شهر بارسلون

شهر بارسلون / کشور اسپانیا

بارسلون ، پایتخت پر جنب و جوش و سرزنده‌ی کاتالونیا (Catalonia) و مهمترین و تاریخی ترین شهر اسپانیا، شهری ساحلی است که با زیبایی و سبک زندگی آفتابی و درخشانش خودنمایی می‌کند. منظره‌های باشکوه و مجلل، معماری مهیج و جاذبه‌های فرهنگی بی‌نظیر، این شهر را تبدیل به مقصدی جذاب و وسوسه‌انگیز می‌کند.

بارسلون محله‌ای با حال و هوای قرون وسطایی با نام باری گوتیک (Barri Gòtic) دارد که محیطی آمیخته با جادوی دنیای قدیم است؛ اما مهم‌ترین دلیل شهرت این شهر، معماری مدرن  آن توسط آنتونی گائودی است که با ساختمان‌های فرا واقع‌ گرای آوانگارد خود ردی ماندگار بر چهره بارسلون گذاشت که بسیاری از آن‌ها به ثبت یونسکو رسیده‌اند.

بعد از دیدن تمام مناظر، توریست‌ها نیاز به آرامش و غرق شدن در جو لذت‌ بخش شهر دارند، قدم زدن در (لا رامبلا La Rambla) جایی که محلی‌ها در آن با هم وقت‌گذرانی می‌کنند از این دسته تجربه‌ها است. عده‌ای هم می‌توانند به سواحل ماسه‌ای نزدیک بندرگاه پناه برده و از غذاهایی که در تراس‌های فضای باز سرو می‌شوند در فراغت خود لذت ببرند یا بی‌هدف در شهر پرسه زده و میدان‌های کوچکی را کشف کنند که نوازنده‌های خیابانی با گیتارهای اسپانیایی در آن آهنگ می‌نوازند؛ سورپرایزهای لذت‌بخش فراوانی در هر پیچ منتظر شماست.

جاذبه های بارسلون

در ادامه با جاذبه های شهر بارسون آشنا خواهد شد.

۱. ساگرادا فامیلیا (خانواده مقدس) | Sagrada De Familia

یکی از نامتعارف‌ترین کلیساهای اروپا، کلیسای ساگرادا فامیلیای بارسلون است که جزو مشهورترین منظره‌های اروپا به شمار می‌رود. این بنا که در فهرست یونسکو نیز به ثبت رسیده، در بخش شمالی شهر واقع‌شده و برج‌های دوکی‌شکل فضای اطراف آن را احاطه کرده‌ که از تمام ابنیه دیگر مرتفع‌تر هستند. اگرچه گائودی پیش‌بینی ده تا پانزده سال برای اتمام پروژه را کرده بود، ساخت این کلیسا هرگز تمام نشد و تا کنون ادامه دارد.

کلیسای ساگرادا فامیلیا بارسلون

۲. باری گوتیک (محله گوتیک) | (Barri Gòtic (Gothic Quarter در بارسلون

به مدت دو هزار سال محله گوتیک مرکز معنوی و دنیوی شهر بوده است. بناهای مقدس روم باستان هنوز هم در این منطقه رؤیت می‌شوند اما قرون وسطی به بهترین نحو در بناها تاریخی این محله به نمایش گذاشته می‌شود. یک شاهکار معماری گوتیک، کلیسا جامع قرون وسطایی مونته تابور (Monte Tabor) در بلندترین نقطه در مرکز شهر است. این مکان جایی است که کریستف کلمب بعد از اولین سفرش به دنیای جدید توسط پادشاهان کاتولیک مورد استقبال قرار گرفت و از قرون چهارده و پانزده میلادی تبدیل به مقر حکومتیان شهر شد.

محله باری گوتیک بارسلون

۳. رامبلا: قطب اجتماعی بارسلونا | La Rambla

قلب زندگی اجتماعی بارسلونا را می‌توان در لا-رامبلا (La Rambla)، یک خیابان وسیع پوشیده شده با سایه درختان که شهر قدیمی را به دو بخش تقسیم می‌کند یافت. رامبلا از میدان کاتالونیا که بنای زیبای رومانسک قرن دوازدهمی صومعه آنای مقدس در آن واقع شده تا خود بندرگاه کشیده شده است.

این خیابان عریض با پیاده‌روهای وسیع، پر از مغازه‌ها، رستوران‌ها و کافه‌های رو باز است که این هارمونی آن را به یکی از بزرگ‌ترین مکان‌های وقت‌گذرانی مردم تبدیل کرده است. در طول روز بسیاری از محلی‌ها را می‌بینید که در حال خرید روزانه خود در بازار بوکریا (Mercat de la Boqueria) هستند، بازاری رنگارنگ پر از میوه، سبزی و مواد غذایی دیگر. در شب نیز گروه‌هایی از دوستان و خانواده‌ها از هوای تازه و محیط سرزنده این خیابان استفاده می‌کنند.

خیابان لا-رامبلا (La Rambla) بارسلون

۴. پارک گوئل | Parc Güell

پارک گوئل در بارسلون با شکوه فرا واقع گرایانه یکی دیگر از میراث جهانی یونسکو به شمار می‌رود که توسط آنتونی گائودی طراحی شده است. این پارک که در بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۱۴ ساخته شد به زیبایی منظره‌‌سازی شده و پر از عناصر معماری با سبک خاص خود گائودی است. این عناصر خلاقانه به وسیله قطعات سرامیکی رنگارنگ تزیین شده‌اند.

از تراس طراحی شده در این مکان می‌توان پانورامایی از کل شهر و دریا را مشاهده کرد.خانه موزه‌ی گائودی که توسط باغ‌های دلنوازی محصور شده است در همین‌جا شکل گرفته و مجموعه‌ای از آثار هنری و اسباب و اثاثیه طراحی شده توسط اوست.

پارک گوئل در بارسلون

۵. پارک تفریحی و خوش‌منظره مونجویک | Montjuïc

این منطقه بر فراز تپه‌ها و در محل یک گورستان قدیمی یهودی واقع شده است و نام آن به معنی “کوهستان یهودی‌ها” نیز شناخته می شوند. این مکان که ۲۱۳ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته در بخش منتهی به تپه‌ها دارای دژ نظامی بر روی قله است و از بخش دیگر با شیب تندی به مدیترانه می‌رسد.

این منطقه‌ی زیبا و دیدنی شهر بیشتر به خاطر پارک تفریحی «تیبیدو» (Tibido Amusement Park) شهرت دارد، اما دارای منظره‌های شگفت‌انگیز و موزه‌های مختلفی مانند موزه ملی هنر کاتالونیا می‌باشد. این موزه، مجموعه‌ای استثنایی از هنر کاتالونیایی مربوط به قرون ۱۰ تا ۲۰ میلادی را داراست که شامل مجسمه، نقاشی، طراحی، حکاکی و عکاسی می‌شود. مونجویک منطقه‌ای برای مسابقات تابستانی المپیک ۱۹۹۲ بوده است و گردشگران می‌توانند استادیومی که مسابقات در آن برگزار می‌شده را نیز بازدید کنند.

۶. صومعه پدرالبِس | Monestir de Pedralbes

یک نمونه اعجاب انگیز از معماری گوتیک کاتالونیا، صومعه پدرالبس است که در پارک کوچک زیبایی به نام «باغ رینا الیسندا» (Jardines Reina Elisenda) واقع شده است. این باغ روستایی پر از بوته‌های بومی، نخل، درختان سرو و درختان سایه‌دار دیگر است. ملکه الیسندا این صومعه را در سال ۱۳۲۶ به سفارش «کِلر مقدس» تأسیس کرد. این مجموعه از یک کلیسای گوتیک، یک صومعه آرام سه طبقه‌ای و سایر صومعه‌های دیگر است.

بازدیدکنندگان می‌توانند از آرامش و سکوت این فضا لذت برده و در مورد زندگی و کار راهبان زن قرن ۱۴ میلادی بیشتر بدانند. یکی دیگر از مکان‌های دیدنی این مجموعه موزه صومعه است که مجموعه جالب توجهی از هنر قرون وسطایی قرن ۱۴ میلادی را به همراه آثار هنری مذهبی جدیدتری از قرن ۲۰ میلادی به نمایش گذاشته است.

۷. میدان طلا | Quadrat d’Or

این مکان در بارسلون منطقه‌ای مشهور به خاطر معماری‌های مدرن اش می‌باشد و با ساختمان‌هایی آوانگارد که از آثار آنتونی گائودی الهام گرفته شده محصور شده است. تاریخ این ساختمان‌ها به اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم باز می‌گردد و خیابان اصلی که از آن رد می‌شود خیابان گراسیا است. معماری‌های متنوع هر کدام رد خود را بر منطقه گذاشته‌اند و در نتیجه‌ی آن تنوع سبک‌های مدرن به خوبی به چشم می‌خورد که آن را بدل به یک موزه رو باز حقیقی کرده است. این میدان شما را شگفت زده خواهد کرد و بازدیدکنندگان می‌توانند به اکتشاف هنر سرامیک، پنجره‌هایی با شیشه‌های رنگی، آهنگری‌های تزیینی، موزاییک، مجسمه و نقش برجسته‌های تزیینی بپردازند.

میدان طلا بارسلونا

۸. موزه جانورشناسی | Museu de Zoologia

ساختمان این موزه در بارسلون  که در پارک چیوتادلا (la Ciutadella) قرار دارد از اهالی شمال آفریقا الهام گرفته شده است و در سال ۱۸۸۸ برای نمایش جهانی ساخته شد. این بنا به خاطر سه برج آن به نام قلعه سه اژدها نیز بسیار معروف است. مجموعه گسترده این موزه طیف وسیعی از گونه‌های مختلف مانند حشرات، ماهی‌ها، خزندگان، دوزیستان، پرندگان، پستانداران و حتی اسکلت ماموت‌ها را در بر می‌گیرد. مجموعه تخم پرندگان و صدف‌ها نیز بسیار جالب توجه هستند. تمام این مجموعه‌ها برای اهداف مطالعاتی و تحقیقاتی استفاده می‌شوند.

۹. موزه آبی (موزه زمین شناسی) | Museu Blau در بارسلون

در فوروم پارک (Forum Park) نزدیک دریا و رودخانه «بسوس» (Besòs)، موزه آبی در ساختمانی مدرن و صیقلی قرار گرفته که در سال ۲۰۰۴ ساخته شده است. این موزه بازدیدکنندگان را در جهان شگفت‌انگیز زیست شناسی و زمین شناسی غرق می‌کند و در فضایی به مساحت هزار مترمربع به بازدیدکنندگان درباره‌ی سرمنشأ حیات بروی زمین آموزش می‌دهد. بخش زمین تنوع سنگ‌ها، کانی‌ها، میکروب‌ها و جلبک‌های یافت شده در زمین را به نمایش می‌گذارد و بخش تکامل، گونه‌های مختلف و اینکه چگونه در طی زمان سیر تکاملی خود را طی کرده‌اند شرح می‌دهد.

موزه آبی بارسلونا

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

گروه:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو