عمارت کلاه فرنگی

عمارت کلاه فرنگی شیراز / کشور ایران / شهر شیراز

دسته‌ها: ایرانگردی

عمارت کلاه فرنگی شیراز از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های تاریخی واقع در این منطقه بوده و در مرکز شهر میان باغ سرسبزی قرار گرفته است. این عمارت با داشتن قدمت بسیار طولانی به دوران حکومت زندیه برمی گردد و پیکر کریم خان زند در شاه نشین شرقی این عمارت دفن شده است و با توجه به تلاش های بسیار انجمن آثار ملی ایران این عمارت به عنوان موزه پارس در حال حاضر به فعالیت مشغول بوده و آثار باقی مانده از دوران قبل از اسلام را در خود جای داده است.

معرفی عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیراز از جمله معروف ترین بناهای واقع در شهر شیراز می باشد که از دوران کریم خان زند برجای مانده است. این عمارت به شکوه و عظمت عمارت های قاجاریه نمی رسد بلکه بازتابنده خلق و خوی ایالتی کریم خان زند می باشد. در این عمارت کریم خان از اتباع خارجی پذیرایی می کرد و سفیران خارجی را در این عمارت به حضور می خواند.

این عمارت با الهام گرفتن از سبک عمارت هشت بهشت اصفهان به صورت هشت گوشه ای ساخت و بنا شده و در میان باغ کوچکی در مرکز شهر قرار گرفته است که در حال حاضر این عمارت مقصد بازدید انبوهی از مسافران و گردشگران می باشد. به گونه ای که می توان گفت به دلیل محبوبیت بسیار این عمارت در میان گردشگران هر ساله به صورت متعدد تور شیراز به این منطقه برگزار می گردد و افراد می توانند با شرکت در تور عمارت کلاه فرنگی شیراز از این بنای بی نظیر و تاریخی از نزدیک دیدن کنند.

عمارت کلاه فرنگی شیراز

آثار دیدنی عمارت کلاه فرنگی در شیراز

پس از مرگ کریم خان زند پیکرش را در عمارت کلاه فرنگی شیراز دفن کردند اما در دوران حکومت محمدخان قاجاریه به دلیل کینه ای که از وی داشت استخوان های باقی مانده پیکر زندیه را به زیر پلکان کاخ گلستان تهران انتقال داد و در زمان حکومت رضا شاه دوباره نبش قبر و استخوان های کریم خان زند به عمارت بازگردانده شد.

این عمارت در سال ۱۳۱۵ با همت انجمن آثار ملی ایران و تلاش های بسیار شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، فریدون تولای و علی سامی تغییر کاربری داد و در حال حاضر به عنوان موزه پارس به فعالیت مشغول می باشد. آثار دیدنی موزه پارس به دوران ما قبل تاریخ و اسلام برمی گردد.

گردشگران و مسافران می توانند با سفر به شهر شیراز و حضور در این مکان فرصت بازدید از قدیمی ترین و تاریخی ترین آثار برجای مانده را داشته باشند. تعدادی از قرآن های تاریخی به خط منسوب از امام علی، امام حسن، امام صادق و چند تن از صحابه پیامبر که در زمان های گذشته در مسجد عتیق شهر شیراز نگهداری می شدند، امروزه در این موزه مورد بازدید قرار داده شده است. ظروف مربوط به دوران قبل از اسلام و شمشیر شخصی کریم خان زند از دیگر آثار موجود در این عمارت می باشند.

عمارت کلاه فرنگی شیراز

معماری عمارت کلاه فرنگی شیراز

این عمارت به شکل هشت ضلعی با آزاره های سنگی یکپارچه، کاشی کاری منظم و یک دست، نقاشی های متفاوت و جذاب از مرغ، گل و مناظر شکارگاه از معماری بسیار متحیری بهره مند می باشد. داخل عمارت یک تالار وجود دارد که بخش مرکزی آن گنبد دار و دارای چهار شاه نشین جانبی است و در چهار سوی ساختمان چهار آب نما وجود دارد که آب نمای بخش شمالی ساختمان در مسیر خیابان زندیه واقع شده است.

این عمارت تاریخی با داشتن نمای خارجی جذاب و سنتی خود نظر و توجه هر بیننده ای را مجذوب خود می سازد‌. گردشگران و مسافرانی که با تور شیراز به این مکان سفر می کنند می توانند ساعاتی را بدون احساس گذر زمان به گشت و گذار در فضای داخلی عمارت کلاه فرنگی شیراز و باغ زیبای بیرونی سپری کنند.

عمارت کلاه فرنگی شیراز

بهترین زمان بازدید از عمارت کلاه فرنگی در شیراز

با توجه به اینکه شهر شیراز یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی و گردشگری در کشورمان می باشد سالانه انبوهی از گردشگران و توریست ها این شهر را در اولویت سفرهای تفریحی و گردشگری خود قرار می دهند. از این جهت می توان گفت در فصل تابستان ازدحام و شلوغی قابل توجهی در این شهر حاکم می باشد.

مسافران و گردشگرانی که قصد بازدید از عمارت کلاه فرنگی شیراز را دارند و می خواهند به دور از شلوغی و ازدحام سفری را سپری کنند در اینصورت می توان گفت بهترین زمان بازدید از عمارت کلاه فرنگی شیراز فصل بهار و پاییز می باشد چرا که در این ایام سال ورودی گردشگران به شهر شیراز به صورت قابل توجهی کم می باشد.

اهمیت عمارت کلاه فرنگی شیراز در صنعت گردشگری

عمارت کلاه فرنگی شیراز با داشتن قدمت بسیار طولانی از اهمیت ویژه ای در میان جاذبه های تاریخی و قدیمی و آثار ملی کشورمان دارد به گونه ای که می توان گفت این عمارت در حال حاضر محبوبیت ویژه ای در میان جاذبه های دیدنی شهر شیراز داشته و بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی در سفر به شهر شیراز علاقه مند و مشتاق بازدید از این آثار باقی مانده از دوران قدیم هستند.

شهر شیراز به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری در کشورمان شناخته می شود که می توان دلیل این امر را وجود عمارت ها و کاخ های تاریخی بیشماری در آن دانست که در دورانی مرکز حکومت بسیاری از حاکمان کشورمان بوده است که در این میان عمارت کلاه فرنگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

shiraz-pyramid-mansion-kolah-farangi

تور مسافرتی شیراز

همانطور که در بخش های قبلی نیز اشاره کردیم تور مسافرتی شهر شیراز از جمله پرطرفدارترین و محبوب ترین تورهای برگزاری در کشورمان می باشد که با شرکت انبوهی از مسافران و گردشگران مواجه است. تور شیراز در تمامی ایام سال برگزار می گردد که می توان گفت فصل تابستان از تعداد بسیار بالایی برخوردار است و دلیل این امر شرایط اقلیمی مناسب حاکم در این شهر می باشد.

قیمت تور شیراز در فصل تابستان گران تر از دیگر ایام سال بوده و گردشگران می توانند برای داشتن هزینه های ارزان در فصل بهار و پاییز که ورودی گردشگران در ایام سال کاهش می یابد به شیراز سفر کنند. البته توجه داشته باشید که عوامل بسیاری در نحوه محاسبه قیمت تور شیراز موثر خواهد بود که امکانات و خدمات تور مسافرتی از جمله این عوامل می باشند.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو