بازار وکیل

حمام وکیل شیراز و بخش های دیدنی آن / کشور ایران / شهر شیراز

تور شیراز یکی از متنوع ترین و پرطرفدارترین تورهای گردشگری داخل کشور محسوب می شود . حمام وکیل شیراز یکی از زیباترین جاذبه های توریستی و تاریخی شیراز است که یکی از مهمترین مکان های گردشگری این شهر بوده و افراد بسیار زیادی را به خود فرا می خواند.هر ساله در فصول مختلف سال گردشگران و توریست بسیاری به این شهر مسافرت نموده و از دیدنی های بی نظیر آن لذت می برند.

اگر در جستجوی بهترین مجری تور شیراز هستید، می توانید به سایت همیشه سفر مراجعه نمایید.

شیراز از جمله شهرهای بزرگ و دیدنی جنوب ایران است که دارای جاذبه های توریستی فراوانی بوده و از مجموعه ها گردشگری بسیار زیادی برخوردار می باشد.شیراز اقلیمی گرم و خشک داشته و بهترین مقصد گردشگری داخلی و خارجی به ویژه در فصول پاییز و بهار به شمار می آید. این شهر دارای مکان های گردشگری تاریخی، طبیعی، فرهنگی و هنری بسیار زیادی بوده و بازدید از آرامگاه ها، ارگ ها و مکان های دیدنی از اصلی ترین برنامه های گردشگری در این شهر زیبا محسوب می گردد.

تاریخچه ساخت حمام وکیل

تاریخچه حمام وکیل شیراز

کریم خان یکی از بزرگترین و مهمترین پادشاهان حاکم بر ایران بویژه شهر شیراز بوده و بناهای دیدنی و شگفت انگیز بسیار زیادی از خود به یادگار گذاشته است. ارگ کریم خان و حمام زیبای وکیل شیراز از اصلی ترین بناهای تاسیس شده به دست کریم خان بوده و از معماری و نگارگری خاصی برخوردار می باشند. حمام وکیل شیراز یکی از بزرگ ترین و بی نظیرترین بناهای دوره زندیه بوده و با مساحتی 11 هزار متری در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

حمام وکیل شیراز

تاسیس حمام زیبای وکیل در شیراز

این بنای زیبا در سال 1187 هجری قمری بنا گردیده و از معماری بی نظیر و منحصر به فردی برخوردار است. این بنا چندین بار مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته و پس از کریم خان مرکز پادشاهی افراد بسیار زیادی بوده است.حمام وکیل شیراز در دوران پهلوی به عنوان حمام عمومی و زورخانه مورد استفاده عموم مردم شیراز قرار گرفته و از آثار ارزشمند و منحصر به فرد آن دوران به شمار می آمد.

نگارگری های این حمام از ویژگی های بسیار ارزشمند و منحصر به فرد این بنا بوده  و تمامی گردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب می نماید.حمام وکیل شیراز دارای مجسمه های بسیار طبیعی و زیبا در جای جای خود بوده و تماشای آنها بسیار لذت بخش و سرگرم کننده می باشد.

مراسمات حمام شیراز

کریم خان علاقه فراوانی به هنر و تاریخ ایران داشته و مجموعه زندیه در آن کریم خان با الهام از هنر، معماری و سبک ایرانی تاسیس و بنا نهاده شده اند.تمامی بناها و یادگاری های دوران زندیه بویژه حمام وکیل  از زیباترین و منحصر به فردترین آثار این دوره بوده و هنر، معماری و تاریخ ایران را به خوبی به تصویر می کشد.

حمام وکیل  در زمان های گذشته علاوه بر مکانی به منظور شست و شو، جایی برای برگزاری مراسمات حنابندان، عروسی و مراسم چله و نامگذاری نوزادان بوده است. رختکن حمام وکیل شیراز جایگاه اصلی درمان ها و طب سنتی ایران در این شهر زیبا در دوره زندیه بوده و تمامی امورات مختلف مانند سوزن زنی ها، حجامت، خالکوبی، دندان کشیدن و مشت و مال ها نیز  در آن جا انجام می گرفته و طراحی ساختمان آن برای انجام این مراسم بسیار مناسب بوده است.

آشنایی با حمام وکیل شیراز

معماری حمام وکیل شیراز

معماری و بافت این حمام، بسیار پیشرفته تر و گسترده تر از زمان خود انجام شده و پس از ورود به حمام و گذر از درب ورودی، نخستین جایی که دیده می شود، رختکن است. رختکن یکی از اصلی ترین قسمت های این حمام بسیار زیبا است و در زمان زندیه و حتی حکومت پهلوی نیز مکانی برای تعدیل آب و هوای داخل و خارج حمام تلقی می گردید.

ساختار ویژه حمام وکیل

این قسمت از حمام، ساختاری هشت ضلعی داشته و آهک بری یکی از زیباترین و منحصر به فردترین تزئینات این بنا به شمار می آید. یکی از خوش فکری ها و تجارب معمارهای زمان زندیه استفاده از آهک در ساختار رختکن به جای گچ و سفال است.

آهک در برابر رطوبت، مقاومت بسیار زیادی داشته و در فضای نمناک حمام تخریب نخواهد شد. باید خاطر نشان کرد، نقاشی ها و تزئینات بسیار زیادی مانند داستان ها و نقاشی های اساطیری به شکل کاشی کاری و تزئینات آهک بری در زمان قاجاریه بر دیوارهای این حمام نقش بسته و از جمله مهمترین تزئینات حمام به شمار می آید. دالان های موجود در قسمت زیرین سنگ فرش های خزینه، مسئول گرم کردن فضا و آب حمام وکیل شیراز در زمان زندیه بودند.

ستون های داخل حمام توسط چاهی معروف به گاو چاه در ضلع غربی حمام تامین شده و توسط دالان ها گرم می گردید . با گذشت زمان حمام وکیل شیراز به مکانی دیدنی مبدل شده و سفره خانه ها، رستوران ها و موزه ها در آن جای گرفته اند.

vakil bath attraction

مجسمه های حمام وکیل شیراز

موزه ها و مجسمه های حمام وکیل از جمله جاذبه های اصلی و بسیار مهم این بنا بوده و گردشگران بسیاری را به خود جلب می نمایند.مجسمه های حمام وکیل شیراز از جنس موم بوده و بیانگر آداب و رسوم، فرهنگ و سنت های دیرینه مردم قدیم شیراز هستند.مجسمه های حمام تهران نشانگر آداب، سنت و رسومات سنتی زمان زندیه بوده و نحوه انجام این مراسمات را به خوبی به تصویر می کشند.

برای دریافت راهنمایی جهت نحوه و قیمت رزرو هتل کیف در سایت همیشه سفر با شماره های درج شده تماس بگیرید.

در این بخش از حمام ترانه های شیرازی و سنتی به گوش رسیده و اکثر عکس ها و فیلم های خاطره ساز در بازدید از حمام در این نقطه گرفته می شود.مجسمه های این حمام 30 عدد بوده و بوسیله سازمان میراث فرهنگی شیراز و مجسمه سازان این شهر ساخته شده و جلوه مضاعفی بهاین حمام بخشیده است. ما به شما توصیه می کنیم در سر به شیراز، بازدید از حمام وکیل شیراز را در برنامه های اصلی خود قرار داده و از فضای حیرت انگیز، موزه ها و مجسمه های زیبای این بنا لذت ببرید.

حمام بسیار دیدنی و شگفت انگیز شیراز به خوبی می تواند، عظمت، زیبایی، تجربه، معماری و هنر بی نظیر ایرانی را به تصویر کشیده و نقوش بی نظیر و منحصر به فرد آن در ورودی شهر و سقف ها و گنبدهای حمام بسیار منحصر به فرد خواهد بود.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو