اخبار

ثروتمندترین کشورهای آفریقا در سال 2022

می خواهید بدانید ثروتمندترین کشورهای آفریقا کدامند؟ در اینجا فهرستی به روز شده از ثروتمندترین کشورهای آفریقا در سال 2022 بر اساس سرانه تولید ناخالص داخل(PPP) آمده است. ثروت را می توان به روش های مختلفی اندازه گیری کرد، اما یکی از رایج ترین تکنیک های مورد استفاده برای انجام این اندازه گیری پیچیده، استفاده از تولید ناخالص داخلی (PPP) سرانه است. این کار با در نظر گرفتن ارزش تمام کالاها و خدمات نهایی تولید شده در یک کشور و تقسیم بر جمعیت کل کشور انجام می شود.

مقدار داده شده به دلار بین المللی نمایش داده می شود، که یک ارز فرضی است که از همان ارزش USD پیروی می کند. این اعداد به روز شده برگرفته از آخرین آمار برابری قدرت خرید صندوق بین المللی پول (IMF) است. از همین تکنیک برای رتبه بندی ثروتمندترین کشورهای جهان نیز استفاده می شود.

ثروتمندترین کشورهای آفریقا

10 کشور ثروتمند آفریقا

سیشل

سیشل ثروتمندترین کشور آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است و همچنین در سرتاسر جهان رتبه بالایی دارد. سیشل مجمع الجزایری در اقیانوس هند است که حدود 100000 نفر را در خود جای داده است. تمرکز اصلی اقتصاد در سیشل گردشگری و ماهیگیری است. این کشور جزیره ای به عنوان مقصد ماه عسل کاملاً مشهور شده است و چندین استراحتگاه مجلل وجود دارد که گردشگران را از سراسر جهان به خود جذب می کند. در تور آفریقای جنوبی بازدید از این مجمع الجزایز زیبا را از دست ندهید.

موریس

موریس یکی دیگر از کشورهای جزیره ای ثروتمند در آفریقا است و درست مانند سیشل، اکثریت تولید ناخالص داخلی از گردشگری حاصل می شود. شاخص توسعه انسانی موریس بالاترین میزان در آفریقا است و کشوری پر رونق است که در آن تولید، خدمات مالی و فناوری ارتباطات برخی از کمک‌کنندگان اضافی به تولید ناخالص داخلی هستند.

گینه استوایی

گینه استوایی تنها کشور اسپانیایی زبان در آفریقا و همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است. حدود 1.2 میلیون نفر در این کشور نسبتا کوچک در ساحل غربی آفریقای مرکزی زندگی می کنند. سهم عمده ای در اقتصاد گینه استوایی نفت، جنگلداری، کشاورزی و ماهیگیری است. ذخایر بزرگ نفت در سال 1996 کشف شد و از آن زمان این کشور به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جنوب صحرای آفریقا تبدیل شده است. فرانسه، چین و ایالات متحده برخی از شرکای اصلی صادرات این کشور هستند.

گابن

گابن یکی از بالاترین تولید ناخالص داخلی سرانه در آفریقا را دارد و این بیشتر به دلیل بخش نفت است که 50 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. منگنز و فرآوری الوار از دیگر عوامل اصلی هستند. ایالات متحده، چین و آفریقای جنوبی از شرکای اصلی صادرات گابن هستند

گابن

بوتسوانا

بوتسوانا به طور معمول یکی از امن ترین کشورهای آفریقا محسوب می شود و همچنین یکی از سریع ترین اقتصادهای در حال رشد در جهان است. حدود 80 درصد از مردم در بخش کشاورزی کار می کنند، اگرچه این تنها 3 درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد.

مواد معدنی بیشترین تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهند، جایی که استخراج الماس برجسته ترین است. در سال های اخیر، گردشگری افزایش یافته است و در حال حاضر به عنوان بخش مهمی از اقتصاد دیده می شود. بوتسوانا 2.3 میلیون نفر جمعیت دارد و در جنوب آفریقا با مرزهای آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمباوه، زامبیا و آنگولا واقع شده است.

الجزایر

الجزایر خانه حدود 43 میلیون نفر است و یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقا هم از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و هم از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی است. اقتصاد برای چندین دهه رشد داشته است و امکانات زیادی برای رونق بیشتر اقتصاد الجزایر وجود دارد. عمده صادرات الجزایر نفت و گاز طبیعی و شرکای اصلی صادرات به الجزایر ایتالیا، اسپانیا و فرانسه هستند.

مصر

مصر به خاطر اهرام و حیات دریایی غنی مشهور است، اما این کشور همچنین یکی از ثروتمندترین کشورهای آفریقاست، هم از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه و هم از نظر تولید ناخالص داخلی اسمی. عمده صادرات مصر شامل نفت خام و فرآورده های نفتی، پنبه، منسوجات، محصولات فلزی، مواد شیمیایی و کالاهای کشاورزی است. قاهره پایتخت مصر است و در حال حاضر یکی از بزرگترین شهرهای جهان با 20.5 میلیون نفر جمعیت است.

جهت اطلاع از شرایط کلی اخذ ویزای توریستی آفریقای جنوبی ، انواع ویزا های این کشور و نکاتی در ارتباط با اخذ این ویزا به صفحه “ویزای آفریقای جنوبی” مراجعه کنید.

مصر

آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی دارای تولید ناخالص داخلی اسمی 376.679 میلیارد دلار است و در حال حاضر دومین کشور ثروتمند آفریقا بر اساس تولید ناخالص داخلی است. با این حال، با اندازه گیری تولید ناخالص داخلی سرانه، این کشور در رتبه هشتم قرار دارد. اقتصاد آفریقای جنوبی در دهه های گذشته شاهد رشد بوده است و یکی از توسعه یافته ترین کشورهای آفریقایی است.

تونس

فرانسه، ایتالیا و آلمان شرکای اصلی صادرات به تونس هستند و کالاهای صادراتی اصلی پوشاک، محصولات کشاورزی، فسفات ها و مواد شیمیایی و همچنین هیدروکربن ها و تجهیزات الکتریکی هستند. پیش از بهار در سال 2011، اقتصاد تونس به عنوان یک داستان موفقیت آمیز در آفریقا تلقی می شد، اما از آن زمان تاکنون رشد کندتر و نرخ بیکاری بالاتری داشته است. گردشگری نیز بخش مهمی از اقتصاد محلی است

لیبی

بیشتر درآمدهای اقتصاد لیبی از بخش نفت است که 95 درصد کل صادرات و 60 درصد از کل تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد. تا سال 2010، لیبی برای سال‌ها شاهد رشد اقتصادی پایدار بود، اما جنگ داخلی لیبی منجر به کاهش اقتصاد شد. اقتصاد محلی یک سال پس از آن احیا شد اما بعداً به دلیل جنگ داخلی دوم لیبی دوباره سقوط کرد. امروز به آرامی به سطح قبل از جنگ باز می گردد و لیبی بزرگترین ذخایر نفت را در آفریقا دارد.

ثروتمندترین کشورهای آفریقا بر اساس تولید ناخالص داخلی

روش دیگر اندازه گیری ثروت این است که کل تولید ناخالص داخلی هر کشور را در نظر بگیریم، جایی که بالاترین تولید ناخالص داخلی آن را ثروتمندترین می کند. این نوع اندازه گیری همچنین از اعداد تولید ناخالص داخلی توسط صندوق بین المللی پول استفاده می کند، اما بر جمعیت کشور تقسیم نمی شود.

اطلاعات بیشتر در مورد ثروتمندترین کشورهای آفریقا

بنابراین استفاده از تنها تولید ناخالص داخلی به این معنی است که کشورهای با جمعیت بیشتر معمولاً تولید ناخالص داخلی بالاتری دارند. به عنوان مثال، نیجریه از نظر تولید ناخالص داخلی ثروتمندترین کشور آفریقا و سیشل ثروتمندترین کشور آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است. با این حال، نیجریه بیش از 190 میلیون نفر جمعیت دارد، در حالی که سیشل تنها حدود 100000 نفر جمعیت دارد. این باعث می‌شود که اندازه‌گیری تولید ناخالص داخلی ناعادلانه باشد، و واقعاً تصویر کامل را نشان نمی‌دهد.

بسیاری از ثروتمندترین کشورهای آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی نیز فقر زیادی دارند و شکاف بزرگی بین ثروتمندترین افراد آفریقا و فقیرترین مردم وجود دارد. همچنین به همین دلیل است که تولید ناخالص داخلی سرانه روش ارجح برای اندازه گیری ثروتمندترین کشورهای آفریقا است. آفریقا به عنوان خانه برخی از فقیرترین کشورهای جهان شناخته شده است و هنوز هم چندین کشور از جنگ های داخلی و فساد رنج می برند. اما کشورهای زیادی نیز هستند که وضعیت خوبی دارند و رشد اقتصادی ثابتی دارند.

قاره آفریقا از نظر منابع طبیعی یکی از غنی ترین مناطق روی کره زمین است، بنابراین اگر کشورهای آفریقایی بتوانند ثبات خود را حفظ کنند و فساد را متوقف کنند، پتانسیل عظیمی برای بسیاری از کشورهای آفریقایی وجود دارد.سیشل، موریس، الجزایر و تونس از جمله کشورهای آفریقایی هستند که در رتبه بندی 100 کشور برتر شاخص توسعه انسانی قرار دارند.

نیجریه با تولید ناخالص داخلی 397.472 میلیارد دلار قوی ترین اقتصاد آفریقا را دارد.سیشل ثروتمندترین کشور آفریقا از نظر تولید ناخالص داخلی سرانه است و نیجریه ثروتمندترین کشور آفریقا از نظر کل تولید ناخالص داخلی است.

نیجریه

سفر به آفریقا بسیار هیجان انگیز و جذاب است. چنانچه علاقمند به سفر به این کشور هستید میتوانید با خرید بلیط هواپیما ازران قیمت از شرکت همیشه سفر در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو