کشور تاجیکستان

کشور تاجیکستان

تاجیکستان یکی از کشورهای آسیای میانه محسوب می‌شود. کشور تاجیکستان از جنوب و شمال با افغانستان و قرقیزستان و از خاور و باختر با چین و ازبکستان همسایه است. تاجیکستان هیچ راهی به آب‌های آزاد ندارد. کوهستانی بودن، بارش فراوان و منابع آب فراوان از ویژگی‌های جغرافیای این کشور است. تاجیکستان در بین کشورهای آسیا میانه کمترین مساحت را دارد اما به خاطر ارتفاع این کشور و کوهستانی بودن آن بلندترین کوه‌های آسیای میانه در تاجیکستان است. جمعیت کل کشور تاجیکستان حتی از جمعیت شهر تهران کمتر است! اما جذاب‌ترین نکته درباره کشور تاجیکستان این است که زادگاه اولین شاعر فارسی زبان است.

تاجیکستان کجاست؟

پایتخت کشور تاجیکستان شهر دوشنبه است که تا ۸۰ سال پیش دهکدهٔ کوچکی بوده. از آنجایی این شهر محل برگزاری بازارهای محلی بسیاری در تاجیکستان بوده و از دیرباز روزهای دوشنبه بازار بزرگی در آن برپا بوده؛ نام آن را “دوشنبه” گذاشتند و به خاطر نقش تجاری‌اش در تاجیکستان به عنوان پایتخت انتخاب شد. تاجیکستان از لحاظ پهناوری در بین کشورهای جهان رتبه 95ام و ازلحاظ جمعیت رتبه 98ام است. تاجیکستان سال 1370 بعد از فروپاشی شوروی مستقل شد.

تور تاجیکستان

تور تاجیکستان یک مسیر بکر جز جدیدترین پکیج های مسافرتی عرضه شده در مارکت توریستی ایران می باشد که به دلایلی از جمله پرواز مستقیم از ایران، زبان فارسی، طبیعت بکر و زیبا، جاذبه ها دیدنی جذاب و هتل های در حد استاندارد های جهانی برا مسافرانی که قصد بازدید از یک کشور جدید و در عین حال یک سفر تقریبا ارزان را دارند گزینه مناسبی می باشد.

در بالا تورهای در حال برگزاری کشور تاجیکستان در شهرهای دوشنبه، پنجکت، خجند، سمرقند و تورهای ترکیبی آنرا مشاهده میکنید.

تاریخچه تاجیکستان

سرزمین سغد باستان که سرزمین کنونی تاجیکستان را دربر می‌گیرد، در زمان داریوش یکم به جزئی از امپراتوری هخامنشی تبدیل شد . پس از یورش اسکندر مقدونی، تاجیکستان به ترتیب جزئی از پادشاهی‌های سلوکی، دولت یونانی باختر، تخارستان، کوشانیان، ساسانیان، هفتالیان و خیونان بود.
در سال ۷۱۵ میلادی (در زمان امویان)، این سرزمین به تصرف عرب‌ها درآمد و مردم تاجیک دین اسلام را پذیرفتند. پس از اسلام تاجیکستان تبدیل به مهد زبان فارسی دری و فرهنگ و علوم گوناگون شد.

در سدهٔ دهم میلادی، سامانیان اولین حکومت مستقل ایرانی پس از اسلام در این منطقه تشکیل شد. پس از سقوط سامانیان با اتحاد غزنویان و قراخانیان پس از تاجیکستان به ترتیب جزئی از حکومتهای قراخانیان، خوارزمشاهیان، ایلخانان مغول و تیموریان شد. پس از سقوط تیموریان تا سدهٔ نوزدهم میلادی حکومت‌های مختلف ازبک کنترل این سرزمین را در دست داشتند، البته نادر شاه افشار پادشاه ایران برای دورهٔ کوتاهی آن را به تصرف خود درآورد. در سدهٔ نوزدهم شمال تاجیکستان (خجند) جزئی از خانات خوقند، و جنوب تاجیکستان جزئی از خانات بخارا بود. خانات بخارا در سال ۱۲۴۵ خورشیدی (۱۸۶۶ میلادی)، و خانات خوقند در سال ۱۲۴۷ (۱۸۶۸ میلادی)، زیر سلطهٔ روسیه تزاری درآمدند..

پس از انقلاب اکتبر، تاجیکستان ابتدا بخشی از جمهوری ازبکستان در اتحاد جماهیر شوروی بود تا اینکه در سال ۱۳۰۷ (۱۹۲۸ م)، جمهوری سوسیالیستی شوروی تاجیکستان به عنوان جزئی از اتحاد جماهیر شوروی) تشکیل شد. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱)، تاجیکستان به استقلال دست یافت.

کمی پس از استقلال تاجیکستان در سال ۱۳۷۰ (۱۹۹۱ میلادی)، جنگ داخلی پنج ساله بین دولت تحت حمایت مسکو و مخالفان اسلامگرا (به رهبری عبدالله نوری) درگرفت.
در این جنگ، بیش از ۵۰ هزار نفر کشته و بیش از ۷۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شدند. در سال[۱۳۷۶ (۱۹۹۷ (میلادی) با وساطت سازمان ملل متحد، پیمان صلح به امضای دو طرف رسید.

کشور تاجیکستان

زبان مردم تاجیکستان

زبان رسمی کشور فارسی تاجیکی است، اگرچه زبان روسی گستره‌ی بازرگانی و حکومتی دارد. در سال ۱۳۰۷ خط تاجیکستان از فارسی به لاتین تغییر کرد و در دهه ۱۳۲۰ نیز این بار خط سیریلیک (روسی) برای نگارش فارسی تاجیکی رسمی شد. این تغییر خط‌ها از عربی به لاتین و سیریلیک به اجبار و به دستور سران شوروی در همه‌ی جمهوری‌های مسلمان شوروی برای بریدن ارتباط آن‌ها با گذشته‌شان انجام شد.

کاربرد زبان پارسی (دری) توسط تاجیک‌ها به دوران گسترش امپراتوری ساسانیان و متعاقباً انقراض آن به‌وسیله‌ی تازیان مسلمان برمی‌گردد که موجب شد تعداد زیادی از پارسی‌ها به آسیای میانه و حتی به چین پناه ببرند. تاریخ و فرهنگ تاجیکستان با ایران اشتراکات بسیاری دارد. در دوران پیش از اسلام، تاجیکستان جزئی از شاهنشاهی ایران بود. پس از اسلام، سرزمین خراسان بزرگ (ازجمله تاجیکستان) زنده کننده فرهنگ ایرانی و به وجود آورنده زبان فارسی دری بود که جانشین زبان پهلوی شد.

نخستین شاعران پارسی‌زبان زاده اینجاست، رودکی مشهور به استاد شاعران است و در روستایی حوالی سمرقند متولد شد. در نخستین سده‌های هجری، خراسان و ماوراءالنهر مهد تمدن و علوم اسلامی بودند و بزرگانی مانند ابن‌سینا و فارابی را در خود پرورند. حکومت سامانی نیز از تاجیکستان برخاسته.

مردم و فرهنگ تاجیکستان

مردم تاجیکستان از پوشش بسیار زیبایی استفاده می‌کنند و حجاب کشور تاجیکستان بسیار پوشیده و شاد است، استفاده از لباس‌های زیبا و همینطور پیراهن‌های بلند در این کشور بسیار دیده می‌شود. لباس‌های سنتی بخشی از پوشش مردم تاجیکستان محسوب می‌شود و از این نظر بسیار مشابه با مردم ایران هستند.

در فرهنگ مردم کشور تاجیکستان مهمان‌نوازی بسیار دیده می‌شود، رفتار با توریست‌ها بی‌نظیر است و همیشه دعوت به داخل منزل می‌شوند به افراد سوغاتی‌های زیبایی نیز داده می‌شود به طور کلی در فرهنگ مردم این کشور دیده شده است که اغلب برای تحصیل کودکان ارزش زیادی قائل هستند.
ورزش بخشی از فرهنگ مردم تاجیکستان است و افراد ورزش کردن را بخشی از رویکردهای دقیق و صحیح می‌کنند.

مردم تاجیکستان اعم از بانوان و آقایان همگی مشغول به کار و فعالیت هستند کار در تاجیکستان به طور کلی براساس جدیدترین ارزیابی‌های دولت مشخص می‌شود. آقایان در این کشور به شغل‌های دشوار و بانوان به شغل‌های هنری مشغول هستند. کودکان از سن کم زندگی مستقل را یاد می‌گیرند.

غذاهای معروف تاجیکستان

کشور تاجیکستان میزبان مردمی با فرهنگ است و از دیرباز زادگاه فرهنگ های باستانی متنوعی بوده است. این کشور تاریخ پر فراز و نشیبی به خود دیده و از جنگ های مختلفی جان سالم به در برده است.
برای افرادی که عاشق بررسی فرهنگ های مختلف و کاوش زندگی مردمان آسیای میانه هستند تاجیکستان یک مقصد منحصر به فرد خواهد بود. یکی از عناصری که فرهنگ مردم این کشور را بهتر از هر چیزی به تصویر می کشد غذاها و دسرهای محلی است که در این منطقه سرو می شود.

سمبوسه

سمبوسه یکی از پیش غذاهای معروفی است که مردم تاجیکستان به بهترین شکل ممکن آن را طبخ می کنند و در اختیار مهمانان خود می گذارند. سمبوسه ای که در این ناحیه سرو می شود مثلثی شکل است و داخل آن با موادی همچون گوشت و سبزیجات پر می شود.
اگر گیاهخوار هستید و می خواهید جلوی مصرف گوشت قرمز را بگیرید، می توانید سمبوسه هایی که با کدو و سایر سبزیجات پر شده اند را هم سفارش دهید. اگرچه برخی ها سمبوسه را به عنوان یک غذای کامل می شناسند، اما بیشتر افراد محلی آن را به عنوان پیش غذا سرو می کنند.

غذاهای معروف کشور تاجیکستان

اوشی پلو

یکی دیگر از غذاهای معروفی که طرفداران زیادی در کشور تاجیکستان دارد اوشی پلو است. اوشی پلو از گوشت، هویج، پیاز، برنج و ادویه های مختلف به دست می آید و طعم بی نظیری دارد. اگر به تاجیکستان سفر کردید حتما این پلوی خوشمزه را که در رستوران های محلی سرو می شود امتحان کنید.

نان تاجیکی لیپیوشکا

یکی دیگر از پیش غذاهایی که در کشور تاجیکستان سرو می شود نانی خوشمزه به نام لیپیوشکا است. برای اینکه بتوانید این نان تاجیکی را درست کنید به مواد زیادی نیاز نخواهید داشت. کافی است کمی آرد، خمیرمایه، آب ولرم، شیر و نمک در دسترس داشته باشید تا بتوانید این نان خوشمزه را که به تنهایی یا به همراه غذاهای مختلف سرو می شود را در خانه هایتان طبخ کنید.

حلوای تر

حلوا در میان مردمان تاجیکستان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زمانی که به این کشور سفر می کنید با دسرها و پیش غذاهای مختلفی رو به رو خواهید شد، اما هیچ چیز جای حلوا را در این ناحیه نمی گیرد. کافی است برای یکبار هم که شده حلوای این کشور را امتحان کنید تا متوجه شوید این حلوا با حلواهایی که در سایر نقاط جهان طبخ می شود تفاوت های زیادی دارد.

نیشالو

یکی دیگر از دسرهایی که جایگاه ویژه ای در میان مردم تاجیکستان دارد نیشالو است. نیشالو جزء غذاهای شیرین و دوست داشتنی این ناحیه به حساب می آید و با شکر، سفیده تخم مرغ هم زده و گیاهی به نام soaproot به دست می آید.

شیر چوی

برای افرادی که عاشق دسرهای آماده شده با شیر هستند این نوشیدنی خوشمزه می تواند یک انتخاب بی نظیر باشد. شیر چوی در صبحانه ای که در منطقه پامیری تاجیکستان سرو می شود نقش بسیار مهمی دارد.
این نوشیدنی لذیذ و منحصر به فرد از موادی همچون شیر، آب، چای، کره و نمک به دست می آید و طعم خاصی دارد. کافی است یکبار این نوشیدنی را امتحان کنید تا عاشق طعم و بافت بی نظیر آن شوید. اگر دوست دارید این نوشیدنی را در خانه تان امتحان کنید بدون شک راه سختی در پیش نخواهید داشت.

کافی است کمی آب جوش به چای تان اضافه کنید و سپس شیر را به آن اضافه نمایید. حالا باید مایعی که دارید را بجوشانید تا حجم آن کم شود. در نهایت می توانید کمی نمک و کره به آن اضافه کنید. برای افرادی که در نواحی کوهستانی زندگی می کنند این نوشیدنی یک گزینه ایده آل خواهد بود.

کیچیری

برای افرادی که عاشق طعم های قدیمی هستند و ترجیح می دهند غذاهای سنتی کشور تاجیکستان را امتحان کنند کیچیری بهترین انتخاب خواهد بود. کیچیری یکی از غذاهای خوشمزه و البته پرطرفداری است که در این کشور طبخ می شود و محبوبیت زیادی بین محلی ها دارد.

برای تهیه این غذای خوشمزه به مواد تشکیل دهنده ای همچون ماش، هویج، پیاز و روغن نیاز خواهید داشت. باید در ابتدا ماش و برنج را له کنید و در ادامه سایر مواد را بر اساس دستوری که سراشپزهای ماهر دارند اضافه نمایید. برای تهیه این غذای خوشمزه یک سس بی نظیر هم نیاز خواهید داشت که با ماست ترش، روغن و پیاز درست می شود.

غذای کیچیری تاجیکستان

سوپ جاواری

اگر سوپ را در دسته پیش غذاها قرار دهید این سوپ که در کشور تاجیکستان سرو می شود بالاترین جایگاه را به خود اختصاص خواهد داد. این سوپ یکی از سوپ های محلی تاجیکستان به حساب می آید که با پیاز و هویج خرد شده، گوشت گاو و کمی ماش تهیه می شود و طعم بی نظیری دارد. اگر دنبال یک پیش غذای مقوی هستید می توانید سوپ جاواری را در برنامه هایتان بگنجانید.

کورداک

اگر دوست دارید تاس کباب تاجیکی ها را امتحان کنید بدون شک باید به سراغ کورداک بروید. کورداک یکی از غذاهای محبوبی است که با گوجه فرنگی، گوشت، سیب زمینی، نمک، فلفل طبخ می شود و بسیار خوشمزه است.

پایتخت و 9 شهر بزرگ تاجیکستان

دوشنبه یکی از شهرهای بسیار مهم در کشور تاجیکستان است که پایتخت رسمی ان نیز محسوب می‌شود این شهر بیش از 604 هزار نفر جمعیت دارد و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای تاجیکستان است. این شهر به طور کلی در دوره‌های زمانی مختلفی مرکز مهاجرت افراد بوده است.
شهر خجند از دیگر شهرهای مهم در تاجیکستان محسوب می‌شود که دارای فضای گردشگری مشخصی است. این شهر برای کسانی که به قصد تحصیل وارد تاجیکستان می‌شوند فراهم شده است.

شهر کولاب یکی از شهرهای بسیار دیدنی در تاجیکستان محسوب می‌شود که دارای فضای اقتصادی خوبی بوده به طوری که کارآفرینی در این شهر امتیاز زیادی دارد و کارهای زیادی فراهم شده است.
شهر قرغان‌تپه یکی از شهرهایی است که برای افرادی که قصد دارند به منظور زندگی ارزان تاجیکستان را انتخاب کنند استفاده می‌شود و شهری بسیار با صفا و دیدنی است.

کان بادام یکی از شهرهایی است که توانسته در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه تیم‌های معماری قرار بگیرد بافت این شهر بسیار دیدنی و ارزشمند است.
استروشن از دسته شهرهایی است که به طور دقیق و اصولی در زمینه خرید و فروش ملک در دنیا شهرت دارد و قیمت خانه در این شهر مناسب است.
در نظر داشته باشید که شهر اسفره یک شهر بسیار زیبا و دیدنی در کشور تاجیکستان محسوب می‌شود که افراد می‌توانند با ویزای توریستی از آن دیدن نمایند.

جاذبه های گردشگری تاجیکستان

1-پارک رودکی

در این باغ (پارک رودکی) که بر سر در آن به خط سیریلیک، “باغ رودکی ” نگاشته شده، مجسمه این شاعر توانای فارسی‌گوی قرار دارد که نشان از اهمیت و توجه فراوان مردم دوستدار شعر و شاعری تاجیک است. رودکی شاعر بلندآوازه آغاز قرن چهارم هجری ایران بوده که زادگاهش در «پنج» از ” رودک ” “سمرقند ” بود و از همین رو به رودکی معروف گشته است. رودکی در اواسط قرن سوم هجری در این روستا متولد شد و در سال 329 در همین محل وفات یافت.

2-بنای یادبود اسماعیل سلیمانی

اسماعیل سامانی بنیان‌گذار دودمان سامانیان بود. وی شهر بخارا را به پایتختی برگزید و به زبان و فرهنگ ادبیات فارسی دل‌بستگی بسیار داشت و رودکی سروده‌هایی در ستایش از وی دارد. در تاجیکستان اسماعیل سامانی را بنیان‌گذار تاجیکستان برمی‌شمارند و بنای یادبود اسماعیل سامانی در دوشنبه، از نمادهای این کشور است. مهم‌ترین جایزهٔ علمی این کشور نیز به نام اسماعیل سامانی، برابر ۲ هزار دلار آمریکایی است.
همچنین بلندترین کوه تاجیکستان که تا پیش از فروپاشی شوروی قله کمونیسم نام داشت، پس از استقلال تاجیکستان به نام وی نام‌گذاری شده است.

جاذبه های گردشگری تاجیکستان

3-قلعه حصار

منطقه حصار که مهم‌ترین اثر تاریخی آن “قلعه حصار ” متعلق به قرن 17 میلادی است، همه‌ساله تعداد زیادی از بازدیدکنندگان و جهانگردان را در آغوش خود فرامی‌گیرد ازجمله در سال 2011 میلادی 1527 شهروند خارجی از این قلعه و دیگر اماکن تاریخی آن بازدید نمودند و 11 هزار از مردم تاجیکستان نیز برای بازدید به این شهرستان آمدند.

قلعه حصار در هفت کیلومتری سمت جنوب شهرک حصار واقع‌شده که نماد فرهنگ باستانی حدود 3 هزارساله مردم تاجیک و همزمان یکی از بناهای تاریخی آسیای مرکزی محسوب می‌شود. حصار در طول تاریخ خود نام‌های گوناگونی داشته است. برخی از این اسامی عبارت بودند از «شومان»، «حصار شومان»، «حصار شادمان» و «حصار»؛ اما امروزه از این شهر تاریخی تنها شهرکی کوچک برجای‌مانده است که شامل یک دژ مرکزی است که در کنار آن دو مدرسه و یک رباط وجود دارد.

تاریخچه این محل شهادت از آن می‌دهد که مردم در اینجا 40 هزار سال قبل به سر می‌بردند؛ اما وجود میراث فرهنگی در قالب فرهنگ مردم حصاری، از تاریخ 3 هزارساله آن حکایت دارد.
دژ حصار بر روی تپه‌ای ساخته شده است و مانند ارگ بخارا از ورودی و 2 برج تشکیل‌شده که بنای دروازۀ ارگ هنوز پابرجای است. آخرین باری که از این دژ استفاده شد، زمان فرار و عقب‌نشینی امیر “سید عالم خان ” در برابر ارتش سرخ در سال 1920 میلادی بوده است که در جریان آن قلعه مدتی تحت محاصره بود و سپس کاملاً ویران گردید.

در داخل قلعه، حوض و باغی نیز جای دارد. پله‌های بزرگ و پیش ایوان‌ها که از خشت ساخته شده‌اند به قلعه شکوه خاصی می‌بخشد ولی به‌مرورزمان این پله‌ها تخریب‌شده و از این قلعه تاکنون تنها دروازه‌های عظیم دارای پیشطاق باقی‌مانده است که هرکدام دارای دو مناره ستون‌دار می‌باشند.

این سبک معماری قرون 15-17 بوده و اکثر بناها و قلعه‌ها و دژ‌های آسیای مرکزی با این شیوه ساخته شده‌اند. در اطراف قلعه بازار و کاروانسرا قرار دارد که محل تجمع تجار و خریدوفروش کالای داخلی و خارجی بوده و یکی از بزرگ‌ترین مراکز بازرگانی و تجاری آن دوره بوده است.
در کنار این قلعه همچنین 2 درخت چنار است که دارای 500-700 سال عمر هستند. اهالی اطراف قلعه حصار مراسم عروسی خود را معمولاً در این محل برگزار می‌کنند.

از دیگر دیدنی های جالب توجه حصار (( کاروانسرای خشتین)) است که از ان نیز تنها اثر اندکی تا به روزگار ما باقی مانده است.
مسجد گنبد دار سنگین (قرن 12-14) از دیگر آثار باستانی حصار است.علت سنگین نام گرفتن آن نیز به این دلیل است که دیوارهای آن از سنگ ساخته شده اند، در بالای گنبد مسجد 4 کوزه سفالی گذاشته شده است که جهت بلند شدن صدا بوده است.
درمجموع قلعه حصار همراه با مسجد، کاروان‌سرا و 2 مدرسه در مساحت 86 هکتار واقع‌شده است که رودخانه‌های “کافرنهان “، “قراتاغ ” و “شیرکنت ” از پائین این قلعه جاری می‌شوند.

4-موزه باستان شناسی

اگر سری به موزه باستان شناسی کشور تاجیکستان بزنید می‌توانید به سادگی ایرانیان زیادی را ملاقات کنید حقیقت این است که بازدید از جمجمه انسان‌ها و یا حیوانات از عوامل بسیار مهمی است که در این موزه دیده می‌شود. در حال حاضر بیش از 530 شی در این موزه نگهداری می‌شود که همگی بسیار زیبا و جذاب هستند. این موزه دارای ساعت کاری مشخصی است که باید به طور دقیق مشخص شود.

5-باغ وحش دوشنبه

باغ وحش دوشنبه یکی از دیدنی‌های بسیار عجیب در کشور تاجیکستان است که به طور کلی طرفداران مخصوص به خود را دارد. در این باغ وحش در حدود 600 حیوان نگهداری می‌شود و شما می‌توانید از گرگ و خرس سیاه و قهوه‌ای و … در آن دیدن کنید. این مکان بسیار دیدنی و خاص است.

6-آبشارگوسگارف

آبشار گوسگارف یکی از عجایب در دنیا است که یک طبیعت بکر و بی‌نظیر را فراهم ساخته است. این آبشار به طور کلی یک پدیده شاهکار محسوب می‌شود که در قلب تاجیکستان قرار دارد. این آبشار به طور کلی در روستای وارزوب (Varzob Valley) دیده می‌شود و ارتفاع ان به 30 متر می‌رسد. در تابستان این آبشار بهترین مقطع گردشگری محسوب می‌شود.

آبشارگوسگارف در کشور تاجیکستان

7-موزه قوم شناسی

موزه قوم شناسی تاجیکستان یکی از موزه‌های دیدنی و بسیار ارزشمندی است که به طور کلی دارای فضای تاریخی بی نظیر است. این موزه شما را با پوشاک و آداب و رسوم مردم تاجیکستان در سال‌های قدیم آشنا می‌کند به طور کلی این موزه دارای فضای داخلی بسیار زیبایی است و دیواره‌های آنها نیز بسیار ارزشمند طراحی شده‌اند.

8-یادبود صدرالدین عینی

یادبود صدرالدین عینی یکی از بهترین مکان‌هایی است که برای تاریخ دوستان و کسانی که دوست‌دار ادبیات هستند مورد بازدید قرار می‌گیرد. این منطقه به طور کلی دارای فضای خاصی بوده و با فرهنگ و ادبیات عجیب شده است. این بخش دارای شرایط یادبود مخصوص به خود است و شما می‌توانید در زمان کمی از همه بخش‌های آن دیدن کنید.

قوانین عمومی کشور تاجیکستان

  • در کشور تاجیکستان سعی کنید به همه افراد در سن و شخصیتی احترام بگذارید این موضوع بخشی از قوانین تاجیکستان است.
  • سعی کنید برای عبور از خیابان به نشان احترام با راننده ها ارتباط بگیرید.
  • بهتر است که قوانین تحصیل و آموزش در تاجیکستان به زور دقیق رعایت شود.
  • در کشور تاجیکستان باید سعی کنید زندگی درستی را در پیش بگیرید. یعنی از کارهای غیر قانونی و حرام دوری کنید.
  • حجاب کشور تاجکستان بسیار مهم است و همینطور زبان کشور تاجیکستان نیز اغلب تاجیکی بوده و از اهمیت زیادی برخوردار است.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو