آشنایی با کوه های مینیاتوری چابهار / ایران / چابهار

کوه های مینیاتوری

کوه های مینیاتوری چابهار از جمله جاذبه های گردشگری بسیار زیبای استان سیستان و بلوچستان به شمار می آید که هر ساله توریست های بسیار زیادی را به این استان و شهر چابهار می کشاند، این کوه ها دارای ویژگی های منحصر به فرد و زیبایی خارق العاده ای هستند که باعث می شوند تا تمامی توریست هایی که به این استان و شهر چابهار سفر می کنند در سفر خود حتما از این کوه ها دیدن کنند. ما در این مطلب قصد داریم به معرفی کوه های مینیاتوری چابهار بپردازیم و شما را بیشتر با این کوه ها آشنا کنیم تا شما نیز در سفر خود به این شهر حتما از کوه های مینیاتوری چابهار دیدن کنید.

کوه های مینیاتوری چابهار – کوه های مینیاتوری چابهار

کوه های مینیاتوری چابهار که با نام کوه های مریخی نیز شناخته می شوند از جمله جاذبه های گردشگری بسیار زیبای شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان است که در موازات ساحل دریا کشیده شده است و دارای زیبایی منحصر به فردی است که تمامی توجه توریست ها را به خود جلب کرده است.

این کوه ها دارای تاریخچه ای طولانی در این منطقه هستند و به همین علت است که از لحاظ زمین شناسی و تاریخ شناسی نیز از اهمیت بسیار زیادی برای متخصصان در این زمینه برخوردار هستند و این موضوع باعث می شود تا هر ساله تعداد زیادی از زمین شناسان برای مطالعه بر روی این کوه ها از این کوه های زیبا دیدن کنند. به گفته بسیاری از زمین شناسان این کوه ها میلیون ها سال قبل در زیر آب دریای عمان تشکیل شده اند و کم کم بخش کوچکی از خشکی های این دریا را تشکیل داده اند تا به حالتی که امروزه شاهد آن هستیم رسیده اند.

اطلاعاتی کلی در خصوص این کوه ها – کوه های مینیاتوری چابهار

کوه های مریخی چابهار از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر به شمار می آیند و طبق نظرسنجی ها جزء محبوب ترین جاذبه های استان سیستان و بلوچستان هستند، این کوه ها در واقع بخشی از رشته کوه زاگرس هستند که تا این منطقه کشیده است و شما نمی توانید هیچ گونه پوشش گیاهی را در آن مشاهده کنید، با وجود این که بر روی این کوه ها هیچ پوشش گیاهی وجود ندارد ولی پوشش جانوری متنوعی در این کوه ها وجود دارد که آشنایی با آن می تواند برای شما جالب باشد، از جمله این پوشش جانوری می توان به فلامینگو، عقاب دشتی و پرنده تیپو اشاره کرد.

یکی از نکات بسیار مهم درباره این کوه ها این است که کوه های مینیاتوری چابهار به عنوان یک پدیده بوم شناختی جدید شناخته می شوند که نام این پدیده بدبوم می باشد و در دنیا تنها چند نقطه هستند که چنین پدیده ای در آن ها وجود دارد.

چند نکته مهم برای بازدید از کوه های مینیاتوری چابهار – کوه های مینیاتوری چابهار

اگر شما نیز جزء افرادی هستید که علاقه مند به بازدید از کوه های مینیاتوری چابهار در سفر به این شهر هستید توجه داشته باشید که بهترین زمان برای این کار فصل بهار است، در فصل بهار آب و هوای مناسب این منطقه به شما این اجازه را می دهد که به راحتی از این کوه ها دیدن کنید و آب و هوای نامناسب شما را اذیت نخواهد کرد.

به صورت کلی شما برای بازدید از این کوه ها نیاز به یک روز کامل دارید بنابراین به شما توصیه می کنیم لوازم مورد نیاز خود در طی یک روز را حتما به همراه داشته باشید که از جمله این لوازم میتوان به مواردی همچون لوازم کوهنوردی و سنگنوردی، آب، مواد غذایی سبک و … اشاره کرد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در نزدیکی کوه های مینیاتوری جاذبه های گردشگری دیگری نیز مانند تالاب لبپار و روستای پیس وجود دارد که می توانید از آن ها نیز دیدن کنید.

نکاتی در خصوص نحوه شکل گیری این کوه ها – کوه های مینیاتوری چابهار

یکی از نکات بسیار جالبی که در خصوص این کوه ها وجود دارد نحوه شکل گیری آن ها می باشد. زمین شناسان بسیار زیادی بر روی این موضوع کار کرده اند که ما سعی می کنیم برخی از مهم ترین نتایج تحقیقات این زمین شناسان را در این بخش برای شما بیان کنیم. تقریبا می توان گفت تمامی زمین شناسانی که بر روی کوه های مینیاتوری کار کرده اند ادعا دارند که این کوه ها بر اثر فرسایش به وسیله باد و باران به وجود آمده اند و به همین علت است که اینقدر جذاب به نظر می رسند.

به گفته این زمین شناسان جنس این کوه ها معمولا از نوع مارن، رس و آهک است که در بخش های مختلف البته این جنس متغیر است و زمین شناسان بر روی برخی از بخش های این کوه ها هنوز هم بحث هایی دارند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید در بخش هایی از کوه های مینیاتوری ارتفاع این کوه ها به 5 متر می رسد و در برخی از بخش های دیگر تا ارتفاع 100متری نیز این کوه ها بالا می روند.

در همایش ها و تورهای گردشگری این کوه شرکت کنید!

نکته مهم دیگری که برای بازدید از این کوه ها باید بدانید این است که در بازه های زمانی مختلف معمولا تورهای گردشگری زیادی برگزار می شود که شما با کمک این تورها می توانید به صورت کامل از کوه های مینیاتوری چابهار دیدن کرده و نهایت لذت را از حضور در این منطقه ببرید.

نکته بسیار مهم دیگر این است که در این منطقه معمولا همایش های ورزشی بسیار زیادی نیز برگزار می شود که هر ساله توریست های ورزشکار زیادی را به خود جذب می کند، به صورت کلی وجود این کوه های بسیار زیبا در شهر چابهار باعث جذب توریست های زیادی به این شهر شده است.

امکانات موجود برای استفاده توریست ها

شاید بتوان گفت معمولا مهمترین موضوعی که برای بازدید از هر جاذبه گردشگری ذهن یک توریست را به خود مشغول می کند مسئله امکاناتی است که در آن جاذبه گردشگری وجود دارد تا بتواند باعث راحتی هر چه بیشتر گردشگران شود.

نکته ای که باید در خصوص امکانات کوه های مینیاتوری در چابهار بدانید این است که این کوه ها دارای یک مسیر خاص هستند که شما تنها از این مسیر می توانید از آن ها دیدن کنید، در ابتدای این مسیر یک سرویس بهداشتی و همینطور یک اقامتگاه برای مسافران و گردشگران فراهم شده است، علاوه بر این در نقطه شروع این مسیر یک بوفه نیز وجود دارد که می توانید خریدهای خود را از آن انجام دهید.

برای دریافت از اطلاعات تور های داخلی همیشه سفر به لینک های زیر مراجعه بفرمایید.

[foogallery id=”16993″]

گروه:

درجه هتل:

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو