بررسی دقیق و شناخت تاج محل در آگرا / کشور هند / شهر آگرا

تاج محل در آگرا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری هند به شمار می رود که در شهر آگرا واقع شده و جهت بازدید از آن باید از شهر دهلی حدود 4 الی 5 ساعت در مسیر باشید.

تاج محل نگین کشور هندوستان

تاج محل را می توان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آگرا دانست که بی شک هر گردشگری در تور آگرا از این محل دیدن خواهد نمود. توجه داشته باشید که تاج محل آگرا در 200 کیلومتری بخش جنوبی دهلی نو واقع شده است و این محل از جمله عجایب هفتگانه دنیا به شمار می رود. همسر شاه جهان زمانی که باردار بوده است از دنیا رفت و شاه جهان تصمیم بر ساخت این بنا نمود تا به عنوان یادواره ای از همسر وی باشد.

این بنا در زمینی به مساحت 18 هکتار ساخته شده است. ساخت این بنا 15 سال به طول انجامید و معماری آن در سه سبک اسلامی، ایرانی و هندی می باشد. این بنا اهمیت تاریخی بسیاری دارد و ساخت آن به سال 1042 برمی‌گردد. استاد احمد و حمید لاهوری بیشترین نقش را در ساخت این بنا داشته اند و این معماران از جمله بهترین معمارانی بوده اند که بر ساخت تاج محل در آگرا نظارت داشته اند.

تنها معمارانی که در ساخت این بنا دست داشته اند معماران ذکر شده نبودند و بیش از 20 هزار معمار و هنرمند در ساخت آن دست داشته اند. این محل زیبایی های منحصر به فرد خود را دارد و به همین دلیل توجه تمامی گردشگران را به خود جلب خواهد نمود.

برای رزرو هتل در شهر خارکوف اوکراین به سایت همیشه سفر مراجعه نمایید.

ساخت تاج محل آگرا

همانطور که در نام این محل ذکر شد تاج محل در شهر آگرا واقع شده است و این سازه 58 متر ارتفاع و 56 متر پهنا دارد. این آرامگاه در مرکز توجه شهر آگرا واقع شده و هر گردشگری از آن دیدن خواهد نمود. برای ساخت تاج محل در آگرا از سنگ های مرمر سفید استفاده شده است و تمامی سنگ های بکار رفته در این سازه حجم بزرگی دارند.

این سازه کاملا متقارن می باشد و این امر به زیبایی هرچه تمام تر آن کمک کرده است.در ساخت این مکان معماران بسیاری دقت داشته اند و به دلیل طراحی های خاصی که بر روی آن انجام شده است در هر ساعت از شبانه روز شاهد رنگ متفاوتی در آن خواهید بود که این امر بر زیبایی هرچه تمام تر این سازه افزوده است.

در هنگام صبح تاج محل رنگ صورتی به خود می گیرد و با نزدیک شدن به عصر رنگ آن به شیری تغییر می کند و شب هنگام رنگ آن به طلایی تغییر می کند. پس از اینکه شاه جهان نیز فوت کرد وی را در همین مقبره در کنار همسرش دفن نمودند. تاج محل را می توان به عنوان نمادی از عشق به شمار آورد و در سال 1983 در سازمان جهانی یونسکو ثبت شده است.

معماری تاج محل آگرا

همانطور که در بخش قبل نیز به آن اشاره شد معماران بسیاری در ساخت تاج محل دست داشته اند و به همین دلیل زیبایی منحصر به فردی از این سازه شاهد خواهید بود. ساخت تاج محل به گونه ای است که تمامی بخش های آن متقارن هستند و در بخش وسط سازه می توانید گنبد بزرگی را شاهد باشید که شکل پیازی دارد و ارتفاع این گنبد بیش از 35 متر می باشد و به زیبایی هرچه تمام تر سازه افزوده است.

یک ایوان بزرگ در این آرامگاه شاهد خواهید بود که در بخش میانی سازه واقع شده است. گلدسته هایی که در کنار تاج محل آگرا واقع شده اند 4 عدد بوده و فضا را عرفانی تر و زیباتر نموده اند. شکل مربعی تاج محل سبب شده که از هر طرف بتوانید این سازه را به یک شکل مشاهده نمایید. در اطراف گنبد می توانید دو گنبد کوچک نیز مشاهده نمایید.

همیشه سفر مجری تور هند، با بهترین امکانات و کیفیت می باشد.

حمله به تاج محل در آگرا

این مکان زیبا فراز و نشیب های متعددی بر خود دیده است و در سال 1857 طی یک شورش کلی که در آگرا به وقوع پیوست بخش هایی از این آرامگاه نیز از بین رفت و باغ اطراف این آرامگاه تخریب گردید. سنگ ها و لاجورد های قیمتی و ارزشمند در ساخت این سازه بکار گرفته شدند که در این شورش توسط جنگجویان کنده و به غارت برده شدند. این بنا تا اواخر قرن 19 ام تخریب شده باقی ماند تا اینکه در اواخر قرن 19 ام به دستور لرد کورزون مورد بازسازی قرار گرفت و دوباره توانست زیبایی خود را به دست آورد.

در سال 1908 تمامی بازسازی ها به اتمام رسید و تاج محل در آگرا زیبایی منحصر به فرد خود را پیدا کرد. باغ های اطراف تاج محل آگرا به گونه ای بازسازی شده اند که تمامی مشخصه های چهارباغ را داشته باشند. توسط لرد کورزون یک لوستر به این بنا اضافه شد و هم اکنون نیز این لوستر برای عموم قابل مشاهده خواهد بود.

افسانه های تاج محل آگرا

تاج محل در آگرا افسانه های مختلفی دارد که هر یک از این افسانه ها مورد توجه همگان قرار گرفته اند. یکی از افسانه های معروف تاج محل را می توان تخریب مقبره کارگران توسط شاه جهان دانست که گویند به اعتقاد وی نابود کردن مقبره کارگران سبب خواهد شد که بنایی مشابه تاج محل آگرا ساخته نشود و البته این افسانه تحقق ندارد.

یکی دیگر از افسانه های تاج محل را می توان ساخت تاج محل سیاه دانست چرا که گویند شاه جهان تصمیم داشت یک تاج محل سیاه نیز برای خود بسازد و آرامگاه وی در آن واقع شود اما این امر نیز به وقوع پیوست و پس از برکناری او از سلطنت به یک رویا تبدیل شد و البته برای اثبات این امر نیز شواهدی وجود ندارد.

دسترسی به تاج محل

تاج محل در شهر آگرا واقع شده است و به همین دلیل جهت بازدید از آن چنانچه در شهر دهلی بوده باشید باید به وسیله قطار ها اقدام نمایید و هزینه آن بین 260 الی 700 روپیه خواهد بود. در صورتی که بخواهید توسط خودرو به این محل دسترسی داشته باشید حدود 4 الی 5 ساعت در راه خواهید بود.

برای دسترسی به تاج محل می توانید از هواپیما نیز استفاده نمایید و البته این روش هزینه های بیشتری در پی خواهد داشت. پس از اینکه به آگرا رسیدید بهترین وسیله جهت رسیدن به تاج محل موتور های ریکشا خواهند بود و می توانید با نازلترین قیمت به این منطقه منتقل شوید.

برای دریافت ویزای هند نیز همیشه سفر می تواند شما را راهنمایی نماید و اطلاعات دقیقی درباره ی مراحل دریافت آن در اختیار شما قرار دهد.

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو