قلعه پرتغالی ها

آشنایی با قلعه پرتغالی ها در قشم / کشور ایران / جزیره قشم

دسته‌ها: ایرانگردی

اگر قصد سفر به جزیره زیبای قشم را دارید، قلعه پرتغالی ها در قشم یکی از جاذبه های گردشگری جزیره قشم است و می تواند گزینه مناسبی برای سفر به این جزیره باشد. قلعه پرتغالی ها در قشم که از قدمت و ارزش تاریخی فراوان و همچنین ارزش اقتصادی زیادی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی برای جزیره قشم برخوردار است و مطمئنا گزینه مناسبی برای سفر به جزیره قشم می باشد.

این بنای  تاریخی توسط پرتغالی های مقیم در آنجا که در آن دوره، جزایر و بنادر جنوب ایران به تسلط آنها در آمده بود، ساخته شده است. این بنا توسط یک دریانورد پرتغالی در ضلع شمالی جزیره ساخته شده است که هر ساله نظر گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. ما در این مقاله می خواهیم شما را با این قلعه تاریخی که در تاریخ 1507بنا شده، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

قلعه پرتغالی ها در قشم

موقعیت قلعه پرتغالی ها در قشم

در ارتباط با موقعیت مکانی این قلعه در جزیره قشم می توان اینگونه توصیف کرد که این قلعه در شمال جزیره با ابعاد و مساحتی بیش از دو هزار متر مربع  واقع شده است.در آن زمان پرتغالی ها با ساختن چندین قلعه و دژ، در جزایر جنوب ایران، توانسته بودند آبراه مهمی را که به نوعی راه بازرگانی بین هند و اروپا بود به دست آورند. قلعه پرتغالی ها در قشم در سال 1387 هجری شمسی توسط فردی به نام احسان یغمایی از زیر انبوه خاک بیرون کشیده شد. متاسفانه در بهار سال 1389 به دلیل وقوع زمین لرزه با قدرت 5.9 لیشتر کاوش و تحقیقات درباره قسمت های درونی این قلعه باشکوه ناکارآمد ماند.

در چند سال اخیر پرتغالی ها از کشور ایران برای بازسازی این بنا درخواست کرده اند، اما به دلیل اختلافات بین مهندسان و مرمت گران ایرانی و پرتغالی در مبحث ساختار  این پروژه نیز به نتیجه ای نرسید و ناکام ماند. مشکل اصلی بین مرمت گران ایرانی و پرتغالی، از نظر مرمت گران ایرانی در این بود که آنها قصد بیشتر قصد بازسازی داشته اند تا مرمت به همین خاطر این پروژه ناکام ماند و به نتیجه ای نرسید.با کمال تاسف باید یاد کرد که این قعله تاریخی در حال تخریب است و به دنبال  تخریب این قلعه تاریخی، تاریخ چند صد ساله نیز تخریب خواهد شد.

قلعه پرتغالی ها

مصالح به کاربرده شده در ساخت قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها در قشم از مصالح ساختمانی ساروج محلی و سنگ های آهکی و گچی توسط دریا نورد پرتغالی با نام آلفونسو آلبرکرک ساخته شده است. لازم به ذکر می باشد که در طی گذشت زمان بارها مرمت یافته و به استحکام آن افزوده شده است.

این قلعه دارای چهار برج در گوشه های اضلاع این قلعه با ارتفاع 12 متر است که بازوان وسیع و پهناوری دارد، وسایل جنگی همانند منجنیق ها و توپ ها روی پیکر این برج ها واقع بودند و در مواقع لزوم به کار برده می شدند.البته شایان ذکر است که کاربرد اصلی این قلعه مهم و تاریخی چیز دیگری است که در ادامه به توصیف آن خواهیم پرداخت.

کاربرد قلعه پرتغالی ها در قشم

همانطور که گفته شد، پرتغالی ها چندین دژ را در جزایر جنوب ایران بنا کرده بودند. کاربرد قلعه پرتغالی ها واقع در جزیره قشم، نگهداری مهمات و وسایل جنگی و یاری رسانی به سایر دژهای مذکور بوده و به نوعی کاربرد تدارکاتی داشته است.

در بازه 500 متری قلعه پرتغالی ها تونل قدیمی کشف شد که به این قلعه راه دارد و به نوعی یک پل ارتباطی و یک راه گریز مخفیانه، برای فرماندهان و نیروها در مواقع اضطراری محسوب می شود. همچنین در این تونل مخفی ابزارآلات و مهمات جنگی نگهداری می شده است. این تونل مخفی تا 15 کلیومتری جنوب جزیره قشم ادامه دارد، مسیری که به گفته برخی به غار خربس قشم ختم می شود.

بازدید ﻗﻠﻌﻪ ﭘﺮﺗﻐﺎﻟﻲ ﻫﺎ

ساختار درونی قلعه

در ارتباط با ساختار درونی قلعه پرتغالی ها می توان این چنین یاد کرد که قطر دیواره های این قلعه در حدود 3.5 متر است. این قطر، علاوه بر استحکام، از ورود آسان دشمن به قلعه نیز جلوگیری می کرده است. در داخل این قلعه بنای هایی نظیر عبادتگاه ها، مقر فرماندهی، سربازخانه، زندان، آب انبار های بزرگ و انبار اسحله موجود است. در این بین ساختار کلیسا ها جذابیت خاصی دارد که به دلیل ردیف های دایره ای شکل، همراه با تراش کاری سنگ های مرجانی می باشد.

تعداد این ردیف ها دو عدد می باشد که تراش کاری های زیبا توجه هر گردشگری را به خودش جلب می کند. اگر قصد بازدید از این قلعه تاریخی را دارید حتما از کلیسا دیدن فرمایید. آب انبار های بزرگ که ذخیره ی آبی سربازان را تامین می کنند از آب باران و چشمه ها تغذیه می شوند.

تصرف قلعه پرتغالی ها

بعد از گذشت 110 سال استعمار و تصرف پرتغالی در جزایر و مناطق جنوبی، در دوران صفویان با دستور دلیرانه شاه عباس صفوی، یکی از سرداران نام آور شاه عباس با نام امام قلی خان با حرکتی شجاعانه این مناطق تحت استعمار را باز پس گیری کرد. از جمله این مناطق قلعه پرتغالی ها در قشم بود و مناطق جنوبی که در کناره خلیج فارس و تحت تسلط پرتغالی ها بود به تصرف ایرانیان در آمد. با این عمل شجاعانه مناطق جنوبی از چنگال بیگانگان خارج شد و ایرانیان توانستند مالکیت این آبراه مهم که یک راه بین المللی بین هند و اروپا بود را دوباره به دست آورند.

portuguese-castle attraction

دسترسی به قلعه پرتغالی ها در قشم

شما می توانید به دو صورت زمینی-دریایی و هوایی به جزیره قشم سفر کنید. یا می توانید با هواپیما به این جزیره سفر کنید؛ برای این کار شما می توانید از فرودگاه های بین المللی استفاده کنید. با تور قشم نیز می توانید به این جزیره سفر کنید که بسیار راحت تر خواهد بود .

یا اینکه با خودروی شخصی خود به این جزیره سفر کنید برای انجام این امر شما باید خود را به بندر پل رسانده و از طریق یک شناور مخصوص حمل و نقل دریایی انسان و خودرو خود را به اسکله لافت واقع در جزیره زیبای قشم رسانده و از مکان های زیبای قشم دیدن فرمایید. البته می توانید با استفاده از وسایل نقیله عمومی خود را به این بندر رسانده و از آنجا سوار شناور ها شوید

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو