کشور تانزانیا

کشور تانزانیا

در این مقاله می خواهیم بدانیم کشور تانزانیا کجاست و در کدام نقطه از این کره خاکی قرار دارد ، تانزانیا که با نام جمهوری متحد تانزانیا شناخته می شود در حقیقت یکی از سرزمین های آفریقایی است و در شرق قاره آفریقا قرار دارد و با کشورهای کنیا و اوگاندا در شمال با رواندا ، بوروندی و جمهوری دمکراتیک کنگو در غرب و در جنوب هم با زامبیا ، مالاوی و موزامبیک هم مرز می باشد،

این کشور زیبا که در شرق به اقیانوس هند می رسد حیات وحش بسیار زیبایی دارد و بسیاری از گردشگران برای بازدید از حیات وحش به این سرزمین سفر می کنند ، لازم به ذکر است در گذشته پایتخت رسمی تانزانیا شهر ساحلی و بزرگ دارالسلام بوده ولی امروزه شهر دودوما پایتخت این کشور است و دارالسلام تنها پایتخت تجاری این کشور و مقر بسیاری از نهادهای حکومتی کشور محسوب می شود.

دارالسلام همچنین یکی از بنادر بسیار مهم برای تانزانیا و همچنین همسایگان آن است ، دیگر شهرهای تانزانیا آروشا ، امبیا ، موانزا ، موروگور و زنگبار می باشند و اگر روزی به تانزانیا سفر کردید از این شهرها دیدن کنید و از زیبایی های این کشور آفریقایی حیرت زده شوید .

تاریخچه کشور تانزانیا

برای اولین بار در سال 700 پس از میلاد تجار عرب و ایرانی در این منطقه تشکیل مستعمره را آغاز نمودند و پرتغالی ‌ها که در همه جا حضور داشتند در سال ۱۵۰۰ میلادی خود را به مناطق ساحلی این ناحیه رساندند و از آن موقع تا قرن 17 میلادی منطقه تانزانیا را تحت کنترل خود داشتند ، بعد از پرتغالی ها ، سیطره سلطان عمان بر این منطقه آغاز شد و بعد از آن در سال 1885 مناطق روآندا و بوروندی و همچنین تانزانیای کنونی تبدیل به مستعمرات شرق آفریقای آلمان شد ولی بعد از جنگ جهانی اول این منطقه بنا بر درخواست جامعه ملل به بریتانیا واگذار گشت.

جالب است بدانید که تانزانیا از اتحاد دو کشور جمهوری متحد تانگانیکا و زنگبار تشکیل شد و نامش از ترکیب نام این دوکشور گرفته شده است ، تاریخ زنگبار خیلی مشخص نیست و ابهاماتی درباره آن وجود دارد ولی زنگبار با کشورهای عربی جنوب غرب آسیا ارتباطاتی داشته و در سال ۱۵۰۳ تبدیل به خراج‌ گذار پرتغال و یکی از مناطق عمده بازرگانی منطقه شد و بعد از گذشت یک قرن و نیم به دست عمان و اعراب افتاد ولی در سال ۱۸۶۱ استقلال خود را از عمان اعلام کرد و در سال ۱۸۹۰ به زیر چتر حمایت انگلستان رفت.

تانگانیکا و زنگبار هر دو در سال ۱۹۶۱ استقلال خود را از بریتانیا اعلام کردند و در نهایت در سال ۱۹۶۴ دو کشور تصمیم گرفتند تا با یکدیگر ادغام شوند و جمهوری متحد تانگانیکا و زنگبار را تشکیل دادند و بعد از گذشت شش ماه از این ادغام نام کشور متحد به تانزانیا تغییر پیدا کرد، بعد از اسلام مردم بسیاری از ایران و از شهرهای شیراز، شوشتر و سیراف به زنگبار مهاجرت کردند و رهبر آن ها شخصی به نام علی بن سلطان حسن بود که در زمان حکومت آل بویه با پسران خود و ۷۰۰ نفر از یارانش به آفریقا رفتند.

این قوم در زنگبار سکونت کردند و بعدها این گروه به شیرازی ها شهرت پیدا کردند که در قرن ۱۹ به کمک اعراب و بلوچ ‌های عمانی در شکل‌ گیری مدنیت و بازرگانی زنگبار بسیار تاثیرگذار بودند ، جالب است بدانید که نام زنگبار را شیرازی ‌ها بر این سرزمین جدید نهادند، زنگی ‌بار به معنای کرانه سیاهپوستان است که بعدها به زنگبار تغییر پیدا کرد.

کشور تانزانیا

نژاد ایرانی در کشور تانزانیا

در تانزانیا روستای بلوچ نشینی به نام کائوله وجود دارد که می ‌گویند اهالی این روستا از ایرانی‌ ها و نوادگان سربازان بلوچی می باشند که در قرن ۱۸ میلادی این مردم توسط عمانی ها در این منطقه استقرار یافتند و اولین مدرسه تانزانیا و بیمارستان را در این جا ساختند ، امروزه دیگر در تانزانیا شیرازی ‌تبارهای بسیاری در آفریقا وجود ندارد.

ولی جالب است که عنوان ” شیرازی ” در بین باورهای فرهنگی ساکنان شرق آفریقا از ارزش بالایی برخوردار است و اصالت خانوادگی افراد را نشان می دهد و در تانزانیا می توانید از افراد پیر و سالخورده درباره شیرازی ‌ها سئوال کنید و آن ها نیز خاطرات جذابی را برای شما تعریف خواهند کرد و جالب تر این که در این کشور بسیاری از شخصیت ‌های سیاسی و مذهبی با عنوان ” شیرازی ‌تبار ” معرفی می شوند.

خوب است بدانید یک حزب سیاسی و یک تیم فوتبال در جزیره زنگبار با نام ” شیرازی ‌ها ” وجود دارد ، یکی از دیدنی ترین جاهای زنگبار محوطه شهر تاریخی کائوله است که یکی از مهم‌ ترین جاذبه های تاریخی تانزانیا به شمار می رود و در فهرست آثار تاریخی تانزانیا هم به ثبت رسیده است.

فرهنگ و زبان مردم تانزانیا

دین اسلام ، مسیحیت و آئین های بومی، سه دین اصلی کشور تانزانیا می باشد که هر کدام حدودا یک سوم از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده اند.با توجه به تعدد گویش ها کشور تانزانیا زبان رسمی ندارد اما سواحیلی زبان ملی دو فاکتور و عاملی برای وحدت ملی در کشور شده است.اگرچه در آموزش عالی و متوسط و دادگاه های عالی اغلب از انگلیسی استفاده می شود.مردم کشور تانزانیا از لحاظ فرهنگی از ایرانی ها و اعراب عمانی تاثیرات بسیاری گرفته اند.

وجود تعداد زیادی از کلمات فارسی همچون شاه و کاکا و غیره در زبان سواحیلی که یکی از زبان های رسمی این کسور است، نشان دهنده روابط دو فرهنگ است.در خلال سال های پایانی قرن سوم هجری تا اوایل قرن چهارم، گروه هایی از خانواده های شیرازی به زنگبار مهاجرت کردند.هنوز هم پس گذشت قرن ها در زنگبار، اصل و نسب شیرازی به نوعی نجیب زادگی به حساب می آید.

فرهنگ مردم تانزانیا


بر اساس سیاست های رسمس زبانی تانزانیا اعلام شد، سواحیلی زبان عرصه اجتماعی و سیاسی کشور و آموزش ابتدایی و آموزش بزرگسالان است.انگلیسی زبان آموزش متوسطه، دانشگاه ها، فناوری و دادگاه های عالی می باشد.اگرچه دولت بریتانیا از کاربرد انگلیسی در تانزانیا پشتیبانی مالی می کند، اما استفاده از این زبان در دهه های اخیر کمتر شده است.

پیش تر در دانشگاه های تانزانیا معمولا دانشجویان با یکدیگر انگلیسی صحبت می کردند اما امروزه خارج از کلاس درس فقط از سواحیلی استفاده می شود و حتی در کلاس های دانشگاه ها و دبیرستان ها هم استفاده از ترکیبی از سواحیلی و انگلیسی کاملا رایج می باشد.از دیگر زبان های کشور می توان به زبان های هندی، بویژه گجراتی، زبان پرتغالی اشاره کرد که هر دو توسط سیاهان موزامبیکی و گوان ها استفاده می شود و در سطح محدودتری زبان فرانسوی در همسایگی رواندا، بوروندی و کنگو اشاره کرد.

اگر قصد سفر به کشور زیبا و دیدنی اوکراین، برای اخذ اقامت اکراین به سایت همیشه سفر مراجعه نمایید.

آب و هوای تانزانیا

ارتفاع کشور تانزانیا زیاد است و همچنین این سرزمین در مجاورت خط استوا و کمی پایین تر از آن قرار دارد بنابراین طبیعتا باید دارای آب و هوای استوایی باشد و به مانند دیگر کشورهای استوایی در طول سال دو فصل پربارش و کم بارش دارد ، در این کشور همواره بارش هایی رخ می دهد که از ماه مارس شروع می شوند،

برای سفر به تانزانیا بهترین زمان قبل از ماه مارس است زمانی که هنوز فصل باران های موسمی و سیل آسا شروع نشده و در این زمان می توانید به راحتی از جاذبه های طبیعی تانزانیا دیدن کنید و به تفریح و گشت و گذار در مناطق مختلف این کشور زیبا بپردازید ، به طور کلی تانزانیا کشور خوش آب و هوایی است و بستگی به سلیقه آب و هوایی شما دارد ، اگر با گرما مشکلی ندارید در تابستان هم می توانید به این کشور سفر کنید ، معمولا گردشگران در زمستان و پاییز به تانزانیا سفر می کنند و در این زمان این کشور پر از توریست خارجی می شود.

جاذبه های کشور تانزانیا

دریاچه مانایارا یک پارک ملی بسیار زیبا در کشور تانزانیا است که بیش از هزاران فلامینگو در آن سکونت دارند. این مکان یکی از بهترین مکان‌های گردشگری در کشور تانزانیا محسوب می‌شود که قایق رانی و سایر ورزش‌های آبی در آن برگزار می‌شوند.
ساحل ماتما یک محیط خلوت و بکر در کشور تانزانیا است که در کوهپایه‌های کوه لیونگ قرار دارد و برای شنا بی‌نظیر است.

در این منطقه آبشارهای بزرگ و کوچک زیادی دیده می‌شود که در کنار هم قرار می‌گیرند. این ساحل یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کشور تانزانیا است.یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری که در کشور تانزانیا دیده می‌شود پنج بزرگ است. این مکان مخصوص شیرها و فیل‌ها و بوفالوها است. شما میتوانید در پنج بزرگ با فیل‌ها عکس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دانستنی های کشور تانزانیا به سایت هیشه سفر مراجعه نمایید.

برگشت به منو