شهر تسالونیکی

شهر تسالونیکی / کشور یونان

شهر تسالونیکی Thessaloniki یکی از شهرهای یونان است که در بخش مقدونیه مرکزی قرار گرفته است، این شهر در شمال غربی دریای اژه و در خلیج تروماتیک واقع شده است. شهر تسالونیکی با شهر آتن در حدود پانصد کیلومتر فاصله دارد و فاصله آن با کاوالا نیز صد و پنجاه کیلومتر است.

جمعیت این شهر بالغ بر یک میلیون نفر است و مساحت آن نیز 1.3 کیلومتر مربع می باشد. اکثریت مردم این شهر به مسیحیت گرایش دارند و از نوع ارتدوکس شرقی هستند. دین های دیگر از جمله یهودیت، اسلام و دیگر شاخه های مسیحیت نیز در این شهر رواج دارد زبان رسمی آن ها یونانی است. این شهر زیر نظر حکومت مرکزی است.

نگاهی به تاریخچه شهر تسالونیکی

شهر تسالونیکی یکی از شهرهای مهم یونان است که از لحاظ گردشگری بسیار حائز اهمیت است در طول سال گردشگران زیادی از این شهر بازدید می کنند و در حال حاضر به یکی از شهرهای مهم گردشگری در یونان تبدیل شده است. این شهر از جاذبه های گردشگری و توریستی زیادی برخوردار است که این جاذبه ها حاصل تمدن ها و حکومت های قدیمی مانند روم و عثمانی بوده است.

اگر به این شهر سفر کنید و در میان جاذبه های گردشگری آن حضور داشته باشید حتما نشانی از تمدن ها و حکومت های قبلی را خواهید دید ویرانه های باستانی، کلیساهای قدیمی، موزه ها و سایر موارد نشانگر تاریخ پر فراز و نشیب این شهر است.

تسالونیکی توسط یکی از پادشاهان مقدونی در دوران باستان بناگذاری شد در روم باستان و در زمان امپراطوری پرفروغ آن ها این شهر از اهمیت خاصی برخودار بود و زمانی که بیزانسی ها سلطنت روم را بر عهده داشتند به عنوان دومین شهر بزرگ و مرفه در امپراطوری آن ها محسوب می شد. در سال 1430 قمری بود که عثمانی ها آن را فتح کردند و در سال 1912 دوباره جزئی از خاک یونان شد.

آفریقای جنوبی کشوری با طبیعی بکر است که هرساله خیل عظیمی از گردشگران را پذیرا می شود. برای سفر به این کشور می توانید تور آفریقای جنوبی همیشه سفر را با بهترین قیمت و خدمات رزرو نمایید.

شهر تسالونیکی

آب و هوای شهر تسالونیکی

تسالونیکی از جمله شهرهایی است که آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب دارد، زمستان های این شهر خشک است و تابستان ها نیز از هوای گرم و مرطوب برخوردار است. ماه جولای در این شهر گرمترین ماه سال است. در تسالونیکی متوسط دمای هوا در طول سال از 9.7 درجه سانتی گراد تا 20.4 درجه سانتی گراد متغیر است و در طول سال در حدود 450 میلی لیتر باران می بارد.

جاذبه های گردشگری شهر تسالونیکی

شهر تسالونیکی جاذبه های زیادی دارد از مهم ترین جاذبه های تسالونیکی می توانیم به موارد ذیل اشاره داشته باشیم:

 • موزه جنگ مقدونیه (Museum of the Macedonian Struggle)
 • کلیسای آگیوس دیمیتریوس (Church of Agios Dimitrios)
 • موزه باستان‌شناسی تسالونیکی (Archaeological Museum of Thessaloniki)
 • موزه فرهنگ بیزانس (Museum of Byzantine Culture)
 • بنای روتاندا (Rotunda)
 • کلیسای آجیا سوفیا (Church of Agia Sofia)
 • برج سفید تسالونیکی (White Tower of Thessaloniki)
 • میدان ارسطو (Aristotelous Square)
 • کلیسای آگیوس نیکولاس اورافانوس (Church of Agios Nikolaos Orphanos)
 • مرکز علم و موزه تکنولوژی نوسیس (Noesis Science Center and Technology Museum)
 • موزه جنگ تسالونیکی (War Museum of Thessaloniki)
 • موزه آتاتورک (Ataturk Museum)
 • موزه یهودیان تسالونیکی (Jewish Museum of Thessaloniki)
 • موزه سینما تسالونیکی (Thessaloniki Cinema Museum)
 • پارک آبی واترلند (Waterland WaterPark)
 • کلیسای پاناگیا چالکئون (Church of Panagia Chalkeon)
 • موزه عکس تسالونیکی (Thessaloniki Museum of Photography)
 • موزه کودکان تسالونیکی (Children’s Museum of Thessaloniki)

ساختمان مدور رومی

یکی از جاذبه های گردشگری مهم شهر ، ساختمان مدور رومی است که از آن به عنوان معروفترین یادمان از دوران باستان یاد می شود. ساخت آن به قرن چهار میلادی باز می گردد که هدف از ساخت آن مقبره ای برای امپراطور روم گالریوس بوده است. بخشی از ساختمان مدور رومی را کاخ گالریوس شامل می شود. در قرن چهارم بود که توسط یکی از امپراطوران رومی این مقبره به کلیسا تبدیل شد و از قرن دهم میلادی تا قرن دوازدهم میلادی از آن به عنوان کلیسای جامع تسالونیکی استفاده می شده است.

زمانی که این شهر به دست عثمانی ها افتاد این ساختمان از کلیسا به مسجد تغییر یافت و مناره ای که در حال حاضر بر روی آن واقع شده است مربوط به دوره اسلامی است. پس از این که این شهر دوباره به یونانی ها بازگشت دوباره از مسجد به کلیسا تغییر کاربری دارد و نام آن کلیسای سنت جرج شد. این کلیسا دارای یک محراب با ارتفاع سی متر و عرض بیست و چهار متر است که بسیار باشکوه می باشد. معماری آن ساختار سیلندری گنبدی شکل دارد که به معماری پانتئون رم شباهت دارد. در فضای داخلی نیز تزئینات موزائیکی به همراه طاق های برجسته دیده می شود.

رزرو هتل لویو در کشور اوکراین با تضمین بهترین قیمت و صدور آنی واچر

برج سفید

یکی دیگر از جاذبه های مهم گردشگری تسالونیکی، برج سفید است که از جمله جاذبه های تاریخی این شهر به حساب می آید. اگر در طول تفرجگاه دریایی که منظره زیبایی دارد پیاده روی کنید این برج سفید و زیبا را خواهید دید. در یک باغ کوچک که در انتهای گردشگاه دریایی قرار دارد این برج سفید واقع شده است که در یک مقطعی جزئی از استحکامات باستانی محسوب می شده است.

یکی از ویژگی های مهم برج سفید این است که تنها باقیمانده از دژه های نظامی است که روی آن به طرف دریا است. در حال حاضر این امکان برای گردشگران فراهم شده است که بتوانند از این برج بازدید کنند و مناظر زیبای شهر و بندر را از بالای آن نظاره گر باشند. در برج سفید تسالونیکی همچنین یک موزه دائمی فرهنگ نیز وجود دارد که در آن می توانید در مورد تاریخ شهر از قرن سوم میلادی تا حمله عثمانی اطلاعات خوبی را بدست آورید. در این مجموعه سکه های دوران مسیحیت، نقاشی های مختلف، وسایل مربوط به عبادت، دست سازه ها و… موجود است.

شهر تسالونیکی

کلیسای سنت دیمیتریوس

یکی از جاذبه های گردشگری فوق العاده و زیبا در این شهر ، کلیسای سنت دیمیتریوس است، این کلیسا به عنوان کلیسای اصلی شهر محسوب می شود و زمانی که عثمانی ها در آنجا حضور داشتند به مسجد تبدیل شد. کلیسای مذکور در قرن پنجم پیش از میلاد بر روی یک کلیسای قدیمی بنا شد و نام آن از دیمیتریوس مقدس که حامی شهر بوده است گرفته شده است که سرانجام او زندانی و اعدام بود. بزرگترین محراب یونان در این کلیسا ساخته شده است و فضای داخلی آن از ستون های مرمرین رنگین است و چلچراغی خیره کننده دارد اگر در تسالونیکی حضور یافتید حتما از این کلیسای باشکوه دیدن کنید.

نقشه گوگل

برای نمایش نقشه گوگل، افزونه WP Flexible Map را نصب کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو