موزه ژئوپارک قشم

موزه ژئوپارک قشم چه نوع موزه ای است؟ / کشور ایران / جزیره قشم

دسته‌ها: ایرانگردی

موزه ژئوپارک قشم در مساحتی به متراژ 1000 متر مربع در جزیره قشم واقع شده است و در سال 1374 احداث شده است. این موزه از کامل ترین موزه های حیات وحش ایران است که در آن تنوع زیستی جانوران مشاهده می شود. جانوران این موزه با کمک استاد رضا تاکسیدرمی شده اند و تمامی جانوران آن مربوط به داخل ایران می باشد.

ژئوپارک چیست؟

موزه ژئوپارک قشم جاذبه گردشگری فوق العاده محبوب در جزیره قشم است. همه ساله افراد زیادی برای دیدن این موزه به قشم سفر می کنند. در موزه ژئوپارک قشم انواع جانوران بومی ایران تاکسیدرمی شده اند که هم اکنون شمار زیادی از جانوران آبزی مانند صدف ها و گوش ماهی ها و لاکپشت ها در موزه ژئوپارک قشم نگهداری می شوند. همچنین پدیده های ژئومورفولوژیک زیادی در این موزه وجود دارد که زمین شناسان از سراسر جهان را به آنجا می خواند.

با توجه به اینکه این موزه به تایید یونسکو رسیده است تا سال 2020 زیر نظر این سازمان جهانی فعالیت خواهد داشت. مهمترین نکته در این خصوص این است که فعالیت زیر نظر یونسکو سبب می شود گردشگری در سطح بین المللی بهتر و با توجه بیشتری انجام شود و همچنین کارآفرینی خوبی برای مردم این منطقه باشد.

Qeshm Geopark Museum

از جمله مواردی که یونسکو درخواست بهبود آن را داشته است، شامل ایجاد هتل ها و امکانات بهتر مسافرتی و راه های دسترسی مطمئن و نصب تابلوهای راهنما برای گردشگران این منطقه بوده است. هم اکنون تورهای زیادی برای بازدید از این موزه در داخل کشور و خارج از کشور ایجاد می شوند. شایان ذکر است که موزه ژئوپارک دارای چندین راهنمای تور است.

سایت های ژئوپارک قشم

موزه ژئوپارک قشم بالغ بر 27 ژئوپارک دارد و در این ژئوپارک ها تمامی جزیره قشم به جز نقاط شهری قشم را شامل می شوند. سایت های ژئوپارک قشم عبارتند از: دره ستاره ها، تنگه چاه کوه، کریون، موزه ژئوپارک و غیره. از این میان موزه ژئوپارک محبوبیت بیشتری بدست آورده است. این موزه همه روزه به غیر از ایام تعطیل باز است و مدت زمان بازدید از آن یک تا دو ساعت می باشد. در این موزه گاهی کارگاه های آموزشی مختلفی از جمله تاکسیدرمی علمی و غیره برگزار می شود.

موزه ژئوپارک قشم

بازدید از موزه ژئوپارک قشم

در بازدید از موزه ژئوپارک قشم صحنه ای از زندگی انسان های نخستین نیز وجود دارد. این صحنه ما را بر آن وا می دارد تا از گذشته عبرت بگیریم. صحنه زندگی انسان نخستین، برای همگان جالب است چرا که در بیش از 100.000 سال پیش این انسان ها در این جزیره می زیسته اند.

برای بازدید از این موزه می توانید همه روزه به آنجا بروید. موزه ژئوپارک قشم دارای زیبایی های بیشتری نیز می باشد. اگر به جانوران کف دریا علاقه مند هستید می توانید از قسمت فسیل ها و جانوران دریایی که در این موزه قرار د ارد، بازدید کنید. اگر می خواهید استخوان های یک نهنگ غول پیکر را ببینید می توانید به این بخش رفته و از آن بازدید کنید. همچنین وجود لاکپشت ها و حشره کوتوله خوار باعث جذابیت دو چندان این موزه شده است.

گردشگران بسیاری کودکان خود را به این موزه می آورند و آنها را با زندگی و جانداران دریایی آشنا می کنند. در حقیقت موزه ژئوپارک قشم دارای قسمت های متنوع دیگری هم می باشد که برای کودکان و بزرگسالان جذابیت خاصی دارد. انواع سنگ ها و صدف های دریایی در این موزه نگهداری می شود. این سنگ ها و صدف ها می تواند تنوع زیستی زیر آب را بهتر به علاقه مندان نشان دهد.

موزه ژئوپارک قشم

موزه مردم شناسی ژئوپارک قشم

در موزه ژئوپارک قشم هم قسمتی برای موزه مردم شناسی جزیره قشم تعبیه شده است. این قسمت شامل نمایش فرهنگی هنری و صنایع دستی مردم جزیره قشم است. در این بخش می توانید تمامی لباس ها و صنایع دستی و وسایل زندگی سنتی که مردم جزیره قشم از آن استفاده می کردند را ببینید. اغلب این وسایل ساخته شده از صدف ها و درخت های نخل است. این بخش شامل عکس هایی از چهره های مردم این جزیره نیز می باشد که توسط شخصی به نام عبدالخالق طاهری ثبت شده است.

در این عکس ها به صورت واضح تر می توانید با سبک زندگی مردم آشنا شوید و وسایل سنتی آنها مانند عروسک های محلی و سازهای محلی را که به زیبایی به تصویر کشیده شده اند را ببینید. تصاویری که در این موزه وجود دارند انسان را از نزدیک با شیوه زندگی مردم آشنا می کند. یکی از فرصت های خوب برای آشنا شدن با فرهنگ ایران در این موزه وجود دارد. تا کنون این موزه ها پیشرفت های خوبی داشته اند و توسعه یافته اند. در این موزه از تکنولوژی صدا گذاری استفاده شده است.

موزه ژئوپارک قشم

موزه ژئوپارک قشم و صنایع دستی

در این موزه بخشی برای صنایع دستی این جزیره در نظر گرفته شده است. از جمله این صنایع می توان به انواع لباس های محلی و انواع سوزن دوزی های زنان محلی، خوس دوزی و گلابتون دوزی و انواع صنایع ساخته شده از وسایل دریایی و سازهایی از قبیل دف، دهل و عود اشاره کرد که می توان به خوبی و از نزدیک با آنها آشنا شد. سفر به موزه قشم می تواند برای افرادی که با فرهنگ ایرانی آشنا نیستند بسیار موثر باشد چرا که به لحاظ زمین شناسی و به لحاظ آداب و فرهنگ زندگی مردم کیش می تواند حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

اصولا این پارک بیانگر پیشینه و میراث های چندین دهه زمین می باشد. ژئوپارک خویش به خوبی توانسته است منبع درآمد خوبی برای صنعت گردشگری جزیره قشم باشد. با توجه به اینکه این ژئوپارک اولین و تنهاترین پارک خاورمیانه است راه ارتباطی خوبی برای بررسی و تحقیقات شرق و اروپا و خاورمیانه است.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو