نکات گردشگری

باغ ارم شیراز و دیدنی های آن

باغ ارم شیراز و باغ دلگشا دو باغ معروف این شهر است که می توانند برای گردشگران بسیار خاطره انگیز باشند باغ ارم را می توان معروف ترین باغ ایران محسوب کرد.

شیراز را می توان شهر باغ ها معرفی کرد اگر به شیراز سفر کرده باشید حتما باغ های این شهر در خاطراتتان ثبت شده است ، باغ ارم شیراز و باغ دلگشا شیراز را می توان دو تا از زیباترین باغ های شیراز معرفی کرد درختان نارنج و سر این باغ ها و ساختمان ها قدیمی این باغ ها منظره ی فوق العاده ای را پدید آورده اند که شاید نظیرش را در هیچ جای این و حتی دنیا نتوانید پیدا کنید.

حتی اگر با تور شیراز سفر نکرده اید کافیست عکس های این دو باغ را در اینترنت مشاهده کنید تا سفر به شیراز و دیدن از باغ دلگشا و باغ ارم را در اولویت سفرهای خود قرار دهید در ادامه سعی می کنیم باغ دلگشا و باغ ارم را بیشتر معرفی کنیم.

قوانین جدید اخذ اقامت بلاروس و شرایط تابعیت در این کشور و آشنایی با انواع راه های مهاجرت و اخذ شهروندی بلاروس

نگاهی به پیشینه باغ ارم شیراز

این که این باغ در چه تاریخی و به دست چه کسی ساخته شده کاملا مشخص نبوده و اطلاعات دقیقی در این مورد موجود نیست اما احتمال می رود ساخت این باغ در دوران سلجوقیان آغاز شده باشد برخی از سفرنامه ها و تاریخ دانان بیان کرده اند که دستور ساخت این باغ توسط فردی به نام اتابک قراچه که در آن زمان حاکمیت استان فارس را به عهده داشته است داده شده ولی هنوز مالکیت این باغ در هاله ای از ابهام قرار دارد.

این باغ در دوران کریم خان زند مورد مرمت قرار گرفته و در مالکیت سران زندیه قرار گرفت در حال حاضر این باغ تحت نظارت و مالکیت دانشگاه شیراز می باشد باغ ارم در سال های اخیر به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت و معرفی شده و از این نظر یکی از نه باغ در ایران می باشد.

معماری باغ ارم شیراز

با وجود تغییر مساحت باغ ارم در گذشته اکنون وسعت این باغ حدود 114 هزار متر مربع می باشد زمین باغ به صورت مستطیل بوده و دارای شیب از غرب به سمت شرق باغ می باشد، عمارت های اصلی این باغ در سمت غرب و مرتفع باغ قرار گرفته اند این بنا ها و به خصوص  عمارت اصلی از سبک معماری زندیه پیروی کرده اما در دوران قاجاریه ساخته شده اند و می توان آن ها را از درخشان ترین معماری های دوران قاجار از لحاظ نقاشی و گچ بری و کاشی کاری به حساب آورد عمارت اصلی از سه قسمت تشکیل شده است.

در روبه روی این عمارت یک استخر آب نمای بزرگ با مساحت حدود 335 متر مربع خودنمایی می کند که می توان تصویر امارت اصلی را در آن مشاهده کرد ترکیب عمارت اصلی و استخر و درخت های ققنوس بسیار بلند در چهار گوش استخر منظره ای بسیار چشم نواز پدید آورد اند.

جاذبه های گردشگری باغ ارم

قدم زدن و دیدن باغ: باغ ارم را می توان یکی از زیباترین باغ های ایران و حتی دنیا به حساب آورد تلفیق بسیار زیبای تاریخ و طبیعت در این باغ به شدت خودنمایی می کند، فرقی نمی کند عاشق طبیعت باشید یا از معماری های زیبا لذت می برید و یا اینکه تاریخ برای شما جذاب است وقتی به بازدید از باغ ارم می پردازید هر سه این ها را در کنار هم خواهید یافت.

لباس های سنتی: تم تاریخی این فضا شما را به همراهی با خود دعوت می کند بهترین گزینه برای این کار را می توان پوشیدن لباس های سنتی دانست شما می توانید با پوشیدن این لباس ها بیشتر با گذشته ی این مکان آشنا شده و همچنین به ثبت خاطراتتان بپردازید.
خرید: در باغ ارم غرفه هایی برای خرید وجود دارد که در آن ها می توانید محصولات فرهنگی، صنایع دستی و سوغات شهر شیراز را ببینید.

لذت بردن از غذاهای محلی و تنقلات: مطمئنا زمانی که به دیدن از باغ ارم می پردازید ساعت بازدیدتان به دلیل جاذبه های بی شمار این باغ طولانی خواهد شد پس اگر گرسنه شدید می توانید از غذاهای محلی و سنتی شیراز در این باغ لذت ببرید پیشنهاد ویژه ی ما به شما فالوده شیراز و بستنی های سنتی بسیار لذیذ این شهر می باشد.

اطلاعات جامع درخصوص شرایط اخذ ویزای هند، انواع آن، مراحل اخذ ویزای الکترونیک هند و هزینه های اخذ ویزای این کشور

تاریخچه باغ دلگشا شیراز

همانطور که خواندید شیراز را می توان شهر باغ ها معرفی کرد یکی دیگر از معروف ترین باغ های شیراز و ایران، باغ دلگشا شیراز نام دارد بیشینه تاریخی این باغ به دوران ساسانیان بر می گردد البته در تاریخ شروع ساخت این باغ و بناهای آن اختلافاتی وجود دارد به عنوان مثال جیمز موریه نویسنده بریتانیایی معتقد است این بنا و باغ دلگشا مربوط به دوران زندیه است.

جاذبه های گردشگری باغ دلگشا شیراز

موزه ی باغ

در ساختمان کلاه فرنگی موزه ای ایجاد شده که گردشگران می توانند علاوه بر بازدید از ساختمان موزه و معماری آن ، از اشیاء تاریخی موزه نیز دیدن کنند. در این موزه گردشگران شاهد اشیاء تاریخی از دوران های مختلفی مانند هخامنشی ، سلجوقی و پهلوی خواهند بود این اشیاء شامل سکه های باستانی، قرآنی نوشته شده بر پوست آهو که از دوران سلجوقی به جا مانده خواهند بود از دیگر اشیاء تاریخی این موزه نیز می توان به تابلو فرش های قدیمی و نقشه های ایران و یک رادیو که با استفاده از نفت کار می کند اشاره کرد.

پیاده روی در باغ

این باغ وسعتی بالغ بر 57 هزار متر مربع را دارا می باشد از لحاظ ظاهر باغ دلگشا را می توان یادآور باغ جهان نما و به ویژه باغ ارم دانست در این باغ گردشگران می توانند به قدم زدن و لذت بردن از مناظر و اماکن باغ بپردازند در این باغ شما شاهد یک حوض هشت ضلعی بسیار زیبا خواهید بود که آب های جاری موجود در باغ به آن ریخته می شود.

کوشک باغ دلگشا

این عمارت که از دوره زندیه به جا مانده دارای معماری بی نظیر و بسیار زیبا می باشد، درون این کوشک شما شاهد دیوارهای آینه کاری شده، نقاشی های رنگ روغن و سقف هایی چوبی خواهید بود.

بهترین زمان برای بازدید از باغ ارم و باغ دلگشا شیراز

همانطور که می دانید شیراز پر است از درخت های بهارنارنج ، بنابراین اگر می خواهید از زیبایی های درخت های بهار نارنج باغ و عطر خوششان استفاده کنید بهترین زمان ماه های فروردین و اردیبهشت خواهد بود. در فصل بهار و تابستان می توانید از سرسبزی درختان و خنکی باغ استفاده کنید در این فصل از سال فواره ها و مهر های آب بسیار جذاب خواهند بود.

در فصل زمستان و پاییز شاهد ریزش برگ درختان و پدیدار شدن مناظری شاعرانه  خواهید بود در صورتی که فصل پاییز و زیبایی های آن را می پسندید و از طرفی خلوت بودن این مکان ها را ترجیح می دهید پیشنهاد ما برای تور شیراز فصل های پاییز و زمستان خواهد بود.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو