شیراز، بهترین جاذبه های دیدنی ایران

دریاچه مهارلو شیراز

ما در این متن قصد داریم به یکی از چشم انداز های طبیعی عجیب و غریب استان فارس یعنی دریاچه مهارلو شیراز بپردازیم.همیشه سفر مجری تخصصی تورهای ایرانگردی

ما در این مقاله قصد داریم به یکی از چشم انداز های طبیعی عجیب و غریب استان فارس یعنی دریاچه مهارلو شیراز بپردازیم. این مکان طبیعی که تبدیل به یکی از جاذبه های بسیار دیدنی این استان شده است، دریاچه مهارلو می باشد.این دریاچه واقع در جنوب شرقی شهر شیراز است. این دریاچه بسیار زیبا به دلیل رنگ قرمز اش شهرت یافته و معروف شده است. اگر کنجکاو به دانستن اطلاعات بیشتری در مورد دریاچه مهارلو شیراز هستید، توصیه می شود که حتما ادامه این متن را دنبال کنید.

بدون شک با نام بردن استان فارس، هر ایرانی یاد شهر بی نظیر شیراز و بناها و محوطه های زیبای تاریخی آن می افتد. دریغ از این موضوع که این قسمت از کشورمان ایران نیز چشم انداز های زیبای طبیعی بسیاری را در خود جای داده است. اگر قصد سفر به استان فارس داشتید، حتما بازدید از مکان های طبیعی این استان را در برنامه های خود در نظر داشته باشید.

دریاچه مهارلو، عجیب ترین جاذبه شیراز

دریاچه مهارلو شیراز یکی از چشم اندازهای بسیار زیبا و فوق العاده در استان فارس است که شاید عکس های آن را دیده باشد. اکثرا این دریاچه گردشگران و طبیعت گران بسیاری که به شهر زیبای شیراز سفر کرده اند را به خود جذب می کند. بدون شک داشتن یک عکس در کنار این دریاچه حیرت انگیز ارزش رفتن به شهر شیراز را دارد. دریاچه مهارلو به دلیل قرمز رنگ بودنش شهرت یافته و سالانه گردشگران بسیاری را جذب می کند.

دریاچه مهارلو همان طور که اشاره شد، در سمت جنوب شیراز و  57 کیلومتری جاده شیراز به فسا قرار دارد. این دریاچه به مجاورت یک روستا با نام مهارلو قرار دارد که این روستا در زمان های گذشته با نام دشت گل نیز شناخته می شد. قدمت روستای مهارلو به دوران صفویه باز می گردد. لازم به ذکر است که علاوه بر چشم انداز های فوق العاده این دریاچه، روستای مهارلو نیز باعث جذب گردشگران بسیاری می شود.

معرفی دریاچه مهارلو

از آنجایی که روستای مهارلو دامنه های جنوبی کوه های مرتفع زاگرس است، دیدن طبیعت اطراف آن باید بسیار شگفت انگیز باشد. خانه های این روستا دارای طاق های بلند و پنجره های قوس دار هستند. روستای مهارلو با باغ های انبوهی از درختان بادام، انار و انجیر احاطه شده است.

در این روستا می توانید به بازدید از زیارتگاه خدیجه بانو و کاروانسرای شاه عباسی نیز بروید. اکثر مردم روستا بر این باورند که آب چشمه مهارلو شفا بخش بوده و برای بیماری های پوستی مفید می باشد. این دریاچه وسعت کمتری نسبت به گذشته دارد و در حال خشک شدن است. به دلیل خشک شدن قسمت هایی از دریاچه، اکنون بخشی از نمک شیراز از آن تامین می شود.

دلیل قرمز رنگ بودن دریاچه مهارلو شیراز

بسیاری از گردشگران که هنوز از نزدیک این دریاچه را ندیده اند، بسیار کنجکاو می باشند که چرا این دریاچه به رنگ قرمز است؟ در پاسخ به این سوال با ما همراه باشید. درصد تبخیر آب در دریاچه مهارلو بسیار زیاد است، از این رو تبخیر زیاد آب در این دریاچه باعث شوری آن شده و در نتیجه محیط را برای رشد جلبک دریایی به نام کشند قرمز فراهم می کند.

این جلبک به رنگ قرمز است که رشد و تکثیر فراوان آن در آب این دریاچه باعث قرمز رنگ دیده شدن آب آن می شود. از آنجایی که آب دریاچه بسیار شور است، هیچ موجودی در آن وجود ندارد به جز آبزی آرتمیا که قادر به رشد در محیط این دریاچه است.

دلیل قرمز رنگ بودن دریاچه مهارلو

عمق و محیط زیست دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو دارای عمق نسبتا کمی است و در هر بخش عمق آن متفاوت می باشد. بهتر است بدانید که عمق این دریاچه بستگی به بارش های جوی دارد. اگر بخواهیم به عمق تقریبی این دریاچه اشاره کنیم، می توان گفت که عمق آب در اکثر نقاط آن حدود نیم متر است. همچنین عمق آن تا سه متر نیز اندازه گرفته شده است. این دریاچه مساعد می باشد و آب آن توسط چند چشمه آب شیرین در شمال آن، بارش های باران و رودخانه های حمزه، خشک و سروستان تامین می شود.

همان طور که اشاره کردیم دریاچه مهارلو دارای آب بسیار شور است که حتی می توان به نام آن را دریاچه نمک گذاشت. این ویژگی دریاچه باعث تکثیر جلبک قرمز به مقدار بسیار زیاد در آن می شود که این جلبک های قرمز کشنده مانع زندگی هر گونه ماهی در آن می شود. با این وجود می توان در کناره ها و گوشه های این دریاچه که جلبک های قرمز کمتری وجود دارد، خزندگانی همچون نظیر مارمولک، سوسمار، مار و لاک پشت را مشاهده کرد. برخی از دوزیستان و پرندگان مهاجر و غیرمهاجر می توان در مجاورت دریاچه دید.

بهترین فصل سفر به دریاچه مهارلو شیراز

لازم است بدانید که دریاچه مهارلو در استان فارس دریاچه ای فصلی است. یعنی این دریاچه در فصل تابستان که به تب گرم تر است، بخشی از آب آن تبخیر شده و در نتیجه بخش های عمده ای از آن خشک می شود. و در فصل های پاییز و زمستان که فصل های بارندگی هستند، آب آن افزایش می یابد. بنابراین بهترین فصل سفر به این دریاچه از پاییز تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد. شما در این فصل قادر خواهید بود این دریاچه را پر از آب ببینید.

بهترین فصل سفر به این دریاچه

مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو شیراز

گردشگران و مسافران بسیاری هستند که خواهان دیدار دریاچه مهارلو بسیار زیبا با رنگ شگفت انگیز هستند. اگر شما نیز جز این افراد هستید و تاکنون این دریاچه را ندیده اید، توصیه می شود که حتما سری به این دریاچه زیبا بزنید.برای رفتن به این دریاچه فقط کافی است که جاده شیراز به فسا را پی بگیرید و پس از طی بیست کیلومتر به مقصد خود یعنی دریاچه مهارلو برسید. توصیه می شود که حتما سری به روستای مهارلو نیز بزنید.

شما می توانید با طی مسافتی حدود ۵۷ کیلومتر از جاده‌ای آسفالته به این روستا برسید و از چشم انداز های زیبای آن نهایت لذت را ببرید.خواهشی که ما از مسافران و گردشگران عزیز به هنگام دیدار از دریاچه و همچنین روستای مهارلو داریم، این است که به طبیعت احترام لازم را گذاشته و حدالامکان هیچ آسیبی به آن نرسانند. و در پی حفظ طبیعت بسیار زیبای آن تمام تلاش خود را به کار گیرند.

در پایان می توان گفت افرادی که قصد استفاده از جاذبه های گردشگری و پتانسیل های مثبتی که در شهر شیراز موجود می باشد را دارند، بهتر است با استفاده از تور های مختلفی که آژانس همیشه سفر را به افراد ارائه می ‌دهند، نسبت به سفر اقدام نماید.

مسیر دسترسی به دریاچه مهارلو فارس

برای رزرو تور شیراز و یا مشاوره با کارشناسان ما می توانید با شماره ۲۶۷۰۳۴۷۷ و یا شماره موبایل ۰۹۰۲۵۵۵۵۱۲۴ تماس حاصل فرمایید.

دریاچه مهارلو شیراز

  • چرا این دریاچه به رنگ قرمز است؟
  • درصد تبخیر آب در دریاچه مهارلو بسیار زیاد است
  • از این رو تبخیر زیاد آب در این دریاچه باعث شوری آن شده است
  • در نتیجه محیط را برای رشد جلبک دریایی به نام کشند قرمز فراهم می کند
  • جلبک به رنگ قرمز است که رشد و تکثیر فراوان آن در آب این دریاچه باعث قرمز رنگ دیده شدن آب آن می شود.

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو