بهترین جاذبه های دیدنی ایران

اقیانوس ابر ایران را کجا ببینیم؟

اگر شما هم اسم اقیانوس ابر به گوشتان خورده و نمیدانید اقیانوس یا دریای ابر چیست و کجاست در مطلب زیر همراه ما باشید. تصور کنید که ماشینتان را در دامنه ی کوهی پارک کرده اید و مسیری را قدم میزنید تا به ارتفاعات بالاتر برسید. در تصور شما همیشه مناظری که از ارتفاعات پیداست تصویر وسیعی از شهر نزدیک به کوه و یا جنگلهای اطراف آن است. اما همیشه اینطور نیست؛ گاهی شما با رسیدن به قله ی یک کوه چیزی جز ابرهای شناور و غلتان در پیش رویتان نخواهید دید.انگاری که فرشی از ابر بر گستره ی کوهی افکنده باشند.به این تصویر رویایی اقیانوس ابر میگویند.

امروزه افراد زیادی به قصد دیدن یکی از این اقیانوس ابر ها مسافتی را طی میکنند تا از تماشای مناظر به وجود آمده لذت ببرند. با رفتن به دریای ابر و تماشای آن ها وجود شما سرشار از آرامش خواهد شد، دنبال حرکات نرم و روان ابرهایی که روی هم میلغزند به شما اجازه نخواهد داد که به هیچ چیز دیگری فکر کنید، در نتیجه دقایقی را بدون دغدغه و افکار مزاحم سپری خواهید کرد.

اقیانوس ابر

دلیل شکل گیری اقیانوس ابر چیست؟

یکی از اصلی ترین دلایل شکل گیری اقیانوس های ابر جغرافیای مناطق است. عموما این جنگل ها بین دو منطقه مرتفع و کم ارتفاع قرار گرفته اند که در این نوع مناطق دو ناحیه کم فشار و پر فشار را در کنار یکدیگر خواهیم داشت. جنگل ابر اقلیم اکوتن دارد و این یکی از ویژگی‌های مهم آن به شمار می‌آید. اقلیم اکوتن در شرایط آب و هوایی خاص ایجاد شده و از اشتراک دو اقلیم متفاوت حاصل می‌شود.

مانند جنگل ابر که دو اقلیم نیمه بیابانی استان سمنان با اقلیم جنگلی استان گلستان به هم رسیده و پوشش گیاهی و گونه‌های جانوری منحصربه‌فردی به وجود آورده‌اند. بنابراین در این جنگل می‌توان درختان سوزنی برگ را در کنار درختان پهن برگ مشاهده کرد که بسیار نادر و جالب است.

اطلاع از شرایط تحصیل در بلاروس، هزینه های تحصیل و زندگی در بلاروس✔️

اقیانوس ابرهای ایران کجاست؟

در ایران چندین دریای ابر وجود دارد که شما باتوجه به نزدیکیشان به محل سکونتتان میتوانید به آنجاها سفر کنید. عموما همه فکر میکنند اقیانوس ابر تنها در مناطق شمالی کشور یافت میشود اما اینطور نیست، هرچند که عمده اقیانوس ابر ها در همان مناطق اند اما دیگر شهر های ایران نیز از این مناظر محروم نیستند.

1-روستای فیلبند

روستای فیلبند، در ارتفاع 2300 متری از سطح دریا، در فاصله 160 کیلومتری از تهران، با گذر از 130 کیلومتر در جاده پرپیچ‌وخم هراز، آخرین روستای منطقه چلاو در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده است. پدیده اقیانوس ابر را می‌توانید در فصل‌های تابستان در این موقعیت بکر، دیدنی و استثنایی شاهدش باشید و ابرها را زیر پاهای‌تان احساس کنید.

در فصل زمستان، در روستای فیلبند دیگر خبری از اقیانوس ابر نخواهد بود و آن را سرتاسر پوشیده از برف خواهید دید و فرصت مناسبی برای شما جهت برف‌بازی در یکی از خوش‌منظره‌ترین نقاط نزدیک تهران با کلی چشم‌انداز دیدنی برای عکس‌برداری و لایوهای اینستاگرامی است.

2-اولسبلنگاه

اولسبلنگاه (اولسبلانگاه)، روستایی ییلاقی از توابع ماسال گیلان است که در ارتفاع ۱,۴۸۹ متری از سطح دریا قرار دارد. اقیانوس ابر در ماسال را می‌توانید در این ییلاق ببینید. تصور کنید در هوای مه‌آلود اولسبلنگاه و ابرهایی که پایین دست را پوشانده‌اند، بتوانید در کلبه‌های چوبی اقامت کرده و خود را با آتش هیزم گرم کنید،

صدای آواز پرندگان به گوش‌تان برسد و شاهد رفت‌وآمد گله گاوها و گوسفندان باشید و امکان تماشای چشم‌انداز مراتع سرسبز و چشیدن طعم لذیذ فرآورده‌های بومی مثل شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان محلی برایتان میسر باشد؛ واقعا چه چیزی دلچسب‌تر از این تجربه‌ی رویایی است که هیچ‌گاه از ذهنتان پاک نخواهد شد؟ در صورتی که اطراف‌تان را فرشی از ابر احاطه نکرده باشد، از ارتفاعات اولسبلنگاه می‌توانید دریا را نیز ببینید.

بهترین زمان سفر به این منطقه ییلاقی، از اواسط اردیبهشت ماه تا پایان تابستان است؛ به‌خصوص که در ماه‌های اردیبشهت و خرداد می‌توانید بیشترین مه‌گرفتگی و ابر را در این منطقه به نظاره بنشینید و اقامتی هیجان‌انگیز را در کلبه‌های چوبی آن تجربه کنید.

بهترین قیمت خرید بلیط کیف چارتر و سیستمی✔️

3-ییلاق سوباتان

سوباتان زیبا یکی از ییلاقات منطقه تالش استان گیلان است. ارتفاع ییلاق سوباتان بین ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا متغیر است. چشم‌اندازی که این ییلاق برای طبیعت گرد‌ها فراهم می‌کند، باور نکردنیست. هزاران رنگ میان ابرها، گل‌های وحشی دشت‌های زیرپا، درختان سر به فلک کشیده و دیگر عناصر طبیعت در ساعات نزدیک به طلوع و غروب خورشید در هم تنیده می‌شوند و منظره‌ای رویایی را خلق می‌کنند.

سوباتان یک منطقه تاریخی نیز به محسوب می‌شود که در آن چندین قبر به قدمت هزاران سال کشف شده است. نزدیکترین شهر به این منطقه شهرستان هشت پر واقع در بخش تالش گیلان است. شما می‌توانید شب را در کلبه چوبی منطقه سوباتان اقامت کنید و از صبحانه محلی روز بعد لذت ببرید.

ییلاق سوباتان

4-اشکورت

جاده زیبای رودسر گیلان تا رامسر مازندران شما را به منطقه ییلاقی اشکورات می‌رساند. در طول این مسیر می‌توانید دریای ابر را به چشم ببینید و در رویاهای خود غرق شوید. منطقه اشکورات از دو بخش بالا اشکور و پایین اشکور تشکیل شده است. از دیگر جاذبه‌ها این منطقه ییلاقی می‌توان به غار واردار و تالاب صمدآباد اشاره کرد که هر کدام بر زیبایی اشکورات افزوده‌اند.

برای اقامت در این منطقه شمالی می‌توانید در هر یک از شهرهای رودسر، رامسر یا سایر شهرهای شمالی ویلا استخردار اجاره کنید و یا در روستاهای نزدیک به ییلاق در کلبه‌های چوبی اقامت داشته باشید. شمال ایران از این جهت برای هر نوع سفری که مد نظر شما باشد، محل اقامت مناسبی دارد. از دیدن اشکورات نیز مانند دیگر ییلاقات ایران زیبا، لذت خواهید برد.

اطلاعات ضروری درباره شرایط اخذ ویزای اوکراین برای ایرانی‌ها✔️

5-جواهرده رامسر

جواهرده در ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح دریا، یکی از جاهای دیدنی رامسر در استان مازندران است که با چشم‌اندازهای تماشایی، سکوت و آرامش، هوای خنک و اقیانوسی از ابر، گردشگران را شگفت‌زده می‌کند. این روستا در ۲۹ کیلومتری شهر رامسر قرار دارد و مسیر منتهی به آن به‌لطف وجود آبشارهای فصلی و دائمی، پارک جنگلی صفارود، چشمه آب معدنی و دریاچه قو، در نوع خود بسیار تماشایی و زیبا است.

جواهرده رامسر، منطقه‌ای تاریخی با جنگل‌های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوعی برخوردار است و از همین رو هر سال هزاران گردشگر داخلی و خارجی به این منطقه سفر می‌کنند. در جواهرده نیز ضمن لذت بردن از طبیعت بکر و اقیانوس ابر می‌توانید از آبشارها و چشمه‌های روستای جواهرده، جنگل، مراتع و قله‌ها، مسجد آدینه و گورهای تاریخی گبری نیز دیدن کنید.

عکاسی از لحظه‌های ناب این منطقه، کوهنوردی در قله‌های سربه فلک کشیده روستا و گشت‌وگذار در طبیعت بی‌نظیر جواهرده قطعا برای هر گردشگری دلچسب و جذاب خواهد بود.

6- جنگل ابرشاهرود

جنگل ابر شاهرود در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان، از زیباترین مناطق ایران به حساب می‌آید که درست در مرز مناطق نیمه‌بیابانی استان سمنان و جنگل‌های انبوه استان گلستان قرار گرفته است. جنگل‌ ابر که جزو جنگل های هیرکانی محسوب می‌شود، گیاهان مختلفی چون گیلاس وحشی، راش، بارانک، بلوط، سرخدار، توسکا و… را در خود جای داده است. با توجه به موقعیت خاص این منطقه، در ماه‌های گرم سال نیز می‌توان هوای خنک و دلچسبی را در میان انبوهی از ابرهای رویایی تجربه کرد.

نیمه‌ی اول سال یعنی از اردیبهشت تا اوایل مهرماه، بهترین زمان سفر به جنگل ابر شاهرود و تماشای اقیانوس ابر است. برای سفری چند روزه به این منطقه باید همراه با راهنمای محلی یا تور به این جنگل بروید. از آنجا که فضای این جنگل را در اغلب مواقع اقیانوسی از ابر فرامی‌گیرد، به جنگل ابر مشهور است و ابرها به حدی به درخت‌ها نزدیک هستند که فکر می‌کنید جنگل روی ابرها قرار دارد.

جنگل ابرشاهرود

7-هلودشت املش

شهر املش شهری کوچک در قسمت شرقی استان گیلان است. ییلاقات املش همه زیبا و دیدنی هستند. اما ییلاقی که پدیده دریای ابر را در آن مشاهده خواهید کرد، هلودشت یا هلی‌دشت است. این منطقه در دهستان لات لیل واقع شده و فاصله آن تا املش ۳۰ کیلومتر است. لات لیل و بلوردکان روستاهایی هستند که در مسیر رسیدن به هلودشت قرار دارند. زیبایی چشم نواز هلودشت ارزش این را دارد که به این منطقه سفر کنید. برای اقامت در این منطقه می‌توانید کمپ کنید و یا در خانه‌های روستایی ساکن شوید.

آگاهی از قیمت و رزرو هتل مینسک بلاروس و دریافت واچر به صورت اینترنتی با ارزانترین قیمت و 24 ساعته✔️

8-سلانسر

اگر به سمت جنوب گیلان و روستای رستم آباد بروید میتوانید اقیانوس ابر این خطه از ایران را هم ببینید. رستم آباد در 15 کیلومتری رودبار بوده و نسبتا به تهران نزدیک و دسترسی مناسبی دارد. با رفتن به این روستا رویای راه رفتن به روی ابرها که همه ی ما در کودکی در سر میپروراندیم محقق خوهد شد.

بهترین زمان سفر به سلانسر برای بازدید از دریای ابر آنجا بهار و تابستان است.در فصل بهار شما فرصت اینکه از مراتع سرسبز این ییلاق دیدن کنید هم وجود دارد.اما دریای ابر این ییلاق در نزدیکی زمان غروب هویدا میشود پس حتما مطئن شوید تا غروب آفتاب به این روستا خواهید رسید.ا بلندای این روستا میتوانید مناظر زیبایی از کوه درفک را تما شا کنید که در کنار ابر و هوای مه آلود این منطقه منظره ای بسیار زیبا خلق میشود.

این روستا یکی از بهترین مقاصد سفر در تابستان خواهد بود.چرا که با آب و هوای خنک و ویژگی هایی که دارد لحظات خوشی را در دل تابستان برای شما رقم خواهد زد.طبیعت گردی، کمپینگ، جمع آوری گیاهان دارویی و بازدید از بقایای قلعه لشگرگاه از جمله تفریحاتی است که می توانید در این ییلاق داشته باشید.

9-جواهر دشت رودسر

جواهردشت روستایی که زیباترین اقیانوس ابر را در دل خود جای داده است جایی در شرقی ترین نقظه گیلان و در ارتفاع 200 متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا در اوج تابستان هم سرد ترین هوا را دارد و به همین دلیل یکی از محبوب ترین نقاط برای سفر در تابستان است. نه‌تنها مسیر منتهی به جواهردشت، زیبا و دیدنی است؛

بلکه طبیعت بکر، دشت‌های سرسبز، هوای پاک، زندگی سنتی مردم بومی و سکوت رویایی آن می‌تواند برای مدتی کوتاه شما را از هیاهو و مشغله‌های زندگی شهری دور کرده و لذتی وصف‌ناپذیر را نصیب‌تان کند برای رسیدن به این روستا باید از سیاهکلرود به سمت جواهر دشت حرکت کنید.

در ابتدای مسیرتان با جنگلی انبوه و بعد با رودخانه ای به نام سجیدان موتجه میشوید که به زیبایی این مسیر افزوده اند. این مسیر، یک مسیر بسیار هیجان انگیز است چرا که در طول آن ارتفاع مسیر متغیر است و باید از تپه ها و دره های متعدد و زیبایی عبورکنید تا به جواهردشت برسید.در انتهای این مسیر به مرتع بسیار زیبایی میرسید که از گلهای وحشی و گل گاو زبان های خودرو آکنده اند و از بوی خوششان شمارا مست خواهند کرد. در کنار این عطر دلنشین مناظر خیره کننده جواهر دشت و تماشای گاوها و گوسفندها و اسب‌ها‌ یی که در حال چرا هستند شما را شیفته و مجذوب جواهردشت میکند.

10-روستای بند پی

در مازندارن و جایی نزدیک به بابل شهری وجود دارد به نام بهارنارنج. در شهر بهارنارنج ، بخشی به نام بند پی وجود دارد که به تنهایی بیشتر بار جاذبه ‌ی گردشگری بابل را به دوش میکشد. بند پی، بهارنارنج ایران است و به دو بخش بند پی غربی و بند پی شرقی تقسیم میشود. در گویش محلی “بند” به معنای سرزمین مرتفع و “پی” به معنای منطقه ای پست و جلگه ایست. درواقع این نام به این خاصیت بند پی اشاره دارد که هم از ارتفاعات زیبا برخوردار است و هم از مراتع مسطح و سرسبز.بند پی در 20 کیلومتری بابل واقع شده است.

اگر از تهران قصد رفتن به بند پی، بهارنارنج ایران را دارید میتوانید از جاده هراز ، دماوند و سیاهکلرود به بابل بروید. تهران با بابل 220 کیلومتر فاصله دارد؛ سپس از بابل میتوانید به روستای بندپی برسید. از طریق جاده چالوس هم میتوانید به نوشهر بروید و سپس خودتان را به بخش بند پی برسانید که این
مسیر 175 کیلومتر است .

بند پی غربی: بند وی غربی از دو دهستان به نام های خوشرودپی و شهید آباد تشکیل شده که مجموعا 47 روستا دارد.در این بخش از بند پی سد زیبایی به نام شیاده واقع شده که علاوه بر زیبایی، آی مورد نیاز برای کشاورزی در این بخش را تامین میکند.

بند پی شرقی:بندپی شرقی از دو دهستان فیروزجاه و سجادرود تشکیل شده که 71 روستا را درون خود جای داده است.مرکز این منطقه شهر گلوگاه است.عمده جاذبه های گردشگری بند پی در بند پی شرقی قرار دارد.بند پی شرقی با سوادکوه، ییلاقات فیروزکوه و هراز جاده ای ارتباطی مشترک دارد که همین امر بر اهمیت آن افزوده است.

روستای بند پی

11-جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال با طول ۷۰ کیلومتر، به واقع قطعه‌ای از بهشت است؛ به‌خصوص که می‌توانید جنگل، دشت، آبشار و دریاچه را با نیز ببینید و از چشم‌انداز بی‌نظیر آن‌ها نهایت لذت را ببرید. این جاده که از شهر اسالم در استان گیلان شروع می‌شود، به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل می‌رسد و در کل سال، هوای خنک و مطبوعی همراه با رطوبت و مه دارد.

علاوه بر طبیعت بکر و جذاب این منطقه می‌توانید از طعم بی‌نظیر غذاهای محلی، عسل طبیعی، نان و لبنیات تازه بهره‌مند شوید. مسیر اسالم به خلخال از دو بخش جنگلی و ییلاقی تشکیل می‌شود؛ به‌طوری که ابتدای جاده از سمت اسالم، منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده مملو از درختان جنگلی با مسیری پرپیچ‌وخم است. در ادامه و با رسیدن به ارتفاعات، دشت‌های سرسبزی خودنمایی می‌کنند که گاهی اوقات جست‌وخیز اسب‌های آزاد و گله‌های گاو و گوسفند را نیز می‌توان در آن‌ها مشاهده کرد.

