جاذبه، نکات گردشگری

حقایق جالب درباره بلغارستان

حقایق جالب درباره بلغارستان که باید بدانید! بلغارستان کشوری است بسیار جالب و شگفت انگیز با تاریخ و میراث فرهنگی غنی. از این رو تور بلغارستان و دیدار از جاذبه های گردشگری بلغارستان در دهه های اخیر بسیار مورد توجه توریست ها و گردشگران جهان قرار گرفته است. این کشور دارای فصل تابستان نسبتا طولانی است و می توان از تور وارنا و رفتن به ماسه های طلایی وارنا (گلدن سندز) و آبهای زیبا و آرام آن، لذت برد.

همچنین در فصل زمستان هم پیست های اسکی بلغارستان پذیرای هزاران ورزشکار بلغار و یا جهانگرد هستند که هر ساله جهت انجام این گونه ورزش ها به این پیست های بزرگ و مجهز مراجعه می کنند. در میان سایر مناطق توریستی و دیدنی های بلغارستان می توان موارد زیر نام برد: شهر تاریخی Veliko Tarnovo که قرنها پیش پایتخت بلغارستان بوده با قلعه تاریخی معروف آن و همچنین شهر قدیمیVidin در کنار رود دانوب، شهر هنری Plovdiv و صد البته دیدار از پایتخت فرهنگی، اقتصادی و سیاسی بلغارستان که شهر زیبای صوفیه است.

بلغارستان شهرها و روستاهای بسیار زیبا، مردمانی مهربان و خونگرم و غذاهای لذیذی دارد. خلاصه اینکه تور بلغارستان، جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و با سفر به بلغارستان، سفری بسیار خوب و پر خاطره خواهید داشت. در اینجا چندین نکته بسیار جالب و شگفت انگیز و حقایق جالب درباره بلغارستان، می آوریم که امیدواریم از خواندن آنها لذت ببرید.

حقایق جالب درباره بلغارستان

1-گل رز

در کشور بلغارستان تعداد بسیار زیادی گل رز رشد می‌کند. باید بگوییم بلغاری‌ها ۷۰ الی ۸۵ درصد عصاره رز در دنیا را برای ساخت عطر تولید می‌کنند. اگر عازم این کشور هستید پیشنهاد می‌کنیم برای سوغاتی روغن رز را هدیه بیاورید. این کشور بزرگترین مرکز تولید کننده گل رز در اروپا است و فستیوال سالانه گل رز همراه با رژه در دره رز برگزار می‌شود، این فستیوال قدمتی ۱۱۰ ساله دارد.

2-الفبای سیریلیک، زبان کشور بلغارستان

یکی از حقایق جالب درباره بلغارستان زبان مردم بلغارستان می باشد. زبان مردم بلغارستان الفبایی مخصوص دارد. در مورد بلغارستان این را بدانید که الفبای سیریلیک الفبایی «Cyrillic scrip» است که توسط ۲ راهب بلغاری تاسیس شد. داستان درست شدن این الفبا این گونه بیان شده است: که در مدرسه ی ادبیات پرسلاو قرار بر این بود که هر کسی خط و زبان خودش را داشته باشد. از آن جا شد که در میان تمامی الفباهایی که به وجود آمد، الفبای سیریلیک اختراع شد. خط تاجیکی در واقع تغییر یافته ی الفبای سیریلیک است. سالروز اختراع الفبای بلغاری در تاریخ بلغارستان، تعطیل عمومی است.

3-قدیمی ترین کلیسای ارتدوکس اسلاو

قدیمی ترین کلیسای ارتدوکس اسلاو در اروپای شرقی، در بلغارستان است. “صومعه ریلا که یکی از جاذبه های گردشگری تور بلغارستان نیز هست. صلیب چوبی ریلا در این مکان قرار دارد که گفته می شود بیش از 140 صحنه از کتاب مقدس و همچنین 1500 شکل و نماد بر روی آن حک شده است. این تصاویر و نمادها بسیار ریز هستند و دیدن این مکان و این صلیب به آن دسته از توریست های تور بلغارستان که طرفدار چنین آثار هنری و تاریخی هستند، توصیه می شود.

دیمی ترین کلیسای ارتدوکس اسلاو در بلغارستان

4-اولین اختراعات مهم جهان در بلغارستان

اختراع اولین کامپیوتر الکترونیکی، ساعت دیجیتالی و کیسه هوا ماشین در بلغارستان انجام شده است و از دیگر حقایق جالب درباره بلغارستان می باشد. جان آتاناسوف «John Atanasoff» دانشمند تبار بلغاری است. این دانشمند، اولین دستگاه رایانه الکترونیکی دیجیتال را به همراه کلیفورد بری «Clifford Berry» طراحی و توسعه داد.

5-پنیر بلغاری، خوشمزه ترین طعم دهنده غذا

درباره بلغارستان و رابطه اش با پنیر رمز و رازهای فراوانی وجود دارد. سنت درست کردن پنیر در بلغارستان به قدری قدیمی است که نمی توان برای آن تاریخ مشخصی متصور شد. بهترین پنیرهایی که در بلغارستان می توانید بخورید؛ پنیرهای سفید تهیه شده از شیر گوسفند و یا گاو است. بعضی ها می گویند که پنیر فتا بلغاری «Bulgarian cheeses» است نه یونانی! پنیرهایی که به عنوان پنیر صبحانه در ایران مورد استفاده قرار می گیرد نیز، پنیرهای بلغارستانی هستند.

6-پاسخ دادن در فرهنگ بلغارستان

بلغارها سرشان را برای پاسخ دادن برعکس بسیاری از کشورهای دیگر جهان تکان می دهند. بطوری که برای جواب بله، سرشان را به سمت چپ و راست و برای خیر بطور عمودی از بالا به پایین تکان می دهند. از این رو ممکن است گردشگرانی که برای اولین بار با تور بلغارستان به این کشور سفر می کنند، از این نکته تعجب کنند.

7-کشور کوهستان ها

یکی دیگر از حقایق جالب درباره بلغارستان این است که بلغارستان کشور کوه‌هاست. دو رشته کوه بالکان و ردوپه به همراه رشته کوه‌های کوچکتر شامل کوه‌های ریلا و پیرین در این کشور سر به آسمان کشیدند. رشته کوه‌ بالکان شمال و مرکز این کشور را در بر گرفته و رشته کوه ردوپه باختر و جنوب کشور را شامل می‌شود. به دلیل وجود این کوهستان‌ها، ورزش‌های زمستانی مانند اسکی در شهرهای بلغارستان به ویژه شهر بانسکو مرسوم است.

رشته کوه بالکان در بلغارستان

8-رسم بابا مارتا یک از حقایق جالب درباره بلغارستان

بلغاری‌ها هر سال در اولین روز از ماه مارس دست بندهای نخی سفید و قرمز رنگی را با نام مارتنیستسی به دست هم می‌بندد. این دستبندها به روی دست آنها هست تا زمانی که شکوفه‌های درختان را ببینند، پس از آن دستنبند را در آورده و به نشان خوش‌آمدگویی به بهار به روی درختان آویزان می‌کنند. بستن عروسک‌های سفید و قرمز به درختان برای خوش‌آمدگویی بهار نیز مرسوم است. این مراسم به مناسبت تمام شدن زمستان بابا مارتا نامیده می‌شود.

9-نواختن موسیقی با استفاده از نی انبان

بلغارستان تنها سرزمینی است در کنار اسکاتلند و ایرلند که از نی انبان (bagpipe) در موسیقی محلی استفاده می شود. البته در بلغارستان به این ساز سنتی، “گایدا” (gaida) گفته می شود و برای درست کردن آن معمولا از پوست بز و یا گوسفند استفاده می شود و دارای دو لوله کوچ و بزرگ است. بسیاری از توریست هایی که با توربلغارستان به این کشور می روند، از شنیدن موسیقی سنتی بلغاری بسیار لذت می برند.

10-بلغارستان قدیمی ترین کشور اروپاست

بلغارستان قدیمی ترین کشور اروپاست از دیگر حقایق جالب درباره بلغارستان می باشد. این کشور در سال681 میلادی تاسیس شده و از طرف دیگر تنها کشور اروپایی است که از زمان تاسیس تاکنون نام آن تغییر نکرده است. این سرزمین روزگاری وطن قوم باستانی تراس بوده است. بلغارستان وطن اسپارتاکوس، رهبر بردگان شورشی روم باستان و همچنین اورفئوس (شاعر و آوازخوان افسانه ای) است.

در حدود یک سوم مساحت این کشور پوشیده از جنگل است. بلغارستان دارای بیش از چهارهزار غارهای کوچک و بزرگ مختلف است. شاید جالب باشد که بدانید در سال 1976، سازمان جهانی یونسکو تقویم باستانی بلغارستان را به عنوان دقیق ترین وکامل ترین تقویم اعلام کرد. امروزه یکی از تفریحات توریست های توربلغارستان، دیدن آثار تاریخی و باستانی بلغارستان و موزه های این کشور است.

حقایق جالب درباره بلغارستان

11-فیلم و سینما

این کشور همچنین دارای هنرپیشه های موفقی هم هست. از جمله این هنرپیشه ها می توان از “زاهاری باخاروفرا نام برد که در سریال معروف (Game of Thrones) ایفای نقش کرده است. همچنین همسر تام هنکس یکی از هنرپیشه های معروف هالیوود، اصلیتش بلغاری است. از طرف دیگر در بلغارستان بزرگ ترین سالن سینمایی IMAX 3D ساخته شده.

12-غذای ملی

یکی از غذاهای اصلی و ملی این کشور، “سالاد شوپسکا” (Shopska salad) است که از تکه های خیار، گوجه فرنگی، فلفل و همچنین پنیر بلغاری تهیه می شود و از روغن گل آفتابگردان استفاده می شود. توصیه می کنیم که این سالاد را هم هنگام اقامت در این کشور با توربلغارستان، امتحان کنید. مسلما طعم لذیذ این سالاد سنتی بلغارستان را فراموش نخواهید کرد.

13-قدیمی ترین گنجینه طلای جهان

قدیمی ترین گنجینه طلای جهان در غرب وارنا بلغارستان کشف شده است و در لیست حقایق جالب درباره بلغارستان قرار گرفته است . در طول یک حفاری بیش از 3000 قطعه طلا و جواهرات بسیار قدیمی کشف شد که بعدا مشخص شد قدمتی بیش از 6000 سال دارند. امروزه بسیاری از توریست ها می توانند با تور وارنا بلغارستان به این شهر زیبای ساحلی سفر کرده و از بسیاری از آثار قدیمی و گنجینه های باستانی بلغارستان دیدن کنند.

14-ماست بلغاری یکی دیگر از حقایق جالب درباره بلغارستان

ماست بلغارستان یکی از خوشمزه ترین ماست های جهان است بطوری که بسیاری از کسانی که هنگام سفر با توربلغارستان آنرا امتحان کرده و چشیده اند، عقیده دارند که بهترین ماست جهان است. گفته می شود که نوعی باکتری خاصی در هوای این کشور وجود دارد به نام Lactobacillus bulgaricus که انسجام و طعم و مزه خاصی را به این ماست می دهد. به خصوص ماست گوسفندی که خوردن آن در صبحانه با مربا و عسل بسیار خوشمزه است.
به شما توریست های تور بلغارستان توصیه می کنیم که در سفر به این کشور، حداقل یکبار طعم ماست بلغارستان را امتحان کنید.

ماست بلغاری یکی از حقایق جالب درباره بلغارستان

15- فوتبال بلغارستان

ورزش در فرهنگ مردم بلغارستان جایگاه خاصی دارد و ورزشکاران این کشور توانسته اند در رقابت های مختلف جهانی برای کشور خود افتخار کسب کنند. در جام جهانی 1994 ، تیم ملی فوتبال بلغارستان چهارم شد. در آن سال گلزن تیم فوتبال بلغارستان “هریستو استویچکوف” (Hristo Stoichkov) بود که آقای گل جام جهانی 1994 نیز شد. از دیگر ورزشکاران نام آور این کشور می توان از “استفکا کوستادینوا” (Stefka Kostadinova) را نام برد که رکورد پرش او 2.09 متر بود. همچنین کشتی گیر معروف این کشور “کالویان ماهلیانوف” (Kaloyan Mahlyanov) و شطرنج باز معروف این کشور “وازلین توپالوف” (Veselin Topalov) را نام برد.

16-بلغاری ها افتخار می کنند که ارتش انها هرگز در هیچ نبردی هرگز تسلیم نشده اند.

شاید این نکته برای شما جالب باشد که بلغارستان جزء کشورهایی است که مردمانی بسیار دلاور و شجاع دارد و ارتش آنها در طول جنگ های مختلف هرگز تسلیم دشمن نشده و به گفته تاریخ دانان این کشور تا آخرین قطره خون جنگیده است. این کشور در بسیاری از جنگ ها از زمان استقلال در قرن نوزدهم تاکنون حضور داشته است. شاید جالب باشد که بدانید نیروی هوایی بلغارستان، اولین نیروی هوایی در جهان بود که شروع به ریختن بمب بر روی نیروهای دشمن در جنگ های بالکان کرد.

این جنگ ها در سال 1912 آغاز شد و حتی در جنگ جهانی دوم هم بلغارستان تلاش کرد تا از کشته شدن بیش از چهل هزار تبعه یهودی خود جلوگیری کند. همچنین اولین زنی در جهان که در ارتش کشورش خدمت کرد، خلبان زنی به نام “رایانا کازابوا” (Rayna Kasabova) بود.

17-اهنگ مردم بلغارستان در اولین پرواز کاوشگر فضایی

هنگامی که اولین کاوشگرها و ماهواره ها را به فضا می فرستادیم، با آن ها ۳ آهنگ را به درون فضای لامتناهی پخش کردیم. کاوشگر Voyager 1 و Voyager 2 در سال ۱۹۷۷ به فضا فرستاده شده اند. این کاوشگر آهنگ های باخ، موتزارت و آهنگی بلغاری را به فضا فرستادند. آهنگ محلی کشور بلغارستان با نام « Izlel e Delio Hayduti» که توسط Valya Balkanska اجرا شده بود.

18-چشمه های آب معدن بلغارستان، مکانی برای استراحت

درباره بلغارستان می توان حقایق بسیاری بیان کرد. یکی از این حقیقت ها، وجود تعداد زیاد چشمه های آبگرم در آن است. بلغارستان پس از ایسلند در اروپا قرار گرفته و جایگاه دوم را برای بیشترین چشمه های آب گرم اروپا دارد. افرادی که قصد سفر به بلغارستان را برای چنین تفریحاتی دارند، می توانند بلیط هواپیما را به صورت آنلاین و اینترنتی از همیشه سفر خریداری کنند.

چشمه های آب معدن بلغارستان یکی از حقایق جالب درباره بلغارستان

19-سنت عروسی در کشور بلغارستان

یکی از عجیب و غریب ترین سنت ها و از حقایق جالب درباره بلغارستان، سنت عروسی در بلغارستان است. درباره بلغارستان می توان از سنت های عجیب و غریب ازدواج نام برد. این سنت های عجیب در اکثر نقاط کشور به جز جنوب غربی آن، بسیار کمرنگ شده اند. در بین مناطقی که هنوز هم به این شکل ازدواج می کنند، روستای ریبنو از همه سرآمدتر است. در این مراسم همه ی زنان دعوت شده، قبل از این که داماد صورت عروس را ببیند، مشغول می شوند.

قبل از جاری شدن خطبه عقد صورت عروس را کاملا سفید می کنند. سپس روی صورتش آرایشی سنگین به همراه سنگ های زینتی می گذارند!
پس از این که صورت عروس به این شکل و هیبت درآمد، او را به داماد نشان می دهند. به اصطلاح به آن رونمایی از عروس زیبا می گویند! در سنت ها، این گونه زنان کشور بلغارستان مراسم ازداوجشان را آغاز می کنند.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو