کشور عمان

کشور عمان

عمان کشوری پادشاهی است که در شبه جزیره عربستان واقع شده است. عمان با ایران مرز آبی دارد و دریای عمان بین این دو کشور واقع شده است. شهر مسقط، پایتخت کشور عمان و نیز بزرگترین شهر این کشور می باشد. ریال، واحد پول کشور عمان می باشد. زبان رسمی کشور عمان عربی است و با توجه به تسلط اکثر شهروندان عمانی به زبان انگلیسی، می توان اینگونه گفت که زبان انگلیسی، زبان دوم این کشور است.

منبع اصلی درآمد این کشور همانند دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، نفت است البته در کنار نفت، ماهی گیری و کشاورزی دو منبع عظیم این کشور هستند. آب و هوای کشور عمان در تمام طول سال و در تمامی فصل ها گرم و آفتابی می باشد به گونه ای که دمای هوا در تابستان ها به بیش از 40 درجه نیز می رسد اما در ارتفاعات عمان به خصوص در شب می توانیم شاهد هوایی سرد باشیم.

کشور عمان به واسطه قدمت تاریخی خود که به بیش از 14 هزار سال پیش می رسد، بسیار ارزشمند و تاریخی می باشد. فرمانروایی و حکومت موجود در کشور عمان، پادشاهی و سلطنتی می باشد اما پارلمان نیز در این کشور وجود دارد که تاثیر اندکی در بازرسی و قانون گذاری این کشور دارد.

عمان از جمله کشور‌های در حال رشد و ترقی است، مردم این کشور نیز مانند سایر کشور‌های عربی دارای عقایدی سنتی هستند، اما به دلیل مهاجرت تعداد زیادی از مردم سایر کشور‌های اروپایی و آفریقایی، و تاثیر رفتار آنها بر مردم این کشور، شرایط دائما در حال بهبود است و اگر قصد دارید تا مثل اروپایی‌ها در این کشور زندگی کنید قطعا مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد؛ وجود مراکز تفریحی متعدد در این کشور و همچنین دسترسی به دریای عمان، اقیانوس هند و دریای عرب سبب شده تا از عمان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری و کشوری مناسب جهت اخذ اقامت شناخته شود.

درباره کشور عمان

عمان سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است که آب و هوای گرمی دارد. این کشور به نسبت سایر کشورهای عربی، زمینه فعالیت، رشد و پیشرفت را نداشته؛ اما کشور بسیار مستعدی برای پیشرفت است؛ به این دلیل که این کشور دومین پول ارزشمند دنیا را داراست. درآمد افراد در کشور عمان بسیار بالاست؛ اما هزینه‌های زندگی در عمان هم به همان نسبت در این کشور بالا می‌رود. این کشور با ایران نیم ساعت اختلاف ساعت دارد. در ادامه بیشتر با این کشور آشنا می‌شویم.

عمان کشوری در جنوب غربی آسیا است که در همسایگی یمن، تنگه هرمز، عربستان و امارات متحده عربی قرار دارد. این کشور، کشوری پادشاهی به‌حساب می‌آید که در سده ۱۹ میلادی در اوج قدرت خود به سر می‌برده است. مسقط پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود و زبان رسمی مردم، عربی است و حدود ۵ میلیون نفر جمعیت دارد.

اقتصاد عمان مانند بسیاری از کشورهای خاورمیانه وابسته به نفت و گاز است؛ پس می‌توان گفت کشوری مصرف کننده است و صنعت در آن کم است. واحد پول این کشور، ریال عمان است.
پزشکان ایرانی و افرادی که می‌خواهند بیزینسی ایجاد کنند؛ به این دلیل که درآمد در کشور عمان بیشتر از ایران است و همچنین این کشور به ایران نزدیک است، مهاجرت به عمان را گزینه بسیار خوبی می‌ دانند.

مذهب و زبان مردم عمان

کشور عمان یکی از همسایگان جنوبی ایران به شمار می رود،زبان رسمی در عمان مانند دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس، عربی است ولی خوب است بدانید که در این کشور زبان های دیگری مانند زبان بلوچی وهندی هم رایج است، همچنین به دلیل ارتباط تاریخی که بین عمان و کشور زنگبار وجود دارد، برخی مردمعمان به زبانSwahili نیز سخن کی گویند.

انگلیسی هم مانند دیگر نقاط دنیا، زبان دوم در این کشور می باشد و در زمان سفر به عمان اگر به زبان عربی آشنایی ندارید مشکلی نیست چرا که تقریبا تمامی تابلوها در شهرهاس عمان به دو زبان عربی و انگلیسی می باشند، مردم عمان پیرو دین اسلام هستند و تقریبا 75 درصد آن ها از مذهب اباضیه که یکی از قدیمی ترین مذاهب در دین اسلام است، پیروی می کنند، مردم ساکن عمان شیعه و سنی نیز در این کشور زندگی می کنند ولی تعداد آن ها خیلی نیست و به همین دلیل مناسبت هایی مانند رمضان و دیگر اعیادی که برای سنی و شیعه ها مهم است هم در این کشور برقرار است.

فرهنگ و آداب رسوم مردم عمان

در سفر به کشور عمان یکی از مواردی که باید با آن آشنا شوید آداب و رسوم و فرهنگ مردم مردم عمان است، چرا که این کشور یکی از کشورهای عربی است و مردم آن آداب مخصوصی دارند و بهتر است که قبل سفر با این آداب آشنا شوید تا دچار مشکل نشوید و بهتر بتوانید با این مردم ارتباط برقرار کنید، آشنایی با آداب و سنن این مردم به اندازه جاذبه های گردشگری عمان برای شما جذاب خواهد بود.

پوشش مردان عمانی مانند دیگر مردان عرب، دشداشه است که لباسی با آستین های بلند می باشد که معمولا بدون یقه است و تا مچ پا می رسد، در قسمت یقه، دکمه ای وجود دارد که معمولا آن را می بنند ویک آویز هم که همیشه خوشبو است، همچنین مردان در عمان عمامه هم بر سر میگذراند و بعضی از آن ها عصای چوبی یا فلزی را نیز در دست می گیرند که بیشتر در بین افراد مسن و پیر رایج است.

خوب است بدانید که مردان عمانی در مراسم رسمی خود، خنجری که نماد وقار مردانه می باشد را بر کمر می ببندند که البته در بیشتر کشورهای عربی تقریبا پوشش آقایان یکسان است، بانوان عمانی هم به مانند دیگر زن های عرب، حجاب اسلامی دارند و لباس های بلندی می پوشند و بسیاری از آن ها دست و صورتشان را نیز می پوشانند به اصلاح پوشیه می زنند.

آب و هوای کشور عمان

عمده‌ترین آب‌وهوای کشور عمان، گرم و شرجی است. مناطق مرکزی عمان، دارای شنزارها و بیابان‌های بزرگی است؛ بنابراین آب‌وهوای عمان، گرم و شرجی است. البته این گرمی هوا به خاطر نزدیکی به خط استوا هم هست؛ اما در مناطق کوهستانی می‌توان آب‌وهوای نسبتاً سرد را هم مشاهده کرد.

کشور عمان برای زندگی چگونه است؟

زندگی در کشور عمان شرایط و ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد، شهر مسقط عمان شهری پیشرفته است که امکانات رفاهی در بی نقص است، زندگی در عمان بسته به نوع اقامت شما می‌تواند خیلی خوب و یا خیلی بد باشد، همچنین انتخاب عمان برای سفر می‌تواند یک گزینه خوب باشد.

عمان کشوری جهان سومی است، معمولا زندگی در کشور‌هایی مانند عمان برای افرادی که از اروپا به این کشور مهاجرت می‌کنند کمی سخت خواهد بود، البته شهر مسقط عمان، شهری مدرن و با امکانات رفاهی و تفریحی فراوان است، اغلب جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل می‌دهند که همین امر باعث شده تا سبک زندگی در این کشور و همچنین از لحاظ فرهنگی، این مردم شباهت زیادی با مردم ایران داشته باشند.

عمان کشوری است که از لحاظ اقتصادی وابسته به نفت است، شرایط کار برای افراد خارجی در این کشور کمی دشوار است و لازم است تا برای دریافت ویزای کاری ابتدا یک اسپانسر عمانی داشته باشید، البته شما تا زمانی اجازه اقامت در این کشور را دارید که در استخدام شخص اسپانسر باشید و در صورتی که از استخدام او خارج شوید، ویزای شما هم کنسل خواهد شد.

رزرو هتل مینسک با بهترین و ارزانترین قیمت در تمام فصول سال به صورت آنلاین

بازار کار در عمان چگونه است؟

قبل از انتخاب عمان به عنوان کشوری برای یافتن کار مناسب، لازم است تا ابتدا شرایط کار در کشو همچنین ویژگی‌های کشور عمان از نظر اقتصادی آشنا شوید؛ به تازگی شرایط کار در این کشور  برای متقاضیان خارجی بهبود پیدا کرده و افراد مختلفی از سرتاسر دنیا برای کار و استخدام به این کشور مهاجرت می‌کنند.

بر اساس نیاز سنجی‌های انجام شده، فرصت‌های شغلی مناسبی در کشور عمان برای رشته‌های فنی مهندس و همچنین پزشکی وجود دارد، این مشاغل دارای حقوق خوبی کافی هستند، البته نکته حائز اهمیت اینجاست که برای استخدام در این کشور،‌ تسلط به زبان انگلیسی و یا عربی ضروری است، حتی در صورتی که از مهارت کافی و یا حتی بالایی هم برخوردار باشید، در صورت عدم تسلط کافی، ممکن است فرصت شغلی را از دست بدهید.

مشاغل سطح پایین در کشور عمان از حقوق خوبی برخوردار نیستند، دلیل هم این است که متقاضی برای دریافت اینگونه مشاغل زیاد است، معمولا اتباع پاکستانی و فیلیپینی‌ با حقوق کم، این خدمات را ارائه می‌دهند، بهتر است قبل از درخواست استخدام اقدام به مهارت آموزی کرده و با استفاده از مدرک هایی همچون مدرک فنی حرفه‌ای درخواست استخدام دهید.

مهاجرت به کشور عمان

همانطور که در ابتدا هم به آن اشاره داشتیم، کشور عمان از جمله کشور‌های در حال رشد و توسعه است، این کشور به خاطر پشتوانه قوی اقتصادی دارای بازار با ثبات و مطمئنی است، همچنین به علت توریستی بودن، امکانات رفاهی خوبی در شهر‌های اصلی این کشور مانند مسقط وجود دارد، از این رو مهاجرت به عمان می‌تواند یک گزینه خوب باشد.

عمان هم مانند سایر کشور‌ها، برای دادن اقامت به متقاضیان دارای شرایط ویژه‌ای است، رایج‌ترین روش کسب ویزای عمان، ویزای کار است، البته این روش نسبت به سایر روش‌ها سخت تر است و همچنین محدودیت هایی را هم شامل می‌شود، برای کسب ویزا از طریق مهارت، شما نیاز به یک اسپانسر دارید تا در مدت اقامت در عمان در استخدام او باشید.

شرایط و مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای اوکراین

مهاجرت به عمان با استفاده از ویزای تحصیلی روش دیگری برای اخذ ویزای عمان است، البته لازم به ذکر است که هزینه تحصیل در کشور عمان گران است و همچنین مدرک معتبری هم در آخر نصیب شما نخواهد شد، از این رو این روش کمتر مورد استقبال مهاجران قرار می‌گیرد.

اخذ ویزای سرمایه گذاری، روش دیگری است که شما به وسیله آن قادر هستید تا اقامت هر کشوری را که مایل باشید اخذ کنید، عمان هم از این قانون مستثنی نیست، این روش آسان‌تر از سایر روش‌ها است که شرایط مربوط به خود را دارد.

پایتخت و شهرهای مهم عمان

شهر مسقط

مسقط پایتخت عمان است و در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد، این شهر در بخش جنوبی این کشور قرار دارد؛ به‌طور کلی یکی از جالب‌ترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر زیبا دارای صخره‌های درشت و درخشنده بوده که غالباً از هم جدا هستند. پوشش‌های نباتی این شهر زیبا چشم‌ها را خیره می‌کند.

شهر مسندم

شهر مسندم یک شبه جزیره در عمان است و یکی از شهرهای مهم شمالی این کشور محسوب می‌شود. این شهر دارای نوار ساحلی بسیار وسیعی است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که این شهر زیبا به‌طور کلی دارای فضای کاری قوی‌تری نسبت به شهرهای دیگر است.

شهر ظفار

شهر ظفار یکی از شهرهای پادشاهی در این کشور است. این شهر به‌طور کلی در زمینه بازاریابی و گردشگری رتبه بسیار بالایی دارد و توانسته در گردش اقتصادی این کشور بسیار عالی عمل نماید.

شهر صلاله

شهر صلاله از دیگر شهرهای بندری در عمان است که در دو منطقه کوهستانی و جنگلی تشکیل شده است، این شهر دارای کوه‌های سرسبز، غارهای زیبا، چشمه‌های شیرین و دره‌های پر درخت است. این شهر به‌طور کلی دارای درختان بلند نارگیل و موز است.

شهر بریمی

شهر بریمی از دیگر شهرهای پادشاهی است و به‌طور کلی یکی از مناطق بزرگ و دیدنی محسوب می‌شود، این شهر در لیست شهرهای پر جمعیت این کشور قرار دارد. در این شهر صنایع دستی زیادی به فروش می‌رسد و کوزه‌گری و کاشی و چرم در آن بسیار ساخته شده است.

شهر ظاهره

شهر ظاهره از دیگر شهرهای مهم عمان است که دارای بیابان‌های زیبا و بسیار وسیعی است، شهر ظاهره در زمینه تولید محصولاتی مانند مس بسیار خوب عمل کرده است.

َشهرهای مهم عمان

جاذبه های گردشگری کشور عمان

در سواحل عمان، جزیره ماسیره به عنوان یک مقصد منحصر به فرد برای مسافرانی است که در جست و جوی خورشید، سواحل، تاریخ و حیات وحش هستند. جزیره ماسیره پایگاه هوایی عمان بوده اما شهرهای آن نسبتا کوچک می باشد. این بدین معنی است که تعداد کمی از مردم در اینجا زندگی کرده و نقاط بسیاری وجود داشته تا شما بتوانید آن را کشف نمایید. در این جزیره برنامه های پرطرفداری مانند شنا کردن، بررسی کشتی های از کار افتاده، تماشای بیش از ۳۰ هزار لاک پشت که سالانه برای تخم گذاری خود به این ساحل می آیند.

جزیره مصیره

این جزیره در جنوب شرقی عمان و در کنار سواحل عمان قرار دارد. گردشگرانی که به دنبال مقصد توریستی بی نظیری از آفتاب، سواحل، حیات وحش در کنار تاریخ غنی می باشند، بهترین گزینه را یافته اند. جزیره مصیره مقر پایگاه هوایی کشور عمان است هر چند شهر های این جزیره کوچک می باشند و به همین خاطر جمعیت زیادی در این نواحی زندگی نمی کند، پس به راحتی و به دور از ازدحام می توانید مناطق دورافتاده و دیدنی جزیره را تماشا کنید.

لنج های بزرگی مردم را به سوی جزیره آورده و باز می گرداند. در جزیره مصیره سرگرمی های زیادی خواهید داشت، می توانید شنا کنید، به تماشای کشتی های غرق شده در نزدیکی سواحل بروید، یا بیش از 30 هزار دسته‌ لاک‌ پشت ‌های نادر دریایی را که سالانه در فصل های تخمگذاری به این ناحیه می آیند را در حال تخمگذاری از نزدیک نظاره کنید.

سالن اپرای سلطنتی مسقط

سالن اپرای سلطنتی مسقط (Royal Opera House Muscat) اصلی‌ترین سالن برای اجراهای هنری موسیقایی و فرهنگی در کشور عمان است. این سالن که به دستور پادشاه کشور، سلطان قابوس بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ ساخته شد، معماری معاصر عمانی را به نمایش می‌گذارد. با گنجایش ۱۱۰۰ نفر، این مجموعه شامل سالن تئاتر و کنسرت، تالار سخنرانی، باغ‌های رسمی، بازار فرهنگی، رستوران‌های لوکس و مرکز تولید محصولات فرهنگی می‌شود.

شهر زیبای بهلا

یکی دیگر از مکان های باورنکردنی در این کشور شهر بهلا بوده که در عمان واقع شده است. بهلا نوعی آبادی در بیابان بوده و برای قرن ها به عنوان یک نقطه توقف برای مسافران شناخته می شده است. این شهر تنها ۴۰ کیلومتر از نیزوا فاصله داشته و همچنین دارای قلعه های قدیمی و تاریخی می باشد. فتح بهلا به قرن سیزدهم و زمانی که به طور گسترده ای تحت کنترل قبیله بانو نبحان قرار داشت می رسد.

علاوه بر مشاهده قلعه های این شهر که از جاذبه های دیدنی عمان می باشد، شما می توانید دیواره های شهر را نیز در نزدیکی ساحل مشهده نموده که در حدود ۷ مایل طول دارند. اگر شما به دنبال سوغاتی هستید نیز شهر بهلا به طور گسترده ای می تواند صنایع سفالگری محلی را به شما ارائه نماید.

راس الجنیز

در شرق کشور عمان راس الجینز واقع شده است. اینجا یک مرکز برای جمع آوری و محافظت از لاک پشت هایی است که در اقیانوس هند وجود دارد. اگر در طول تابستان یا در بین ماه های می و اکتبر از این مکان بازدید نمایید می توانید لانه های لاک پشت ها را در امتداد ساحل مشاهده کرده و حتی لاک پشت های کوچکی که به سوی اقیانوس هند می روند را نیز ببینید. بازدید از منطقه لاک پشت ها می تواند یک سفر یک روزه از مسقط باشد اما اکثر بازدیدکنندگان تصمیم می گیرند تا شب را نیز در آنجا گذرانده و از مکان هایی مانند موزه این منطقه نیز دیدن نمایند.

شبه جزیره مسندم

استان شبه‌ جزیره مسَندَم، در بخش شمالی کشور عمان واقع شده است و امتداد این شبه جزیره توسط نوار ساحلی امارات متحده عربی از خاک عمان جدا شده ‌است. بخش هایی از این استان دورافتاده و خالی از سکنه می باشد، دهکده های کوهستانی و جوامع ساحلی کوچک در گذشته از ساکنین این نواحی به شمار می رفتند. شبه‌ جزیره مسَندَم به سمت شمال کشیده شده است و چشم انداز هایی زیبایی دارد.

با بازدید از شبه‌ جزیره مسَندَم می توانید در تور های کاوشی با قایق به سوی سواحل و ارتفاعاتی که از آب بیرون آمده اند، بروید و به تماشای دلفین ها بپردازید یا بر قایق های سنتی عمانی سوار شوید، یا در دریای آبی بی کران به اسکوبا دایوینگ و غواصی مشغول شوید. جمعیت کمی در این نواحی زندگی می کنند و حیات وحش فراوانی را خواهید یافت، این ناحیه برای دوستداران طبیعت مقصدی بی نظیر و عالی می باشد.

شهر مسقط

گردشگرانی که می خواهند از یک مکان در کشور عمان بازدید کنند، بدون شک شهر مسقط را انتخاب می کنند. شهر معروف قلعه ها، کاخ ها، موزه ها و بازار ها که برای افراد در سلیقه های مختلف مناسب می باشد. شاید نتوانید از قصر کاخ سلطنتی العلم دیدن کنید، در این صورت فرصت بیشتری برای تماشای این قصر و دیگر بنا های تاریخی در اطراف بندر را خواهید داشت.

نیرو های نگهبانی در مقابل دو قلعه ی این قصر بزرگ با نام های ال جلالی و ال میرانی قرار دارند و این دو برج به موزه ای تبدیل شده که بازدید برای عموم آزاد است. گردشگران با ادیان مختلف اجازه ی ورود و بازدید از مسجد با عظمت سلطان قابوس بزرگ را در زمان صبح دارند و می توانند از تماشای لوستر های کریستالی، دیوار هایی از جنس مرمر و دومین فرش بزرگ ایرانی در جهان، تجربه ای نو به دست آورند.

شهر مسقط بزرگ ترین بندر کشور عمان محسوب می شود و مجموعه ای از بزرگ ترین و مهم ترین بازار های کشور را دارد. برای خرید سوغاتی سری به بازار بزرگ مطرح بزنید و همچنین از جزایر و جاذبه های دیگر مسقط بازدید کنید

ماسه های واحیبا

در مرکز عمان تپه های بیابانی برای مایل ها کشیده شده و ماسه های وحیبا را تشکیل داده اند. اینجا مکانی است که مردم بدو (Bedu) زندگی کرده و مقصدی محبوب برای کسانی است که به دنبال حقیقت و سنت جاذبه های دیدنی عمان می باشند.

با پیوست به یک تور می توانید در پشت شترها سوار شده و شب را در یک اردوگاه در بیابان و زیر نور ستارگان گذرانده و بدین شکل زندگی عشایری در واحیبا را تجربه نمایید. شهر ایبرا (Ibra) به عنوان دروازه اصلی بیابان های واحیبا خدمت می کند. اینجا جایی است که می توانید بسیاری از تورهای گشت و گذار را مشاهده نمایید.

نزوی

در قرن های ششم و هفتم،‌ نزویٰ پایتخت عمان بود. اما امروزه این شهر بیشتر به خاطر قلعه فوق العاده‌ای که دارد شناخته می شود،‌این قلعه در قرن هفدهم ساخته شده بود. هرچند قدمت بخش هایی از این قلعه به قرن نهم باز میگردد. یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین ویژگی های قلعه نزوی، برج استوانه ای آن است.

این قلعه شیوه های دفاعی جالبی از قبیل تله های عسل و پنجره هایی عجیب برای تیراندازی به سوی دشمن هم دارد. این قلعه اکنون تبدیل به موزه شده است که زندگی قرن ۱۷م در عمان را نشان می داد. در شهر نزویٰ می توانید از بازار سوک و یا بازار عجیب بُز دیدن کنید که دو مرتبه در هفته باز می شوند.

بازار مطرح

مطرح نام یکی از شهرهای شهرستان مطرح واقع در استان مسقط است. بازار مطرح یک بازار سنتی بسیار زیبا است که در کورنیش زیبای مطرح قرار گرفته است. این بازار از چندین مغازه کوچک تشکیل شده است که محصولات عمانی همانند پارچه های رنگارنگ، لباس های سنتی، جواهرات نقره و طلا و سوغاتی را به فروش می رسانند. این بازار یکی از مشهورترین جاذبه های دیدنی مسقط و مکانی عالی برای عکس گرفتن است.

کویر شنی وهیبه

کویر شنی وهیبه، در مركز کشور عمان واقع شده است. تپه ‌های بیابانی تا مایل ها امتداد دارند و منطقه ی کویر شنی وهیبه را شکل می دهند. مردم قبیله ی بدو در این نواحی زندگی می کنند و گردشگرانی که به دنبال تجربه ای متفاوت، سنتی و اصیل از عمان می باشند به سوی این جاذبه توریستی محبوب سفر می کنند.

با شرکت در تور های گردشگری و سوار بر شتر و کمپ کردن در صحرا زیر نور ستارگان می توانید شیوه زندگی عشایر را در کویر شنی وهیبه تجربه کنید. از طریق شهر ابراء، می توانید به سوی این کویر شنی حرکت کنید و در حقیقت تور های گردشگری به سوی کویر از این شهر کاوش خود را شروع می کنند.

صور

صور پایتخت منطقه الشرقیه در شمال شرقی عمان است. این شهر دارای سواحل شگفت انگیزی است و از لحاظ تاریخی مقصد مهمی برای ملوانان و دریانوردان بوده است چراکه این منطقه در طول تاریخ به ساخت داو، نوع کشتی عمانی، مشهور بوده است. این شهر دارای یک کورنیش حیرت‌انگیز، دو قلعه باستانی و یک زیستگاه طبیعی لاک‌پشت است که آن را به مقصدی مناسب برای دوست‌داران زیبایی‌های طبیعی و معماری عمان تبدیل کرده است.

شهر صالالاه

شهر زیبای صالالاه در قسمت جنوبی عمان قرار دارد و امروزه یکی از شهرهای مهم کشور عمان به شمار می رود ، یکی از دلایل شهرت و زیبایی این شهر وجود خانه سلطان قابوس در آن است ، وی بیش از 30 سال است که پادشاه عمان است.

از دیدنی های این شهر می توان به قصر باشکوه قابوس اشاره کرد و لازم به ذکر است که در گذشته شهر صالالاه یکی از مراکز مهم تجارت کندر بوده و می توانید از این شهر کندر به عنوان سوغات برای عزیزانتان خریداری کنید، اگر مشتاق به سفر به این شهر شده اید بهتر است که در ماه های ژوئن تا اوت به عمان بروید و از مناظر زیبای ساحلی و آبشارها دیدن کنید.

کوه سبز یا جبل الخضر

جبل اخضر به معنی کوهستان سبز است. این کوه در رشته ‌کوه‌ های بزرگ حجر واقع شده ‌است که یکی از مشهور ترین کوه‌ های عمان می باشد. فریب نام کوه را نخورید و انتظار تماشای محیطی سرسبز را نداشته باشید این کوهستان از سنگ آهک تشکیل شده است و مرتفع‌ ترین قسمت در رشته کوه حجر و کشور عمان می باشد.

با وجود اینکه جنگل های سرسبز حوالی کوهستان را احاطه نکرده اند، اما ارتفاع مناسب موجب داشتن دمای مناسب و رشد بهتر محصولات کشاورزی نسبت به نواحی گرم و بیابانی شده است. این نواحی امروزه محافظت شده اند و گردشگران می توانند در طول مسیر ها و تراس های زیبای کوهستانی پیاده روی کنند و از تماشای درختان میوه دار لذت ببرند. پیاده روی در کویر های کشور عمان جالب نخواهد بود اما در این کوهستان زیبا سرگرمی خوبی به شمار می رود.

جبل الخضر عمان

فلات موساندام

موساندام در واقع شبه جزیره ای در شمالی ترین نقطه عمان است و هم مرز با امارات متحده عربی می باشد، جالب است که قسمت هایی از این فلات، جدا شده اند و به عنوان مردم روستایی در کوهستان و بعضا در سواحل زندگی می کنند، موساندام دارای فلات های بسیار زیبایی است که از جاذبه های گردشگری عمان به شمار می روند و در سفر به این مناطق با مناظر بسیار زیبایی روبرو خواهید شد، قایق سواری، دیدن دلفین ها و غواصی از تفریحات این منطقه است، اگر از دوستداران طبیعت هستید، به این منطقه بروید و از حیات وحش و طبیعت بی بدیل آن نهایت لذت را ببرید.

غذاهای معروف عمان

عمان کشوری فوق‌العاده در سواحل دریای عمان است و پایتخت آن، شهر مسقط است که توریستان زیادی هر ساله به آن سفر می‌کنند. عمان در همسایگی عربستان و امارات قرار دارد،به همین جهت اشتراکات فراوانی بین این کشورهای عربی وجود دارد، با این حال، این کشور ویژگی های خاص خود را دارد که حتما برای گردشگران جذاب است. غذاهای محلی و خاص هر کشوری از مهم‌ترین جذابیت‌های سفراست.

عمان کشوری با غذاهای بسیار لذیذ و خوشمزه است،که سفر به عمان و شهر مسقط را خاطره انگیزتر و لذت بخش تر می‌کنند،به همین خاطر ما در این مطلب قصد داریم خوشمزه‌ترین غذاهای عمان را به شما معرفی کنیم و شما را با آشپزی خوشمزه و خوش طعم عمانی بیشتر آشنا کنیم.اگر قصد دارید تور عمان را رزرو نمایید، پیشنهاد می‌کنیم در طول سفر حتما این غذاها را امتحان نمایید. در ادامه همیشه سفر همراه باشید.

مجبوس

مجبوس که به نام های کبسا و مکبوس هم شهرت دارد یکی از غذاهای عمان و همین طور کشورهای همسایه است و طرفداران زیادی هم دارد. خاستگاه اصلی این غذای خوشمزه که از ترکیب برنج و گوشت و … تهیه می شود کشور عربستان است، با این حال در بسیاری از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان مثل کشور عمان هم می توانید مجبوس را امتحان کنید. برای تهیه مجبوس برنج (باسماتی) را با زعفران، سبزیجات، گوشت یا مرغ و ادویه های مختلف ترکیب می کنند و یک پلوی خوش عطر و خوشمزه تهیه می کنند.

در واقع، دو مولفه اصلی این غذا که آن را خاص و متمایز می کند زعفران و هل است. ابتدا گوشت قرمز یا سفید را با پیاز و سیر می پزند تا کاملا نرم و پخته شود و بعد ادویه های مختلف را به آن اضافه می کنند و بعد با برنج آبکش شده ترکیب و دم می کنند. در کشور عمان این غذا را اغلب همراه با ماست یا سالاد، نان سنتی و همین طور سس گوجه سرو می کنند و می خورند.

کباب شووا

شووا که معروف به قوزی است؟ یکی از پرطرفدارترین غذاهای عمان محسوب می‌شود که بیشتر برای مناسبت‌های خاص مانند عیدفطر و … درست می‌شود. شووا در واقع نوعی کباب بره است که فرآیند کباب شدن و آماده شدن آن بسیار طولانی است. در کشور عمان این غذا را برای روز اول عید آماده می‌کنند و در روز دوم یا سوم عید می‌خورند.

گوشت بره، شتر یا بز را با ادویه‌های مختلف عمانی طعم‌دار می کنند و بعد داخل برگ موز یا نخل می‌پیچند و داخل تنور سنگی می‌گذارند و به مدت دو روز آرام آرام کباب می‌کنند.
اگر شما هم قصد رزرو تور عمان را دارید،حتما آن را امتحان کنید تا مزه‌ی این غذای عمانی برای همیشه در ذهن شما ثبت شود.

کباب مشکاک

مشکاک که همان کباب عمانی است، گوشت گاو، گوشت گوسفند یا مرغ است که به سیخ کشیده و کباب می شود. این کباب ها معمولا با ادویه های مختلف، به ویژه کاری طعم دار می شوند و با نان عمانی سرو می شود. این غذا یکی دیگر از غذاهای ویژه عمانی است که در همه جا در سراسر کشور مخصوصا در طول مراسم ها و جشن ها آماده می شود.

نان عمانی

نان عمانی، انواع مختلفی دارد. یک مدل آن به این صورت بوده که ظاهر گرد، بزرگ و ضخیمی دارد. مدل دیگر آن، گرد اما کوچک‌تر و برشته‌تر است. معمولاً مردم عمان، نان را خودشان در خانه می‌پزند؛ اما طبیعتاً می‌شود آن را از نانوایی‌ها نیز تهیه کرد. در رستوران‌ها، معمولاً بیشتر غذاها را همراه با این نان سنتی سرو می‌کنند.

هریس

از دیگر غذاهای معروف و پرطرفدار عمانی هریس است، که برای مناسبت‌های خاص تهیه می‌شود. هریس غذایی شبیه به حلیم ما ایرانی‌هاست و از ترکیب گندم با گوشت تهیه می‌شود که به مدت زیاد و با حرارت خیلی کم پخته و با هم ترکیب می‌شوند.

شاورما

شاورما یکی از محبوب ترین غذاهای گوشتی در سرتاسر خاورمیانه است که در حقیقت از دونر کباب ترکیه اقتباس شده است. این غذا در عمان هم طرفداران زیادی دارد و جزء خوشمزه ترین غذاهای عمان به حساب می آید. شاورما از گوشت مزه دار شده و پرادویه اغلب بره یا گوسفند تهیه می شود که در مقادیر زیاد به سیخ کشیده می شود و با حرارت ملایم آتش کباب می شود.

البته از گوشت های دیگر مثل مرغ، بوقلمون، گوساله یا بز هم می توان برای تهیه شاورما استفاده کرد. برش های نازک گوشت را روی هم در سیخی عمودی فرو می کنند تا یک توده بزرگ از ورقه های گوشت تشکیل شود. سپس این کباب را کباب می کنند و پس از آماده شدن به میزان دلخواه برش می زنند و با نان پیتا و سبزیجات سرو می شود. در خیابان های شهرهای مختلف عمان از جمله مسقط می توانید شاورما را در بسیاری از رستوران ها و اغذیه فروشی ها ببینید و امتحان کنید.

غذاهای معروف کشور عمان

مشوی

مشوی همان ماهی عمانی خوشمزه است. این غذا شامل ماهی کبابی با یک سس لیمو مخصوص است. با ادویه های سنتی عمانی، این غذا به طور منحصر به فردی لذیذ است و شما نباید در سفر به این کشور آن را از دست بدهید

حلوا

((حلوا)) در زبان عربی، به معنی دسر است. اما در عمان، به شیرینی معروف سنتی این کشور نیز حلوا می‌گویند. ترکیبات این غذا، سفت است و از کاستارد هم ضخیم‌تر می‌باشد. با اینکه رنگ حلوا قهوه‌ای می‌شود، اما در پخت آن از شکلات استفاده نمی‌کنند.

مواد مورد نیاز برای تهیه‌ی این شیرینی، تخم مرغ، عسل، شکر، گلاب، ادویه‌جات عمانی و میوه‌های مغزدار است. معمولاً مردم عمان، حلوا را با قهوه یا خرما سرو می‌کنند و آن را در یک ظرف بزرگ درست می‌کنند و چندین قاشق نیز کنارش قرار می‌دهند تا مهمان‌ها هر قدر که می‌خواهند، از آن بردارند.

خرما

در کشور عمان، درختان نخل را هر کجا که بروید، می‌بینید. حتی در حیاط خانه‌های بسیاری از مردم نیز، نخل روییده است. خرمای این درختان، از لحاظ رنگ، اندازه و تُردی متفاوت هستند؛ اما همه‎ی آن‌ها، جزو فرهنگ مهمان‌نوازی مردم عمان به حساب می‌آیند و آن را به همه‌ی مهمان‌هایشان تعارف می‌کنند. عمانی‌ها، خرمای خشک‌شده را گاهی با کنجد، نارگیل یا حلوا ارده مخلوط می‌کنند. علاوه بر آن، برای تهیه‌ی بسیاری از دسرها و شیرینی‌های سنتی نیز، از این خرما استفاده می‌شود.

قهوه

قهوه، بیشتر به خاطر مزه، طرز به عمل آوردن، خشک کردن و آماده کردنش معروف است. گاهی به قهوه‌ی عمانی، هِل نیز اضافه می‌کنند. قهوه هم مانند خرما، قسمت مهمی از مهمان‌نوازی مردم عمان به شمار می‌رود و معمولاً همراه با حلوا سرو می‌شود. مردم، چندین بار در روز قهوه می‌نوشند و گاهی اوقات، وقتی می‎خواهند به همسایه‌هاشان سر بزنند، یک قوری قهوه آماده می‌کنند و با خودشان به خانه‌ی میزبان می‌برند.

سخن آخر

عمان کشوری زیبا، آرام و در حال توسعه است که زندگی در آن می‌تواند به نسبت سایر کشورهای عربی، با توجه به هزینه‌های معقول زندگی و مالیات پایین، مقرون به صرفه‌تر باشد. البته زندگی در پایتخت عمان یعنی مسقط، با هزینه‌های بالاتری همراه است.

در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره این کشور در اختیار شما قرار دهیم، اما بررسی همه جوانب درباره کشور عمان در این مطلب نمی‌گنجد. مطلب درباره عمان که اکنون مشغول مطالعه‌اش هستید، به‌صورت مداوم آپدیت می‌شود تا جدیدترین و بهترین اطلاعات را در اختیار شما قرار دهد.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو