ترکیه

آشنایی با واحد پول ترکیه

واحد پول ترکیه لیر است که به واحدهای کوچکتری به نام قروش یا همان کروش تبدیل می شود.در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره پول ملی ترکیه برای شما شرح دهیم

واحد پول ترکیه لیر است که با نماد TRY یا TL شهرت دارد که به واحدهای کوچکتری به نام قروش یا همان کروش تبدیل می شود در واقع هر لیر معادل ۱۰۰ قروش است. جالب است بدانید در سال ۱۸۴۳ میلادی واحد پول ترکیه با نام لیر عثمانی داد و ستد می شد و قبل از اینکه اسکناسی در این کشور تولید شود تمام واحد پول کشور ترکیه به صورت سکه هایی از طلا بودند که با نام لیر زرد شهرت داشتند.

در پنجم ژانویه سال ۱۸۴۳ اولین بار به دستور یکی از پادشاهان عثمانی ترکیه با نام عبدالمجید یکم واحد پول ترکیه با نام لیر زده شد در آن زمان ها لیر تنها به شکل سکه بود اما امروزه لیر به صورت اسکناس های متداولی با ارزش های مختلف در ترکیه رواج دارد.

واحد پول در کشور ترکیه با نماد بین المللی TRY یا به اختصار TL شهرت دارد که در واحدهای کوچکتری با نام قروش شناخته می شود. اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید بهتر است مقدار پول خود را در صرافی های کشور ایران و یا صرافی های زیادی که در اطراف جاذبه های گردشگری ترکیه قرار دارند به لیر ترک تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:‌ اقامت تحصیلی کانادا

واحد پول ترکیه

در سال ۲۰۰۵ به دلیل کاهش اقتصاد ترکیه و پایین بودن ارزش پولی این کشور، دولت ترکیه تصمیم گرفت تا ۶ صفر پایانی هر لیر را بردارد و هر یک میلیون لیر گذشته با نام یک لیر جدید شناخته شود.

بعد از اجرای این تصمیم گیری یعنی در سال ۲۰۰۹ میلادی اسکناس هایی به ارزش ۲۰۰_۱۰۰_ ۵۰_ ۲۰_ ۱۰ و ۵ لیری به بازارهای معاملات کشور ترکیه وارد شد.

سکه های رایج در واحد پول ترکیه

امروزه بانک های مرکزی کشور ترکیه با نام های آک بانک و البته ایش بانک سکه هایی با ارزش یک لیره ای، یک قروشی، ۵۰ قروشی، همچنین ۲۵ قروشی و ۱۰ قروشی زده اند اما بیشتر معاملات این کشور با همان اسکناس های لیر انجام می شود که به رنگ های مختلف هستند و عکس کمال مصطفی آتاتورک و همچنین عصمت اینونو رئيس جمهور دوازده ساله ترکیه بر روی آنها نقش بسته است.

امروزه هر لیر در کشور ایران ارزشی حدودا ۳۰۰۰ تومان است (در تاریخ نوشتن این مقاله ۲۹ خرداد ۱۴۰۰) همچنین می توان گفت هر لیر ترکیه معادل 0/11 دلار ارزش دارد. رجب طیب اردوغان، نخست وزیر فعلی کشور ترکیه، نماد اصلی واحد پول ترکیه را حرف T اعلام کرده است و آن را نمادی از یک لنگر می داند که در بندرگاهی امن قرار گرفته است و پایه هایی رو به رشد را در خود جای داده است.

بیشتر بخوانید: تور هند

بهترین ارز برای سفر به ترکیه کدام است؟

در سفر به این کشور زیبا و دیدنی اگر ارز رسمی کشور ایران یعنی ریال را به همراه داشته باشید مشکلی نیست اما در ترکیه خصوصا در مناطق گردشگری بیشتر لیر، پوند، دلار و یورو را قبول می کنند البته در بیشتر جاها نیاز است تا دلار و یا یورو هم به لیر تبدیل شوند پس برای اینکه در بازارهای خرید ترکیه با مشکلی مواجه نشده و مجبور به پرداخت هزینه کارمزد نشوید بهتر است از همان ابتدا با ارز رسمی کشور ترکیه یعنی همان لیر ترک وارد این کشور شوید.

واحد پول در شهرهای ترکیه

جالب است بدانید اگر چه لیر ترک واحد پول ترکیه و تمام شهرهای کشور ترکیه به حساب می آید اما در شهری مانند آنتالیا فروشندگان کالاهای مختلف، سعی کرده قیمت اجناس را با یورو نمایش دهند و یا در شهری مانند اژه بیشتر قیمت ها بر اساس پوند در میان مردم شناخته شده اند زیرا درصد بالایی از مسافران این شهرها گردشگرانی از مردم کشور انگلیس هستند.

اما شهر استانبول بیشتر اجناس و کالاها را با دلار به نمایش گذاشته است زیرا این شهر نسبت به دیگر شهرهای کشور ترکیه گردشگران و مسافران بیشتری را در خود جای داده و فروشندگان سعی دارند تا در مراکز بزرگ و بازارهای لوکس معاملات خود را با دلار انجام دهند.

چنانچه مسافران خارجی بخواهند به منظور خرید به یکی از شهرهای ترکیه وارد شوند باید مقدار لیر و یا ارز دیگری را که همراه با خود دارند در پاسپورت قید شده باشد و در هنگام خرید چنانچه بخواهند لیر ترک را به عنوان واحد پول ترکیه به ارز دیگری مانند یورو، پوند و یا دلار تبدیل کنند لازم است تا مسافر سند بانکی ارائه دهد.

بیشتر بخوانید: ویزای آفریقای جنوبی

خرید لیره ترک

صرافی هایی در استانبول بدون در نظر گرفتن هیچ حق کمیسیونی به صورت نقدی، تبدیلات ارز رسمی کشور ترکیه را انجام می دهند. البته بیشتر صرافی ها تابلویی در مغازه ها نصب کرده اند که نرخ تبدیل ارز را به متقاضیان نمایش می دهند و ممکن است از نظر نرخ گذاری با یکدیگر تفاوت هایی داشته باشند. پس بهتر است برای تبدیل کردن پول خود به ارز رسمی کشور ترکیه صرافی را انتخاب کنید که کمترین نرخ را ارائه می دهد.

البته خوب است بدانید برخی بانک ها در ترکیه نیز با دریافت حق کمیسیون، تبادلات ارزی این کشور را انجام می دهند همچنین چک های مسافرتی تنها با ارائه دادن پاسپورت به واحد پول ترکیه تبدیل می شوند. پس چنانچه شما قصد دارید قبل از خارج شدن از ترکیه، لیر ترک را به واحد پول کشور مبداء تبدیل کنید حتما باید رسید این معامله را همراه خود داشته باشید تا نشان داده شود که معامله در کشور ترکیه به صورت قانونی انجام گرفته است.

خوب است بدانید هر فرد خارجی می تواند از کشور ترکیه مبلغی معادل ۵۰۰۰ دلار از واحد پول ترکیه همراه با خود خارج کند.

تبدیل ارز در ترکیه

شما می توانید در هر مکان مناسبی مانند بانک ها، صرافی های مختلف در خیابان های ترکیه همچنین صرافی هایی که در فرودگاه، هتل ها، رستوران ها و دیگر مکان ها وجود دارد تبدیل پول خود به واحد پول ترکیه انجام دهید اما به شما پیشنهاد می شود هیچ گاه تبدیل ارز را در صرافی های هتل ها و یا فرودگاه انجام ندهید زیرا حق کمیسیون بالایی را از شما می گیرند.

چنانچه بخواهید تبدیل ارز را در بانک های ترکیه انجام دهید باید بدانید که اکثر بانک های وجود داشته در شهرهای ترکیه در روز شنبه و روز یکشنبه تعطیل هستند، همچنین صرافی ها تنها با دریافت پاسپورت و ارزهای نو و تازه کار تبدیل واحد پول ترکیه را انجام می دهند.

به غیر از مراکز نام برده شده در ترکیه برخی ادارات پست هم در این کشور خدمات تبدیل ارزی به واحد پول ترکیه را انجام می دهند و همچنین انواع چک های مسافرتی را مطابق با کارمزدهایی که صرافی ها و بانک ها دریافت می کنند و با درخواست پاسپورت از مسافر انجام می دهند.

بیشتر بخوانید: تور چابهار

پس اگر تمایل دارید همراه با تور ترکیه به این کشور خاطره انگیز سفر کنید بهتر است با آژانس مسافرتی همیشه سفر همراه باشید زیرا از خدمات ویژه آژانس گردشگری و مسافرتی همیشه سفر به عنوان مجری مستقیم تور ترکیه خدمات کشور ترکیه از جمله پرواز، هتل، بیمه مسافرتی، اقامت ترکیه از طریق فرانچایز (با ضمانت بازگشت سرمایه) می باشد.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو