اقامت دومینیکا

کشور دومینیکا یک جزیره بسیار زیبا است که در حوزه کارائیب قاره آمریکا قرار دارد. از لحاظ موقعیت جغرافیایی میتوان اینگونه بیان نمود که جزیره دومینیکا به همراه جزایر دیگر در حوزه کارائیب قرار دارد که به صورت خاص این جزیره در بخش جنوب شرقی خلیج مکزیک و در بخش شمال آمریکای جنوبی جای گرفته است. در ادامه مطلب “اقامت دومینیکا” شما را با مزایا و شرایط اخذ اقامت و پاسپورت این کشور آشنا می کنیم.

آشنایی با کشور دومینیکا

جالب است بدانید که دومینیکا اولین بار توسط جهانگرد بزرگ کریستف کلمب کشف شد. در آن زمان وی آن را به نام روزی که کشف نمود یعنی “یکشنبه” نامگذاری کرد. در تاریخ جهانگردی وی درج است که وی در سال 1493 میلادی پا به این جزیره گذاشت. به صورت کلی بیش از 80 درصد از مردمان این منطق سیاه پوست و از نسل آراواک بودند.

به همین دلیل می‌توان بیان داشت که در ابتدای امر، دومینیکا نزد سرخپوستان و افراد جنگجوی این منطقه قرار داشت. این جزیره در بین گردشگران و ماجراجویان بسیار شهرت دارد. لقب بهشت استوایی به دومینیکا داده شده است و البته یک مرکز اقتصادی بسیار قدرتمند نیز شناخته شده است. کشور دومینیکا یک جزیره بسیار زیبا است که بخشی از منطقه آنتیل را تشکیل می‌دهد.

مردم دومینیکا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند. پایتخت دومینیکا شهر زیبای روسو است. این شهر در اطراف دریاچه کارائیب قرار دارد و دنیایی از زیبایی و رنگ را در خود جای داده است.

این شهر برای گردشگری بسیار عالی است و جذابیت‌های ویژه‌ای دارد. به طور کلی این شهر دارای دنیای مدرن و جذابی است. لاوگا از دیگر شهرهای کشور دومینیکا است که برای مسافرانی که به قصد کار وارد دومینیکا شده‌اند بسیار مناسب است. در این شهر شرکت‌های کاری زیادی وجود دارد، همینطور فضای کاری موجود در این شهر به قدری خوب است که برای گردشگری نیز گزینه خوبی است.

شرکت‌های ایرانی زیادی در دومینیکا فعالیت می‌کنند اینطور که مشخص است برخی از شرکت‌های ایرانی در کشور دومینیکا در زمینه مواد غذایی فعالیت می‌کنند و گردش مالی که در این زمینه دیده می‌شود بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید: اقامت تحصیلی کانادا

اقامت دومینیکا

قدرت پاسپورت دومینیکا

امروزه افراد زیادی به دنبال پاسپورت دوم هستند تا بتوانند از مزایای آن استفاده کنند و آرامش بیشتری در زندگی داشته باشند. بطور کلی پاسپورت دوم (تابعیت دوگانه) یک وضعیت قانونی است که نشان دهنده دو ملیتی بودن فرد است. به این معنا که آن فرد، شهروند بیش از یک کشور در نظر گرفته می شود.

پاسپورت دوم از روش های مختلفی قابل اخذ است و در این میان گروهی ترجیح می دهند تا پاسپورت دوم خود را پس از گذراندن چند سال از طریق اقامت در کشور دیگری بدست آورند، اما گروه بسیاری هستند که علاقمند هستند تا پاسپورت دوم خود را تنها طی چند ماه به دست آورند تا امکان سفر بدون نیاز به ویزا به کشورهای اروپایی و نیز افتتاح حساب بانکی در کشور های مختلف را داشته باشند.

تصور نمایید که پاسپورتی که در اختیار دارید می توانید با آن به بیش از 10 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنید.اگر به هر دلیلی قصد مسافرت به کشورهای حوزه شینگن را داشته باشید، با خرید پاسپورت دومینیکا می توانید بدون نیاز به درخواست ویزا و یا ایستادن در صف های طولانی سفارت خانه ها یا ارائه مدارک خاصی، بدون نیاز به ویزا در هر لحظه و هر زمان سفر نمایید، در حال حاضر چند کشور وجود دارد که امکان اخذ پاسپورت دوم بدون شرط اقامت فیزیکی در آن کشورها وجود دارد.

بیشتر بخوانید: بلیط کیف

دومینیکا که اقدام به ارائه برنامه های اعطای پاسپورت دوم و شهروندی از طریق سرمایه گذاری و کمک بلاعوض به دولت نموده است. برخی از کشورها شهروندی دوم را به رسمیت نمی شناسند. در این کشورها اگر فرد خارجی شهروند شود، آن فرد باید از پاسپورت کشور قبلی خود و دیگر مزایای مربوط انصراف دهد. اخذ پاسیورت و اقامت دومینیکا برای ایرانیان عزیز به این گونه نیست و شما می تواید یک شهروند ایرانی بمانید و از مزایای پاسپورت دومینیکا استفاده نمایید.

قدرت پاسپورت ملی یکی از اصلی ترین مزایای شهروندی و اقامت دومینیکا است. پاسپورت دومینیکا در رتبه 32 جهان قرار دارد که نسبت به سایر پاسپورت های ملی رتبه بسیار بالایی دارد. با داشتن پاسپورت دومینیکا می توان به 140 کشور دنیا از جمله انگلستان و روسیه و کشورهای حوزه شینگن بدون ویزا سفر کرد.

مزایای اخذ اقامت دومنیکا

برای دریافت پاسپورت نیازی به زندگی در دومینیکا نیست. شما فقط باید هزینه درخواست را بپردازید و سرمایه گذاری خود را انجام دهید. اینکه تصمیم دارید برای همیشه در این جزیره بمانید یا نه، تصمیم خودتان است. از آنجایی که مزایای پاسپورت و اقامت دومینیکا بسیار زیاد است، جای تعجب نیست که تقاضای تابعیت دومینیکا، به خصوص از طریق سرمایه گذاری، در چند سال گذشته به طور فزاینده ای بین علاقه مندان مهاجرت محبوب شده است.

 • متقاضیان موفق شهروندی دومینیکا علاوه بر اینکه صاحب یک پاسپورت جهانی قدرتمند می شوند، جوایز مالی مربوط به شرکت آنها در برنامه CBI را نیز تجربه خواهند کرد.
 • برخلاف بسیار از کشورها، دومینیکا مالیاتی بر ارث، درآمد یا ثروت دارد.وضعیت مالیاتی دومینیکا، دومین مزیت اصلی شهروندی دومینیکا است که به شرکت کنندگان اجازه می دهد تا ثروت خود را در یک پس زمینه اقتصادی پایدار و امن افزایش دهند.
 • دومینیکا کشوری زیبا و امن است .کسانی که از طریق برنامه CBI به شهروندی دست می یابند، در حالی که موظف به زندگی در آنجا نیستند، می توانند به صورت نا محدود در آنجا اقامت داشته باشند.
 • در نهایت دومینیکا شرایط دشواری برای اقامت یا تابعیت دوگانه را ندارد، به همین دلیل متقاضیان CBI دومینیکا می توانند تابعیت اصلی خود را حفظ کنند.
 • همه اعضای خانواده می توانند در عرض 3-4 ماه تابعیت دریافت کنند.
 • سفر به 140 کشور دنیا بدون اخذ ویزا
 • حفظ تابعیت اصلی سرمایه گذار
 • عدم نیاز به مدرک زبان یا هر گونه مدرک مهارتی
 • عدم نیاز به مدرک تحصیلی
 • امکان اقامت کامل با برخورداری از تمام مزایای شهروندی از جمله حق داشتن کار

نمونه دیگری از مزایای پاسپورت دومینیکا، این است که فرزندان فرد سرمایه گذار می توانند بدون نیاز به ویزای تحصیلی در انگلستان تحصیل و پس از پایان آن، بدون نیاز به ویزای کار، برای دو سال در انجا به کار مشغول شوند

قدرت پاسپورت دومینیکا

روش های اخذ پاسپورت دومینیکا

دولت دومینیکا از سرمایه‌گذاران دعوت می‌کند تا با واریز سرمایه خود به این کشور باعث رشد و شکوفایی پایدار اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی و تجاری برای شهروندان دومینیکا شوند. همچنین دولت متعهد به ارائه چارچوب قانونی و اداری با پشتیبانی مالی و فنی لازم برای تشویق سرمایه‌گذاران و دستیابی به این اهداف است.

برای دریافت پاسپورت دوم از کشور دومینیکا، 2 گزینه سرمایه‌گذاری وجود دارد. متقاضیان می‌توانند باتوجه‌ به بودجه و برنامه‌ریزی خودشان، یکی از این ۲ روش‌ را انتخاب کنند:

 • پرداخت کمک بلاعوض به دولت دومینیکا
 • سرمایه گذاری در پروژه های مورد تایید کشور دومینیکا

به جز هزینه اصلی مربوط به کمک به دولت و یا سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها، هزینه‌های دیگری از جمله هزینه بررسی پرونده، هزینه صدور گواهی شهروندی و هزینه صدور پاسپورت هم وجود دارد. همچنین به‌منظور جلوگیری از ورود تبهکاران و افراد مرتبط با گروه‌های تروریستی به کشور دومینیکا، تحقیقات سخت‌گیرانه‌ای در مورد همه افراد شامل در پرونده انجام می‌شود و به‌منظور پوشش‌دهی هزینه‌های مربوط به انجام این امر، افراد متقاضی باید مبالغ تعیین شده را بپردازنند.

دریافت پاسپورت از طریق پرداخت به صندوق دولتی

تنوع اقتصادی دومینیکا (EDF) پروژه های بخش دولتی و خصوصی در کشور را در تلاش برای افزایش توسعه ملی و حمایت از پیشرفت اجتماعی و امنیت مالی جزایر تامین مالی می کند. پروژه های بخش دولتی که برای تامین توسط این صندوق شناسایی شده اند شامل بازسازی بیمارستان محلی، ساخت مدارس جدید، ساخت استادیوم ورزشی ملی و ارتقای صنعت دریایی جزیره دومینیکا است.

برای دریافت پاسپورت و اقامت دومینیکا تنها برای متقاضی اصلی (یک نفر، فارغ از این‌که شخص مجرد باشد و یا خانواده داشته باشد) باید ۱۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا کمک بلاعوض به دولت دومینیکا پرداخت شود. اگر فرد بخواهد برای افراد وابسته بیشتری اقدام کند و درخواست اخذ شهروندی دومینیکا را داشته باشد، هزینه‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. هزینه‌هایی که به این مبلغ اضافه می‌شوند هم به شرح زیر است:

 • برای همسر متقاضی اصلی باید 50،000 ذلار آمریکا پرداخت شود.
 • برای هر خواهر و برادر 15 تا 25 ساله متقاضی اصلی یا همسر متقاضی اصلی باید 50،000 دلار آمریکا پرداخت شود.
 • برای هر فرد وابسته 18 تا 25 ساله به غیر از همسر متقاضی اصلی یا خواهر و برادر متقاضی یا همسر متقاضی اصلی باید 25،000 دلار پرداخت شود.

روش سرمایه گذاری در پروژه های تایید شده دولت برای اخذ پاسپورت دومینیکا

پروژه های عمرانی یکی دیگر از گزینه‌های سرمایه‌گذاری برای متقاضیان CBI در کشور دومینیکا است. پروژه‌ها عمرانی که مورد تأیید دولت است شامل هتل‌ها، اسپاها و ویلاها می‌شوند. در این روش شخص باید به ارزش حداقل ۲۰۰,۰۰۰ دلار آمریکا در یکی از این پروژه ها سرمایه‌گذاری کند. علاوه بر این، این سرمایه‌گذاری به مدت حداقل ۵ سال غیر قابل دسترس بوده تا اخذ شهروندی را تضمین کند.

بیشتر بخوانید: تور بالی

روش های اخذ پاسپورت دومینیکا

تعریف افراد وابسته در برنامه سرمایه گذاری دومینیکا

در ادامه صحبت های قبل تاکید میکنیم که یکی از مهم‌ترین مزایای دریافت تابعیت دومینیکا امکان اخذ تابعیت برای افراد وابسته است. افراد وابسته‌ای که قابلیت اضافه شدن به پرونده نفر اصلی را دارند و به عنوان زیر مجموعه نفر اصلی محسوب شوند, به شرح زیر است:

 • همسر متقاضی اصلی
 • اولاد ۳۰ ساله متقاضی اصلی یا همسر متقاضی اصلی که از نظر اقتصادی به متقاضی اصلی کاملاً وابسته هستند.
 • خواهر و برادر متقاضی اصلی یا همسر وی به شرط داشتن سن تا حداکثر ۲۵ سال
 • اولاد متقاضی اصلی یا همسر متقاضی اصلی که بالای ۱۶ سال و دارای مشکل فیزیکی و یا ذهنی هستند.
 • والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی یا همسر متقاضی

نکته حائز اهمیت این است که این تابعیت قابلیت انتقال به نسلهای بعدی شما را نیز شامل می شود. اولاد هایی که بعد از اخذ تابعیت شما متولد یا به سرپرستی شما گرفته می شونده کافیست که هزینه های مربوطه را پرداخت تا منجر به دریافت پاسپورت و شناسنامه دومینیکایی شوند.

بیشتر بخوانید: تور آفریقای جنوبی

مدارک لازم برای دریافت پاسپورت دومینیکا

 • فرم درخواست تکمیل شده (PDF)
 • دستورالعمل تکمیل فرم جدید گذرنامه (PDF)
 • هزینه های درخواست گذرنامه که باید در وزارت خزانه داری پرداخت شود(گواهی تولد و گواهی ازدواج (در صورت متاهل بودن) باید قبل از پرداخت هزینه ها به صندوق دار در وزارت خزانه داری ارائه شود: )
 • کودکان زیر 16 سال: 75.00 دلار
 • بزرگسال (16 سال یا بیشتر) : 150 دلار
 • گذرنامه های گم شده/دزدیده شده: 500 دلار
 • رسید خزانه داری به عنوان گواهی پرداخت هزینه درخواست
 • دو عکس جدید در اندازه گذرنامه (x4538 میلی متر یا 2/11X 4/31 اینچ(.عکس های پاسپورت باید مطابق با استاندارهای زیر باشد:
  • تصویر باید بین 3 تا 5 میلی متر از لبه بالا و چانه باید بین 10 تا 12 میلی متر از لبه عکس باشد و باید شامل شانه فرد باشد.
  • عکس نباید در معرض یا بیش از حد نوردهی باشد.
  • رنگ پس زمینه باید سفید، خاکستری روشن، آی روشن، قهوه ای روشن یا بژ باشد.
  • بین تصویر و پس زمینه باید تضاد وجود داشته باشد
  • بدون پیراهن با طرح های برجسته، بدون پیراهن نظامی یا استتار
  • بدون سایه یا عینک آفتابی تیره
 • اصل و کپی شناسنامه
 • برای متقاضیان بار اول، مصاحبه با بازرس مهاجرت الزامی است.مصاحبه ها در دفاتر کنسولگری دومینیکا برگزار می شود.
 • افرادی که از طرف متقاضی گذرنامه را دریافت می کنند باید دستور محضری کتبی ( در حضور سردفتر اسناد رسمی) از متقاضی داشته باشند. این امر در صورتی اعمال می شود که از شخصی از طرف متقاضی فرم درخواست را آورده باشد.
 • زمان عادی پردازش پاسپورت دو هفته است.در شرایط اضطراری، به عنوان مثال در صورت بیماری، گذرنامه ها می توانند تقریبا بلافاصله یا در عرض دو تا سه روز کار پردازش شوند.
 • برای درخواست پاسپورت دیگر نیازی به مهر نیست.
مدارک لازم برای دریافت پاسپورت دومینیکا

سوالات متداول اخذ اقامت دومینیکا

چه چیزی اخذ شهروندی و اقامت دومینیکا از طریق سرمایه گذاری را در مقایسه با سایر برنامه های CBI منحصر به فرد می کند؟

دولت دومینیکا یکپارچگی برنامه را در طول سالیان متمادی با پیروی از پروتکل دقیق و بررسی‌های دقیقی که همواره درباره این برنامه داشته، پرورش داده است. برنامه شهروندی دومینیکا از طریق سرمایه‌گذاری از زمان آغاز به کار آن (سال ۱۹۹۳) تا امروز، به‌عنوان مقرون‌به‌صرفه‌ترین انتخاب شناخته شده و سرمایه‌گذاران در ازای سرمایه‌گذاری خود، بیشترین پاداش و مزایا را دریافت خواهند کرد. همچنین این برنامه محبوب‌ترین برنامه کارائیب است و به طور مداوم از رقبا بهتر عمل می‌کند.

مزایای اصل برنامه اخذ شهروندی و اقامت دومینیکا ازطریق سرمایه گذاری چیست؟

برنامه کاملاً محرمانه است و نیازی به اطلاع کشور مبدأ شما نیست.
پاسپورت دومینیکا توسط یک کشور بی‌طرف با سیاست خارجی غیرتهاجمی صادر می‌شود.
سیستم حقوقی دومینیکا بر اساس حقوق عمومی انگلیسی است.
هیچ الزامی برای بازدید از جزیره یا اقامت در آنجا برای حفظ شهروندی وجود ندارد.
مالیات‌بردرآمد خارج از کشور از جمله سود سرمایه، ثروت یا مالیات‌برارث وجود ندارد.
هیچ نیازی به مصاحبه شخصی برای فرایند درخواست وجود ندارد.
دسترسی به بیش از ۱۴۰ کشور از جمله اتحادیه اروپا، بریتانیا، روسیه، کشورهای مشترک‌المنافع به‌علاوه هنگ‌کنگ و موارد دیگر، بدون ویزا یا با ویزای فرودگاهی برای شهروندان دومینیکا وجود دارد.
انگلیسی‌زبان ملی است ولی هیچ الزامی برای تسلط بر این زبان وجود ندارد.

چه مدت طول می کشد تا شهروندی دومینیکا بدست آید؟

بررسی دولتی درخواست شما می‌تواند ظرف چند ماه تکمیل شود.

آیا شهروندی جدید ممکن است لغو شود؟

حقوق شهروندی اعطا شده در قانون اساسی دومینیکا گنجانده شده است. علاوه بر این، دومینیکا دارای یک فرایند دقیق برای بررسی این برنامه است تا از اعطای شهروندی به نوع نامناسب و خارج از چارچوب قانون جلوگیری شود. از زمان تأسیس این برنامه در سال ۱۹۹۳ تا امروز، هیچ لغوی رخ نداده است.

آیا می توانم خودم درخواست ارسال کنم؟

متقاضیان نمی‌توانند درخواست‌های خود را مستقیماً به CBIUدومینیکا ارسال کنند.

چه چیزی برای درخواست واحد خانواده در نظر گرفته می شود؟

یک واحد خانواده متشکل از متقاضی اصلی و همسر، به‌اضافه افراد تحت تکفل آنها است. وابستگان ممکن است شامل فرزندان، والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، نوزادان، همسران جدید و خواهر و برادر باشند.

آیا می توان به فرزندان جدید تابعیت داد؟

فرزندان تازه‌متولدشده یا فرزندخوانده هر متقاضی موفق، واجد شرایط شهروندی از طریق نسب هستند

آیا فرزندان حاصل از ازدواج قبلی می توانند در این درخواست گنجانده شوند؟

بله. برای این کار یک مجوز تأیید شده از والدین بیولوژیکی موردنیاز است.

برگشت به منو