شهر دمشق

شهر دمشق / کشور سوریه

از سوریه می­توان به عنوان یکی از مهمترین پایتخت‌های تمدن اسلامی نام برد، شهر دمشق پایتخت این کشور در سال 2008 عنوان پایتخت فرهنگی کشور‌های عرب زبان را به خود اختصاص داد؛ از دمشق می­توان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهر‌های دنیا یاد کرد که آثار تاریخی متنوع و همچنین اماکن مذهبی متعددی را در خود جای داده است.

نگاهی به تاریخچه شهر دمشق

مورخان بر­این باورند که بناهای این شهر به حدود سه هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی­گردد؛ از این رو سفر به دمشق علاوه بر داشتن جنبه‌های زیارتی، یک سفر فرهنگی نیز محسوب می­شود؛ این شهر در طول تاریخ فراز و نشیب‌های زیادی را به خود دیده، تمدن‌ها فرهنگ‌های متعددی در این شهر حاکم بوده اند که هرکدام ردی از خود در این شهر بجا گذاشته اند.

همانگونه که گفته شد، به علت حکومت فرهنگ‌های مختلف در این شهر، با سفر به سوریه و دیدن شهر دمشق، شما می­توانید با تاریخ ملل و فرهنک‌های مختلفی که در طی سالیان متمادی در این شهر وجود داشته آشنا شوید. البته باید گفت که بسیاری از این مکان‌های دیدنی به خاطر مسئله جنگ در این کشور از بین رفته یا نیمه تخریب شده است.

تاریخچه شهر دمشق

مکان ­های دیدنی شهر دمشق

این شهر را می­توان شهری مملو از نماد‌های فرهنگ و تمدن اسلامی به شمار آورد، شهر دمشق در سوریه سال‌ها پایتخت حکومت امویان بوده که می­توان از ابوسفیان و می توان از معاویه به عنوان بنیانگذاران آن یاد کرد؛ از این رو این شهر دارای بنا‌های متعدد فرهنگی و تاریخی است؛ البته جنگ داخلی و هجوم گروه‌های شبه نظامی تندرو نظیر داعش، خسارات زیادی را به کشور سوریه و به ویژه اماکن تاریخی این کشور وارد کرد، اما به قاطعیت می­توان گفت که این شهر بعد از جنگ نیز زیبایی‌های منحصر به فرد خود را دارد که می‌تواند همچنان توریست‌هایی را از سراسر جهان در خود بپذیرد.

مسجد جامع اموی

مسجد جامع اموی یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین آثار تاریخی و مذهبی شهر است؛ قبل از تبدیل شدن این مکان به یک مسجد، این مکان یک کلیسا بوده که به گفته مورخان دینی قبر حضرت یحیی در این محل قرار داشته است، ولید ابن عبدالملک ششمین خلیفه اموی کسی بود که بنا این مسجد زیبا را نهاد، مناره­های سفید این مسجد دارای شهرت جهانی هستند.

کاخ اعظم

کاخ اعظم بنای دیگری است که در زمان حکومت عثمانی در سوریه بنا نهاده شد، بنیانگذار این بنا، اسعد پاشا اعظم بود که از وی به عنوان فرماندار این ایالت نام برده می­شد، قدمت این بنای زیبا مربوط قرن هفدهم میلادی است، این کاخ دارای گنبد‌های زیبا و ستون‌هایی از جنس مرمر است که شکوه و عظمت پادشاه عثمانی را به رخ بازدیدکنندگان می‌کشد.

از جمله سایر اماکن دینی سوریه نیز می­توان به مقبره صلاح الدین ایوبی، یکی از سرداران بزرگ کًرد و نامدار جنگ‌های صلیبی اشاره کرد که افتخارات زیادی را در این دوران برای مسلمانان بدست آورد؛ خانه عنیر دمشق، موزخ ملی، مدرسه نورالدین، معبد ژوپیتر و غار مغاره الجوع که بر اساس گفته‌ها، غاری است که اصحاب کهف برای چندین سال در آنجا بخواب رفتند، همچنین منطقه دمر با داشتن پارک‌های آبی و شهربازی‌های زیبا از سایر جاذبه‌های گردشگری سوریه بشمار می­ آیند.

شهر قدیمی دمشق

این شهر دارای قدمتی پنج هزار ساله است، این شهر ابتدا به دست هخامنشیان فتح شد، با شکست این سلسله توسط اسنکدر مقدونی، حکومت دمشق به یونانیان واگذار شد، با مطالعه تاریخچه این شهر می­توان به حقایق بسیاری در رابطه با تمدن بشر دست یافت.

سوریه از جمله کشور‌های واقع شده در خاورمیانه است، این کشور در قسمت شرقی دریای مدیترانه و بخش جنوب غربی آسیا واقع شده، نوع حکومت در سوریه جمهوری است و این کشور با عراق، لبنان و ترکیه دارای مرز‌های خاکی است. استان دمشق پایتخت کشور سوریه و شهر دمشق مرکز این استان است، این شهر در قسمت جنوب غربی سوریه و در نزدیکی کشور لبنان واقع شده.

اماکن مذهبی

از جمله اماکن مذهبی شهر می­توان به قبرستان باب الصغیر اشاره کرد، مورخان براین باورند که بسیاری از فرزندان امامان شیعه در این آرامگاه به خاک سپرده شده اند. مقام رأس الحسین  و حرم حضرت زینب از جمله دیگر جاذبه‌های مذهبی سوریه هستند که سالانه هزاران نفر از شیعان برای عرض ارادت خود به ایشان، به آنجا سفر می­ کنند، همچنین مقام رؤوس الشهدا که به عنوان مدفن سر شهیدان واقعه کربلا از آن یاد می­شود نیز در سوریه قرار دارد.

حرم حضرت زینب (س) در شهر دمشق

محله‌های شهر دمشق

کفرسوسه یکی از مناطق جنوب غربی شهر است که اغلب ادارات و مراکز دولتی در آن قرار دارند، یرموک محله دیگری است که در جنوب سوریه واقع شده، یرموک بزرگترین پایگاه آوارگان فلسطینی است که در دمشق قرار دارد، معربا یکی از مراکز تفریحی در شمال سوریه است که اغلب کافه‌ها و باشگاه‌های شبانه در این محله قرار دارند، جرمانا محله‌ای مسیحی نشین است که قسمت جنوب شرقی دمشق را به خود اختصاص داده، دیدن این محله‌های قدیمی و بافت سنتی آنها نشانی بزرگ از قدمت این شهر است که دیدن آنها قطعا خالی از لطف نیست.

هتل‌های شهر دمشق

هتل ایرپورت یکی از هتل‌های چهار ستاره دمشق است که در نزدیکی فرودگاه و ترمینال این شهر قرار گرفته، کازینو، استخر‌های رو باز و استخر‌های آب گرم از جمله امکانات این هتل زیبا بشمار می ­آیند.

هتل ویا رکتا با واقع شدن در یک منطقه جغرافیای مناسب، و ارائه خدمات متنوع و با کیفیت از جمله هتل‌های پنج ستاره سوریه است که برای اقامت در این کشور می­توانید از آن استفاده کنید؛ همچنین هتل بیت ال والی، هتل آلبال دمشق، هتل ددمان و هتل بایک باش از جمله سایر اقامتگاه‌های گنج ستاره دراین شهر هستند.

برای انتخاب هتل در این شهر ابتدا لازم است تا از قیمت و امکانات هتل‌های مختلف واقع شده در این شهر اطلاع پیدا کنید؛ دمشق به واسطه وجود مراکز مذهبی و تاریخی، شهری توریستی به شمار می­آید، هتل‌های دمشق سوریه بسته به نوع امکانات قیمت متفاوتی خواهند داشت که با بررسی و انتخاب بهترین گزینه می­توانید اقامت دلچسبی را در شهر دمشق سوریه تجربه کنید.

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه:

برگشت به منو