از ویژگی‌های متمایز و منحصربه‌فرد این مسیر می‌توان به آب‌وهوای متغیر آن اشاره کرد که امکان تجربه‌ی چهار فصل را برای شما مهیا می‌کند؛ زیرا در بخش‌هایی دارای هوای شرجی و گرم است، گاهی با باران همراه می‌شود و در برخی نقاط سرد و مه‌آلود و حتی آفتابی است.

شرایط اخذ ویزای چین به همراه مشاوره و راهنمایی به همراه نرخ اخذ ویزا ✔️

12-روستای دامش، رودبار

داماش، روستایی واقع در ارتفاع ۱,۸۰۰ متری از توابع بخش عمارلو در شهرستان رودبار است که یکی از مناطق ییلاقی گیلان به شمار می‌رود. علاوه بر جاذبه‌های این منطقه نظیر چشمه آب‌معدنی که آبی گوارا و قابل شرب دارد و همین طور گونه‌ای نادر از گل‌های سوسن چلچراغ که فقط در دو ناحیه از جهان یافت می‌شود و در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد، طبیعتی بکر در مکانی مرتفع و در میان ابرها دارد که لذت سفر به داماش را دوچندان می‌کند.

آب‌وهوای خنک که در اکثر مواقع با مه همراه است؛ چشم‌اندازی خاطره‌انگیز را به وجود می‌آورد که در کمتر نقطه‌ای از ایران به چشم می‌خورد. در اطراف روستا نیز ارتفاعات و بیشه‌زارهای سلسله جبال البرز قرار گرفته است که با چشم‌اندازهای بسیار زیبای خود هوش از سر هر بیننده‌ای می‌برد. برای اینکه سایر گردشگران نیز به‌اندازه ما از این طبیعت لذت ببرند، به آن احترام بگذاریم و در حفاظت و پاکیزه نگه داشتن آن بکوشیم.

در زمان شکوفایی گل‌های سوسن چلچراغ که اواخر بهار و اوایل تابستان است، اهالی منطقه عمارلو با پوشیدن لباس‏‌های محلی زیبا، جشنواره‌ی جذابی برگزار می‌کنند که اگر نیز‌زمان با سفرتان به این منطقه باشد، امکان آشنایی با گوشه‌ای از آداب‌ورسوم مردم بومی داماش نیز برای شما فراهم می‌شود. چشیدن طعم غذاهای محلی روستای داماش نظیر سیاه قاتق، خورش فسنجان، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب کوبیده، کباب برگ و… نیز بی‌شک بخش خوشمزه و جذاب این سفر است که نباید از دست بدهید.

13-روستای اوپرت

روستای اوپرت، مرزی طبیعی بین دو استان سمنان و مازندران و محل تلاقی کویر و جنگل است که در ۵۵ كيلومتری شمال شهرستان مهديشهر (سنگسر) قرار دارد. طبیعت سرسبز و بکر، چشمه‌ها و دشتی دیدنی، تنها بخشی از جذابیت روستای اوپرت هستند؛ چراکه اقیانوس ابر اوپرت، آن را منحصربه‌فرد کرده و خود دلیل مهمی برای جذب گردشگر شده است.

ارتفاعات زیاد اوپرت مانع از عبور ابرهای باران‌زای مناطق جنگلی و شمالی کشور به‌سمت مناطق کویری سمنان می‌شود که همین امر به‌شکل‌گیری اقیانوسی از ابر در طبیعت بکر این منطقه می‌انجامد. ماندگاری طولانی‌تر ابرها و وجود دو چشم‌انداز جنگلی و کویری در کنار نیز باعث شده است که اقیانوس ابر اوپرت، تماشایی‌تر باشد.

كوه‌نوردی در ارتفاعات باشکوه منطقه، پياده‌روی در طبیعت و دشت سرسبز ییلاق اوپرت، روستاگردی، تماشای سیاه چادرهای ایل سنگسر مهدیشهر و… از جمله تفریح‌هایی است که می‌توانید در سفر به اوپرت تجربه کنید. اگر به اوپرت رفتید، علاوه بر لذت بردن از مناظر دلکش و رقص ابرها، با کمپ زدن در دل طبیعت، اقامتی به‌یادماندنی در زیر آسمان پرستاره‌ی آن داشته باشید.

نظرات شما

۱ دیدگاه برای ”اقیانوس ابر ایران را کجا ببینیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو