قلعه سرخ دهلی

آشنایی با قلعه سرخ دهلی / کشور هند / شهر دهلی

قلعه سرخ دهلی بیانگر ترکیبی از فرهنگ و هنر هندی، مغولی، ایرانی و اسلامی می باشد بدین خاطر برای کشور های بسیار حائز اهمیت می باشد این قلعه تاریخی امروزه سبب شهرت و ارز آوری به پایتخت هندوستان یعنی دهلی می باشد چرا که میلیون ها نفر هر ساله در فصل های مختلف به این کشور جهت بازدید و بررسی تاریخی آن سفر می کنند.

امروز بسیاری از باستان شناسان ایرانی، هندی به دلیل تخریب بخش های گوناگون اقدام به حفظ و بازسازی می کنند و این مسئله سبب ورود افراد بسیاری به شهر دهلی می شود که از نظر تبادل فرهنگ و ارزآوری و برقراری ارتباط موثر بسیار به سود هندوستان به خصوص دهلی می باشد.

اگر قصد سفر به شهر زیبای شیراز را دارید، همیشه سفر تور شیراز را نیز ارائه می دهد.

مجموعه دیدنی قلعه سرخ دهلی

جهت معرفی قلعه سرخ دهلی باید ابتدا به معرفی دهلی و سپس اقدام به معرفی این قلعه زیبا و باستانی کرد. دهلی پایتخت کشور هندوستان در قاره آسیا می باشد که امروزه به دلیل قلعه سرخ مشهور شده است. در ساخت .قلعه سرخ از خاک سرخ استفاده شده است و همین مسئله سبب سرخی کلی قلعه می باشد و عموم افراد آن را با نام قلعه سرخ می شناسند و شهرت یافته است.

قلعه سرخ دهلی در سال 1368 به دستور شاه جهان که پنجمین امپراتور مغول بود ساخته شد و بدین ترتیب پایتخت خود را به دهلی و کاخ خود را به کاخ سرخ تغییر داد آنچه این کاخ را برجسته می نماید مدت زمان ساخت آن می باشد چرا که ساخت این کاخ مدت به مدت یک ماه به طول انجامید چرا که این کاخ باید به مراتب از کاخ آگرا که کاخ قبلی امپراتوری شاه جهان برتر و زیباتر می بود.

بهترین زمان برای بازدید قلعه سرخ دهلی

بهترین زمان جهت بازدید از قلعه سرخ دهلی به دو جهت مورد بررسی قرار می گیرد چرا که آب و هوا اولین مسئله ای می باشد که هر فردی قبل از سفر به هر مکانی به آن توجه بسیار می کند و دوم میزان تراکم جمعیت در آن فصل از سال سفر که بسیار تعیین کننده است.

آب و هوایی

در فصل های پاییز و زمستان آب و هوای دهلی مناسب تر از دیگر فصل ها می باشد بدین خاطر اغلب شرکت های برگزار کننده تور در این فصل اقدام به برگزاری تور دهلی جهت معرفی قلعه سرخ در دهلی می کنند. لازم به ذکر می باشد که قلعه سرخ در دهلی در تمام ایام هفته از ساعت 9:30 تا 4:30 برای استفاده از عموم باز می باشد و تنها در روز دوشنبه جهت رسیدگی به امور نظافت و غیره تعطیل است.

 خلوتی شهر و مکان قلعه سرخ دهلی

پس از فصل پاییز و زمستان تعداد گردشگر در دهلی کاهش می یابد و این مسئله سبب کاهش کلی هزینه ها می شود و برخی از افراد این فصل ها را به دلیل کاهش هزینه ها انتخاب می کنند.

سبک معماری قلعه سرخ دهلی

معماری قلعه سرخ دهلی سبک مغولی دارد در حقیقت مغول ها با ورود به هند فرهنگ و هنر خود را با فرهنگ و هنر مغول ترکیب کردند بدین خاطر اغلب قلعه های ساخته شده در هند عجین با فرهنگ و هنر مغول می باشد و ترکیبی از معماری هندی و مغولی می باشد.

قلعه سرخ دهلی شامل چند اتاق به نام های دیوان عام، اتاقی برای عموم مردم و دیوان خاص برای مهمانان مخصوص شاه می باشد مورخان معتقدند که در دیوان خاص تخت طاووس که تا قبل از آن توسط نادرشاه به ایران آورده شده بود قرار داشته است و پادشاه بر روی آن می نشسته و دیوان عام اغلب مکانی جهت برگزاری مراسم موسیقی می باشد.

اگر قصد سفر به کشور لبنان را دارید، تور لبنان بهترین گزینه برای شما می باشد.

قلعه سرخ دهلی شاهکاری از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی

قلعه سرخ دهلی از بخش های گوناگونی همچون: دروازه لاهور، باغ متشکل از حیات وحش گیاهی و حیوانی، دیوان عام و خاص، نقار خانه، چاتای چوک، دروازه فیل، کرسی، ساوان و بادان، ظفر محل، موزه، دیوان هایی مخصوص حضور زنان و مهمانان، مسجد موتی و نهر بهشت می باشد که با بررسی هر بخش به ترکیب فرهنگ و هنر اسلامی در معماری آنها پی برد.

ساختمان اصلی بسیار باشکوه می باشد به گونه ای که محوطه دور تا دور آن توسط گیاهان طبیعی تزیین شده است که خود سبب افزایش شکوه محوطه می شود. آنچه بسیار در این قلعه نظر تاریخ شناسان به خود جلب می نماید نوشته هایی به زبان فارسی می باشد که گویا استفاده از هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی در قلعه می باشد که متاسفانه بخش اعظمی از آن تخریب شده است.

به دلیل اهمیت معماری ایرانی و اسلامی، قلعه سرخ دهلی تاریخی در میراث جهانی یونسکو به عنوان قلعه ای مشترک از فرهنگ هندی، مغولی و ایرانی اسلامی به ثبت رسیده است و این مسئله برای کشور ایران و جامعه اسلامی حائز اهمیت می باشد. استفاده از فرهنگ و هنر ایران اسلامی در معماری این قلعه زیبا یکی از دلایل افزایش مدت زمان ساخت آن می باشد چرا که باید هنرمندان از دیار دور به کشور هندوستان و شهر دهلی سفر می کردند و این مسئله سبب افزایش زمان ساخت این بنا شده است.

بهترین روش جهت بازدید قلعه سرخ دهلی

امروزه بهترین روش جهت سفر به دهلی و بازدید از قلعه سرخ دهلی، تور می باشد و علت آن به دلیل هزینه مناسب و استفاده از امکانات رایگان مانند ترانسفر فرودگاهی، اینترنت رایگان در هتل و استفاده از راهنمایی های باستان شناسان در بازدید از آثار تاریخی همچون قلعه سرخ می باشد.

اغلب شرکت های برگزار کننده تور به دلیل شهرت قلعه سرخ در فصول گوناگون اقدام به برگزاری تور های مسافرتی به هندوستان و دهلی می کنند البته گاهی تور هایی جهت کاوش های باستانی و بررسی تاریخی و معماری برگزار می شود و متشکل از دانشجویان و باستان شناسان رشته تاریخ شناسان می باشند.

نتیجه گیری

قلعه سرخ دهلی بیانگر فرهنگ و هنر سه تمدن گوناگون ایرانی اسلامی، هندی و مغولی می باشد این بدین معنی است که در گذشته افراد از فرهنگ و تمدن های گوناگون، مرز های کشوری خود را شکسته و به دیگر کشور ها سفر کرده اند بدین خاطر اینگونه آثار برای افراد و کشور های مختلف حائز اهمیت می باشد و همواره برای حفظ آن می کوشند چراکه تمامی ملت ها حق بازدید از اینگونه آثار را دارند.

آژانس هواپیمایی همیشه سفر تور بالی را نیز برگزار می کند.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو