نکات گردشگری

آشنایی با جاذبه های بالی

مزارع پلکانی برنج در بالی یکی از جاذبه های گردشگری این جزیره است. سالیانه توریست های بسیاری برای دیدن مزارع پلکانی برنج در بالی به این جزیره سفر می کنند.

سالانه مسافران بسیاری از کشور اندونزی دیدن می کنند و این کشور شرق آسیایی را به عنوان مکان سفر خود انتخاب می کنند. اندونزی کشوری است با آب و هوای مرطوب اقیانوسی که از ساحل های خوبی نیز بهره می برد. همچنین جاذبه های توریستی پرشماری را در خود جای داده است. در این مقاله قصد داریم به سراغ مزارع برنج اندونزی و شهر بالی برویم و از زیبایی های آن صحبت کنیم.

آشنایی با شهر بالی

برای شروع بهتر است اول با خود شهر بالی آشنا شویم. کشور اندونزی به طور کل، از مجموعه جزایری تشکیل شده که در دل آب های اقیانوس آرام و هند قرار گرفته است. برخی از این جزایر در گذشته دارای آتشفشان های فعال بوده اند و امروز به محل هایی برای سکونت تبدیل شده اند. بالی یکی از همین جزایر کوچک است که در بزرگترین کشور مسلمان جهان یعنی اندونزی قرار گرفته است.

این جزیره به خاطر جاذبه های گردشگری پر شماری که دارد به جزیره خدایان معروف شده و به خاطر قرار گرفتن در محدوده دو اقیانوس بزرگ جهان، دارای آب و هوای متفاوتی نسبت به دیگر جاهای جهان است. همین موضوع سبب شده تا جزیره بالی یکی از مقصدهای ویژه گردشگری جهان به شمار برود و نام این جزیره اسرار آمیز در بین تورهای مسافرتی دنیا در رده های بالا قرار بگیرد.

کوه های آتشفشانی بالی

در بالی کوه های زیادی وجود دارد که برخی از آن ها آتش فشان های فعال هستند و گاهی فوران می کنند. یکی از بزرگترین کوه های این جزیره، که به نام مادر کوه ها شناخته می شود، بیش از سه هزار متر ارتفاع داشته و کوه گودان آگانگ نام دارد و آتش فشانی فعال است.

وجود چند آتشفشان فعال در جزیره سبب شده تا خاک آن برای کشاورزی بسیار حاصلخیز باشد. همچنین به خاطر آب و هوای اقیانوسی آن، میزان بارش ها در بالی مقدار قابل توجهی است و چشمه های آب شیرین جزیره، از عددهای دست فراتر می رود. همین عامل باعث شده تا ساکنان جزیره به فکر راه اندازی مزارع پلکانی برنج در بالی بیفتند. دلیل اینکه این مزارع را به صورت پلکانی ایجاد می کنند را در ادامه توضیح خواهیم داد. ولی به طور کلی به خاطر وجود همین کوه های آتشفشانی و خاک حاصلخیز اطراف آن هاست.

مزارع پلکانی برنج در بالی

مزارع پلکانی برنج در بالی یکی از جاذبه های توریستی و سیاحتی در کشور اندونزی است. آنچه توجه توریست های خارجی را به مزارع پلکانی برنج در بالی جلب کرده، نه خود شالیزارهای برنج جزیره بالی، بلکه آداب و رسوم خاص مردم منطقه است. یکی از گنجینه های ویژه کشور اندونزی و جزیره بالی،  آداب و رسوم کهن مردمان آن است. در این کشور بسیاری از مردم بومی همچنان اعتقادات قدیم خود را حفظ کرده اند و در فصل های مختلف سال، مراسم های ویژه ای را برای باروری زمین و کشت و زرع خود انجام می دهند.

مردم این جزیره هم از این قاعده مستثنا نیستند و سالانه کشاورزان مزارع پلکانی برنج در بالی در فصل های کاشت، داشت و برداشت محصول مراسم های ویژه ای را برگزار می کنند و اعتقاد دارند با برگزاری این مراسم ها، آسمان و زمین به محصول آن ها برکت می دهد. شرکت در این مراسم های سنتی و بازدید از مزارع پلکانی برنج در بالی بسیار جذاب است و سالانه تعداد زیادی توریست را به این جزیره می کشاند.

جاذبه های گردشگری مزارع پلکانی بالی

همین طور که گفتیم، سالانه توریست های بسیاری به جزیره بالی سفر می کنند و از مزارع پلکانی برنج در بالی دیدن می کنند. این جزیره کوچک از چندین شهر و روستای نزدیک به هم تشکیل شده که در هر منطقه قبایل و مردم محلی متفاوتی زندگی می کنند. در برخی از این روستاها که در کنار چشمه های پرتعداد و رودخانه های جاری بالی قرار گرفته اند، شالیزارهای پلکانی برنج بالی، یکی از راه های گذران زندگی است.

این مزارع برنج بیشتر در بلندی ها و روی تپه های حاصلخیز قرار دارند. دلیل آن این است که خاک این مناطق حاصل خیز تر بوده و به خاطر بلندی، رطوبت کمتری در آن ها وجود دارد. ضمن اینکه در بالی ترجیح مردم این است که از زمین های مسطح برای محل زندگی خودشان استفاده کنند تا کشاورزی.

سرسبزی تپه های بالی در کنار پوشش متفاوت گیاهی منطقه از زیبایی های گردشگری در مزارع پلکانی برج در بالی است. همین موضوع است که سالانه گردشگران خارجی را به بالی می کشاند و آن ها را جذب می کند. جاذبه دیگر این شالیزارهای برنج، شیوه پرورش و آبیاری آن است. به این شیوه نگهداری اصطلاحاً سوباک می گویند که یک شیوه محلی برای پرورش برنج است و کمتر در مکان های دیگر دنیا از آن استفاده می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، برنج برای مردم محلی بالی تنها یک محصول کشاورزی نیست. آن ها پس از برداشت برنج، از ساقه ها و سبوس آن نیز استفاده های گوناگونی می کنند و نشانه های این استفاده را در صنایع دستی منطقه نیز می توانید ببینید.

شرایط بازدید از مزارع پلکانی برنج در بالی

اگر برایتان سؤال است که چگونه باید به جزیره بالی سفر کنید و از مزارع پلکانی برنج در بالی دیدن کنید، بهتر است از قبل اطلاعات لازم را کسب کنید. به این خاطر که بالی یکی از جزایر توریستی معروف جهان است، خوشبختانه امکانات رفاهی بسیار خوبی دارد. ضمن اینکه به راحتی می توانید با سفرهای هوایی و حتی دریایی به این جزیره بروید و از دیدن شالیزارها و زیبایی های آن لذت ببرید.

همچنین هتل ها و مکان های اقامتی بالی نیز از کیفیت خوبی بهره می برند و کمتر از این نظر دچار مشکل خواهید شد. اگر در کنار بازدید از زیبایی های طبیعی به فکر تفریح و گردش باشید باز هم امکانات خوبی در جزیره بالی فراهم است. پیشنهاد می کنیم در صورت سفر به بالی از غذاهای محلی منطقه نیز استفاده کنید.

آشنایی با خدایان بالی

همانطور که گفتیم، یکی از جاذبه های مزارع پلکانی برنج در بالی، آداب و رسوم مردم و کشاورزان آن است. جزیره بالی را جزیره خدایان می نامند. زیرا هنوز بسیاری از خدایان هندو در این کشور حضور دارند و مردم به آن ها اعتقاد دارند. معتقدان به خدایان هندو، اعتقاد دارند که این خدایان در حقیقت مظاهری از خدای یگانه هستند که در نشانه های طبیعت خود را جلوه گر می کنند.

جنس خدایان هندو، از جنس خدایان کشاورزی است و به همین خاطر است که برای شالیکاران برنج در بالی نیز اهمیت بسیاری دارند. نام بعضی از این خدایان عبارت است از: ویشنو(خدای بقا و زندگی)، برهما (خدای آفرینش انسان و کائنات)، شیوا (خدای مرگ و نابودگری)

نظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برگشت به منو