حدود 2 هکتار است و قدم زدن در آن نیز باعث آرامش شما خواهد شد. حتما در سفر با تور شیراز دیدن مقبره این شاعر پر آوازه را از دست ندهید.

اخذ اقامت بلاروس به راحتی با همیشه سفر

چرا باید از آرامگاه سعدی و حافظ دیدن کنیم؟

شیراز به شهر شعر و ادب معروف است و دلیل آن وجود آرامگاه سعدی و حافظ و دیگر هنرمندان و شاعران شناخته شده  این سرزمین و آب و خاک می باشد که علاوه بر ایران، در کشورهای دیگر نیز بسیار شناخته شده است و به نوعی معرف فرهنگ ایران و ایرانیان می باشد. آرامگاه سعدی و حافظ نمودی از شعر و ادب پارسی زبانان است که ما ایرانیان می توانیم با  بازدید از آرامگاه سعدی و حافظ و ادای احترام به این بزرگان، به نوعی از آنها قدردانی کنیم.

همچنین شما می توانید با دیدن آرامگاه سعدی و حافظ، به شکوه معماری آن زمان نیز پی ببرید. زیرا معماری های بکار رفته در ساخت آرامگاه سعدی و حافظ بسیار دیدنی و شگفت انگیز است. با آرامگاه سعدی و حافظ می توانید چنان آرامشی را در خود احساس کنید که شاید آن را در هیچ جای دنیا تا بحال تجربه نکرده باشید.

کارشناسان ما در شرکت همیشه سفر بهترین مسیر را جهت تحصیل در اوکراین، اخذ ویزای دانشجویی اوکراین و دریافت پذیرش از دانشگاه های اوکراین را به شما معرفی می کنند.

گردشگران در آرامگاه سعدی و حافظ در شیراز

آرامگاه سعدی و حافظ جلوه گاه عاشقان است و آوازه این دو شاعر نامی حتی در آن سوی مرزها نیز پیچیده است و همین باعث شده است تا هر ساله گردشگران خارجی بسیاری از آرامگاه این دو شاعر گرانقدر پارسی زبان دیدن کنند و به وجد آیند. ممکن است که  بسیاری از گردشگران خارجی حتی با زبان فارسی هم آشنایی نداشته باشند، اما شعرهای حافظ و سعدی چنان بر دل و جان می نشیند که حتی برای آن ها نیز خوشایند و آشنا است و آن ها نیز با شعرهایشان ارتباط برقرار می کنند.

ارزان ترین قیمت تور بالی با آژانس مسافرتی همیشه سفر

برگزاری مراسمات خاص در آرامگاه حافظ و سعدی

هر ساله مراسم هایی بر سر مزار این دو شاعر گرانقدر برگزار می شود که باعث می شود دیدن آرامگاه این دو شاعر بیش از پیش برای همگان جذاب تر و دیدنی تر باشد. برنامه سال تحویل که بر سر مزار حافظ و سعدی برگزار می شود یکی از پر طرفدارترین مراسمات است که ایرانیان بسیاری سعی می کنند از هر کجای ایران خود را به سر مزار این دو عزیز برسانند و سال نو را در آنجا تحویل کنند.

خواندن شعرهایی از این دو شاعر  در آرامگاه آنها به هنگام سال تحویل بسیار آرامش بخش و روحانی است و چه زیباست که سال خود را با اشعاری از این عزیزان و در کنار آرامگاه آنها نو کرد. همچنین شما می توانید در شب شعرهایی که بر سر مزار این دو شاعر پر آوازه برگزار می شود یا مراسمات شعرخوانی هایی که بسیار جالب و جذاب هستند، شرکت کنید و لذت ببرید.

تاریخچه ساخت آرامگاه حافظ و سعدی در شیراز

تاریخچه ساخت آرامگاه سعدی و حافظ در شیراز قدمت بسیار زیاد دارد و این را می توان از معماری های بکار رفته در ساخت این دو آرامگاه مشاهده کرد. آرامگاه سعدیه در سال 1331 توسط دکتر حسابی وزیر فرهنگ در آن زمان بازگشایی شد و در مراسم بازگشایی نیز چهره های هنری شناخته شده بسیاری حضور داشتند.

هم زمان با افتتاح و بازگشایی سعدیه در شیراز، از مجسمه سعدی که در اصفهان ساخته شده بود نیز رونمایی شد. محسن فروغی یکی از معماران نامی ایرانی در سال 1330 مقبره و آرامگاه سعدیه را با معماری بی نظیر امروزی که می توانید آن را مشاهده کنید، بنا کرد. این مقبره بر اساس هنر و معماری ایرانی با 8 ستون قهوه ای رنگ و بنایی با سنگ سفید و انواع کاشی کاری های مزین ساخته شده است که بسیار زیبا و دیدنی می باشد.

بیشتر بخوانید: اقامت دومینیکا

آرامگاه حافظ یکی از نمادهای بسیار زیبای معماری ایرانی است که طراح اصلی آن معماری فرانسوی به نام آندره گدار است. البته طرح اولیه معماری این آرامگاه توسط محمد یغمایی ساخته شده است و پس از آن آندره گدار و دیگر معماران ایرانی در آن تغییراتی داده اند که به شکل امروزی آن درآمده است. آرامگاه حافظ و معماری که در آن بکار رفته است نمایان گر مادی بودن این دنیا است و شما هر چه بیشتر به مقبره نزدیک تر می شوید این حس را می توانید خیلی قوی تر و بهتر درک کنید.

توصیه ما به کسانی که دوست دارند یک سفر تفریحی و بدون دغدغه داشته باشند، این است که تور شیراز همیشه سفر را رزرو کرده و چند روزی را در این شهر بگذرانند و از دیدن جاذبه های این شهر لذت ببرند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو